The Search for Spock
SD : 8210.3
Stránka převzata z www.startrek.cz
Navazuje na The Wrath of Khan...
Enterprise se vrací domů od planety Genesis, když předtím vyzvedla a vysadila na kosmické základně posádku lodi Reliant, zanechanou Khanem na Ceti Alfa V. V zapečetěné Spockově kabině jsou zachyceny známky života. Když se tam Kirk s bezpečností jde podívat, nalezne tam doktora McCoye a je šokován, když se doktorův hlas i výslovnost podobají Spockově. Doktor prosí Jima, aby vystoupil na horu Seleya - na Vulkanu. Vypadá to jako trauma ze Spockovy smrti.
V orbitálním doku parkuje nový prototyp lodi, USS Excelsior, NX-2000, která je vybavena novým transwarp pohonem. Je to nádherná loď, o dost větší než Enterprise. Po přistání a setkání s velitelem Flotily Morrowem se posádka Enterprise dozví, že jejich loď bude vyřazena ze služby, kromě pana Scotta, který půjde na nový Excelsior.
Při setkání přátel v Kirkově bytě navštíví admirála ambasador Sarek, otec Spocka, a chce vědět, proč nepřivezl tělo jeho syna na Vulkan. Tvrdí něco o tom, že mu k tomu měl Spock dát pokyn myšlenkovým spojením. Kirk ale nic neví a pak mu to dojde - nemohli se dotknout, takže Spock mu nic nemohl předat. Umírající Vulkani předají svou podstatu, svou žijící duši - katru, svému nejlepšímu příteli, takže vlastně nezahynou. Oba dojdou k závěru, že Spock určitě stihl předat svou katru někomu jinému. Přehrají si záznam Spockova činu a zjistí, že Spock svou katru vložil do mysli doktora McCoye, když ho ve strojovně paralyzoval stiskem. Teď už zbývá jen mít Spockovo tělo, aby mohlo být pohřbeno starým Vulkanským způsobem. Tím by jeho katra došla pokoje a mohla být uvolněna z McCoyova mozku.
Odtamtud je vzápětí vysvobozen Kirkem a Suluem, kteří se spolu s Chekovem, Scottem a Uhurou rozhodli získat Enterprise pro záchranu Spockova těla. Scott provede sabotáž na Excelsioru a tím znemožní pronásledování.
To neni realita...to je fantasie! Uhura je tajně dostane všechny paprskem na Enterprise. Scott automatizuje všechny systémy, aby mohla být loď řízena jen několika lidmi. A tak přátelé na palubě lodi vyrážejí zachránit svého mrtvého přítele, ať to zní jakkoliv podivně.
Kirk se chce vydat na Enterprise zpět na Genesis a přivézt Spockovo tělo. Morrow však nechce o vydání Enterprise ani slyšet - planeta Genesis je vyhlášena zakázaným prostorem, s povolením pouze pro vědce, zkoumající její podstatu. Mezitím se doktor McCoy sám na vlastní pěst pokusí získat nákladní loď, je ale odchycen agentem tajné služby a umístěn na pozorování do bezpečnostní cely.
Mezitím, Klingonský komandér Kruge, mladý ctižádostivý velitel, získal informace o Genesis od své tajné agentky. Rozhodne se získat tento projekt pro Klingonské impérium - a tak se vydává k planetě Genesis, aby získal její tajemství. 
Mezitím na planetě Genesis. Vědecká výzkumná loď Grissom, na jejíž palubě jsou Saavik a David, zkoumá planetu Genesis a její chování. Naleznou formu živočišného života, přestože teď by ještě na planetě žádný neměl být. Zároveň naleznou Spockovu rakev, která místo aby shořela v atmosféře, dopadla na povrch právě zrozené planety.
Klingoni
Oba se přenesou na povrch, aby udělali průzkum. Spockova rakev je prázdná, leží tam jen Spockovo pohřební roucho. Po chvíli najdou asi tříletého Vulkanského chlapce... Vlna Genesis zřejmě regenerovala Spocka! Tím, že se dostal do jejího vlivu až po rozkladném procesu, ale ještě v době, kdy měla ještě účinek, bylo jeho tělo ...řekněme přeměněno. Chlapec stárne velmi rychle - a planeta také. Když Saavik žádá o přenos na palubu i s chlapcem, kapitán Esteban se rozhodne nejprve kontaktovat Velitelství a požádat o rozkazy.
Tím v podstatě zachrání život Spockovi - po chvíli se odmaskuje Klingonský Dravec a Grissom zničí. To komandéra Kruga pěkně naštve, protože chtěl zajatce a loď měla být jen ochromena. Naštěstí se zdá, že na planetě jsou také nějací lidé -to by mohli být ti vědci, které chtěl zajmout! Skutečně, na planetě se podaří zajmout muže, ženu a Vulkanské dítě.
Enterprise dorazí na místo a střetne se s Krugeho plavidlem. Kruge vyhrožuje zabitím zajatců, když nedostane Genesis a posádka Enterprise se nevzdá. Kirk se dozví od Saavik, že Spock žije. Když je zabit David, Kirk se rozhodne. Loď nesmí padnout do zajetí, ale zároveň nesmí dopustit, aby Klingoni zabili někoho dalšího. Klingoni neví, že na palubě není čtyři sta členů posádky - takže Kirk kapituluje a okamžitě se přenese i s přáteli na povrch Genesis, když předtím aktivují autodestrukční zařízení. Klingonské přepadové komando se přenese na palubu a začne prolézat loď. Nikde ani noha, loď zřejmě řídí počítač...je to to jediné, co tam mluví. Obyčejní vojáci neumí federální řeč, Kruge si tedy nechá hlas pustit do vysílačky. Čtyři, tři, dva, jedna...příliš pozdě, aby vojáci mohli uniknout. Loď exploduje a zřítí se do atmosféry planety. Kruge tak přijde o většinu své posádky. Kirk ho zavolá vysílačkou, aby přišel dolů na planetu, protože to on má tajemství Genesis.
Kirk bojuje Kruge nechá přenést na svou loď všechny kromě Kirka. S Kirkem se poté perou na život a na smrt, když si Kruge nechce dát vysvětlit, že projekt Genesis se nepovedl. Kruge si nedá říct a tak skončí na dně propasti žhavé lávy. Mezitím lidé z Enterprise zajali posledního živého Klingona, Maltze, a vezmou Kirka na palubu.
Loď vyrazí od hroutící se planety směrem k Vulkanu, vezoucí na palubě tělo Spocka, stejně staré jako v době jeho smrti, ale se zcela prázdným mozkem. Tváří v tvář novým okolnostem si Sarek vyžádá od Vulkanské Rady provedení rituálu fal-tor-pan, který nebyl praktikován po mnohá staletí. Je to způsob, jak vrátit duši do žijícího těla.
Když proces proběhne, ze Spocka je stále netečný, uzavřený tvor. Když prochází kolem přátel z Enterprise, zastaví se a zaváhá. Při pohledu na Kirka si náhle vzpomíná...vzpomíná si na společně strávené roky, přinejmenším mlhavě. Je zpátky - a dobrodružství pokračují!
Thanks to Valeris