Deanna Troi
Rasa: 1/2 Betazoid, 1/2 Human
Hodnost: Komandér
Současné umístnění : Lodní poradce na U.S.S. Enterprise-NCC-1071-E
Datum narození : 29. březen 2336 ( pozemský ekvivalent )
Místo narození : Nedaleko jezera El-Nar na Betazedu
Rodiče : Matka Lwaxana, velvyslankyně a otec Lt. Ian Andrew Troi, zesnul když jí bylo 7
Vzdělání : Akademie hvězdné flotily 2355-59, rozšířené studium na Univerzitě na Betazedu
Stav : Svobodná (... je však někomu IMZADI)
Děti : Jedno, zahynulo, zplozeno neznámým mimozemským tvorem, dítě převzalo lidskou podobu, jméno : Ian Andrew Jr., datum narození a úmrtí kolem SD 42073.1 roku 2365
Překrásná Deanna

Deanna je napůl člověk a napůl betazoid. Betazoidi disponují telepatickými schopnostmi stejně přirozeně, jako lidé ovládají řeč. Své telepatické schopnosti získávají během puberty, jen ve velice ojedinělých případech se s nimi již rodí. V 90-ti % spolu komunikují pouze telepaticky, tj. navzájem si čtou myšlenky. Myšlenky a pocity dokáží číst i u většiny jiných ras. Lidem je tato skutečnost známa a někdy (většinou) krajně nepříjemná. Někteří betazoidi jsou však v tomto umění "zdatnější" než ostatní. K takovým patři také Deannnina matka, Lwaxana Troi. Ta uměla vyvést z míry i kapitána Picarda ;-))).

Deanna byla vychována v tradičním prostředí betazedské vyšší vrstvy (jako šlechtična). Z toho, že byla Dcerou Pátého domu Betazedu (betazedská tradice vyšších rodů), vyplývaly některé povinnosti pro společenský i osobní život, např. byla, už od malička, zaslíbena jistému muži, dědila kulturní majetek rodu atd.... Za jejího studia Betazedské univerzity v oboru psychologie se setkala s mladým poručíkem Hvězdné flotily, který byl na planetu dočasně přidělen v rámci bezpečnostních opatření (hrozby Sindarinských nájezdů) a zamilovala se do něho. Snažila se mu předat něco ze svého chápaní světa (betatzoidské filosofie a psychologie - naprosto rozdílné od lidské), ale Will Riker nebyl schopen to pochopit. Po jejich rozchodu se však Deanna poprvé postavila svojí matce a rozhodla se, že si o svém životě bude rozhodovat sama.

Po svém vstupu do Hvězdné flotily dostala funkci poradce a psychologa na lodi U.S.S. Enterprise. Pro toto místo má mimořádné schopnosti. Není sice úplný telepat (tato schopnost se u ní omezuje jen na jiné betazoidy, protože je poloviční člověk), ale disponuje empatií. To je schopnost vcítit se do emocí jiných bytostí. Umožňuje jí vnímat své kolegy s pochopením a úctou. Chová-li se někdo hrubě nebo povýšeně, může to mít svůj důvod, který se často skrývá v jeho emocích. Deanna tyto emoce vycítí a proto dokáže velice snadno analyzovat příčiny chování, které se jiným mohou zdát divné, konfliktní nebo jinak narušené.
 
Deanna a Will jsou dnes již  (někdy až moc) dobrý team ;)) Tyto schopnosti ale skrývají i negativní stránku. Představte si, že se každé ráno probudíte a slyšíte kolem sebe tisíce hlasů! Takový má Deanna dojem každé ráno, než se jí povede se pořádně zkoncentrovat a oddělit své emoce od cizích a nevnímat ostatní mysli členů posádky, kterým neustále podvědomě "naslouchá". Někdy je také vystavena psychologicky "silnější" formě života a takový kontakt je pro ni nanejvýš nepříjemný a může být i značně bolestivý.
To záleží na tom, zda pouze sleduje emoce, které nejsou namířené přímo na ni, nebo jestli se její osoby týkají. Aby toto vše zvládala, naučila se již v dětství ovládat betazoidskou techniku relaxace a soustředění, ve kterém odděluje vnímání cizích emocí od svých vlastních nebo se "příjmu" cizích emoci přímo uzavírá.

Ovšem největším šokem je pro Deannu, když se do někoho vcítit nemůže! Existuje několik ras, živých forem, do kterých se Deanna neumí buď vcítit vůbec nebo až po delším pobytu s tou osobou. Toto vše ale není nic proti tomu, když jednou ztratila svoje schopnosti na čas úplně!! V ten čas si přišla zbytečná a ostatní musely pomoci jí nalézt vlastní identitu.

Schopnost komunikovat pomocí telepatie se vztahuje ještě na jednoho člena posádky, Willa Rikera. Za svého pobytu na Betazedu se tomuto umění přece jen naučil a někdy se mu povede se s Deannou telepaticky spojit. Je to však velmi těžké a namáhavé.

Její osobnost byla ovlivněna výchovou, láskou k Willovi, velikým zklamáním, studiem psychologie a především její matkou. Ona sama si nikdy před Willovým příchodem na Betazed nedovolila vyjádřit nahlas svůj názor a před matkou své skutečné názory pracně skrývala v podvědomí. Sama se snažila žít podle betazoidské filosofie, ale po tom co se seznámila s Willem, se její názory na svět a vztahy radikálně změnily.

Deanna je citlivá k druhým, dokáže pomoct se zdánlivě neřešitelnými životními problémy a na palubě Enterprise je skutečným útočištěm pro kohokoli, kdo je nešťastný, v depresi, nebo jinak psychicky mimo rámec profesionální služby na lodi Hvězdné flotily.
 
Dcera pátého domu Betazedu objevila Tequilu ;)))) Deanna si umí vybrat, co v životě chce, ale i v životě polovičního Betazoida se přihodí události, které rázem zbourají vše, v co dotyčný celý život věřil. Jak jistě tušíte - setkání s Willem Rikerem byla jedna z takových událostí a nebyla zdaleka poslení. Když se Enterprise - E vydala ochránit svojí vlastní historii před Borgy, Deanna se příšerně opila (to bylo štěstí, protože tím našla profesora Cochranea). V tom stavu blábolila ale šílené nesmysly, které mi na dlouhou dobu utkvěly v paměti: 1. záznam, 2. záznam, 3. záznam ;))))).
Nakonec se ale Deanna dokáže pomocí svojí vnitřní disciplíny vzpamatovat i z první zhrzené lásky, i z takové první opice :)). To, aby mohla s Willem Rikerem (ktery je jejím IMZADI [IMZADI = první, milovaný]) pracovat na jedné lodi a udržet si s ním vztah na profesionální úrovni (až na malé výjimky ;))) jí stálo v životě hodně psychických sil.

Jinak je Deanna kamarádská k ostatním členům posádky a nečiní jí sebemenší problém pomoci a být lakavá ke komukoliv (muž či žena). Snad pouze praporčík Barclay jí dovedl svými výmysly poněkud rozhodit ;)).

A mimochodem - je neuvěřitelně krásná!!!


Životopis (data uvedená kurzívou jsou dosud neověřená)
2354 - 2358 Studium psychologie na Betazedské univerzitě. Okolo roku 2358 potkává na svatbě své přítelkyně Willa Rikera, který je na Betazedu služebně. První náznaky její budoucí profeisonální dráhy. Vyučuje Willa Betazoidské filosofii, začíná opětovat jeho city.
2358 Unesena Sindarínským nájezdníkem do jungle Jarala. Zachráněna Williamem T. Rikerem. Deanna a Will se stavaji IMZADI! Poprvé se postaví matčině vůli. Will opouští Betazed.
2362 Opouští Betazed
2364
(41153.7)
Jako nadporučík, přidělena jako lodní poradce na loď U.S.S. Enterprise pod velením Cptn. Jean-Luc Picard. Znovu se setkává s Willem Rikerem.
2364
(41294.5)
Měla se vdát za Wyatta Millera, byly zasnoubeni již v ranném věku, ke svatbě nedošlo
2365
(42073.1)
Za jediný den těhotenství porodila bezbolestně dítě - Ian Andrew Jr.. Neznámý mimozemský tvor tak převzalo lidskou podobu. Ian vzápětí umírá - odchází z lidské podoby.
2369 Na základě nařízení tehdejšího kapitána lodě Jellica začala nosit uniformu. Po jeho odvelení ji už nepřestala nosit.
2370 Složila zkoušky pro důstojníka na můstku, povýšena do hodnosti komandér.
2372 Umístněna spolu s zbývajícími důstojníky původní posádky Enterprise na loď třídy Sovereign U.S.S. Enterprise-E
2373
(503xx.x)*
Během druhé invaze Borgů, nalezla Z. Cochrana. Poprvé v životě se opila ;)).
2375
(523xx.x?)
Její vztah s Willem Rikerem se dostává opět hlubší charakter. (konečně!!! ;-)) )


Obrazová galerie...
Jméno    Rozměry    Velikost
1. TROI.JPG 386x256 40 kB
1. TROI1X.JPG 396x535 43 kB
2. TROI2.JPG 160x171 45 kB
3. TROI3.GIF 320x240 66 kB
4. TROI4.JPG 296x404 58 kB
Copyright © 1999 Richard Kraus