William Th. Thelonius Riker
Rasa: Human
Hodnost: Komandér
Současné umístnění: První důstojník na lodi U.S.S. Enterprise-NCC-1071-E
Datum narození: 19. srpna 2335
Místo narození: Valdez, Aljaška, Země
Rodiče: Matka Otec Kyle a matka Betty, zemřela
Vzdělání: Akademie hvězdné flotily 2353-57, vystudoval jako 8 ve své třídě
Stav: Svobodný (... je však někomu IMZADI)
Děti: Žádné
Will Riker
Will, neoholený a ještě hubený ;))

Will je typickým "homo sapiens sapiens" čili člověk rozumný rozumný. Je to pohledný mladý důstojník, který si rád drží své postavení. Této vlastnosti ale předcházela horečná snaha vyšplhat se v co nejkratším čase služebně co nejvýše. Když však vstoupil do služby na Enterprise a sloužil nějaký čas pod Jean-Luc Picardem, odmítl další služební postup a zůstal prvním důstojníkem Enterprise - D a později i Enterprise - E. Těžko říct, zda si tolik oblíbil tuto loď nebo kapitána (já myslím, že obojí). Odmítal jedno velení za druhým a je podezření, že ho na palubě lodi drželo ještě něco jiného ;)) - jeho IMZADI, Deanna Troi.

Již od mládí byl znám svojí nestálostí ve vztazích k ženám. Vždy upřednostňoval tělesnou stránku vztahu mezi mužem a ženou. Tím se také tolik lišil od mladé Deanny, se kterou se setkal ještě na Betazedu. První hlubší (a asi i nejhlubší v životě) vztah prožil právě s ní, Deannou Troi. Rozešel se s ní za velice pohnutých okolností. Od té doby sice znal hlubší dimenzi vztahu, ale jeho tělesnost se u něj projevovala dál. Velice rád flirtuje a to pak často vede k napětí mezi ženami na palubě lodi, na které slouží. Toto vše se naučil částečně ovládat a jeho služba na Enterprise s sebou nesla už jen velice málo těchto situaci. Naopak - v mnoha případech můžeme vidět, že jeho duševní spojení s Deannou Troi je stále živé ( i když pouze vnitřně) a v rozhodujících situacích se dostává na povrch.

Jeho oddanost lodi a především kapitánovi je až neuvěřitelná. Při vstupu do služby na Enterprise měl s Picardem vážnou diskusi na toto téma. Will se totiž v minulosti vzepřel rozkazu, protože se domníval, že by jeho kapitán byl vystaven zbytečně nebezpečí života:

(mluví kapitán) ... "Viděl jsem ve vašich záznamech, že kapitán De Soto má o vás nejlepší mínění. Respektuji jeho názory, ale jedna věc mě zajímá: nenechal jste ho transportovat paprskem na povrch planety Altair III."
"Dle mého názoru, pane, bylo prostředí na této planetě tak nebezpečné, že jsem nechtěl riskovat život našeho velitele." Riker se odmlčel a podíval se na Picarda: "Udělal bych to znovu."
"Už chápu - hodnost kapitána pro vás zřejmě nic neznamená, poručíku!"
"Možná, že naopak, pane." Kapitán pro mne znamená tolik, že bych musel pochybovat o své vlastní odpovědnosti, kdybych to povolil. Přece nemohu nechat kapitána, aby ohrozil svou službu, svou loď a celou posádku tím, že bude riskovat na cizí planetě život."
Kapitánův hlas ztvrdl: "Nemyslíte, Rikere, že kapitán kosmické lodi sám dobře ví, kdy použít transportního paprsku? Není to trochu podivné, když si první důstojník přehodnocuje kvalitu kapitánova rozhodnutí?"
"Žádám o povolení mluvit upřímně, pane!"
"Za každou cenu - kdykoliv!"
Riker se nahnul dopředu, opřel se lokty o kolena a začal vysvětlovat: "Sám jste kdysi byl prvním důstojníkem a tak víte velice dobře, že odpovědnost za bezpečnost celé lodi, vycházející z této funkce, zahrnuje i bezpečnost kapitána. Nevidím žádný problém v tom, abych uposlechl jakéhokoliv rozkazu. Ale za žádných okolností nebudu riskovat vaši bezpečnost! Pokud nejste spokojen s mou funkcí prvního důstojníka, pane, můžete přece zrušit můj přestup a vrátit mě na Hood, než odstartuje."
"A vy sám se nechcete vrátit?"
"Ne, pane!" odpověděl bez váhání Riker.
Picard ho pečlivě pozoroval a uvažoval. V osobních záznamech je uvedeno, že je to ambiciózní důstojník. Pouhý pohled na jeho úspěchy ukazoval, že se jedná o dobrého důstojníka. Posádka ho následovala naprosto přirozeně, neměl problémy v komunikaci s lidmi, pracoval tvrdě. Navíc byl chytrý a všichni jeho velící důstojníci se vždy zmiňovali o tom, co všechno vystudoval navíc. Nejenom strategii velení kosmických lodí, ale i řízení strojovny, spojovací systémy a dokonce i různé vědní obory. Kdyby byl vědcem, mohl mít už několik doktorátů.
A jeho vzepření se, když měl kapitán vést průzkumný tým na cizí planetě ...
Jean-Luc nakonec přikývl: "Jsem opravdu rád, že je to tak poručíku. Rozhodně bych se bránil vašemu přestupu na Enterprise, pokud bych k vám měl nějaké výhrady." ...

úryvek z knihy Střetnutí na Farpointu
část rozhovoru kapitána Picarda s nově příchozím prvním důstojníkem
Williamem T. Rikerem na vyhlídkové palubě

Jinak je Will naprosto příkladným důstojníkem Hvězdné flotily, a to skutečně po všech stránkách. Dokonce sám Q si ho vybral a chtěl mu darovat moc bytosti Q, ale Will ji nakonec odmítl.

Za nepřítomnosti kapitána, když je potřeba převzít velení, se William chová jako skutečný kapitán a není pro něj problém dělat složitá rozhodnutí. Důkazem je jeho rozkaz na nastaveni kolizního kurzu s krychlí Borgů, když hrozilo, že je nepřemůžou a Borgové asimilují mezi sebe technologii Federace a podrobí si lidskou rasu. Samozřejmě to nakonec nebylo potřeba. Data spolu s Locutusem/Picardem tu situaci naštěstí zachránili včas.

Will, neoholený a už dosti přibral ;)) Will chodil vždy oholený, ale jednou si nejspíše řekl, že bude budit větší respekt jako velitel, když si nechá narůst plnovous. A tak se i stalo ;-)). Ovšem nějak nám taky tloustne. Ale nedávno se opět oholil a na jeho tváři je jasně vidět, že vousy velmi dlouho v obličeji zakrývaly důsledky jeho velké chuti k jídlu ;))). William totiž moc rád vaří. V době replikátorů, však nemá pro jeho kuchařské umění nikdo pochopení, ale jemu samotnému to připomíná domov a moc rád si něco sám ukuchtí.

Hodně složitý byl Willův vztah s otcem. Protože matku v podtatě nepoznal, otec ho vychovával sám. Ovšem už od jeho 15-ti let se musel Will postavit na vlastní nohy, protože jeho otec byl otcem špatným. V době, kdy Will nastupoval svoji kariéru se otec o něj vůbec nezajímal a nikdy o sobě nedal vědět. Až ve chvíly, kdy měl být Will převelen na svojí loď (jako kapitán) se jeho otec ukázal na palubě Enterprise, aby si s ním dal vztah do pořádku. Když si tito dva dokázali konečně řít do očí vše, co je za ta léta trápilo, byli schopni se smířit. Otec přestal konečně soutěžit se svým synem. (Velení na vlastní lodi Will nakonec - jak jinak - odmítl.)

Má velice rád blues, hraje na piano a velice rád okouzluje tímto uměním holografické postavy (zvlástě ženy) v simulátoru, kde má svůj oblíbený program s pozemským barem v New Orleans, kam si chodí zahrát, když se potřebuje odreagovat.
Již v mládí si osvojil zvyk sedat si na židi obráceně - obkročmo, opěradlem dopředu.


Životopis
2358 Jako kadet zařazen na loď U.S.S. Pegasus pod velením Cptn. Erika Pressmana
2361 Jako poručík působil dočasně na Betazedu. Potkává Deannu Troi a začíná jeho první vážný vztah, kterým je protknut celý jeho příští život
2362 Přiřazen na U.S.S. Potemkin, vyznamenán za záchranu výsadkového týmu na Nervalla IV o šest týdnů později a povýšen do hodnosti nadporučík, přeřazen na velící funkce. Jmenován prvním důstojníkem na lodi U.S.S Hood pod velením Cptn. Roberta DeSoto
2364
(41153.7)
Povýšen do hodnosti komandér a jmenován první důstojníkem na lodi U.S.S. Enterprise pod velením Capt. Jean-Luc Picarda. (nastupuje na loď na stanici Farpoint) Znovu se setkává s Deannou Troi, která na Enterprise zastává funkci lodního poradce
2365
(42506.5)
Během výměnného programu s Klingonskou říší se stal kapitánem klingonského plavidla Pagh.
2365
(42686.4)
Bylo mu nabídnuto velení lodě U.S.S Aries, odmítl
2366
(43992.6)
Bylo mu nabídnuto velení lodě U.S.S Melbourne, odmítl
2366
(43998.5)
Dočasně jmenován do hodnosti polního kapitána admirálem Hansonem během invaze Borgů
2367
(44821.3)
Propůjčil svoje tělo ( stal se hostitelem ) pro Trila jménem Odan
2367-8
(45020.4)
Během klingonské občanské války mu bylo dočasně svěřeno velení lodě U.S.S Excalibur, během úkolu detekovat Romulanské lodě, které zásobovali rod Durasů
2369
(46915.2)
Bylo objeven jeho dvojník, který vznik během nehody při transportu na Nervale IV. Dvojník byl přiřazen na loď U.S.S Gandhi a začal používat jméno Thomas
2370
(47457.1)
Dočasně zadržen za spoluodpovědnost na projektu Pegas
2371
(48467.3)
Thomas Riker vystoupil z hvězdné flotily a přidal se k Maquis. Unesl loď U.S.S Defiant a velel přepadnutí na Orias III. Ovšem to se mu nepodařilo a byl uvězněn Cardassiany
2372 Umístněn spolu s zbývajícími důstojníky původní posádky Enterprise na loď třídy Sovereign U.S.S. Enterprise-E
2373
(503xx.x)*
Během pokusu Borgů změnit historii lidstva a zabránit prvnímu kontaktu, byl členem posádky lodi Phoenix, která uskutečnila první nadsvětelný let
2375
(523xx.x)
Jeho vztah s Deannou Troi dostává opět hlubší charakter. (konečně!!! ;-)) )

Obrazová galerie:
Jméno Rozměry Velikost
1. RIKER1.JPG 100x184 5 kB
2. RIKER2.JPG 256x384 45 kB

Copyright © 1999 Richard Kraus