Jean-Luc Picard

Rasa: Human
Hodnost: Kapitán
Současné umístnění : Kapitán lodi U.S.S. Enterprise-NCC-1071-E
Datum narození : 13. července 2305
Místo narození : Labarre, Farncie, Země
Rodiče : Maurice a Yvette Picard
Vzdělání : Akademie hvězdné flotily 2323-27
Stav : Svobodný
Děti : Žádné

Jean-Luc je výjimečnou ukázku poctivosti, zralosti, síly a zodpovědnosti. Dokonce by se o něm dalo říci, že je ztělesněním klidu. Neexistuje totiž takřka nic, co by ho vyvedlo z míry. Možná je to způsobeno tím, že jeho život opravdu nebyl procházkou růžovým sadem.

Jednou z jeho, ne úplně záviděníhodnou, zkušeností byl únos Borgy. Tenkrát jej přinutili stát se součástí jejich kolektivního vědomí a slepě poslouchat jejich příkazy. Nyní musí žít s pocitem viny za to, ze se chtě nechtě zúčastnil masakru u Wolfu 359.


   I am Locutus, of Borg. Resistance is futile. Your life as it has been is over. From this time forward, you will service...US.   Jsem Locutus z Borgu. Odpor je marný. Váš život jaký je - skončil. Od teď budete sloužit...NÁM.

jeho první slova k vlastní posádce Enterprise-D
(epizoda ST:TNG The Best of Both Worlds)

Kapitán jako jeden z Borgů Zde Borgové s pomocí Jean-Lucových znalostí a zkušeností napadli a úplně zničili obrannou linii 40 lodí Federace. Po zpětné transformaci v člověka však neztratil vzpomínky na dobu, kdy byl Borgem!

Picard má jednoho bratra, který žije na Zemi jako farmář a jednoho synovce, který se také zajímá o lety vesmírem, tak jako v mládí kapitán Picard. Jeho bratrse stará o rodinný dům v Helabare (Francie). Nebylo divu, že si pro rekonvalescenci po odstranění Borgských implantátů vybral právě tento dům.

Jean-Luc neměl děti. V jeho životě nikdy nefigurovala (nejak zvláště) žadná žena (až na pár pomijejících výjimek ;)))) ) a nikdy se tudíž neoženil. Když se dostal do fenoménu jménem Nexus, kde se lidem plní všechna přání, ocitl se ve světě, kde měl ženu a děti. Dokonce se tam setkal i se svým synovcem jménem René, který krátce předtím uhořel. Tato tragická událost jej silně zasáhla a vzhledem k jeho komplikovanému vztahu k dětem (nikdy si na ta malá stvoření nezvykl), to bylo pro něj ještě těžší. Dokonce ho přepadly výčitky svědomí, protože jej měl rád, jako svého vlastního syna a doufal, že René bude pokračovatelem jeho větve rodu Picardů. Když mu doktor Soran mu jednou řekl, že "Čas je ohněm, ve kterém hoříme", muselo to pro něj znamenat daleko víc, než pouhé přísloví nebo fráze (Star Trek Generations).

Už jako malé dítě toužil vstoupit do hvězdné flotily. Do akademie se dostal na druhý pokus a hned v prvním roce vyhrál (jako jediný nováček v historii) maraton akademie. Krátce po ukončení studií se popral a při této rvačce byl bodnut do srdce. Namísto něj mu byla voperována protéza s jejíž pomocí dosud žije. Jeho první velení byla loď U.S.S. Stargazer. O tuto loď přišel při střetu s ferengijskou lodí. Ferengijská loď na něj bez varování zaútočila a Picardova posádka přežila jedině díky novému bojovému manévru, který Picard vynalezl. (od té doby se na akademii vyučuje Picardův manévr).

Zvláštní kapitolu v jeho životě sehrála Beverly Crusher, manželka Jacka Crushera, za jehož smrt se cítil zodpovědný. Jack totiž zemřel pod jeho velením při službě právě na Stargazeru. Když se pak Beverly přihlásila na službu na Enterprise-D, postavil se proti tomu. Nechtěl, aby jejich osobní vztah, který byl už teď značně komplikovaný, byl vystaven ještě tlakům, které s sebou přináší společná služba na jedné lodi. Velice dlouho mu také trvalo, než si našel vztah k jejímu synovi, ze kterého se později stal velice nadaný člen jeho posádky. Poprvé se s ním setkal před lodním simulátorem, ze kterého vyšel Wes celý mokrý a po celé lodi se za ním táhly kaluže vody (Jean-Luca málem chytil infarkt :-))). Podruhé se s ním potkal, když ho jeho matka vzala na velitelský můstek a on projevil zájem o chod lodi. Přitom prokázal vysokou znalost systému. Jenže to bylo na Jean-Luca až příliš. Hned ze začátku mu totiž říkal, aby na nic nesahal a on (i když zcela správně) reagoval na lodní hlášení (TNG:"Encounter At Farpoint"). Tehdy jej společně s jeho matkou vykázal z můstku. Až za nějakou dobu se Beverly omluvil a napětí v jejich vztahu povolilo. Postupem času si ti dva na sebe zvykli a přirostli si k srdci, jako hodně dobří přátelé i přes to, že jej Bev zpočátku, kvůli smrti svého manžela, nenáviděla.

   Kapitán Jean-Luc Picard je zkrátka typem člověka, který se rodí jednou za půl milénia. Jako důstojník Hvězdné flotily se v životě naučil veliké sebekázni. Dokladem toho je i jeho spánek. Kdybyste ho viděli spát, měli byste dojem, ze neustále stojí v pozoru. Spí totiž na zádech, s nohama nataženýma vedle sebe. Jediné pohodlí, které si kdy ve spánku dovolí, je jedna ruka pod hlavou.

Má také zvláštní způsob udílení rozkazů. Jeho charakteristickou hláškou je anglická slovní hříčka: "Make it so!" (přibližný český překlad je: "Dejte se do toho". Tento překlad vyplývá spíše ze situace, než z gramatických souvislostí :-))). Tímto výrokem proslul po celé Federaci. [zvukový záznam]

Jean-Luc má smysl pro humor a tato skutečnost nijak neubírá na jeho důstojnosti. Musíte se smát, když slyšíte tohoto téměř holohlavého kapitána, jakým způsobem reaguje i v těch nejbeznadějnějších situacích.

Dat :
Picard :
Dat :
Picard :
Kapitáne, myslím, že cítím úzkost ... je to zajímavý pocit ...
Date, určitě je to zajímavý pocit, ale měl by jste deaktivovat svůj emoční čip.
Dobry nápad, pane ...... Hotovo.
Někdy vám strašně závidím.

Úryvek z filmu Star Trek: First Contact

V jeho životě došlo, kromě mnoha dalších, ještě k jedné zvláštní události, která jej silně ovlivnila. Bylo to splynutí myslí s Vulkanským velvyslancem Sarekem, otcem neméně legendárního Spocka. Spock a Jean-Luc se však poprvé setkali až po Sarekově smrti. Při tomto setkání mezi nimi došlo k několika ostrým výměnám názorů. Spock totiž většinu svého života vedl se svým otcem spory a při Sarekově spojení s Picardem, došlo také k částečnému přenosu vzpomínek . Nakonec však došlo ke splynutí myslí i těchto dvou osobností.

Jean-Lucovým oblíbeným nápojem je čaj Earl Gray, jeho olíbeným autorem Shakespeare. Z hudby se mu líbí klasika (proto také přivedl poručíka Data k hraní na housle). Rád sportuje, mezi jeho nejoblíbenější sporty patří šerm a jakási obdoba tenisu. Mluví (a umí i nadávat) dost dobře klingonsky. (Jistě i to byl jeden z mnoha důvodů, proč byl zvolen za arbitra ve věci nástupu na místo vůdce klingonské vysoké rady). Když se chce odreagovat zajde si do simulátoru a spustí si některý z programů se svým oblíbeným detektivem Dixonem Hilem. (I zde dokázal vzbudit zájem Data, který se začal zajímat o Sherlocka Holmese.)


Životopis
2328 Jako mladý kadet byl při rvačce zraněn a musel mu být voperováno umělé srdce.
2333 Zařazen do hodnosti komandér jako první důstojník na lodi USS Stargazer, po smrti svého nadřízeného v bitvě povýšen do hodnosti kapitána a zařazen na funkci kapitána lodi USS Stargazer
2355 Nucen opustit Stargazer po nevyprovokovaném útoku tehdy neznámé Feregijské lodě. V bitvě ztratil několik členů posádky.
2356 Zproštěn obvinění z nedbalosti při strátě Stargazeru
2363
(41148)
Získává velení nové lodi U.S.S. Enterprise-D
2364
(41416.2)
Byla mu nabídnuta hodnost admirála a velícího důstojníka na Akademii Hvězdné flotily, odmítá
2365
(42779.1)
Na základně 212 mu byla provedena doktorkou Pulaski výměna srdce. Předcházející implantát nefungoval dobře a mohlo dojít k selhání.
2366-7
(43989.1 - 44005)
Prohlášen za ztraceného v bitvě, během invaze Borgů. Později zachráněn a bylo mu navráceno velení lodě Enterpise
2368
(45020.4)
Velel flotile 23 lodí, která měla zabránit Romulanům podporovat Dům Durasů během Klingonské občanské války.
2369
(46357.4)
Přiřazen na skrytý útok a zajat Cardassiany na Celtris III, později opět navrácen do služby jako kapitán Enterprise
2370
(47998.1)
Bytost Q mu umožnila zachránit lidstvo
2371
(48650.1)
Ztráta lodi Enterprise u Veridian III, když se postavil vědci Tolian Soranu (El-Aurian), který chtěl zničit hvězdu systému Veridian.
2372
(49827.5)
Vybrán jako kapitán nove lodě třídy Sovereign Enterprise-E
2373
(503xx.x)*
Zabránil druhé invazi Borgu, musel zabránit změně časové linie během prvního kontaktu lidí s mimozemskou civilizací.
2375
(523xx.x)
Porušuje rozkazy Hvězdné Flotily a zachraňuje planetu Ba'ku, která omlazuje a regeneruje...

Pozn. : Uskutečnil první kontakt s těmito rasami nebo obyvateli těchto planet : Borgové, Ferengové, Edoňané, Aldeánci, Tamariáni, Jaradani, Paxánci, Douwdi, Cytherianánci, Devidiánci, Malcoria III, Mintaka III a diplomaticky vyjednával s těmito planetami a rasami : Acamar III, Rutia IV, Angosia III, Turkana IV, Pentaurus V, Ventax II, Kaelon II, Gemaris V-Dachlyd, Krios-Valt Minor, Bajorani, Talariáni, Lenaríni


Obrazová galerie...:
Jméno    Rozměry    Velikost
1. PICARD.GIF 158x238 20 kB
2. PICARD1.JPG 297x375 25 kB
3. PICARD2.JPG 384x256 24 kB
4. PICARD3.JPG 384x256 22 kB
5. PICARD6.JPG 435x305 87 kB
6. PICBORG.JPG 591x405 70 kB

Copyright © 1999 Richard Kraus