Motion Picture
SD : 7412.6
Stránka převzata z www.startrek.cz
Tento film je prvním pokusem dostat na stříbrné plátno nejslavnější televizní seriál všech dob. Příběh navazuje na klasický seriál - Enterprise byla po návratu domů přestavěna a nyní má znovu vyrazit do vesmíru, pod vedením nového kapitána Wila Deckera, syna zasloužilého velitele Flotily. Kirk sám byl povýšen na admirála a vykonává funkci na velitelství.
Jenže - k Zemi se blíží gigantický oblak energie, jehož průměr je přes 82 astronomických jednotek. Enterprise musí vyletět včas, aby se s oblakem setkala dříve, než se dostane do blízkosti Země. (Oblak se neúspěšně pokusí zničit i 3 Klingonslé lodě (pozn.: poprvé vidíme Klingony s rohovatým čelem).) Kirk se však nikdy nedokázal smířit s faktem, že musel velení své milované lodi předat někomu jinému - použije svého vlivu, aby získal velení zpět, protože on jediný je přece ten, kdo se může s podobnou situací vyrovnat....
Pravda je ale jiná - loď prošla rozsáhlou přestavbou a zdaleka už to není Kirkova stará Enterprise. Poté, co Kirk odvolá Deckera z funkce kapitána a převezme velení, vztah se začne vyostřovat. Celý konflikt vyvrcholí v okamžiku, kdy je Enterprise vtažena do čeví díry a Decker zruší Kirkův příkaz, čímž zachrání loď. Je zřejmé, že tihle dva si nikdy rozumět nebudou...Decker se cítí ukřivděn, toto mělo být jeho první velení - ale je příliš profesionální než, aby se tím nechal moc ovlivnit.
Jako na zavolanou přilétá Vulkanský raketoplán s panem Spockem, který v té době studoval na Vulkanu učení Kolinahr, které ho mělo oprostit od jeho lidské části. Dostal se ale do mentálního kontaktu s cizí silou, blížící se na území Federace. Dospěl k názoru, že právě toto vědomí by mu mohlo poskytnout, co celou dobu hledal...Spock pomůže opravit motory a loď tak může pokračovat vstříc vetřelci.
Konečně je navázán kontakt. Vetřelec nereaguje na volání a Spock doporučí nespouštět senzorové paprsky, aby je nepovažoval za agresivní jednání. Kirk dá příkaz, aby Enterprise pomalu pronikla do nitra oblaku. Decker proti tomu protestuje, ale není mu to nic platné. 
Na můstku se objeví podivný návštěvník - energetický útvar, který začne načítat data z počítačů. Spock duchapřítomně rozbije terminál svého počítače. Vetřelec zmizí a s ním navigátor Illia, delťanská dívka, se kterou se Decker důvěrně zná. 
Záměry vetřelce jsou nejasné. Brzy se znovu objeví Illia, přesněji její dokonalá kybernetická kopie. Prohlašuje, že jí vyslal někdo, kdo si říká V'Ger, aby monitorovala normální funkci uhlíkových jednotek zamořujících USS Enterprise. V'Ger prý hledá Stvořitele a chce se s ním spojit. 
Setkani s V'Gerem
Decker se pokouší v kybernetické Illie probudit tu starou, živou, protože vychází z předpokladu, že pokud je kopie dokonalá, pravá Illia tam někde musí být. V jednom okamžiku se mu to téměř podaří. Spock mezi tím ukradne skafandr s tryskovým batohem, prolétne dále do nitra V'Gera a nalezne tam realistické obrazy všeho, s čím se tato bytost setkala na své cestě, lodí, bytostí i celých planet...když se Spock pokusí s jádrem V'Geru spojit, utrpí šok a je vyvržen zpět. Když opět nabere vědomí, sdělí svým přátelům překvapující zjištění: V'Ger je dítě. Touží se učit a poznávat, ale už obsáhl vše materiální, co byl obsáhnout schopen... Jenže háček je v tom, že V'Ger je stroj a proto mu chybí představivost.
V'Ger mezitím dosáhl Země i s Enterprise ve svém těle a rozhořčen tím, že Stvořitel neodpovídá na jeho volání, rozhodl se zničit Zemi. Ve snaze dozvědět se o nepříteli ještě něco více, namluví Kirk Illie, že ví, proč Stvořitel neodpověděl, ale že informace musí být předána přímo V'Gerovi. Po menším váhání se mu dostane souhlasu. A tak se Kirk, Spock, McCoy, Decker a Illia vydávají na povrch V'Gera. který pro ně vytvořil dýchatelnou atmosféru. Když se s ním setkávají tváří v tvář, je to pro ně více než překvapivé...
Centrum V'Geru je skříň na čtyřech nohou, která má na vrcholu talířovou anténu. Je to něco podivuhodně známého. Vše se vyjasní, když Kirk přistoupí ke trupu objektu a zahledí se na zlatou tabulku, která nese nápis: V...GER. Setře skvrnu a objeví se chybějící písmena: VOYAGER. Před lidmi z dvacátého třetího století tu stojí kosmická sonda ze století dvacátého. Je to jasné - tato sonda byla zachycena červí dírou a odmrštěna na druhý konec Galaxie. Tam se Voyager setkal s civilizací strojů, které mu pomohly, aby mohl splnit svůj program: shromáždit dostupné informace a předat je Stvořiteli. Dali mu dostatek síly a vybavení, aby do toho mohl jít s plným nasazením - a na cestě zpět shromáždil tolik informací, že dosáhl plného vědomí...
A je také jasné, proč Stvořitel neodpověděl. Voyager vysílal žádost o spojení na staré rádiové frekvenci, kterou už déle než století nikdo nepoužívá. Když je ale odvysílán příkaz k předání informací, Voyager ani tak nereaguje. Ukáže se, že má přepálený přívod k anténě a drát je ještě žhavý... takže předání informací není to, o co V'Gerovi jde. Slova 'spojit se se Stvořitelem' si vyložil po svém. Chce se se svým stvořitelem spojit FYZICKY! Chce, aby se Stvořitel stal jeho součástí, protože on sám dosáhl své hranice a potřebuje se rozvíjet. On potřebuje lidskou představivost.
Decker se rozhodne. S V'Gerem má možnost objevovat a poznávat, což je konec konců ten důvod, proč se dal k Flotile. Nedá si do svého rozhodnutí nikým mluvit a zadá kód ručně. V'Ger, Illia a Decker se tak spojí v jedno a vytvoří nový druh bytosti, která okamžitě zmizí v nejbližší jiné dimenzi. Zkoumat a objevovat, poznávat a zdokonalovat se...jít až tam, kam se člověk ještě hodně dlouho vydat nedokáže. Oba mladí lidé si dokáží představit cokoliv a V'Ger má zase potenciál tam proniknout. Lidstvo nakonec nemá ani bit z dat, která V'Ger shromáždil, ale je to nakonec i dobře, protože o absolutní poznání ve skutečnosti nikdo nestojí. A tak se Enterprise vydává zkoumat vesmír na vlastní pěst, což sice bude mnohem pomalejší, ale také o hodně, hodně dobrodružnější...... Po povrchu V'Gera



Komentář: Je úžasné, jak se autorům tohoto filmu podařilo vytvořit ve filmu svět, který zachoval atmosféru klasické série Star Treku a přitom ho otevřít oku diváka tak, jak se to nikdy předtím v seriálu nepodařilo. Navzdory tomu však nebyl film kritikou přijat nijak kladně. Důkazem toho, že názor kritiky se zřídkakdy shoduje s názorem diváka, je skutečnost, že film vydělal dost na to aby přiměl tvůrce uvažovat o dalším pokračování. Na úspěch Hvězdných Válek sice film neměl, ale své publikum si nalezl. Bez zajímavosti není fakt, že film měl být původně úvodní epizodou nenatočeného seriálu Star Trek 2nd Phase.
Thanks to Valeris