The Loss
SD : 44356.9
N : 184
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Deanna Troi sedí ve své kajutě s podporučíkem Janet Brooks, která nedávno ztratila manžela a snaží se dostat do normálního života. Deanna použije své schopnosti a řekne jí, že si musí přiznat, že její manžel je mrtvý, protože cítí, že Janet, to pořád nevzala na vědomí. Senzory Enterprise zatím zachytí plošně-polarizovaný objekt ... ale pouze jen na několik okamžiků, pak opět zmizí. Právě když Picard přikáže, aby vypli warp, aby mohli zjistit co to bylo, Troi se zachvěje a bolestí se jí zkřiví obličej. Janet se ptá jestli je vše v pořádku, ale když Deanna řekne, že ano, klidně se s ní rozloučí. Sotva se za ní dveře zasunou, Deanna se bolestí skácí na podlahu. Senzory Enterprise nic nezjistili a tak Picard velí pokračovat v cestě. Strojovna zapíná warp, ale loď téměř okamžitě do něčeho narazí. Jsou hlášena jen malá poranění, a tak když Deanna volá Beverly, že jí není dobře, Beverly řekne, že se za ní zastaví, jakmile bude mít čas. Enterprise není ale jen uvězněna, ale jak Data zjistí, pohybuje jedním směrem, desetinou impulsní rychlosti.
Enterprise nahodí zpětný chod, ale opět bez účinku. Vždy narazí na silný odpor. Beverly se konečně dostaví do kajuty Deanny, která se už ale cítí lépe. Beverly jí zkontroluje trikordérem, ale nic neobjeví. Pak je svolána porada důstojníků, a obě zamíří na můstek. Na poradě se nemohou ani dohodnout, co je tu drží a Picard se zeptá Deanny, jestli pociťuje nějakou cizí přítomnost. Deanna se chvíli soustředí, ale nic nepocítí. Picard chce pokračovat, ale Deanna ho zmateně přeruší. "Nic necítím!"
"To je v pořádku poradkyně," řekne Picard, "třeba tam ani není co pociťovat."
"Ne vy mi nerozumíte, já necítím nic venku, ale ani uvnitř, necítím ani jednoho z vás!"
Je jasné, že její empatické schopnosti právě vzali za své.
Bev ale nezjistí, žádnou fyzickou příčinu, kromě pár znecitlivělých neuronů ... tedy jen mikroskopické poškození mozku. Beverly jí sdělí, že ačkoliv bude hledat úspěšný způsob léčby, Troi už nikdy nemusí získat zpět své schopnosti. Deanna si z toho zatím nedělá těžkou hlavu a chce se vrátit ke své práci poradkyně. Později Deannu navštíví Will a snaží se jí rozptýlit. Deanna se, ale jen podiví, jak se změní okolí člověka, který je "nemocný", a trvá na tom že je v pořádku a aby si raději hleděl svých problémů. Riker odpoví, že chtěl jenom pomoct a zmatený odchází.
Geordi a Data pokračují v analýze prostoru kolem Enterprise ve kterém uvízli, ale bezvýsledně. Troi se znovu setkává s Brooks, která říká že už se z toho dostala. Ale už po několika minutách rozhovoru, Troi zjistí, že neví co má Brooks poradit, protože nemůže číst její pocity. Řekne ji tedy, že za tak krátký čas se nemohlo vše vyřešit, ale Brooks trvá na tom, že je v pořádku a odejde za svou prací. Geordi a Data mezitím vyslali sondu, která scanuje Enterprise zvenčí. Odhalí, že loď je uprostřed pole dvourozměrných částic, které se pohybuje konstantní rychlostí. Picard podotkne, že by bylo dobré vědět jestli je to životní forma. Deanna to vezme osobně a řekne, že za svou neschopnost nemůže a odejde za Bev, na kterou naléhá aby s tím něco udělala. Když ji ale Bev odpoví, že pro ni nemůže nic udělat, Deanna na ni prostě vyjede, že by s tím urychleně měla něco udělat a bouřlivě odchází do své kajuty.
Krátce poté, zajde do Picardovy pracovny a sdělí mu, že rezignuje na místo poradkyně, protože už nemůže vykonávat svou práci. Picard namítá, že mít za poradkyni Betazoida byla obrovská výhoda, ale ostatní lodě mají jen lidské poradce. Deanna se, ale nedá přemluvit a trvá na svém. Později ji navštíví v její kajutě Will, ale Deanna s ním nechce mluvit protože pro ni není reálný. Je pro ni jen jako postava z simulátoru - bez emocí. Riker se rozhodne, že to by stačilo a ostře jí řekne, že teď je konečně jako "normální člověk". Vždycky měla nad ostatními výhodu, protože četla jejich emoce, ale teď když je jako ostatní, tak to nemůže přenést přes srdce. "Vždycky sem si myslel, že je v tobě něco aristokratického, teď vím, že to byli schopnosti, které tě nad námi vyvyšovali." Deanna pak přijde na Přední desítku a Guinan si k ní přisedne. Prozradí jí, že požádala o její místo poradkyně. Deanna říká, že na to přece nemá zkušenosti, ani schopnosti, ale Guinan říká, že je tím nejlepším kandidátem. Pak si Deanna uvědomí, že Guinan neusiluje o její místo, ale snaží se jí naznačit, že funkci poradkyně může dělat i někdo bez empatických schopností. Guinan se jí zeptá jak to může vědět. když nemá své schopnosti, a tak Deannu konečně přesvědčí, že její síla není jen v jejích empatických schopnostech. Enterprise je pomalu tažena prostorem, až k "vesmírnému fragmentu řetězce", zakřivení prostoru asi 100 kilometrů dlouhé, ale jen jednu molekulu široké, a gravitačně silné tak, že je schopné vcucnout a zmačkat celou loď.
Enteprise vypálí několik torpéd před dvourozměrné pole a pak i do něj, aby se pokusila osvobodit, ale jsou unášeni dál. Brooks zatím opět přichází za Troi a říká, že měla pravdu, a že jí velmi pomohla, (i když neměla své schopnosti). Téměř přesvědčenou Deannu si zavolá Picard a požádá jí, aby s Datem ve zbývajících hodinách pracovala na komunikaci s tím polem, které je táhne. Deanna chce odmítnout, ale Picard řekne, že ona je tím nejkvalifikovanějším člověkem na palubě pro tuhle práci. Deanna souhlasí a zamíří za Datem. Po několika hodinách jsou, ale tam kde začali. Deanna si postěžuje, že kdyby měla své schopnosti, vše by se dalo vyřešit. Pak si uvědomí, že ztráta empatie je pro ni jako pro ostatní ztráta jednoho rozměru a že s tím polem musí komunikovat dvourozměrně. Data nechápe, ale Deanna už zamíří na můstek. Tam kapitánovi vysvětlí, že to pole zřejmě jedná instinktivně a proto míří k fragmentu, tak jako muška k lampě a proto musí vytvořit stejnou anomálii za lodí, která bude silnější a pole zamíří k ní. Geordi namítá, že tak velké gravitační pole není schopen generovat, ale Deanna vysvětlí, že to by stejně nefungovalo. Nic trojrozměrného nemůže fungovat, stačí když simulují vibrační frekvenci toho fragmentu, protože se zdá že to jediné je schopno pole vnímat. Dají se do práce a opravdu to funguje. Dvourozměrné pole zpomalí, ale Enterprise pokračuje setrvačností dál, a tak se dostane ven. Jakmile, ale přestane vysílat vibrační frekvenci, pole opět zamíří k fragmentu. Troi náhle něco pocítí, usměje se a podívá se na Willa - její schopnosti se jí vrátili a říká, že to pole míří do toho fragmentu, protože to je jediné místo kam opravdu chce... Později sedí Deanna, Will, Beverly a Guinan v Přední desítce a Deanna se jim omlouvá za to jak se chovala, ale Willa varuje, aby už před ní nikdy nepoužil slovo "aristokratický".

Copyright © 1999 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]