The Passenger
SD : neuvedeno
N : 409

Major Kira a doktor Bashir se vrací na runaboutu Rio Grande na Deep Space Nine a při tom zachytí nouzové volání. Kobliadská transportní loď Kobras, která převáží zločince jménem Rao Vantika, má problémy. Vantika chtěl uprchnout a proto poškodil pohonný systém a systém pro podporu života, na palubě stoupá koncentrace toxických látek. Kira a Bashir se transportují na palubu a zatímco se major pokouší stabilizovat systémy, doktor zachraňuje posádku. V jednom rohu se pomalu probíra Ty [čti Taj] Kajada, kobliadská bezpečnostní důstojnice, zatímco Bashir ošetřuje vězně, který se náhle probere a začne ho škrtit. Po chvíli ale opět ztratí vědomí a podle trikordéru je mrtvý.

Ty se později zotavuje na stanici a je velmi neůvěřivá, co se Vantikovy smrti týče. Prý umí velice přesvědčivě předstírat smrt. Mezitím se má přes stanici přepravit vzázné deuridium, kvůli kterému je na stanici přítomný i poručík George Primmin z bezpečnostních složek Flotily. Vantika patřil ke Kobliadům, tedy rase která pomalu vymírá a potřebuje právě deuridium ke stabilizaci svých buněčných struktur - prodlužuje jim to život, což byl vlastně důvod, proč směřoval na stanici.

Náhle byli všechny informace z aktivní paměti počítačů vymazány a Kajada okamžitě tvrdí, že to musel udělat Vantika, ačkoliv je už dva dny mrtvý. Ten kdo to udělal se napojil na sekundární systémy a když Dax provedla prohlídku transportní lodě, objevila malý čip, který měl Vantika sebou. Čip překvapivě obsahuje jakousi mapu humanoidního mozku.

Mezitím Quarka přepadl jakýsi "člověk" a ptal se ho, jestli už vykonal všechny přípravy. Šlo o dohodu, kterou měl Quark s Vantikou. Měl pro něj sehnat nějaké vojáky, ale protože předpokládal, že je Vantika mrtvý, svou část dohody nesplnil.

Dax později přijde s hypotézou, podle které Vantikovo vědomí přežilo v jiném mozku a doktor hned podezřívá Ty, protože není lepší úkryt, než v hlavě svého nepřítele.

Z bezpečnostních důvodů proto změní všechny přístupové kódy do počítačů. Když později Quark vyjednává s nájemními vojáky, přepadne přes zábradlí promenády Ty. Doktor ji okamžitě ošetřuje a snaží se zjistit co se stalo.

Dax si mezitím potvrdila svoji teorii, protože přišla na způsob jak by se Vantikovo vědomí mohlo přesunout - pod jeho nehty našla mikroskopický generátor, který se aktivuje v okamžiku dotyku.

Quark se měl s najmutými vojáky setkat v přechodové komoře a měl je doprovodit na palubu lodě, kde je měl už očekávat Vantika. Namísto něho tam však čeká doktor Bashir. Quark se pokusí nějak vymluvit a pomalu zmizet, ale Bashir ho zadrží: "Čekal jsem vás." Dax mezitím zjistí, že Julian zmizel a odpojil i svůj komunikátor. Rychle jí dojde, že se Vantikovo vědomí přesunulo do Bashira, když Vantiku zachraňoval na Kobras, a kdy mu Vantika zaryl nehty do krku.

Poručík Primmin objeví další přístroj napojený na sekundární systémy, který by na celou hodinu odstavil všechny počítače. Vantika si tak chtěl zabezpečit volnou cestu ze stanice.

Když konečně dorazí zásilka deuridia, Bashir/Vantika se zmocní nákladní lodě a pokousí se s ní odletět, ale komandéru Siskovi se ho podaří chytit tažným paprskem.

Dax má přesné vzorce nervové energie Vantiky a proto vyšle elektromagnetický impuls, který Vantikovy vzorce poruší a tím oddělí Bashirovo vědomí. Bashir rychle deaktivuje štíty a sám je přenesen přímo do OPS.

Transportér pak odizoluje Vantikovy buňky a oddělí je do zabezpečeného pouzdra, které Ty rozstřelí, protože chtěla vesmír konečně zbavit nebezpečného zločince.

Copyright © 2001 Hati & Anry
Obrázky poskytl Ben Sisko

[Předcházející epizoda] [Deep Space Nine] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]