NFN NMI Data
 
 
Rasa : Android
Hodnost : Nadporučík
Současné umístnění : Druhý důstojník/vědecký důstojník/operátor na můstku U.S.S. Enterprise NCC-1701/E
Datum narození : Reaktivován 2. února 2338 (prvotní aktivování neznámé) 
Místo narození : Vědecká kolonie na Omicron Theta (Kiron III)
Rodiče : Vytvořen Dr. Noonien Soong a Dr. Juliana O'Donnell Soong Tainer
Rodina : Starší bratr Lore, kterého Soong obdařil city. 
Vzdělání : Akademie hvězdné flotily, 2341-45
Stav : svobodný
Děti : dcera Lal zkonstruována 43657.0, brzy po narození ji selhala pozitronová matrice
Váha : 100kg

Rozebrat Datovu osobnost se může zdát na jednu stranu jednoduchá věc. Je přeci naprogramovaná a předvídatelná. Nicméně někteří členové Hvězdné flotily myslí, že Data osobnost vůbec nemá a že je jen stroj. Já tvrdím, že osobnost má a pokusím se ji zde charakterizovat, zatímco budete sledovat jeho životní příběh.
Data je android a je vlastně ve Flotile jediný. Datův základ tvoří důmyslný pozitronový mozek. Podle nápadu jednoho velice populárního spisovatele Dr. Isaaca Asimova z dvacátého století (pro neznalé literatury, patřil mezi nejznámější a nejpopulárnější spisovatelům sci-fi vůbec).
Sestrojen je z zhruba 24,6 kilogramů tripolymetrických součástí, 11,8 kilogramů molybdenum kobaltivých slitin a 1,3 kilogramu bioplastové kůže. Pozitronový mozek je chráněn super-tvrdými slitinami z cortenidu a duratia. Celkem Data váží 100 kilogramů. Data má taky plně funkční dýchací systém, který hlavně slouží k regulaci tepla uvnitř Datova těla (Data je však schopný po delší dobu fungovat bez kyslíku, ale i vakuu). Ochlazování probíhá pomocí rychlé cirkulace vzduchu, která je řízena microhydraulickým systémem v jeho torsu. Má černé vlasy, které mu můžou dorůstat, dorůstání dokáže dokonce ovládat. Nepotřebuje k životu jídlo, občas však přijímá potravu v podobě výživy z replikátoru.
Ale i když je to android a nedokáže cítit ani vykazovat (podobně jako Vulkani) žádné emoce a nerozumí lidskému chování, jeho program je velice přizpůsobivý a postupem času se Data naučil chápat takové věci, jako je loajalita, soudržnost, přátelství nebo třeba hrát poker s tou správnou kamennou tváří. Dalo by se říct, že je lidštější než lidé či ostatní humanoidé. Ze začátku se choval poněkud dětsky, ale časem se vypracoval a jako plně vyrovnaný dospělý člověk.

Můj příteli Date, ty vidíš věci kolem sebe očima dítěte.
A to z tebe dělá člověka více než kohokoliv z nás.

ze smutečního projevu v epizodě TNG:"Skin of Evil"

Datovo základní naprogramovaní zahrnuje velice silný zákaz ubližovaní či útočení živým tvorům, ale přesto má smrtící sílu použitelnou k ochraně bližních osob. Má velkou snahu pochopit lidí. Velmi těžko se snaží naučit, co je to vlastně humor. S asistencí barmanky Guinan a holografických komediantů, se snaží této dovednosti naučit. Data si dokonce nechal nerůst fousy, což byla velká zábava pro jeho přátele. Ve své ubikaci na Enterprise-D žije se svým kocourem Spotem (Punťa). Chtěl mu zajistit pohodlí, jenže mu nemohl sehnat tolik potřebné myši. K hvězdnému datu 42527 byl Data vyznamenán za udatnost hodnostmi: Medal of Honor, Legion of Honor a Star Cross.
Data byl sestrojen někdy kolem roku 2336 vědcem jménem Noonien Soong v kolonii planetě Omicron Theta. Data byl druhý android, co Soong sestrojil. První android se jmenoval se Lore a byl vlastně Datův starší bratr. O několik měsíců po Datově sestrojení byla jeho rodná planeta napadena Krystalickou Entitou, ale naštěstí Data v té době byl vypnut a byl hluboko pod zemí. Aby Soong zachoval něco z Omicron Theta, těsně před zničením této kolonie, implantoval Datovi do mozku vzpomínky všech kolonistů z této kolonie (Nebylo jich zas tak moc, řadově několik set). O dva roky později v roce 2338 Data nalezla posádka hvězdné lodi U.S.S. Tripom.
V roce 2341 bylo dovoleno přijetí na Akademii Hvězdnou Flotily a poté, aby se stal právoplatným člen Hvězdné Flotily. První jeho služba ve Flotile byla na hvězdné lodi U.S.S. Trieste s hodností mladšího podporučíka v roce 2348. Během jeho působnosti, tato loď proletěla malou nestabilní červí dírou.V roce 2363 byl Data přidělen k nově vystavěné vlajkové hvězdné lodi Federace U.S.S. Enterprise-D jako operační důstojník. Ačkoli je Datův systém výhradně z mechanických, kybernetických a positronických součástí, v roce 2364 byl infikován nebezpečným na psychiku působícím virem jménem Psi 2000. Když byl pod vlivem viru, který odstraňoval zábrany, projevily jeho city k bezpečnostnímu důstojníku Enterprise-D Tashe Yar.
Po návratu do kolonie Omicron Theta v roce 2364, Data nalezl a aktivoval svého staršího bratra Lora. Po fyzické stránce byly zcela shodní zato po psychické to bylo úplně naopak. Lore měl radikálně jiné naprogramování, místo aby pomáhal, měl tendenci zabíjet a ničit (on vlastně nalákal krystalickou entitu na kolonii Omicron Theta). Po menším incidentu byl Lore transportován transportérem do vesmíru. O rok později byl vyšetřován příslušníkem JAGu (Judge Advocate General) Phillipem Louvoise. Data by však shledán plnoprávným občanem Federace a náležela mu všechna z toho vyplívající práva.
Roku 2366 byl Data vážně zraněn, když se pokoušel známého Q uchránit před útokem Kalamarianů. Za tu to službu dostal od Q velice hezký dáreček. Dal Datovi pár sekund smíchu.
V tomto roce se rozhodl, že sestaví svoji dceru. Použil zreplikovanou positronovou matrici. Jeho dcera se jmenovala se Lal. Velice rychle vyvíjela a šli u ní zaznamenat určité emoce. Jenže Lal zemřela za dva týdny po svém sestrojení, příčinou bylo selhání jejího pozitronového mozku. 
V roce 2367 Data, na svatbě Milese O'Briena a Keiko Ishikawa, měl dělat otce nevěsty (tzn. přivést ji ženichovi). Ale nejprve se musel naučit tančit. Jeho učitelkou nebyla nikdo jiný než Dr. Beverly Crusher. Svatba dopadla dobře a Data byl na svůj výkon hrdý.
Další jeho láskou byla bezpečnostní důstojník Enterprise Jenna D'Sora ke konci roku 2367. D'Sora Data velice přitahovala, jenže on jí neuměl dát své city najevo, a to i kdyby chtěla.
Ačkoli se věřilo, že Soong zemřel v kolonii Omicron Theta. Soong vlastně uprchl z této kolonie na poslední chvíli pomocí tajného vchodu. V roce 2367 přivolal Data do své nově vybudované tajné laboratoře. Tam mu chtěl namontovat do mozku svůj nový vynález - emoční chip. Jenže naneštěstí se tu objevil Datův bratr Lore, kterého taky Soong omylem přivolal. Ten se převlekl za Data a Soong mu omylem čip namontoval, poté z laboratoře a utekl, a přitom Soonga smrtelně zranil a ten o par chvil zemřel.
Již v roce 2368 se stal dočasně kapitánem hvězdné lodi U.S.S. Shutherland, při blokádní operaci během Klingonské občanské války. Celá tato operace byl vymyšlena a zorganizovaná kapitánem Jean-Luc Picardem, ale kdyby nebylo Data, celá tato blokáda by pohořela, protože na poslední chvíli dokázal odhalit Romulanské maskované křižníky.
O pár měsíců později ve stejný rok se Data rozhodl cestovat do minulosti, protože pod San Franciscem se nalezla neuvěřitelná věc. Byla to napůl funkční Datova hlava. Dostal se do roku 1893 a v tam odhalil komplot mimozemšťanů z planety Devidia 11, kteří zkoušely na lidech mor cholery. Datovi se povedlo Devidiany zastavit, jenže ti mu na oplátku odtrhly hlavu od těla. Ale naštěstí jeho tělo odcestovalo nazpátek do budoucnosti a tam Geordi La Forge úspěšně spojil Datovu hlavu s jeho tělem.
První jeho zkušenosti se sněním začaly v roce 2369 následkem náhodného plazmového výboje, během jednoho experimentu. Tento výboj vlastně aktivoval jeden program, který vymyslel Soong, který doufal, že tento program se rozjede až v době kdy bude mít dostatečné znalosti s životem. Tyto sny byli o tom, že Soong byl kovářem a taky že měl křídla a lítal.
Roku 2369 Lore emočního chipu zneužil. Tajně bombardoval Data zápornými emocemi a tím ho začal ovládat. Data se k němu a Borgům (vlastně to byla odtržená frakce od kolektivu, kterou Lore ovládal) přidal proti Federaci. Ale Datovi se povedlo vymanit z Lorovi kontroly a deaktivovat ho.

Data se někdy se svým chováním stává nevyzpytatelným a jeho snaha pochopit humor může být i roztomile nebezpečná:

   Členové posádky převlečení za námořníky z 18-tého století stojí na palubě zaoceánského korábu. Worf stojí na prkně, které je vystrčeno z paluby nad moře, a ze kterého předtím musel vyskočit hodně vysoko, aby si chytil svůj nový důstojnický klobouk.

   V tom Riker přikáže: „Počítači, odstraň prkno!" a Worf si to plácne do vody. Všichni se smějí a Picard v žertu napomíná Jedničku, že to mělo být „...počítači, zasuň prkno a ne odstraň prkno...".

   Data na to všechno kouká poněkud zaražen a ptá se Beverly, proč se všichni smějí, když ta voda musí být studená? Ta mu s úsměvem odpoví, že je to přece legrace a Data ji s chápajícím pohledem a poznámkou „aha!" shodí do vody. Srazí tím i Worfa, který se mezitím snaží vyškrábat zpátky na loď. Všichni se ohlédnou a Geordi povídá: „Date, to nebylo legrační!" a Data je ještě více zmatený než před tím.

Ukázka z filmu Star Trek: Generations
Simulátor, oslava Worfova povýšení

V roce 2371, mu byl namontován emoční chip, který ukořistil, když přemohl Lora. K rozhodnutí nechat si tento Chip namontovat ho vedla právě příhoda v simulátoru. Chtěl pochopit humor a ještě daleko víc. Začátky objevování emocí však nebyly u Data nejsnažší ;)).
O několik dní později byla zničena Enterprise-D na Veridan III. Byla zničena odpadlickou Klingonskou lodí (velely jí Lursa a B'Etor ), která plně spolupracovala s doktorem Soranem, který se mermomocí chtěl dostat do Nexu. Riker a Data naštěstí rozdělily Enterprise na dvě části. Dolní část byla zničena, ale s horní ztroskotaly na Veridan III. 

Za pár měsíců po tomto incidentu byl převelen se starou posádkou na novou loď Enterprise-E, která patří mezi nejmodernější Federální lodě. O rok později se zúčastnil záchrany lidstva před Borgy. V té době už uměl svůj chip deaktivovat, kdy chtěl.

Data :
Picard :
Data :
Picard :
Kapitáne, myslím, že cítím úzkost ... je to zajímavý pocit ...
Date, určitě je to zajímavý pocit, ale měl by jste deaktivovat svůj emoční čip.
Dobry nápad, pane ...... Hotovo.
Někdy vám strašně závidím.

Úryvek z filmu Star Trek: First Contact

Borgům se povedlo dostat nazpátek do minulosti a znemožnily první kontakt s mimozemskou civilizací (Vulkany) a při tom asimilovaly lidstvo. Posádka Enterprise-E s Datem se vrací do minulosti, aby realizovaly první nadsvětelný let a zničili Borgy. Jejich snažení pochopitelně narušovaly Borgové, a nakonec byl asimilován i Data. Při asimilaci mu Borgská královna dokonce implantovala kůži a krev a stal se jejím miláčkem. Měl příkaz Borgské královny zničit Cochranovu warpovou loď, ten však schválně špatně vystřelil kvantové torpédo. A ještě k tomu ji k překvapení všech, zabil. Tím pozbyl krev a kůži, ale ukázal že jeho přátelství a loajalitu ke svým přátelům z Enterprise a Federaci, zdaleka nezlomí ani Borgská královna.

   Na rozkaz královny Borgů sice vystřelí na Cochraneovu loď Phoenix, ale úmyslně ji mine. Obrátí se ke královně a se slovy „Odpor je marný!", zlikviduje, pomocí plazmového chladiče, všechny přítomné Borgy, včetně královny a také své implantované organické kůže a krve.

Ukázka z filmu Star Trek: First Contact

Při misi na "Vřesovišti" se Data "porouchá" a drží několik členů Hvězdné flotily na planetě Ba'ku, jako rukojmí. Později se však ukáže, že všechno je jinak... o tom podrobněji v posledním z filmové řady Star Trek: Insurrection.

Data nepotřebuje spát (což je pro důstojníka Hvězdné Flotily velikou výhodou ;)) ). Má, naprosto logické uvažování a výborné analytické schopnosti. Často, když pochopí význam nějakého slova, nebo má vyřešený problém, považuje za svou povinnost informovat nadřízeného (nejčastěji kapitána) o svých výsledcích naprosto dopodrobna. To vede k tomu, že musí kapitán zarazit jeho skoro nezadržitelný proud informací, které se z něj řinou … no jako z počítače :-). To obvykle vypadá následovně:

Picard:
Dat:
Picard:
Dat:
Data!
Sir ... ?
Later!
Yes Sir.
  Picard:
Dat:
Picard:
Dat:
Date!
Pane ... ?
Později!
Ano pane.

Načež se zatváří sice velice zklamaně, ale zmlkne. ( zvukový záznam - Dataltr.wav - 49kB )
Data svým způsobem i miloval - kdysi dávno, ještě bez emočního chipu. Nevím sice jak popsat chemicko-elektronickou reakci jeho pozitronového mozku nebo jak to vlastně vnímal, ale jisté je, že existovala žena, která pro něj byla více než pouhá kolegyně nebo přítel. Byla to Tasha Yar. Po její smrti si (tajně ?) uchoval její holografickou podobiznu.

Data - naprosto nepochopitelný sestrojený tvor, který znamená pro Hvězdnou flotilu neuvěřitelný přínos a pro své přátele milovanou osobu. Data - soubor algoritmů, programů, pozitronových součástek, syntetického a organického materiálu... Data, který sice nikdy pořádně nechápe humor, přesto je sám jendím z nejvtipnějších členů posádky. Data - fascinující osobnost, skrývající se za nechápavým pohledem jeho zlatých očí. Čeho se dočkáme od tohoto zvláštního androida v budoucnu?


Thanks to Hardest
&
Copyright © 1999 Richard Kraus