The Forsaken
SD : 46925.1
N : 417

Hvězdné datum 46925.1.
Na stanici zavítá delegace velvyslanců Federace. Doktor Bashir je má provázet. Je to pro něj těžká zkoužka nervů, hosté jsou totiž pořád s něčím nespokojení. U Quarka se strhne rozruch, velvyslankyni z Betazedu Lwaxaně Troi, ukradli latiniovou sponu do vlasů. Odo situaci duchapřítomně vyřeší a odhalí zloděje. Lwaxana je mu velmi vděčná. Odo se jí velmi líbí. O’Brien má věčné problémy s počítačem, protože odmítá plnit jeho příkazy a má stále připomínky odvolávající se na operační manuál. O’Brien je zoufalý.
Z červí díry přiletí neznámá loď, na jejíž palubě nezaznamenali známky života. Pracují tam však počítače - je to zvláštní sonda, která se pokusí napojit na staniční počítač, aby získala více informací. Oda při práci vyruší Lwaxana, pokusí se s ním víc spřátelit. Odo se rychle vymluví a zajde za komandérem. Přenos ze sondy se podařil bez problémů a O’Brien je tím překvapený. Komandér poradí Odovy, aby celou věc s Lwaxanou vyřešil velmi taktně. Sonda obsahuje obrovské množství hardwaru jen na navigaci, ale nedá sa zjistit na co je určená, ani odkud pochází. Lwaxana pozve Oda na piknik v simulátoru, ale Odo se opět snaží vymluvit, rychle vstoupí do výtahu ale Lwaxana je mu v patách. odo doufá, že brzy dojedou na místo určení, když v tom se výtah zastaví a není cesty ven. Odo informuje OPS o své těžké situaci. O´Brien se pokusí použít transportér, ale i ten nefunguje. Provede diagnostiku, ale všechno se zdá být v pořádku, až nato, že nic nefunguje. Začne přesměrovávat energii, což však bude trvat velmi dlouho. Odo je zatím zavřený v turbovýtahu spolu z velvyslankyní Troi.
O’Brien si chce promluvit se Siskem ohledně počítače. Je zvláštní od té doby, kdy začali zkoumat údaje ze sondy, neodporuje rozkazům, nedává nové návrhy ani argumenty a jeho hlas nepochybně zní jinak. Přesměrovat energii se podařilo za necelou hodinu a vždy, když se O’Brien trochu vzdálí, ihned se něco stane, jako kdyby počítač nechtěl zůstat sám. Změnila se celá jeho osobnost, je to něco víc než program. Dax má hypotézu podle které je to nebiologická forma života. Ať je to co chce, způsobuje to problémy a je třeba se toho zbavit. O’Brien se tedy pokusí odeslat údaje o sondě nazpět, avšak neúspěšně. Vypadne osvětlení a nastane velký výboj plazmy v obytných prstencích. Právě v té chvíli tam byl doktor Bashir s velvyslanci. Požár jim zatarasí cestu ven. Protipožární systém je jako všeefunkční. Odo je v turbovýtahu uvěznený už 4 hodiny. Každých 16 hodin semění v kapalinu kvůli regeneraci, bez svojí nádoby je nahraný. Už nedokáže udržet svůj tvar, ješte nikdo ho v tak zlém stavu neviděl. Lwaxana si sundá svoje kudrnaté vlasy, nosí paruku, protože její vlastní se jí zdají príliš obyčejné, chce ulehčit Odovy jeho situaci, protože ani jí bez paruky ješte nikdo neviděl. Nabídne Odovi, aby se uchýlil do záhybu její sukně. Odo nakonec nemá na výběr a pomalu tam vteče. Důstojníci se snaží vypálit do dveří díru aby mohli vysvobodit velvyslance a doktora.
Mezitím O’Brien spouští program “šteně“ pomocí kterého se podaří přesunout údaje o sondě z operační paměti do podsystému. Všechno naběhne opět do normálního režimu. Požár byl uhašen, doktor s velvyslanci vylezou z jeffreysova průlezu. Všichni jsou v pořádku, děkují Julienovi, zachoval se obdivuhodně, pokojně a logicky, dostane od nich nejlepší doporučení. Odo sa spřátelí s Lwaxanou a změní na ní svůj názor. O’Brien si tu věc v počítači adoptoval. O další životní druh na stanici víc. Postará se o to "štěně" aby víc neobtěžovalo, bude mu věnovat pozornost. Komandér jen podotkne: „ať nepoškrábe dveře !“ :-)

Copyright © 2001 Hati & Ben Sisko

[Předcházející epizoda] [Deep Space Nine] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]