Data’s Day
SD : 44390.1
N : 185
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Data začína svůj "typický den" (který komentuje a nahrává Bruci Madoxovi) na můstku během noční směny. Will přijde s denní směnou o trochu dřív, Data mu předá velení a odchází do turbovýtahu. Data si vytvořil program, který má předvídat lidské chování. Zamíří do kajuty slečny Keiko, která se má stát dnes ženou Milese O’Briena. Keiko záhy Data informuje, že se rozhodla odvolat svatbu, jelikož se bude cítit šťastnější a poprosila Data, aby to řekl Milesovi. Data se domnívá, že Miles bude šťastný, protože zrušení svatby učiní Keiko šťastnou, ale když ho potká v baru a řekne mu to, Miles vybuchne a jde za Keiko, si to s ní vyřídit. Dat zjišťuje, že program nefunguje tak, jak by si zrovna představoval. Velvyslankyně T’Pel z Vulkanu se přepravila na palubu Enterprise a Data ji doprovází s přepravního boxu na můstek za kapitánem.
Data také experimentuje s přátelsým dobíráním a tak u holiče nazve Geordiho ‘Moula’. Geordi se podiví a poradí, aby to nezkoušel na kapitánovi. Data se dál ptá proč tak Miles vybuchnul, když mu řekl jak se rozhodla Keiko. Geordi se mu to snaží vysvětlit (bezvýsledně). Později se Data od Worfa dozvídá, že se na svatbách tančí, a tak jde za doktorkou Crusher, aby ho to naučila, jelikož si našel, že získala nějaké ocenění za step a džezový tanec. Doktorka váhá, ale nakonec přijímá, ale pod podmínkou, že o tom bude Data mlčet (nechce, aby si ji zase říkalo tančící doktorka).
Během rozhovoru je Data požádán, aby šel na můstek, kde má zjistil nejpravděpodobnější rozložení Romulanů podél Neutrální Zóny. Data procede rozbor a poté nařídí Picard změnu kurzu k Neutrální zóně.
Data přijde do své kajuty a po chvíli za ním přijde Miles, který prosí Data, aby domluvil Keiko ohledně jejího rozhodnutí odvolat svatbu. Data souhlasí. Jde za Keiko a snaží se jí říct, že vykonala nespránou analýzu situace, ale Keiko rozhněvaně Data vyhodí se slovy, aby ji nechal být. A tak jde za Troi, aby ji poradila, jak vyřešit tuto situaci. Troi mu poradí, aby je nechal na pokoji - že si to musí vyřešit sami.
Poté je Data zavolán do kajuty velvyslankyně T’Pel. Ta ho požádá, aby ji řekl bezpečnostní informace o Enterprise, ale Data odmítne a řekne, že bude muset informovat Picarda, a proto T'Pel svoji žádost zruší. Data zamíří do simulátoru, kde ho doktorka naučí stepovat, ale pak řekne, že je to na svatbu Keiko, doktorka se zhrozí a vysvětluje Datovi, že step se na svatbách netancuje, a proto ho začíná učit společenský tanec. To se nakonec Datovi asi podaří.
Poté je Data na můstku a Enterprise je Romulany požádána o změnu kurzu na určené souřadnice v Neutrální Zóně. Zde Enterprise kontaktovala Romulanskou válečnou loď Devoras s admirálem Mendakem na palubě, který vítá velvyslankyni T’Pel, která žádá o přepravu na jejich loď. Ovšem transport se nezdaří, v transportní místnosti zůstanou pouze organické zbytky velvyslankyně T’Pel. Rozběhne se vyšetřování. Nikdo nerozumí, jak se to mohlo stát a admirál Mendak vyhrožuje Enterprise, že Federace nikdy nechtěla zahájení rozhovorů s Romulany. Picard obvinění odmítá. Později Data a doktorka zjistí, že organický materiál přesně neodpovídá velvyslankyni T’Pel, proto Data navrhne hypotézu, že Romulani unesli velvyslankyni T’Pel a přetransportovali genetický podobný materiál.
Picard vydá rozkaz, aby Enterprise zkřížila Devoras cestu a žádá admirála, aby ji vydal velvyslankyni T’Pel. Na pravoboku Enterprise se demaskuje druhá Romulanská loď. Jenže Picard přes návrh Mendaka nevolí ústup a tak je Mendak donucen odhalit pravdu:"Kapitáne máte štěstí, že nejsem připraven zahájit válku" Poté kývne mimo prostor obrazovky a odtamtud přijde T'Pel v Romulanské uniformě a není to T'Pel ale romulanský špión podkomandér Selok. Picard musí protentokrát rezignovat. Riker mu ještě pošeptá do ucha, že někdy medvěda dostanete a někdy on vás.
Večer se chce Data omluvit Keiko, ale ona se místo toho omluvila jemu a říká ať si pospíší převléct se na svatbu. Pak proběhne svatba Kieko a Milese.
A den se zakončí tím, že Data převezme velení na můstku s konstatováním, že se bude pokračovat v snažení být čím dál více lidský, i když nikdy nedosáhne opravdového lidství.

Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]