The Icarus Factor
SD : 42686.4
N : 140
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise zastavila na Hvězdné základně Montgomery kvůli "inženýrským konzultacím". Riker zjistí, že mu bylo nabídnuto kapitánské křeslo na lodi U.S.S. Aries, malé průzkumné lodi, která se pohybuje po hranicích Federace. Má 24 hodin na to, aby se rozhodl jestli nabídku přijme. Hvězdná Flotila vyslala poradce, aby seznámil Rikera s misí. K Rikerovu zklamání je tímto poradcem jeho dlouho "odcizený" otec, Kyle.
Kyle je něco jako legenda Flotily, který zná každého a také téměř každý zná jeho, včetně doktorky Pulaski, která jak se zdá do něj byla kdysi zamilovaná. Několikrát se pokouší Kyle navázat kontakt s Willem, ale vždy je chladně odmítnut. Dokonce když při setkání Kyle řekne "jsem tu s otevřenou náručí, synu", Will v hněvu odchází. Pulaski zosnuje setkání Kyla a Troi, které končí vážnou Deanninou radou, že by se měl zamyslet nad tím "proč svému synu pořád tolik konkuruje."
Zatím si Wesley všiml, že Worf není ve své kůži, a zdá se že to nemá nic společného s Rikerovým převelením. Svěří se s tím Datovi a Geordimu, a společně se jim podaří určit příčinu: je Worfovo desáté výročí "Dne Dospělosti", a on nemá žádné Klingonské přátele nebo rodinu, která by sním slavila. Všichni tři se rozhodnou naprogramovat simulátor, na rituál dospělosti a sami se budou účastnit jako Worfova rodina. Přirozeně, protože je to Klingonská ceremonie, bolest hraje v rituálu velkou roli.
Krátce poté diskutuje Will s Picardem o velení, Picard říká, že obě možnosti - zůstat nebo odejít - mají své výhody, ale mezi námi "není nic lepšího než držet otěže pěvně v rukou." Poté co se Will rozloučí s Troi, se snaží přinutit svého otce, aby odešel. Argumenty lítají, a oni se nakonec rozhodnou vyčistit vzduch tím že se proti sobě postaví v Ambo-Jitsu, navzdory námitkám Pulaski a Troi.
Troi zatím přivede Worfa k simulátoru, a pošle ho bez vysvětlení dovnitř. Tam zjistí že vše je připraveno na rituál, s doprovodem Data, Geordiho, Wese, O'Briena a Pulaski. Projde celým rituálem, a se zapřením překoná mučivou bolest, které ho vystavují holografické postavy Klingonů, ale je všem vděčný. V ringu Ambo-Jitsu se Riker a Kyle konečně zbaví některých svých emocí, které drželi v sobě po mnoho let (Will byl nahněvaný na otce, že to byla jeho matka, kdo zemřel a ne Kyle) a oba se rozejdou jako přátelé. Nakonec Will "motivován vlastním zájmem" se rozhodne zůstat na palubě Enterprise.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]