The Quality Of Life
SD : 46307.2
N : 235
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise v čele s kapitánem Picardem má prověřit a schválit novou těžební techniku testovanou na stanici Taurus 7A. Technika spočívá ve využití tzv. částicové fontány, která by měla za minutu dopravit z povrchu planety přibližně 500 kg hmoty. Bohužel jsou neustálé problémy ve vyvážení stability částicového pole. Uvažuje se o nasazení této technologie v praxi a Enterprise ji má buď doporučit nebo odmítnout.

Doktorka Faralonová je zkušená technoložka, takže si toho má s Datem hodně co říct a neskrývá svůj obdiv k němu (nebo spíš k umění jeho tvůrců). Doktorka jen tak mimochodem pro vlastní potřebu vytvořila tzv. exocomp jako pracovní nástroj schopný se přizpůsobovat situaci a pomocí vnitřního replikátoru si vytvořit odpovídající nástroj a použít ho k opravě. Jsou to v podstatě univerzální pomocníci schopní nasazení do jakéhokoliv prostředí.

(Pozn: Tak tohle mi připadá hodně přitažené za vlasy. O umělé inteligenci založené na neuronových sítích se mluví už dnes a dokonce už existují praktické výsledky software, který je schopný se učit. A tady jsou najednou celí zbláznění do stroje, který je schopný rozpoznat nebezpečí a adekvátně se rozhodnout. Připadá mi naprosto nepochopitelné, že by takové stroje schopné uvědomit si sami sebe byli ve 24. století byli nějak zvláštní. Naopak jsem si myslel, že podobné stroje jsou zcela běžnou součástí života!)

Těžební metoda se stále nedaří převést do stavu plné funkčnosti, a Data si mezitím hraje s exocompem. Zjistí, že je mnohem přizpůsobivější (inteligentnější) než si doktorka myslí a má jakýsi pud sebezáchovy když odmítne splnit úlohu při které by byl zničen. Doktorka se tomuto názoru vysměje a dál se o něj nestará (má dost starostí se svým pokusem). Pak dojde k přetížení jádra částicového pole a do prostoru stanice začne unikat radiace. Všichni se evakuují, a zůstanou na ní Picard s LaForgem. V radiaci ale dlouho nevydrží. Je nutné vypnout částicovou fontánu. Riker navrhuje odpálit do proudu částic fotonové torpédo. Tlaková vlna by sice vyřadila fontánu, ale nastavení torpéda by trvalo nejméně 65 minut (zajímavé že během boje jdou dělat s torpédy mnohem divočejší věci během chvilky) Doktorka navrhuje poslat do proudu svoje tři exocompy. Účinek by měl být stejný, ale nastavení by zabralo jen pár minut. Data ovšem zablokuje transportét a odmítne je přenést. Zdůvodňuje to tím, že exokompy jsou živé a není možno nahradit život jedné bytosti jiným životem. Vytvořil si k nim jakýsi vztah, zřejmě mu vadí, že je na světě unikátní a vidí v těch strojích něco jaké své příbuzné. Tvrdí, že se raději nechá transportovat sám, protože měl možnost volby a je ochoten si vybrat vlastní smrt. Riker ale dostává nápad - co tak zadat to jako problém pro exocompy - jsou to přece jen robotické systémy takže by se měly také svobodně rozhodnout zachránit život člověka! Data souhlasí. Postup záchranné operace je předán exocompům, ale ti si ho okamžitě předělají a začínají replikovat nový nástroj - zjevně vymysleli lepší řešení! Data je transportuje na stanici a tam začnou exocompy odčerpávat energii, čímž dojde k snížení hladiny radiace a je možné použít transport na LaForge a Picarda na palubu Enterprise. Vzápětí jsou přeneseni i dva z exokompů. Třetí se dojemně obětoval a pokračoval v odčerpávání energie aby zachránil své dva bratry.

Mimochodem: LaForge se buď chystá nosit plnovous nebo má na tváři vyrážku a proto se nemůže holit :-)

© 2000 by BMC


[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]