Duet
SD : N/A
N : 419

Doktor Bashir má na ošetrovně jednoho Cardassiana. Provádí mu jakési vyšetření, když v tom vejde Kira a hned jak ho uvidí přivolá bezpečnost. Cardassian se pokusí utéct, ale ostraha ho včas chytí. Kira se dožaduje jeho bezpodmínečného zadržení. Jmenuje se Emin Marritza. Kira ho nařkne, že trpí chorobou Kala-Nohra, což znamená, že sloužil v pracovním táboře Gallitepp v době, kdy se tam stala nehoda. Komandér spolu s Odem vyslýchají zadrženého. Marritza tvrdí, že nemá Kala-Nohru, ale Patrikův syndrom a vůbec nepracoval v Galliteppu. Doktor však potvrdí že lže. Bajorský ministr Kaval pověří majora Kiru, aby vedla vyšetřování. Sisko má ale obavy, kvůli její zaujatosti vůči Cardassianům. Kira mu však přislíbí adekvátní postup. Brzy po začátku výslechu se Marritza přiznal, že pracoval v Galliteppu, ale jen jako úředník. To souhlasí i s úředním záznamem.
Gul Dukat kontaktuje Siska a žádá okamžité vydání cardassianského občana. Odmítne však poskytnout pomoc při vyšetřování. Z bajorského archivu dostanou jeden obrázek, na kterém by měl být Marritza. Najdou ho, ale jeho tvář se neshoduje se zadrženým. Podle fotografie je zadržený sám Gul Darhe'el - přezdívaný Galliteppský vrah. Kira zajde za vězněm a z hrůzou poslouchá jeho řeči o hrdosti nad vražděním nevinných a bezmocných Bajoranů v pracovním táboře. Ponižuje Shakaarovu odbojovou jednotku, ale Odovi to začne být podezřelé, když mu o tom Kira vypráví. Odkud by Gul Darhe'el věděl něco o Shakaarovi ?
Gul Dukat kontaktuje Oda. Podle jeho slov Gul Darhe'el zemřel před šesti lety. Jeho pohřeb vidělo půl Cardassie. Dukat umožní aspoň částečný přístup k záznamům. Nedávno prišel požadavek na informace o majoru Kiře z Kori II, na jméno Emin Marritza. Odo požádá doktora, aby vyhledal jeho lekářské záznamy. Podle něho ten muž chtěl, aby ho chytili, protože Gul Darhe'el neměl Kala-Nohru, v čase nehody byl totiž na Cardassii. To ale nesouhlasí s faktem, že zadržený muž tento syndrom má. Doktor ze záznamů zjistí, že muž užíval před pěti lety velké dávky dermatizačních plasticinů, kožních regenerántorů, které se používají na udržování pružnosti pokožky po plastické operaci. Z toho vyplývá, že si dal změnit tvář, aby vypadal jako Gul Darhe'el. Vězeň sa bránil, ale časem se s pláčem přiznává. Je to Emin Marritza, osobní tajemník Gula Darhe'ela. Změnil si tvář, aby prý zachránil Cardassii. Když by byl Gul Darhe'el popraven, přinutilo by to Cardassii aspoň k omluvě. Kira ho pustí na svobodu. Nejbližší loď ho má dopravit zpět na Koru II. Jenže než se stihne nalodit, zavraždí ho přímo na promenádě jeden Bajoran. Když se ho Kira zeptá proč to udělal, odpoví jen: "Byl to přece jenom Cardassian."

Copyright © 2001 Hati & Ben Sisko

[Předcházející epizoda] [Deep Space Nine] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]