The Measure Of A Man
SD : 42523.7
N : 135
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Odkazuje se na TNG:"The Battle"...
Enterprise mění na Hvězdné základně 173 posádku, a Picard se setkává se svou starou známou, kapitánem Phillipou Louvois, která kdysi byla žalobcem proti Picardovi, v incidentu Stargazeru (TNG:"The Battle") ale nyní pracuje pro JAG (Judge Advocate General) v tomto sektoru. Na základně je také komandér Bruce Maddox, který jakmile se dostane na palubu, oznámí svúj úmysl rozebrat Data.
Maddox je kybernetický expert, a roky pracoval na znovuobnovení prací Dr. Nooniana Soongha, a věří, že pokud Data detailně prozkoumá, podaří se mu sestrojit další androidy. Když ale Picard, kvůli Maddoxově neurčitosti, nabídku odmítá, Maddox se vytasí s mocí, která ho opravňuje, aby dostal Data pod své velení.
Poté co hovořil s Datem, jde Picard za Phillipou, aby našel způson jak zablokovat převelení. Naneštěstí jedinou možností pro Data je kdyby opustil Hvězdnou Flotilu. To také okamžitě udělá, ale je při balení přerušen doktorem Maddoxem, který trvá na tom, že Data nemůže odejít. Data odvětí, že musí, aby uchránil Soonghův sen.
Maddox vznese k Phillipě, jako vyšší právní instanci, stížnost, a tvrdí, že protože je Data majetkem Flotily, nemůže odejít. Zatímco se ona snaží probrat tuto možnost, Data je právě na rozlučkovém večírku s posádkou a je mu popřáno mnoho úspěchů v jakékoliv činnosti, kterou si vybere dělat. Ale poté sdělí Phillipa Picardovi a Rikerovi, že podle zákonů Cumberlandu, je Data majetkem Flotily, a proto z ní nemůže odejít, ani nemůže odmítnout spolupráci s Maddoxem. Navíc, pokud se Data odvolá proti tomuto rozhodnutí Phillipa nemá zaměstnence na to, aby proběhl řádný proces. Picard se tedy ujímá fukce obhájce a Riker žalobce.
Riker si zjistí několik informací, a nastíní Data jako loutku, kteru je možno kdykoliv vypnout nebo rozebrat, aniž by jí to vadilo. (Použije Datův vypínač a odstraní mu ruku). Picard žádá o odročení a jde si promluvit s Guinan. Guinan jemně přinutí Picarda, aby si uvědomil, že pokud Data, a jeho eventuální potomci, budou bráni jako "lidé na jedno použití", že to není nic jiného, než otroctví. Picard, s novým elánem, začne svou obhajobu.
Ptá se Data, proč si cení takových věcí jako svých medailí, dárek od Picarda, a zvláště holografického obrázku Tashy (udivuje Phillipu tím, že jejich vztah byl "důvěrný"). Picard přivolá Maddoxe jako svědka, a požaduje, aby definoval city. Nakonec Picard podotkne, že možnost existence tisíců Datů, by dalo vznik nové rase a on připomíná, že "Hvězdná flotila byla založena, aby pátrala po nových životních formách - kdekoli se nalézají!!" Phillipa rozhodne ve prospěch Data, který odmítá se podrobit Maddoxovu zkoumání. Maddox zruší převelení, a Data utěšuje Rikera, tím že jen tak nezapomene, na to jak musel Riker vystoupit proti němu a jak ho to muselo ranit, jen aby ho zachránil.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]