Insurrection
SD : neuvedeno, ale na základě indicií směřujících k DS9 a na základě premiéry v Americe lze říct, že hvězdný čas je přibližně 523xx.x.
Galerie obrázků...

Novinky: (aktualizováno 12.4)
Článek z MFDNES

V hlavních rolích
Patrick Stewart - Kapitán Jean-Luc Picard
Jonathan Frakes - Komandér Riker
Michael Dorn - Worf
Brent Spiner - Data
Gates McFadden - Dr. Beverly Crusher
Marina Sirtas - Poradkyně Deanna Troi
LeVar Burton - Geordi LeForge
Donna Murphy - Anij
F. Murray Abraham - Ru'afo
Gregg Henry - Gallatin
Michael Welch - Artim
Anthony Zerbe - Admirál Dougherty
Armin Shimerman - Quark (nakonec neúčinkuje)
Max Grodenchick - nějaký důstojník Flotily

Tvůrci
Režie - Jonathan Frakes
Scénář - Michael Piller
Přáběh napsali - Michael Piller a Rick Berman
Producent - Rick Berman
Přidružený producent - Patrick Stewart
Hudba - Jerry Goldsmith
Co-Producenti - Michael Piller a Peter Lauritson
Kamera - Matthew F. Leonetti
Střih - Peter E. Berger
Produkční manažer [Unit Production Manager] - Marty Hornstein
1. assistent režie - Jerry Fleck
Produkční výtvárník - [Production Designer] - Herman F. Zimmerman
Technický/Umělecký režisér - [Art Director] - Ron Wilkinson
Designér kulis [Set Design] - John Dwyer
Kostými - Sanja Milkovic
Produkční koordinátor [Production Coordinator] - Christine Haas
Zodpovědný za speciální efekty - Terry Frazee
Zvukové efekty - Tomas Causey
[Casting]- Junie Lowry-Johnson a Ron Surma
Vizuální efekty - VIFX|Blue Sky a Santa Barbara Studios

StarTrek: Insurrection
Článek z MFDNES
Sága Star Trek, která získala další přírůstek v podobě filmu Vzpoura, je nejkošatější sci-fi projekt v dějinách vizuálního umění. Původně televizní nápad se zrodil před třiatřiceti lety v hlavě pozitivně naladěného vizionáře Gena Roddenberryho. Rytířská posádka vesmírné lodi Enterprise plující vesmírem, "kam se dosud nikdo nevydal" (okřídlený slogan Star Treku), postupně okouzlila svět.
Na palubě Enterprise se vystřídala dvě osazenstva - úměrně tomu, jak hlavní herečtí představitelé stárli. Ani to však nestačilo: Roddenberryho pokračovatelé vymysleli méně úspěšnou sérii Deep Space Nine odehrávající se na vesmírné stanici a v současné době vysílá Česká televize další volně navazující seriál o lodi Voyager, ztracené v neznámé části kosmu. Bobtnající Star Trek má úhrnem stovky epizod; co se týče kvantity, poráží na hlavu i kultovní M.A.S.H. či kýčovitý Dallas.
K Star Treku patří také filmy. Včetně nejnovější Vzpoury jich bylo natočeno devět. Druhá posádka Enterprise, která už nepracuje na seriálu, si tak prodlužuje sci-fi život. A nutno říci, že úspěšně. Předchozí snímek První kontakt patřil v USA k nejnavštěvovanějším. Ostatně režisérem obou filmů je Jonathan Frakes neboli William T. Riker, první důstojník kapitána Picarda, jehož výborně hraje holohlavý Patrick Stewart. Posádka Enterprise tentokrát zachraňuje vyšší princip spojené Federace planet, jenž tomuto demokratickému společenství brání, aby zasahovalo do vývoje jiných civilizací. Kapitán Picard, android Data, klingonský důstojník Worf a další se postaví za hrstku obyvatel zastrčené planety Ba'ku, kteří mají být násilím "vystěhováni" v zájmu jiné rasy a s tichým souhlasem federace. Ba'ku je totiž obklopena prstenci, vysílajícími omlazující záření.
Téma filmu je netušeně aktuální: tvůrci nemohli tušit, že snímek poběží v Evropě v době kosovských etnických čistek. Naštěstí se posádka Enterprise, tyto Rychlé šípy 24. století, vzbouří a konflikt vyřeší ve prospěch obyvatel oné zázračné planety.
Ovšem bez použití mocných paprskových zbraní, bombardování a malé pozemní operace by to nezvládli.
Dramatické, i v žánru sci-fi přežvýkané situace ("odpočítávání" časového spínače bomby, která má zničit planetu) jsou naštěstí odlehčovány humorem, jehož středem se stal komický android Data, usilující o své polidštění. Nadgenerační pohádka nevybočuje z řady posledních startrekovských snímků a více než předchozí titul trpí nedostatkem silnější, rafinovanější zápletky.
Jsou to vlastně dva nazdobené seriálové díly, spojené do jednoho filmu... Ale Srbové, Chorvati i další Balkánci a také profesor Klaus by měli jít na Vzpouru povinně.

Star Trek: Vzpoura (USA, 1998). Scénář Michael Piller, režie Jonathan Frakes, hudba Jerry Goldsmith. Distribuce: Bontonfilm, titulky, 103 minut.


Rezencze z časopisu Cinema
Humanoidé rasy Ba'ku žijí na své planetě mírumilovně už staletí. Dobrovolně se zřekli složité technologie a mezihvězdných letů. Žijí prostě, živí se vlastnoručně vypěstovaným jídlem, věnují se ručním pracem a ti nejkrvežíznivější z nich rybolovu. Jejich klid je ale jednoho dne doslova rozmetán na kousky. Nejdřív se v jejich vesnici zničeho nic objeví podivní lidé ve skafandrech a jeden porouchaný android, který ony lidi ve skafandrech vezme jako rukojmí. Navíc se ukáže, že celá planeta je už delší dobu sledována, v jezeře se skrývá cosi velkého neviditelného a někdo proti Ba'ku chystá něco velmi ošklivého...

Nemenší zmatek prožívá kapitán Jean-Luc Picard (Patrick Stewart) a jeho posádka na palubě lodi Enterprise. Android Data se údajně zbláznil a drží rukojmí na planetě Ba'ku. Po příletu na místo se ale ukáže, že všechno je mnohem složitější a v tomto zapadlém koutu přezdívaném "vřesoviště", se odehrává jakási spiklenecká hra, ve které je v sázce mnoho: Federální admirál Dougherty táhne za jeden provaz s mimozemským padouchem Ru'afem (F. Murray Abraham) a společně chtějí všechny Ba'ku odstranit a zmocnit se tajemství planety - unikátní radiace, která způsobuje regeneraci buněk a tím vlastně zaručuje věčné mládí. Picard je zprvu pouze zvědavý, co se vlastně stalo s Datem, pak začne mít starosti s porušením základní direktivy ("Za žádných okolností nezasahovat do přirozeného vývoje jiných civilizací") a nakonec je nucen učinit významná rozhodnutí, ovlivňující nejen osud planety, ale i jeho staromládenecký život. Pokud má jednat tak, jak mu velí jeho svědomí, musí se postavit proti Federaci - největší autoritě, kterou celý život uznával.

Scenáristé Star Treku to jistě nemají snadné. Jak vymyslet námět, který by nekopíroval žádný z předchozích filmů ani žádný z mnoha set dílů televizního seriálu? Scénář Vzpoury se zkušenému Michaelu Pillerovi vydařil. Hezkých pár desítek minut jste napnuti prostě proto, že (stejně jako hrdinové filmu) vůbec netušíte odkud vítr vane a jaké pikle se to vlastně na planetě Ba'ku kují. Teprve pak jsou tajemství postupně odhalena, dojde na úvahy o společenských i osobních dilematech a samozřejmě i na potřebný příděl kosmických i osobních soubojů a pořádných výbuchů.

Star Trek: Vzpoura je už devátým celovečerním dobrodružstvím posádky kosmické lodi Enterprise a - co je možná důležitější - třetím dobrodružstvím nové posádky a druhým režijním počinem Jonathana Frakese (který hraje komandéra Rikera). Všechno ve filmu funguje hladce a bez skřípání. Akční scény jsou prokládány vtipnými hláškami a chvilkami k zamyšlení a dojetí a díky sympaticky střídmé stopáži má děj patřičný spád - chvílemi možná až příliš rychlý spád, kterému určitě trochu pomohly i střihačovy nůžky (pár záležitostí je zajímavě naťuknuto a pak už se o nich nikdo nezmíní). Nezanedbatelným plusem je účast herců, kteří většinou umějí hrát, a to především Patricka Stewarta v ústřední roli (kterému jeho upřímnou radost z omládnutí i upřímné rozhořčení z křivdy stoprocentně uvěříte) a F. Murraye Abrahama (Amadeus), který si s gustem vystřihl kosmického padoucha. Pouze Frakesův "jednička" s oholeným plnovousem poněkud ztratil na autoritě a zdá se, že se mu trochu kulatí bříško.

Možná nejzajímavější na devátém Star Treku je to, že i když se odehrává v odlehlém koutě galaxie, jde o jakýsi "návrat na pevnou zem". Žádné hrozící zničení našeho vesmíru, žádní vraždící mutanti bůhvíodkud, ale pár obyčejných chamtivců a zamyšlení se nad tím, že život je od toho, abychom v něm byli šťastní a užili si ho. A když uvidíte velmi pozemsky vypadající nedotčenou přírodu na planetě Ba'ku, je to skoro jako kdyby vám tvůrci říkali: "Co tady sedíš a koukáš na kosmická dobrodružství? Seber se a jdi se podívat na louku, do lesa a do hor. Tam objevíš tajemství svého vesmíru!" Pokud to opravdu byl záměr, šlo o záměr velmi chvályhodný, který s sebou bohužel přinesl jeden ne zcela žádoucí efekt: Star Trek: Vzpoura připomíná ze všeho nejvíc některou z lepších (a delších) epizod televizního "Star Treku: Nové generace". Je to zvláštní především po srovnání s Prvním kontaktem, který byl o dost lacinější, ale obsahoval rozhodně lepší triky, lepší kaskadérské výkony a působivější kulisy. Vzpoura je i díky své nevtíravě televizní kameře a hudbě (Jerry Goldsmith se úmyslně držel při zdi) spíš nenápadná. Prostě, fanoušci "divočáren" ve stylu Armageddonu nebo Horizontu události si tentokrát na své nepřijdou. Všechny ty peníze zřejmě při natáčení Vzpoury padly na krásné exteriéry a stavbu rozsáhlé vesnice Ba'ku.

Star Trek: Vzpoura se rozhodně nevydává někam, "kam Star Trek dosud nevkročil." Poté, co si tvůrci vyzkoušeli všemožné žánry včetně komedie (Star Trek 4) a hororu (Star Trek 8), natočili zase jednou "normální Star Trek", který vznikl hlavně proto, aby legenda žila dál. A pokud by byla každá filmová legenda udržována při životě tak stylově, starostlivě a vkusně jako Star Trek, byli by filmoví recenzenti po celém světě mnohem sťastnější.


Kapitán Picard a jeho posádka musí porušit rozkazy Hvězdné Flotily v záležitost záchrany rasy jménem Baku, kteří obývají planetu, která omlazuje. Posádka Enterprise si znepřátelí svéhlavého admirála Flotily, který se pokouší pomoc jiné rase, známé jako Son’a, v získání magické planety silou.

(Duben/Květen 116. vydání Star Trek Communicator)
Ve filmu Picard musí zachránit Federaci před ní samotnou. Zůstane sám při záchraně zázračné kolonie před vyhlazením. Jeho nepřátelé včetně nové rasy zvané Son’a - neznámý cizinci, kteří chtějí za každou cenu ukrást „kouzelnou" kolonii. Picard se zaplete s ženou z té kolonie, která ho naučí novému pozoruhodnému pohledu na svět.

Úvodní tískovení prohlášení (Paramount, 4. dubna 1998)
V StarTrek IX (nyní již StarTrek Insurrection), kapitán Picard a posádka Enterprise naplní dávný sen lidstva - nalézt pramen mládí. Když ovšem existence tohoto nově nalezeného ráje je ohrožena, Picard se rozhodne k ráznému rozhodnutí: Aby zachránil obyvatele toho cizího světa, musí zradit a pozvednou zbraň proti Federaci.Preview
Formát mpeg, Velikost 336 x 176, 2 minuty a 11 sekund, 14.3MB
Oficiální trailer
[download]
Formát avi506, Velikost 160x120 3.73 MB
1. preview
[download]

Kliknutím na obrázek a obdržíte zvětšenou verzi