Half a Life
SD : 44805.3
N : 196
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Lwaxana Troi je opět na palubě Enterprise. Tentokrát se její obětí nestane kapitán Picard, ale vědec z Kaelonu II, Timicin, který je na palubě, aby vedl testy, které by mohli pomoci znovu oživit umírající slunce jeho domovské planety. Timicin, překvapivě, její city opětuje, ačkoliv nejsou tak silné jako Lwaxaniny.
Enterprise, proto zamíří do hvězdné soustavy Praxillus, jejíž slunce je velmi podobné tomu Kaelonskému. Timicin, chce do slunce poslat speciální torpéda, která zažehnou hélium, a slunce se znovu rozsvítí. Když Enterprise dorazí na Praxillus, Timicin se okamžitě ze strojovny ujímá řízení experimentu. Vyšle několik torpéd a vše zdárně pokračuje. Nakonec vnitřní teplota dosáhne požadovaného stupně a slunce se opět rozzáří. Picard Timicinovi pogratuluje, ale vzápětí se sluncem něco stane. Teplota se nezastaví, ale pořád stoupá. Není pochyb, že slunce vybuchne a proto Enterprise okamžitě nastaví únikový kurs a těsně uniká šokové vlně z vybuchlé hvězdy. Timicin je zklamaný, protože to byl jediný pokus, na který měl ještě čas. Za několik dní mu totiž bude 60 a na Kaelonu II, každý kdo dosáhne takového věku je zabit buď cizí nebo svou rukou v rituálu "Rozhodnutí". Lwaxana je touto skutečností rozhořčena, a když se navíc Picard vyjádří ve smyslu, že nebude zasahovat do lokálních záležitostí planety, protože mu zakazuje Základní směrnice, Lwaxana se nejprve pokusí přenést na planetu Kealon II, a pak, když ji obsluha přenosového zařízení nechce vyhovět, stává se hysterickou dokud nepřijde Deanna a neuklidní ji.
Poté co Lwaxana a Timicin spolu stráví večer, (a to ne ve vertikální poloze, jak se zdá), se jí Timicin pokouší vysvětlit důvody "Rozhodnutí". Je to pro ně způsob, jak uvolnit svá místa mladým lidem. Lwaxana s ním, ale ostře nesouhlasí a nazve takové způsoby barbarské a primitivní. Lwaxana naléhá, ale Timicin, který celý život žil s tím, že v 60 zemře, nemůže jen tak porušit staleté tradice své rasy. Druhý den je Enterprise stále na zpáteční cestě ke Kaelonu. Timicin zajde na strojovnu, kde chce analyzovat výsledky svého nezdařeného pokusu. Po chvíli zjistí, jak by se dala jeho metoda vylepšit a možná i předejít výbuchu hvězdy. Uvědomuje si ale, že on už to nemůže stihnout a sni nemá žádné následovníky. Pokud by dál pokračoval ve své práci, mohl by zachránit svou planetu, a proto požádá o azyl na Enterprise.
Když Enterprise dorazí ke Kaelonu, Timicin své rozhodnutí oznámí vládě. To, ale neskutečně pobouří B'Tardata, ministra vědy Kaelonu, který okamžitě posílá dvě válečné lodi, aby Enterprise ujistili o tom, že nemůže opustit jejich soustavu, dokud bude Timicin na palubě. Timicin pak rychle zjistí, že jeho rozhodnutí nebude tak lehké jak si myslel, protože planeta z které pochází, by neakceptovala výsledky jeho nových pokusů, protože by pro ně neexistoval, a tak by vlastně nikomu nepomohl. Lwaxana se ho snaží utěšit, že to dělá správně, ale Timicin je stále nejistý. Nakonec na Enterprise přichází jeho dcera, Dara (pozn.: Michelle Forbes, která později hraje podporučici Ro), a naléhá na svého otce, aby se vrátil. Srdceryvně mu říká, že nemůže přenést přes srdce, že jeho kosti nespočinou v zemi vedle matky, ale někde na úplně jiném světě. Zdá se, že to pro Timicina velmi znamená a vypadá zahanbeně.
Když Dara odejde, Timicin si uvědomí, že není mužem, který by vedl kulturní revoluci a souhlasí s návratem na Kaelon II. Lwaxana, ale, protože ho opravdu miluje, odchází s ním, aby ho podpořila v posledních okamžicích jeho života.

Copyright © 1999 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]