Plato's Stepchildren
SD : 5784.0
N : 067
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

U.S.S. Enterprise zachytí nouzový signál z planety Platonius, a Kirk, Spock a McCoy se přenesou na povrch. Materializují se v místnosti, která je vyzdobena antickými sloupy. Náhle se na stěně objeví stín obrovské postavy, která se ptá kdo jsou. Když Kirk odpoví, že přišli odpovědět na nouzové volání, postava se začne přibližovat a stín zmenšovat. Nakonec se z poza rohu objeví malý mužíček v římském hávu, ne větší než metr a představí se jako Alexandr. Před tím stál těsně před lampou a tak byl jeho stín čtyřikrát větší než on sám. Vysvětluje, že tato kolonie, byla založena velmi dávno skupinou lidí, kteří se řídí podle Platónových myšlenek - společnost Platónových dětí. Trpaslík je zavede až ke svému vládci (ostatní jsou normální výšky), Parmenovi, který se v bolestech svíjí na lehátku ve velkém sálu.

Má ošklivě zraněnou nohu, a i když Platoňané mají psychokinetické schopnosti, nemají žádnou obranu proti fyzickým zraněním. Parmenova žena, Philana, která se sklání nad ním, Kirkovi sdělí, že pokud by byl operován nebo jen říznut do kůže, jistě by ho to zabilo. McCoy okamžitě přistoupí k lehátku a chvíli se hrabe ve svém kufříku, až nakonec vytáhne hypospray a chystá se ho aplikovat. Pak mu, ale náhle sám vyletí z ruky a začne se přibližovat k Parmenovi. Parmen se ptá kam se to aplikuje a když mu doktor sdělí že do paže, hypospray zamíří na udané místo a tam se sám vyprázdní. McCoy se probere z úžasu a ostře Parmenovi sdělí, že příště by to raději udělal sám.

Parmen se, jak se zdá, uklidnil a McCoy má čas na studování jeho zranění. Trpaslík Alexandr je odvede do jejich pokojů. Kirk mezitím informuje Enterprise, že se tu ještě nějaký čas zdrží. Pak jsou opět zavoláni do Parmenova sálu. Parmen právě s trpaslíkem hraje na podlaze obří šachy a používá k přesunu svých psychokinetických schopností, trpaslík zřejmě tyto schopnosti nemá, protože přesouvá figury ručně. Zdá se, že tu spíš funguje jako šašek nebo otrok. Náhle je Parmen sražen bolestí, protože si zřejmě aplikoval špatnou dávku. Všechny předměty začnou poletovat kolem a Kirk s ostatními má co dělat, aby se jim vyhnul. Phalina se snaží svého manžela zklidnit ale nepodaří se jí to. McCoy přiskočí k lehátku a chce mu píchnout sedativa, ale Parmen si toho všimne a myslí si že na něho chce zaútočit a odhodí doktora svou silou na protější stěnu. Kirk a Spock jsou paralizováni a když Kirk vykročí směrem k lehátku zaútočí Parmen i na něj. Kirkovi ruce se sevřou okolo jeho vlastního krku a kapitán se sám začne škrtit. Stejný účinek to má i na Alexandra. Kirk nakonec dokáže překonat sílu útoku odtrhne své ruce ze svého krku a snaží se pomoc trpaslíkovi, kterému už dochází dech. Při tom útoku byl ale McCoy uvolněn a teď zamíří k lehátku, kde konečně Parmenovi píchne sedativa. Kirk volá Enterprise a zjišťuje, že útok pocítili i na Enterprise, jsou to jenom ale jen malá poškození. Kirk radí Scottymu, který je ve velení, aby se trochu ztáhl, ale zůstal v dosahu komunikátorů. McCoy zatím začal s pořádnou léčbou.

  Později je Parmen vyléčen a všichni tři s připravují na odchod. Náhle všichni nechtěně vykročí ke dveřím, snaží se tomu zabránit ale jejich těla je neposlouchají.

 

Jsou "odvedeni" až do Parmenova sálu, kde vládce sedí na své stolici a děkuje jim za vyléčení. Kirkovi daruje zlatý štít, Spockovi zlatou harfu a doktorovi pravé Hypocratovy svitky. Když se už chtějí rozloučit, Parmen jen tak mimochodem dodá, že doktor tu bude muset navždy zůstat. Co kdyby zase onemocněl. Kirk i McCoy samozřejmě odmítají ale Parmen pohrozí, že pokud okamžitě neodletí, zůstanou tu všichni i s Enterprise. Dokazuje to tím, že převezme kontrolu nad lodí a trochu s ní zatřese. I když si Kirk u Scottyho ověří, že skutečně nemají loď pod kontrolou, trvá na tom aby je Parmen propustil všechny. Parmen jen odvětí, že svou šanci dostali a od teď patří jemu. Tleskne a "přitáhne" si doktora ke svému boku a řekne mu, že mu ukáže malé divadlo a znovu zatleská

 

 

 

Kirk a Spock náhle opět nechtěně postoupí do středu místnosti a začnou kolem sebe dupat a tancovat jako párek idiotů.

McCoy ale trvá pořád na tom, že tu dobrovolně nezůstane. Parmen tedy pokračuje. Spock se zhroutí bolestí do rohu místnosti a Kirk si dá na hlavu zelené lupení, začne se před Parmenem plazit po zemi a při tom recitovat nějakou ódu na svého vládce. Nakonec prohlásí, že je jeho otrokem. McCoy pořád trvá na svém a tak je Kirk odhozen na zem a upadá do bezvědomí.

 

Teď vstane Spock a začne dupat kolem Kirkovi hlavy. Při tom si začne tleskat do rytmu a stále se svýma nohama přibližuje ke kapitánově hlavě. Těsně před ní se zarazí a kecne si na zadek. Chvíli se otupěle rozhlíží a pak se začne smát!!! Směje se tak až se za břicho popadá. Stejně jako se náhle začne smát začne plakat. McCoy, který už to nemůže snést, křikne na Parmena, aby přestal, že takový výlev citů by mohl být pro Vulkance velmi nebezpečný. Parmen ale dělá že ho neslyší. V tu chvíli vstane i Alexandr a vrhne se na svého vládce. Ten si toho ale včas všimne a zaútočí svou největší silou i na něj. Teď všichni tři leží na zemi v bezvědomí.

Druhý den se všichni i s trpaslíkem probudí ve svém pokoji. Spock se zdá být velmi otřesen a není s ním kloudná řeč. Za celý svůj dlouhý život ještě neprožil takové ponížení. Přistoupí dokonce ke stolu a nevědomky v ruce rozdrtí hliněnou vázu. Kirk s McCoyem zatím vyslýchají Alexandra. Zjistí od něj, že Platoňané neměli své schopnosti odjakživa, ale asi až za šest měsíců po svém příletu na tuto planetu. On sám neví proč tyto schopnosti nemá, ale bude to zřejmě jeho zakrslostí. Doktor nakonec zjistí, že své schopnosti mají díky přítomnosti kyronidu, ve své krvi, která se tam dostala místní stravou. Tvrdí, že každý bude mít po nějakém čase psychokinetické schopnosti. Tak dlouho nemohou čekat a tak McCoy připraví koncentrát této látky a píchne ji Kirkovi i Spockovi. Účinky by se měli dostavit už za několik hodin, a měli by mít dvojnásobnou sílu než ostatní Platoňané. (Platoňanů je tu pouze 38, jak řekl Alexandr, a nemohou svou sílu násobit, to znamená, že se budou muset bránit jen jednomu útoku). Nabídne dávku kyronidu i Alexandrovi, ale ten odmítá, protože nechce být jako jeho páni.

Náhle se ozve zvuk přenosového paprsku a v místnosti se objeví Uhura a doktorka Christine Chapelová. Obě zřejmě nechápou jak se sem dostali a jako loutky zamíří ze dveří. Kirk jen zamumlá, že "my tři už je asi dost nebavíme". Když to trpaslík vidí, rozhodne se zkoncovat se svým životem, rozbije jednu vázu a chce si vrazit jeden střep do srdce. Kirkovi se ale podaří ho přesvědčit, aby to nedělal a nabídne, že pokud se odsud dostanou veznou ho sebou.

Později jsou Kirk a Spock "odvedeni" do nějakého sálu, kde se setkají s Uhurou a Chapelovou, které jsou oblečeni do místních kostýmů. Kirk jim vysvětluje situaci a potom se pokouší se Spockem vyzkoušet své schopnosti. Nic se ale nestane. V tu chvíli se kolem nich ozve potlesk a celá jedna stěna místnosti se odsune.

Za ní je malé hlediště ve kerém sedí několik Platoňanů spolu s McCoyem a trpaslíkem, který hraje na bubínek. Parmen jim sdělí, že sem byli přivedeni, aby se panstvo pobavilo. Do středu místnosti se přesunou dvě lehátka a Uhura s Christine na ně nedobrovolně ulehnou. Pak se Kirk vydá k Uhuře, Spock ke Christine a nakloní se nad nimi, jako by je chtěli políbit. Pak si to Parmen rozmyslí a páry vymění a pak ještě jednou. Diváci se výtečně baví. McCoy pořád s tvrdohlavým výrazem v tváři, drtí kletby mezi zuby. Pak Spock zazpívá ženám krásnou písničku.

Nakonec Kirk přivine Uhuru na svou hruď, stejně jako Spock. Christine se snaží Spocka probrat, když se dotkne prstem jeho spánku, ale nepodaří se jí to.

Parmen ještě škodolibě podotkne, že nechtěný fyzický kontakt by mohl Vulkance zabít. Nakonec přece jen Spock Cristine políbí, ale očividně při tom nesnesitelně trpí. I Kirk musí vášnivě políbit Uhuru.

Pak začne Parmen s novou scénou. V sálu se objeví stolek s mučícími nástroji. Kirk si vybere bič a několikrát s ním zapráská, zatímco Spock si vybere rozžhavené železo. Oba se začnou přibližovat ke svým partnerkám se zřejmým úmyslem jim ublížit. V tu chvíli McCoy vykřikne: "Dost, zůstanu tu s vámi!", ale Parmen dělá, že neslyší. To už nevydrží ani trpaslík, popadne nůž ze stolku a vrhne se na Parmena. Phalina si ho ale všimne a zarazí ho. Parmen se rozhodne zahrnout do scény i Alexandra. Přinutí ho aby namířil nůž na své vlastní sdce. Ale těsně před tím než bodne, se něco stane a Alexandr otočí nůž zpět na vládce. Parmen zděšeně vykříkne: "Kdo to byl?" Kirk ho informuje, že to byl on. Parmen je překvapen a posílá trpaslíka tentokrát na Kirka. Kirk ho dokáže opět otočit na Parmena. Po krátkém přetahování docházejí Parmenovi síly a nůž v trpaslíkově ruce se blíží k jeho hrdlu. Teď teprve Parmen uzná svou porážku a žádá Kirka o milost. Ten svoluje, ale ne tak Alexandr. Teď má konečně šanci pomstít se svým pánům. Kirk ho ale nakonec přesvědčí, že by pak nebyl lepší než oni a Alexandr svůj nůž odloží. Se slovy, že pokud Federace ještě někdy zjistí, že Platoňané zneužívají ostatních svou silou, budou mít potíže, zavolá Enterprise a přenese se na palubu ... samozřejmě i s Alexandrem, který chce začít nový život.

plato001.jpg (9051 bytes)

Copyright © 1999 Anry The One[Předcházející epizoda] [Původní série] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]