Chain of Command, Part I
SD : 46357.4
N : 236
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise se blízko Cardassianských hranic setkává s lodí Cairo.
Na palubu přichází viceadmirál Hvězdné flotily.

"Obávám se, že není čas na obvyklé zdvořilosti. Přicházím vás zbavit velení na Enterprise."

Viceadmirál začne posádce vysvětlovat situaci:

Politická situace není dobrá. Cardassiané se zcela zjevně připravují na otevřený vpád do hraniční oblasti Federace. "Zmobilizovali svoje pozemní jednotky a jejich subprostorová komunikace zesílila o padesát procent. Hlášení naznačují, že se pokusí obsadit jeden ze sporných systémů poblíž hranic. Věří že Federace nepůjde do války pro jeden systém." Enterprise se má vydat na setkání s Cardassianským představitelem a jednat o dohodě. "Doufáme že přítomnost vlajkové lodi Federace bude signálem za jak vážnou tu situaci považujeme."
Kapitán, velitel ostrahy Worf a doktorka Crusherová byli převeleni. Velení na lodi se dočasně ujme velící důstojník z Caira, kapitán Jellico. "...má nejlepší předpoklady pro tento úkol." Rikerovi se moc nelíbí, že velení na Enterprise nedostal on. Nicméně "Enterprise bude v nebezpečné situaci a chci na můstku někoho kdo má dostatečné zkušenosti s Cardassiany.Bez urážky komandére, ale vy to nejste."
Picard, Worf a Crusherová navlečení v černých maskovacích kombinézách nacvičují přepadovou akci ve stylu Special Forces.

Picard: "Teď jste byli o pět sekund pomalejší."

Worf: "Zvýšil jste obtížnost, pane."

Picard: "Tam kam jdeme to bude ještě obtížnější."

Crusherová: "A to bude kde?"

Picard: "Lituji, ale ještě vám to nemohu říct."

Na palubu přichází kapitán Jellico.
Okamžitě po příchodu začíná tvrdá buzerace. Třísměnný provoz se mění na čtyřsměnný a to okamžitě a s plným nasazením posádky, "rovněž si chci prohlédnout rozpis služeb, hodnocení posádky, a to co nejdříve. Chci hlášení o připravenosti z každé sekce na čtrnáctou hodinu, a schůzku se staršími důstojníky na patnáctou hodinu."
Proběhne slavnostní ceremonie na níž předá Picard velení, včetně velících kódů - Enterprise je zcela pod vedením Jellica.

LaForge: "Na jak dlouho to bude?"

Riker: "To nevím. Obvykle se nepořádá ceremonie, když je to jenom dočasně."

Picard požádá Jelica o nějaké bližší údaje k jeho misi. Potřebuje víc informací. Jellico nařídí Rikerovi, aby byla odpálena sonda třídy 5, jakmile se Enterprise přiblíží k hranicím dost blízko. Při tom se dozví, že není zařízený přechod provozu na čtyřsměnný.

Riker: "Mluvil jsem s vedoucími směn o změně ze tří na čtyři a ujistili mě, že to způsobí značné osobní problémy."

Jellico: "Řekněte vedoucím směn, že ODTEĎ jsou na Enterprise ČTYŘI směny. Nechci o tom diskutovat. To znamená, že čtvrté směně začne práce za dvě hodiny. Očekávám, že bude plně obsazená a připravená. Je to JASNÉ ?"

Picard se ho snaží trochu mírnit, ale Jellico má vlastní názory. Začíná se rozjíždět a zdá se že ho nic nezastaví.

Jellico: "Instalujte přemostění mezi hlavními phasery a generátory. Chci napojit hlavní deflektor na primární rozvod energie a záložní vedení na laterální obvody. Bude třeba překonfigurovat převodní rozhraní."

Data: "Rozhraní nebylo navrženo pro tuto konfuguraci. Takové změny si vyžádají sedm hodin."

Riker: "Pane, možná nevíte, že primární rozhraní už vede záložní energii přes tři separátní uzly.

Jellico: "Znám vaši konfiguraci, ale nedostačuje. Když to vyjednávání selže, ocitneme se ve válečné zóně a v tom případě chci být připravený."

Aby toho nebylo málo nařídí pro každou směnu čtyři bojová cvičení, všechna pod osobním vedením komandéra Rikera.

Riker toho začíná mít dost, ale zatím se drží. Možná se s novým vedením už smířil, možná rezignoval?

Kapitán zamíří do strojovny.

Jellico: "Hodnoty převodu energie se musí zvýšit o dvacet procent. Účinnost warpových cívek je také nedostačující."

LaForge: "Účinnost cívek je zcela v mezích normy kapitáne."

Jellico: "Normy mě nezajímají.Účinnost se musí zvýšit alespoň o patnáct procent."

LaForge: "Patnáct procent?!"

Data: "To je dosažitelný úkol, ale vyžaduje to znovu uspořádat warpové cívky a vypnout sekundární distribuční síť."

Jellico: "Výborně Date, (k LaForgovi) přesně tohle od vás očekávám."

LaForge: "Jestli tu síť odstavíme, budeme muset zavřít exobiologii, astrofyziku a geologický výzkum. "

Jellico: "Nemáme výzkumný úkol, proveďte to. Do dvou dnů."

Data: "Myslím, že i to je dosažitelný úkol. Když zapojíme celé technické oddělení mělo by ke splnění toho úkolu být dost osob."

LaForge: "Jo. Když budou všichni dělat dva dny nepřetržitě."

Jellico: "Už byste měli začít Geordi. Zdá se že máte co dělat."

Kapitána navštíví poradkyně. Chce si promluvit o vlivu změny velení na posádku. Naznačuje, že je potřeba mít trpělivost, posádka sloužila celé roky pod Picardem, všichni jsou zvyklí na jeho požadavky a způsoby práce.

Jellico: "Aha, cítil jsem menší odpor."

Troi: "Nenazvala bych to odporem, spíš nejistotou..... Možná všichni potřebují čas. Aby porozuměli co po nich chcete."

Jellico: "Jsem rád že jste mě na to upozornila, ale nemám na líbánky s posádkou čas. Rád bych, abyste si vzala na starost morálku posádky. Postarejte se, aby se přizpůsobili nové rutině. Rychle. Mimochcdem, mám raději jistou formálnost na můstku. Ocenil bych, kdybyste měla ve službě standardní uniformu."

Riker se po rozhovoru s LaForgem snaží zajít za Picardem a požádat, aby domluvil Jellicovi. Ale když vidí, v jakém je hrozném stavu (právě se vrátil z tréninku v simulátoru) jenom mu popřeje dobrou noc.

Nicméně k rozhovoru mezi Picardem a Jellicem dojde hned druhý den. Baví se spolu o posádce a řeč přejde k Rikerovi. Picard ho chválí a když se to Jellicoovi nezdá, zmíní se o tom, že Rikerovi byla nabídnuta vlastní loď a že byl již několikrát vyznamenán.

 

Jellico: "Jean-Lucu buďme k sobě upřímní.Cardassiané neuznají žádný argument a Federace nehodlá splnit jejich požadavky. A je také možné, že se z té vaší akce nevrátíte. Já tu loď chci mít připravenou a nemám čas abych dával Rikerovi nebo někomu jinému...šanci.A promiňte mi mou otevřenost, ...ale Enterprise je teď moje."

Na rozloučenou mu podá tlustou knihu "Jean-Lucu myslím, že to je vaše."

Raketoplán opouští Enterprise a Picard konečně ostatním sděluje jejich úkol. Rozvědka Flotily si myslí, že Cardassiané tajně vyvíjí metagenovou zbraň - jsou to geneticky upravené viry které mají zničit celé ekosystémy. "Metagenové viry se rozpráší do atmosféry a ihned začnou mutovat. Vyhledávají a ničí všechny formy DNA, které najdou. V několika dnech, všechno zahyne. Do měsíce se metagenový vir sám rozloží... zanechá každé město, silnici, každý kus zařízení naprosto netknutý... Rozvědka věří že Cardassiané vyvíjí nový přenosový systém...testují způsob vyslání neaktivního metagenového materiálu subprostorovou nosnou vlnou...aby mohli aktivovat virus později a tak se vyhnout náhodnému kontaktu."

Subprostorová vlna by se jevila jako zbytková radiace. V poslední době bylo zachyceno množství záření theta z planety Celtris-III. Flotila se domnívá, že na planetě je skrytá tajná laboratoř. Picard má rozkaz proniknout do objektu a zjistit, jestli se tam vyvíjí metagenová zbraň. Pokud ano, tak ji zničit. Za každou cenu.

Picard byl na tuto misi vybrán, protože se dřív účastnil pokusů použití nosných vln v pásmu theta, tudíž zná metody potřebné k jejich generování. Worf má zajistit bezpečnost, doktorka vyhledat a zničit všechny biotoxiny.

Protože je Celtris-III v cardassianském prostoru, musí použít trochu netradiční způsob dopravy. Picard vyhledá na planetě Torman-V ...
...ferengijského pašeráka Demona Soloka. Nejprve se zdá že jednání Soloka se "špiony Federace" bude neúspěšné...
... ale pak se do toho vloží doktorka.

"Slyšela jsem, že Solok je pravý muž. Ale asi jsou věci které ani Solok nezmůže. To je škoda, protože kdyby mohl, byla bych velmi...velmi...vděčná."

Pak už stačí jen drobná masáž uší...a kontrakt je stvrzen.

Výsadek je na místě. Skupina postupuje podzemím. Doktorka zachytila zbytkové záření theta. Zužuje pásmo, aby ho mohla dobře zaměřit... zdroj je pět set metrů východně, sedm set metrů do hloubky.

Worfa najednou vystraší skupina netopýrů

"Jsou neškodní," říká Picard.

"Nebojíte se netopýrů, že ne?" ptá se cynicky Beverly.

"Ovšemže ne," odpovídá Worf

Enterprise se mezitím setkává s Cardassianskou lodí Reklar. Představitel Cardassianů Gul Lemec přichází na Enterprise aby jednal o dohodě.

Jellico odchází do své pracovny. Udivená poradkyně jde za ním, nechápe, proč kapitán nejde do jednacího sálu.
"Lemec je Cardassian a ti jsou jako vlci. Odvážní ve velkém počtu, opatrní jako jednotlivci. Mají potřebu získat dominantní postavení při jakékoli příležitosti."
"Takže se snažíte získat dominantí pozici tím, že ho necháte na sebe čekat...Problém s vlky je ten, že někdy při zápase o nadvládu jeden zůstane mrtvý."
"V tom případě je nutné být vlkem, který je na konci na nohou."

Výsadek je na okraji propasti. "Musíme dolů," říká Picard.
"Určitě není jiná cesta?" ptá se doktorka.
"Nemáte strach z výšek, že ne?" vrací ji to Worf.
"Ovšemže ne," říká Beverly ale nezní to moc přesvědčivě.

Lemec: "Co to má znamenat, čekám tady už přes hodinu!!"

Jellico: "Jsem kapitán Jellico, myslím že znáte komandéra Rikera a to je nadporučík Troi."

Lemec: "Vaše chování je úmyslnou urážkou Cardassianské unie, nechali jste mě čekat přes hodinu."

Jellico: "Tak jste jistě připraven mluvit." (sedá si ke stolu)

Lemec: "Nesouhlasil jsem, aby při schůzce byl někdo další."

Jellico: "Jestli vás to zneklidňuje požádám je, aby odešli."

Lemec: "NEJSEM zneklidněný (zuří), ale dohodli jsme..."

Jellico: "Příliš mnoho lidí se spoléhá na naše snahy, nemusíme se hádat kvůli hloupostem."

Lemec: "Přišel jsem vyjednat stažení Federace od hranic, nebude mi diktovat nějaký pouhý kapitán..."

Jellico: "Vidím, že to s jednáním nemyslíte vážně. Jestli Cardassianská unie chce opravdu vyjednávat o míru, ať pošle někoho, kdo umí jednat civilizovaně!"

Jellico, Riker i Troi opouští konferenční místnost a nechávají vyslance stát s otevřenou pusou. Jellico si spokojeně mne ruce. "Nechte ho kvasit pár minut a pak mu řekněte, že jste mě přemluvili k ještě jedné schůzce, řekněte že hned vybuchnu a že musí být rozumnější, protože se se mnou nedá mluvit. Lemec si bude chtít přivézt pobočníky. Předstírejte obavy, že budu proti, pak neochotně přistupte na dva. Ne víc, rozumíte!"

Tomuhle se říká diplomacie (aspoň podle mě)

Riker: "Něco mu přiznám - je sebejistý."

Poradkyně zakroutí hlavou - "Ne, není."

Výsadek je už skoro u cíle, ale cestu blokuje žulová stěna. Worf ihned zjedná nápravu.

Jsou v tunelu vytvořeném kdysi tekoucí žhavou lávou. Cíl je necelých třista metrů.

Na Enterprise pokračuje jednání

Jellico: "V posledních třech týdnech jste zvyšovali počet jednotek v oblasti, zvyšovali síly a stahovali lodi z obvyklých hlídek. Nestrpíme toto zjevné provokativní chování."

Lemec: "Vidím že špioni Federace vám OPĚT poskytli mylné informace. Provádíme rutinní cvičné operace a nic víc."

Jellico: "Pak vám jistě nebude vadit když do sektoru pošleme pár lodí pro NAŠE cvičné operace.

Lemec: "Přemisťování vašich lodí nás nezajímá. Nicméně nám dělá velké starosti vaše neochota opustit teritoria kolem hranic, která patří Cardassii."

Jellico: "Vzdali jste se nároků na ty světy, když jste podepsali příměří. Nemohli jste je dostat silou, tak se je snažíte získat u konferenčního stolu."

 

Poradkyně ho musí krotit - "Kapitáne, prosím, měli bychom je vyslechnout."

Lemec: "My jsme doposud vyjednávali v dobré víře. Bohužel Federace už nebyla tak vstřícná."

Jellico: "Tak se pro urychlení připravujete na válku."

Lemec: "Připravujeme se na sebeobranu."

Riker: "Federace nerozpoutá válku."

Lemec: "To bylo vždy vaše stanovisko...nicméně...obdržel jsem zprávu že malý team z Federace již byl vyslán do naší oblasti. Ovšem JÁ tomu nevěřím. Takový pokus by téměř jistě selhal. A i kdyby byl úspěšný vyvolal by z naší strany velice vážnou reakci."

Jellico: "Nevím o čem mluvíte."

Lemec: "Tak si nemusíme dělat starosti....Mimochodem, kde je kapitán Picard?"

Jellico: "Přeložen."

Je vidět, že si Jellicoo začíná dělat starosti. Situace se nevyvíjí příznivě.

Picardova skupina je už téměř na místě. Při průchodu úzkou šachtou se na doktorku sesype kamení, naštěstí se jí nic vážného nestane. Dostanou se poblíž vchodu, patrně určeného pro údržbu. Poblíž jsou tři pohybové senzory, Worf je zneškodní.
Dveře jsou stíněné, takže trikodéry nic neukazují. Worf likviduje magnetické zámky.

Picard: "Nemáme na vybranou. Pamatujte, miřte nízko a palte v krátkých dávkách."

Jdou dovnitře, ale je to jenom prázdná komora! Po laboratoři ani stopy.

"Je to past, rychle..."

Ale je pozdě. Hrnou se sem Cardassiané a začíná divoká přestřelka. Worfovi a Crusherové se podaří uniknout, ale Picard...
... zůstává uvnitř!
Jellico má rozhovor s viceadmirálem. Podle Jellica je už konec. "Ať tak či tak vypadá to že naši přátelé už skončili."
Picard je odveden přímo k výslechu.

"Vy byste měl být zajímavých protivníkem."
Picard: "Co chcete?"
"No vás, ovšem. Picard, Jean-Luc, služební číslo SP-937-215...dříve kapitán Stargazeru, podrobně jste studoval subprostorové vlny theta. Nedívejte se tak překvapeně. Jak bychom mohli nastražit léčku na kapitána vlajkové lodi Federace, aniž bychom o něm něco věděli."
Picard: "Tak jste vymysleli dokonalou lest, abyste mě přilákali. Proč?"
"V této místnosti nekladete otázky vy, ale já. Vy odpovídáte. Když s odpověďmi nebudu spokojen, zemřete."

To be continued...

Copyright © 2000 BMC

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]