The Best of Both Worlds, Part II
SD : 44001.4
N : 175
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Předcházející část...

Zbran se nabije a vystřelí. Ta zasáhne loď Borgů a nic sejí nestane. Enterprise je nucena zastavit palbu před zničením warp-motorů. Překvapená posádka na můstku je informovaná Locutusem, že všechno, co kdy věděl Picard je nyní součást Borgů: "Váš odpor je beznadějný...Komandére." [Zvukový záznam...]
Hvězdné datum 44001.4: Borgové se vrátí na původní kurs. Enterprise je nemůže pronásledovat: jak očekávali, jejich hlavní vychylovač byl poškozen, tak jako štíty a warp-jádro. Opravy potrvají 8-12 hodin, jak řeknou admirálu Hansonovi.
Riker uklidní Hansona. Enterprise bude na Wolfu 359 i když pozdě. Hanson řekl, že Enterprise získala pro Federaci cenný čas: Borgy bude čekat 40 lodí, Klingoni posílají lodě a zahájili dokonce rozhovory i s Romulany. [Zvukový záznam...] Hanson se rozčílí když Shelby řekne, že Picard spolupracuje s Borgy. Říká, že Picard, jejich kapitán je jeho dávný přítel a že je válečná oběť. Potom povýší Rikera do hodnosti polního kapitána a popřeje mu hodně štěstí.
Picarda mezitím změnili Borgové (má Borgskou pravou ruku a jeho zbarvení kůže je bílé jako ostatní Borgové). Riker (nyní se 4 peckami na uniformě) hovoří s Worfem o strategii:"Jak bojovat proti někomu kdo nás zná lépe než my sami."
Přijíždí do inženýrské sekce, kde Geordi, Shelby a ostatní pracují na opravách. Vychylovač je zpraven a warp-jádro je téměř zpraveno. Ale pomocné generátory nefungují: takže ještě 2-3 hodiny další práce. Riker říká Shelby, že by měla více pracovat v teamu a říká, že se musí mnohému ještě učit: "tak jako já jsem musel učit, když jsem přišel na palubu jako první důstojník." Jejich rozhovor Datem, který hlasí, že Flotila napadla Borgskou loď u Wolfu 359.
Hanson říká, že průběh bitvy není dobrý - potom je komunikace přerušena. Jak se opravená Enterprise vydá k Wolfu 359 sejdou se vyšší důstojníci. Riker říká Datovi a Worfovi, že potřebuje jejich schopnosti tam kde jsou a trochu neochotně dělá Shelby prvním důstojníkem. Dál hovoří o možnostech: těžký gravitonový paprsek by způsobil pouze malé poškození, noví ničiví Nanité by zničili organickou část Borgů až za 2-3 týdny a nově přizpůsobené phasery (mění náhodně frekvence) je jen zpomalí.
Riker přijde do Picardovy kapitánské místnosti a řekne do prázdné židle:"Co byste dělal?" . Guinan náhle vejde, říká, že často s kapitánem hovořila a podává Rikerovi zprávu: morálka je velmi špatná - každý člověk čeká, že zítra zemře a pouze Riker to může změnit. Říká, že on musí udělat něco velmi obtížného: nechat Picarda jít. On na to říká, že se včera pokoušel zabít Picarda, ona řekne, že se pokusil zabít "tu věc na lodi Borgů" a ne Picarda. Guinan mu poví, že její vztah s Picardem jde až za přátelství a rodinu, a ona je připravena nechat ho jít. On musí také - je to místnost pouze pro jednoho kapitána a to je on.
Enterprise přiletí na Wolf 359, kde najde flotilu v troskách. Trosky lodí jsou všude. Žádné známky života. Shelby (nyní se třemi úplnými peckami na uniformě) jmenuje tři mrtvé lodě: Tolstoi, Kyushu a Melbourne. Najdou stopu po Borgské lodě a sledují ji. Riker nařizuje Shelby připravit oddělení talíře a poznamenává, že čeká, že Picard s tím počítá. Potom říká Datovi a Worfovi, že má pro ně speciální misi.
Locutus vidí blížící se Enterprise na Borgské obrazovce a slyší "kapitán William T. Riker hvězdná loď Enterprise". Locutus požaduje bezpodmínečnou kapitulaci a odmítne Rikerovo přání hovořit o podmínkách, jako podvod. Na to Riker řekne, že Picard mu věřil, tak že by mu měl implicitně věřit i on. Locutus potom odmítne podmínky jako irelevantní. Senzory zatím zaměří Locutusovu polohu, ale Borgský štít zabrání přepravení. Když Riker žádá o čas, Locutus říká, že ten není nutný a hrozí jim zničením, jestliže budou zasahovat. [Zvukový záznam...] [Zvukový záznam...] [Zvukový záznam...]
Komunikace je zakódována (dešifrovací klíč Riker-1), talířová sekce je oddělená a spodní část zahájila palbu. Borgové ignorují talířovou část a pokoušejí se spodní část zachytit tažným paprskem. Vyhýbají se (manévr Riker-alfa a Riker- beta). 
Riker signalizuje Shelby (velící talířové části) aby začala útok. Talířová část vystřeluje antihmotovou směs, která jak se zdá trochu poplete Locutuse.
Mezitím, Data a Worf odletí s raketoplánem, zastaví motory když se k nim přiblíží tažný paprsek a proniknou skrz Borgský štít. Uvnitř pole se přenesou do blízkosti Locutuse, omráčí ho a přenesou se zpět na raketoplán. Po průletu štítem Borgské lodě jsou přeneseni na Enterprise asi milisekundu před zničením raketoplánu Borgy.
Talířová část utrpěla škodu na impulsních motorech a Borgská loď nabere opět kurz k Zemi. Jakmile se Enterprise opět spojila začala je sledovat. Zatím, Beverly studuje Locutuse, jehož DNA se přepisuje blízko implantátů. Riker doufá, že spojení Picard/Borg bude fungovat oběma směry. Beverly probouzí Locutuse. Locutus Rikerovi řekne, že unést ho byla chybná strategie a že na tomto místě bude dál mluvit za Borgy.
Data zjistí, že Locutus je spojený s Borgy přes subprostor. Odpojení, by ale pravděpodobně znamenalo Locutusovo úmrtí, tak jako když jsou poškození Borgové odděleni od kolektivu. Až bude spojení přerušeno Beverly může oddělit člověka od stroje. Dat se potom rozhodnul navázat spojení se strojem.
Po té co Locutus říká, že se Borgové pouze snaží zlepšit "kvalitu života" (např. Worfovi [Zvukový záznam...]) a říká, že všichni budou Borgové (až na Data, který bude zastaralý [Zvukový záznam...]), ho Beverly uspí a Data ho vezme do laboratoře. Zatím, Shelby podává zprávu že Borgové vstoupil do sektoru 001 (Borgové prolétají kolem Saturnu).
Planetární obrana se marně brání Borgům. Borgové jsou pouze 27 minut vzdáleni od Země při současné rychlosti a Enterprise je vzdálena alespoň 42 minut. Mezitím se Data pokusí zřídit propojení mezi ním a Locutusem. Beverly kontroluje Picardovy životní odezvy, O'Brien sleduje Datův stav a Troi pátrá po nějakém znamení Picardova vědomí. První stupeň spojení je ukončen, žádný důležitý pokrok se nestal.
Druhý stupeň je stejně neúspěšný, ale třetí stupeň je úspěšný: Data se propojí do Borgského kolektivního vědomí [Zvukový záznam...] a uvádí své objevy: Borgové mají do podpříkazů rozděleny tři hlavní funkce (obrana, komunikace a navigace). Jakmile pronikne do podpříkazů Locutus náhle oživne, napadne stráž a snaží se přerušit spojení. Data mu v tom zabrání odtržením části jeho Borgské ruky.
Beverly zaznamená zvýšenou nervovou činnost a Deanna najde Picardovo vědomí. Borgové mezitím zastaví (jejich pozornost je upoutána) a letí napadnout Enterprise. Beverly a Data objeví Borgskou Achillovu patu: nemohou se odpojit od Locutuse. Riker nařizuje Datovi, zanést příkaz do Borgského vědomí. Data se pokusí o implantování příkazu odzbrojení, nebo vypnutí energie, ale neúspěšně. Všechny příkazy vysoké úrovně jsou chráněné.
Borgové zaměřili Enterprise a zaútočili. Riker nařizuje zadat warp a kolizní kurs s Borgskou lodí. Data mu řekne, aby ještě počkal. Picard (ne Locutus) řekne "spát" a Data se snaží implantovat jeho návrh do kolektivního vědomí. Mezitím Borgové phaserem prorazí otvor do vnějšího trupu lodi a když se snaží prorazit vnitřní... se náhle zastaví a zůstanou nečinní.
Worf konstatuje, že zbraňové systémy Borgů jsou vypnuty a štít neexistuje. Když se Riker ptá co se stalo, Dat mu řekne, že implantoval do Borgského vědomí příkaz k regeneraci, uložil je ke spánku. [Zvukový záznam...]
Worf a Shelby se přepraví k Borgům potvrdit spánek. Objeví také, že špatná funkce spustila a autodestrukční program. Přes upozornění Beverly, že zkáza lodi by mohla být velmi nebezpečná pro Picarda, Riker nechá destrukci pokračovat a Enterprise odletí pryč.
Zničení Borgů Picardem trochu otřese, ale osvobodí ho. Až na bolení hlavy se cítí "téměř lidsky". Když se Riker zeptá, co si pamatuje, odpoví: "všechno včetně nějaké brilantní neortodoxní strategie mého bývalého prvního důstojníka."
O nějaký čas později. Picard je odpojený ze všech Borgských implantátů (na jeho hlavě jsou stále obvazy) a Enterprise má před sebou 5-6 týdnů oprav na Zemi na stanici McKinley. Dveře zazvoní u kapitánské místnost a oba Picard i Riker řeknou, "Vstupte." Shelby vstoupí a říká, že za rok si může Riker vybrat které lodi bude velet. Na to Riker řekne "se vší úctou Komandére... Pane...má kariéra je má záležitost a rozhodnu o ní já nikdo jiný." Ona se loučí, odjíždí a Riker ji doprovází.
Picard zvedne šálek čaje, ale zastaví se uprostřed pohybu, pokládá čaj dolů a zadívá se z okna na hvězdy a Zemi.
Copyright © 1998 Petr Krhounek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]