Generations
SD, TOS fáze: 9715.0 (podle scénáře, ve filmu nepoužito)
SD, TNG fáze: 48650.1

Vesmírným prostorem letí impozantně láhev šampaňského Don Pérignon ročník 2265 a rozbije se slavnostně o trup nové lodě Enterprise-B, třetí lodě tohoto známého jména v pořadí. Na základně poblíž Země kde se slavnost odbývá se ozve potlesk a na pokřtěnou loď vstupují první hosté doprovázeni hejnem reportérů s kamerami na hlavách.
Když se trochu rozestoupí, její kapitán Harriman může uvítat na své palubě tři živoucí legendy Hvězdné flotily kapitána Jamese Kirka spolu s jeho dvěma členy bývalé posádky předchozí lodi Enterprise Montgomery Scotta a Pavla Chekova. Po nezbytném uvítání se Kirk, který je už dávno ve výslužbě nostalgicky prochází po můstku a jeho zrak nakonec spočine na křesle kapitána.
Ve vzpomínkách ho přeruší Chekov, když mu přivede představit dceru jeho bývalého kormidelníka Demoru Sulu, která je rovněž jako jeho otec kormidelník. Kirk je užaslý: "Vaším otcem je Hikaru Sulu?"
Demora: "Ano."
Chekov mu připomíná: "Už jste se setkali dříve, ale byla ..."
"To nemůže být zase tak dávno." nechce se věřit Kirkovi.
Chekov: "Dvanáct let."
Kirk: "Dvanáct? Neuvěřitelné." když vidí dospělou dívku kterou ještě pamatuje jako malou holčičku a popřeje jí: "Blahopřeji podporučíku. Bez Sulu u kormidla by to nebyla Enterprise."
Demora: "Děkuji vám." a vrátí se na své místo.
Kirkovi to připomene, že je už starý a taky asi Sulu závidí. Jeho rozjímání nad životem ještě spolu se Scottem přeruší kapitán Harriman že je čas vyplout a požádá, aby se Kirk zhostil slavnostního úkolu vydání rozkazu k vyplutí. Kirk souhlasí a po dlouhé době si zase řekne: "Vpřed."
Enterprise opouští dok a Harriman oznamuje všem na můstku, že provedou malý výletní okruh po naší Sluneční soustavě a pak se zase vrátí. Loď je venku jen pár minut a již zachycuje volání o pomoc. Volá je nákladní loď Lakul převážející El Auriánské uprchlíky která se dostala ještě s jednou lodí do zvláštní časoprostorové distorze a hrozí prolomení jejich trupů. Enterprise ještě nemá kompletní posádku a tak se Harriman rozhodne volání poslat dál a nereagovat na něj. Jenže Enterprise je jediná v dosahu a tak na něj všichni obrátí zrak a čekají včetně Kirka kterého zvedne tato zpráva z křesla jak se nakonec rozhodne. Harriman rozhodne správně a vydá rozkaz letět na pomoc.
 
Enterprise dolétne až k podivné distorzi a i ona je částečně zasažena. Nějaký poručík hlásí: "Jsme v gravimetrické distorzi způsobené pásmem energie." (pozn.: zde musím upozornit, že onen nějaký poručík je herec Tim Russ který hraje v pozdějším seriálu Voyager postavu Vulkánce Tuvoka. Tato role je bohužel člověk, takže se o Tuvoka nejedná, ale kdyby s tím tvůrci filmu počítali, klidně to Tuvok mohl být).
Harriman je evidentně ještě mladý nezkušený kapitán a první co chce udělat je stáhnout se do bezpečí. Kirk se na to už nemůže dívat a tak mu radí: "Paprsek, paprsek."
Harriman: "Nemáme paprsek."
Kirk: "Cože, vy jste vyletěli bez tažného paprsku?"
Harriman: "Namontují ho až v úterý pane." a začne vymýšlet neúspěšné způsoby jak lodě osvobodit, když se u jedné z lodí prolomí trup a vybuchne. Na její palubě bylo 265 lidí a stejný osud čeká i druhou loď Lakul, protože pevnost jejího pláště je na pouhých 12 procentech. Harriman je absolutně bezradný, neví co má dělat a jeho zrak nakonec spočine na Kirkovi: "Kapitáne Kirku, ocenil bych každý váš návrh."
Kirk se do toho s vervou pustí: "Z transportní vzdálenosti přenesme ty lidi paprskem na naši palubu."
"A co distorze? To by nás mohlo roztrhat na kusy." obává se Harriman.
"Když chcete být kapitánem, musíte riskovat."
Enterprise vlétá do distorze a Chekov zatím organizuje příchod zraněných a ptá se: "Kde je zdravotnický personál?"
Harriman: "Zdravotníci dorazí až v úterý."
Chekov proto určí dva lidi z reportérů jako zdravotníky a problém je vyřešen. Bohužel další problém nastane s transportem. Nedaří se je totiž zaměřit, protože jsou v nějakém druhu časového proudění. Kirk požádá svého zkušeného odborníka Scottyho, aby se ujal tohoto úkolu. Ten ihned začne s transportem, ale loď vzápětí vybuchne. Scott konstatuje: "Přenos ukončen, zvládnul jsem 47 ze 150 lidí."
Bohužel Enterprise uvázne také v gravimetrickém poli a to začne trhat trup lodi. Chekov zatím dohlíží na nově transportované mezi nimiž je i nějaký bělovlasý muž který neustále vykřikuje, že se musí vrátit. Chekov mu musí píchnout sedativa aby se uklidnil a věnuje se dalším transportovaným kde je i jedna neznámá El Aurianka (pozn.: je to Guinan, která se později stane na Enterprise-D barmankou).
Na můstku vymýšlí Scott s Kirkem jak se dostat pryč: "Neexistuje žádný způsob jak narušit gravimetrické pole takovéto síly, ale mám nápad."
Kirk: "Tušil jsem to."
"Přímo před nás vypálíme antihmotu a to naruší pole na dostatečně dlouho abychom se vyprostili."
"Fotonové torpédo?"
"Ano."
Kirk vydává rozkaz: "Připravte torpéda, čekejte na můj rozkaz."
Demora ho upozorní: "Kapitáne, nemáme žádná torpéda."
Kirk pojme podezření: "Přijdou až v úterý?"
Přesně tak to je, ale Scott se nevzdává: "Kapitáne, možná že by šlo simulovat výbuch torpéda za pomoci zvukového nárazu hlavní vychylovací antény (deflektoru)."
Kirk proto chce vědět: "Kde jsou vychylovací relé?"
"Paluba 15, sekce 21 alfa." odpovídá Demora.
Kapitán Harriman zřejmě usoudil, že není na můstku vůbec nic platný a už se rozbíhá, že to udělá on, ale Kirk ho zadrží: "Stůjte, vaše místo je na můstku. Já to zařídím." Běží někam do podpalubí až se dostane ke spínačům.
Do rozpadu trupu zbývá pouhých 47 sekund a Kirk v poslední chvíli zapojí relé. Vychylovač je spuštěn a Enterprise pomalu vyplouvá z distorze. Harriman si nechá nahlásit škody od Demory: "Kabiny na pravoboku jsou vybouleny, otvor v plášti je v nouzové sekci, nouzová silová pole jsou na místě a drží."
"Kde?" ptá se Scott.
"Sekce 20 až 28, na palubách 13, 14 a ... 15." řekne se zděšením Demora.
Scott tuší strašnou věc: "Můstek volá Kirka. Kapitáne Kirku, prosím odpovězte." ale nikdo neodpovídá.
Okamžitě spolu s Harrimanem běží na patnáctou palubu za Kirkem a nechávají vzkaz Chekovovi aby přišel z ošetřovny za nimi. Když otevřou dveře na 15 palubě kde spínal Kirk relé, naskytne se jim strašný pohled. V trupu lodě je pouze obrovská zející díra, celá sekce byla úplně vytržena a s ní ... i kapitán Kirk. Přiběhne Chekov a ptá se: "Můj bože, byl tu někdo?"
Odpoví mu Scott: "Ano."

O 78 let později
Po moři pluje stará námořní loď jménem Enterprise. Její kapitán Picard pochopitelně v dobové uniformě přikazuje: "Přiveďte vězně."
Z podpalubí vychází vězeň Worf a předstupuje před kapitána.
Kapitán: "Pane Worfe, věděl jsem že dnešní den přijde. Jste připraven vyslechnout obvinění?"
"Jsem připraven."
Kapitánův první důstojník Riker rozbalí svitek a čte: "My důstojníci a posádka Enterprise. Při zdravém rozumu a soudnosti tímto vznášíme obvinění proti poručíku Worfovi. Za prvé, že v mnoha případech vědomě a ochotně plnil více než bylo třeba ze svých povinností. Za druhé a to hlavně, že si získal obdiv a uznání celé posádky."
Pokračuje kapitán: "Pane Worfe, tímto vás povyšuji do hodnosti nadporučíka se všemi právy a povinnostmi k tomu náležejícími. Bůh ať chrání vaši duši.", sestoupí dolů z kapitánského můstku a osobně Worfovi popřeje k povýšení. Teď je všechno jasné, nacházíme se v simulátoru hvězdné lodi Enterprise-D kde probíhá zábavné slavnostní povýšení poručíka Worfa. První důstojník Riker má smysl pro dramatičnost a humor a nechá nad moře vysunout prkno nad kterým visí klobouk což má znamenat odznak funkce. Worf opatrně vstupuje na lávku, vyskočí na klobouk, zachytí ho a dopadne zpět aniž by spadl do moře. Picard okomentuje jeho výkon: "Za ta léta jsem se naučil nikdy nepodceňovat Klingona."
Worf si nasadí klobouk za bouřlivého potlesku a jásotu celé posádky která se povýšení rovněž také zúčastňuje. A zde ukáže Riker svůj smysl pro humor, když nechá počítačem odstranit lávku a Worf spadne do vody. Všichni se smějí jak se Worf namočil jenom Data nechápe proč se smějí tomu, že někdo spadne do studené vody. Doktorka Crusher mu to vysvětlí: "Ale to je jen žert. Musíte porozumět povaze věcí, naučit se být spontánní, žít okamžikem, dělat neočekávané, chápete?"
"Ano chápu.", strčí do doktorky a ta spadne do vody. Jenže nikdo nějak nemá pro Datův čin pochopení a chudák Data je zmatený, protože neví proč.
Když je Worf a doktorka vytažena na palubu, Riker vydá rozkaz k další plavbě a Picard uvažuje jaké to muselo být ve strarých dobách bez nejmodernější techniky, jen vítr, moře a hvězdy které vedou. Riker dodá: "Špatná strava bez odpočinku a bez žen."
Jejích rozjímání přeruší volání z pravého můstku Enterprise, že Picardovi přišel osobní vzkaz ze Země. Picard si nechá zobrazit počítačem vstupní dveře simulátoru a na obrazovce si přečte zprávu. Podle výrazu kterého si všimne jen poradkyně Troi je to špatná zpráva. Picard si sundá klobouk a když se ho Troi ptá co se stalo, jen pohnutě odpoví že nic a odejde ze simulátoru.

Zbytek lidí v simulátoru pokračuje v zábavě, ale chvilku po odchodu Picarda přijde zpráva opět z můstku: "Zachytili jsme volání o pomoc z observatoře Amargosa, hlásí že byli napadeni."
Všichni okamžitě opustí simulátor a běží na svá místa. Enterprise se blíží ke stanici. Podle senzorů dostala pěkně zabrat a na stanici jsou známky asi pěti živých z původních devatenácti kteří zde mají být. Picard má stále od přijetí zprávy v simulátoru špatnou náladu a tak pověří Rikera aby se transportoval na stanici a zjistil co se stalo sám. Rikerův výsadek nalezne stopy které ukazují na útok Romulanů a jsou posléze potvrzeni nálezem dvou Romulanských těl. V troskách absolutně zdecimované stanice naleznou několik živých a mezi nimi i doktora Toliana Sorana (Pozn. To je ten samý bělovlasý El Aurian který byl tehdy před 78 lety zachráněn z lodě Lakul když zmizel Kirk).
 
Data se ještě trápí ve své kajutě tím co provedl v simulátoru doktorce Crusher. Jeho největší přítel Geordi LaForge je tu také a doporučí mu, aby se radši chvilku vyhýbal ošetřovně. Tato událost s doktorkou Data dovede až k tomu, že se rozhodne namontovat si emoční chip, který získal od svého "zlého bratra"Lora. LaForge se ho snaží varovat, protože tehdy mu Lore chip namontoval a upravil ho tak, aby vytvářel jen záporné emoce.
 Jenže chip je teď opraven a Data se už rozhodl: "Můj vývoj jakožto vývoj umělé formy života se naprosto zastavil. Čtyřicet let usiluji stát se lidštějším, vyvinout se nad původní naprogramování a přesto nedokážu pochopit tak základní pojem jakým je humor. Tento emoční čip je jedinou odpovědí."
LaForge s tím dost neochotně souhlasí a nakonec ho namontuje Datovi do hlavy.
 
Riker informuje kapitána co při prohlídce stanice zjistili, že to byla práce Romulanů a vypadá to, že něco hledali, ale to je tak vše co zatím vědí. Také mu přetlumočí přání doktora Sorana, který s ním chce nutně mluvit. Picard je stále velmi mrzutý a když se ho Riker zeptá co se stalo, jen odsekne že nic a Rikera doslova vyhodí.
Data spolu s LaForgem jde otestovat emoční chip do baru. Data si objedná od barmanky Guinan (pozn. Ta byla tehdy také zachráněna z Lakulu jako Soran) pití. Napije se a má nějaký divný pocit. Nechápe co to je, když žádné pocity nezná až Guinan poznamená: "Asi mu to nechutná."
Data radostně vykřikne: "Ano, to je ono. Nechutná mi to, je to odporné." a objedná si další pití aby důkladně otestoval jak chutná odpornost.
Do baru přijde také kapitán Picard a vyhledá tu doktora Sorana (pozn.: Kde by tak mohl jinde být než v nejdůležitějším zařízení světa StarTrek a tím je vždycky bar. Taky jste si toho někdo všimnul?). Soran požaduje, že se musí okamžitě vrátit na stanici protože tam má rozdělaný nějaký důležitý experiment a pokud ho nedodělá do 12 hodin, ztratí tak léta práce. Picard to rázně uzavře a řekne, že stále probíhá vyšetřování a na stanici se bude moct vrátit až po něm a odchází. Soran ho zavolá zpět: "Říkají, že čas je oheň ve kterém hoříme. A zrovna teď můj čas vyprchává. Tolik věcí v našem životě zanecháme nedokončených. Já vím že mi rozumíte."
Na Picarda ta řeč udělá velký dojem, zdá se, jako by se ho to nějak také týkalo a řekne Soranovi: "Pomohu vám." a odejde.
Soran se podívá na hodinky a taky odchází když si všimne, že v baru je Guinan a dost ho to překvapí. Guinan nějak vycítí přítomnost dalšího El Auriána, zahlédne odcházejícího Sorana a zamyslí se, co tu asi dělá.

Worfovi se podle záznamů Romulanského trikordéru který našli podařilo zjistit, že hledali trilitium, látku kterou vynalezli Romulané. Trilitium je jaderný zpomalovač a teoreticky by dokázalo zastavit všechny reakce uvnitř hvězdy, jenže Romulanům se nikdy nepodařilo přijít na to, jak ho stabilizovat. Když to řekne Rikerovi, ten přemýšlí proč ho hledali zrovna tady na federální observatoři a vyšle tam další výsadek na průzkum.
Vypraví se tam LaForge a Data. Po trilithiu nejsou zatím žádné známky a Data se najednou začne smát. LaForge to nechápe a Data mu řekne, že konečně (s pomocí emočního chipu) pochopil sedm let starý vtip který LaForge řekl při jejich první misi na Farpoint. Zatímco Data se stále ještě směje vtipu, LaForge s pomocí svého VISORu odhalí tajné dveře ve stěně. Dveře jsou uzavřeny magneticky, Data ztlumí svůj servo mechanismus, přiloží ruku ke dveřím, tím obrátí polaritu a dveře se otevřou za Datova neustávajícího veselí: "Sezame otevři se."
Za dveřmi se nachází tajná laboratoř a uvnitř najdou nějakou sondu. LaForge se ptá Data: "Viděl jste sluneční sondu s takovouto konfigurací?"
Data dál pokračuje v humoru když použije svůj trikordér jako mluvícího maňáska a baví se sám se sebou: "Ne Geordi, neviděl, a vy? Ne neviděl, je to velice neobvyklé pane Trikordére," a zase se začne smát.
LaForge už začíná mít Datova žertování dost a přeruší ho: "Můžete mi pomoct otevřít tyhle panely?"
Po otevření sondy tam LaForge za pomoci VISORu objeví známku trilithia. Data se neustále směje, najednou začne mít problémy a sekne sebou o zem. Když se posadí, řekne co se s ním stalo: "Vypadá to, že ten emoční chip přetížil pozitronové relé."
LaForge se chce vrátit okamžitě s Datem na Enterprise, ale najednou komunikátor nefunguje. Za nimi se k jejich překvapení objeví doktor Soran: "Pánové, máte potíže?"
LaForge: "Ano, je tu nějaké tlumící pole, blokuje náš komunikační signál. Můžete to vypnout?"
Soran: "Jistě, velice rád to udělám." a nic netušícího LaForge praští a omráčí. Pak vytáhne phaser a namíří ho na Data sedícího na zemi. Data pozná nový pocit a tím je strach: "Prosím. Ne, to ne. Neubližujte mi. Prosím." a skoro se rozbrečí.
 
Kapitán Picard si listuje v rodinném fotoalbu když je vyrušen návštěvou poradkyně Deanny Troi. Ta si už v simulátoru při povýšení Worfa všimla, že zpráva kterou dostal byla špatná a tak mu chce pomoct. Picard se konečně rozpovídá co se stalo. Jeho bratr Robert a jeho synovec René zahynuli při požáru. Picard se rozbrečí když to Troi říká: "Nemohu přestat myslet na všechny ty věci které už René nezažije. Nepůjde na Akademii, nebude číst knihy, poslouchat hudbu, oslavovat vánoce, vytvářet svůj život. A teď už se nic takového nestane." a při tomto smutném vyprávění zavře fotoalbum.
Troi: "Nevěděla jsem co pro vás znamenal."
"Začínal jsem cítit, že René je mi tak blízký jako by byl moje vlastní dítě."
"Vaše rodinná historie je pro vás velice důležitá."
"Už od malička mi vyprávěli o naší rodové linii, Picard co bojoval u Trafalgalu, Picard co získal Nobelovu cenu za chemii, Picard co zakládal první kolonie na Marsu a když se Robert oženil a měl syna, tak já ..."
"Cítil jste, že už nenesete zodpovědnost za pokračování ve vaší rodové linii."
"Správně. Ano, to je přesně ono. V poslední době si stále více uvědomuji, že je méně dnů předemnou než těch které už uběhli, ale trochu mě utěšovala skutečnost, že rodina bude pokračovat. Ale teď už žádní Picardové nebudou."
Stesky přeruší záchvěv lodě a když se Picard podívá z okna, vidí že se něco děje s hvězdou nedaleko observatoře Armagosa (Pozn. Ta hvězda se jmenuje Amargosa a podle ní se vlastně jmenuje i observatoř na stanici). Ihned přejde z pracovny na můstek: "Hlášení."
Riker: "Uvnitř hvězdy Amargosa došlo ke kvantové explozi, veškeré jaderné fůze se zastavují."
Picard: "Jak je to možné?"
Worf: "Observatoř odpálila před několika okamžiky sondu na slunce (hvězdu)."
Riker: "Hvězda se zhroutí za pár minut."
Worf: "Pane, to vyvolalo tlakovou vlnu stupně 12."
Troi: "To zničí všechno v této soustavě."
Z transportní místnosti volají, že Data a LaForge se nedají zaměřit na stanici. Vlna tu bude za necelých 5 minut a tak je Riker a Worf poslán Picardem, aby pro ně okamžitě došli. Zatím Soran sundal omráčenému LaForgovi VISOR, prohlíží ho, když mu někdo zavolá: "Sorane, udej své souřadnice."
Ten je odešle, ale to si všimne přicházejícího Worfa s Rikerem, okamžitě vytáhne phaser a začne po nich střílet. Teď už je jasné kdo mu to volal o souřadnice. U stanice se totiž odmaskuje Klingonský Bird of Prey (Dravý pták) a transportuje ho na svojí palubu včetně LaForge. Klingoni se opět zamaskují a odlétají. Riker s Worfem se zase transportují s Datem, který seděl celou dobu na zemi paralyzován strachem na Enterprise. Bylo to v poslední chvíli, protože jen o malou chvilku co Enterprise odletí od stanice se přiblíží vlna a všechno smete.

Na Klingonské lodi je Soran doveden na můstek a teď již víme komu patří. Jsou to známé sestry Durasovi Lursa a B´Etor, ty samé sestry, které byli ještě s Durasem zodpovědné za Klingonskou občanskou válku, když se jejich rodina snažila neúspěšně uchvátit místo Klingonského kancléře v Nejvyšší radě. Soran se s nimi spojil, protože potřeboval trilitium pro nálož kterou nyní zničil hvězdu Amargosa. Sestry Durasovi ho proto ukradli Romulanům což byl jejich důvod útoku na stanici, protože ho chtěli pochopitelně zpět. Sestry se chtějí zase za pomoci této mocné zbraně dostat zpátky k moci v Klingonské Říši a Soran jí zase chtěl pro svůj zatím neznámý experiment ze kterého vzešlo prozatím zničení hvězdy Amargosa. Soran sestrám vynadá, že byli neopatrné, jinak by Romulany stopa nedovedla až na stanici a praští za to B´Etor. Kdyby neřekla ostatním Klingonům, aby ho nechali na pokoji, asi by ho na místě za tuto urážku zabili. B´Etor se k němu nakloní otírajíc si krev z rozbitého rtu: "Doufám v tvém vlastním zájmu, že jsi začínal s nějakým pářícím rituálem."
Lursa argumentuje na Soranovo obvinění, že se nic nestalo, protože Romulani trilitium nenašli a oni teď vlastní mocnou zbraň. V tom jí opraví Soran: "Ne Lurso, já mám tu zbraň a jestli chcete abych vám jí vydal, radím vám, abyste v budoucnu byli opatrnější."
B´Etor vytáhne nůž a strčí mu ho pod krk: "Třeba už nás čekání unavuje."
Soran se usměje: "Bez mých výzkumů je trilitium bezcenné, stejně jako vaše plány ovládnout Klingonskou Říši. Zaujměte kurs k soustavě Veridian."
Protože Soran si stále nechává tajemství trilitia pro sebe, sestrám nezbývá nic jiného než ho poslechnout a letět tam.

Doktorka Crusher prošla databázi a zjistila podrobnosti o Soranovi: "Je to El Aurian, více než 300 let starý, ztratil celou svou rodinu když Borg zničil jejich planetu. Soran uprchnul s hrstkou dalších běženců na palubě lodi jménem Lakul. Ta loď byla zničena nějakým druhem energetického pásma, ale Sorana a 46 dalších zachránila Enterprise-B."
Riker: "Při té výpravě zemřel Kirk."
Crusher: "Prověřila jsem pasažéry lodi Lakul a víte kdo byl na palubě?"
Na lodi byla tehdy jak už víme i současná barmanka Guinan a Picard se jí na Sorana šel zeptat.
Guinan: "Soran je jméno které jsem už dlouho neslyšela."
Picard: "Pamatujete si ho?"
"Ano."
"Guinan, je velice důležité abyste mi řekla všechno co víte. Domníváme se, že doktor Soran vyvinul zbraň. Takovou, která by mu dokonce dala dostečnou moc zničit ..."
Guinan ho přeruší: "Soran nestojí o zbraně ani o moc. Jde mu jen o to znovu nalézt Nexus."
"Co je Nexus?"
"Energetické pásmo co zničilo tu loď To nebyl jen nějaký náhodný fenomén putující vesmírem. Je to brána do jiné dimenze, kterou mi nazýváme Nexus. Je to místo na které jsem se snažila usilovně zapomenout."
"Co se stalo?"
"Bylo to jako být uprostřed radosti, jako by radost byla něco hmatatelného a vy jste se mohl do toho zabalit. A nikdy za celý svůj život jsem nebyla tak moc spokojená."
"Pak vás odtamtud přenesli?"
"Vytáhli, vytrhli pryč. Nikdo z nás nechtěl jít, bývala bych udělala cokoliv abych se vrátila. Až jsem zjistila, že to nejde a naučila jsem se s tím žít."
"A co Soran?"
"Jestli je tím stále posedlý, mohl by být velmi nebezpečný."
Picard nahlas zapřemýšlí: "Proč by ničil hvězdu?"

LaForge je vězněn na Klingonské lodi, Soran se za ním přijde podívat a v ruce má jeho VISOR který mu vzal už na stanici takže je teď chudák slepý. Soran od něj chce dostat všechno co ví o trilitiu.

"Kapitánův deník, hvězdné datum 48632.4: Doktorka Crusher mě informovala, že Datův emoční čip se zapojil do jeho nervové sítě a nemůže být odstraněn. Je však schopen služby a tak se ke mě připojil v sekci hvězdné kartografie."
 
Picard je s Datem v sekci kartografie což je vlastně modernější počítačové planetárium. Podle dostupných informací zjistí, že pásmo Nexus je shluk časové energie které prochází naší galaxii každých 39.1 let a právě tímto sektorem kde se nacházejí projde za pouhých 42 hodin. U Data dojde ke krizi kvůli nezvladatelnosti svých emocí a požaduje po Picardovi během toho, co čekají až počítač zpracuje informace, aby mu odstranili jeho emoční chip. Myslí si, že nezvládne tu spoustu pocitů a zvláště pak ty negativní jako když dostal třeba strach a nebyl schopný pomoct na stanici LaForgovi když ho napadl Soran. Picard ho přesvědčí, aby se dal dohromady, vždyť je důstojník a tak se má taky chovat. Pak se vrátí k práci.
Takže teď je jasné, že Soran se snaží dostat do Nexu, ale jakou spojitost s tím mělo zničení hvězdy Amargosa? Na to přijdou velmi rychle, když pomocí počítačové simulace zjistí, že zničením Amargosy došlo k odchýlení Nexu od svého původního kurzu a nyní projde systémem Veridian. Picard ještě zkusí nasimulovat co se stane, když by došlo ke zničení slunce Veridianu. Nexus by pak prošel přímo přes planetu Veridian III. Soran se totiž do Nexu nemůže dostat tak, že do něj vletí lodí, protože ta je vždy zničena a tak chce aby Nexus přišel za ním. Bohužel zničení slunce systému Veridian bude mít za následek vytvoření stejné tlakové vlny ke které došlo i u Amargosy a bude tak zničen celý systém. A s ním i zabito 230 milionů lidí žijících na Veridian IV. Picard vydává rozkaz letět okamžitě do Veridianu.
Soranovo vyslýchání LaForge nepřineslo žádný výsledek, během toho už dorazili do sytému Veridian a tak se chce Soran nechat transportovat na Veridian III. Má v plánu přesně to, na co už přišel i Picard. Jenže sestry Durasovi ho nechtějí pustit a nejdřív chtějí informace o trilitiu. Soran jim dá zakódovaný záznam kde jsou všechny jeho objevy a potom až bude na planetě, pošle jim kód aby to rozluštili.
Dohadování přeruší přílet Enterprise a volání Picarda: "Klingonská lodi, víme co podnikáte a zničíme každou sondu vystřelenou na hvězdu (slunce) Veridian. Vraťte nám našeho inženýra a opusťte tuto soustavu."
Soran řekne Klingonkám: "Na tohle nemáme čas, zničte je okamžitě."
Lursa ho upozorní: "To je vesmírná loď třídy Galaxy, na tu nemáme šanci."
Ale Soran má ještě jeden trumf v rukávu s pomocí VISORu: "Nadešel čas, abychom panu LaForgovi vrátili zrak."

Klingonská loď je pochopitelně zamaskována, ale Picard moc dobře ví, že tu někde bude. Worf naneštěstí zjistil, že pokud Soran odpálí sondu z lodě, nestihnou jí zaměřit a zničit a Nexus tu bude za 47 minut takže už to nebude dlouho trvat. Klingoni se odmaskují a zavolají Enterprise. Picard chce okamžitě mluvit se Soranem, ale ten už se transportoval někam na planetu. Tak požaduje, aby ho Klingonky transportovali za ním. Klingonky se nakonec dohodnou takto, Picard bude jejich vězeň a transportují ho za Soranem jak požaduje a oni výměnou vrátí LaForge. Tak to také provedou. Ve chvíly kdy je Picard přenesen z Enterprise na planetu je LaForge přenesen od Klingonek.

Picard byl transportován na Veridian III do její opuštěné, vyprahlé a skalnaté části a proto si jí asi Soran vybral pro svůj záměr. Soran si zde vybudoval na jedné skále základnu skládající se z plošin, můstků a žebříků, kde chystá k odpalu sondu nebo spíše klasickou raketa naplněnou trilitiem. Picard se objeví jen kousek od plošiny a Soran ho uvítá: "Vítejte kapitáne. Myslíte si že jsem úplně šílený co?"
Picard: "Taky mě to už napadlo."
"Vím proč jste tady. Bojíte se, že nedokážete moji sondu sestřelit a tak mě chcete od mého plánu odradit. Mnoho štěstí a teď když dovolíte kapitáne, mám dost práce." a odchází na plošinu dál dělat.
Picard jde za ním, ale narazí do silového pole které je kolem základny vztyčeno. Jak to vypadá, na Sorana se asi nedostane.
 
LaForge okamžitě po transportu na Enterprise odvedou nebo spíše odnesou protože Soran asi použil při bezvýsledném výslechu nějakou "mučící techniku" na ošetřovnu. Tam se mu věnuje doktorka Crusher. A teď vidíme co se děje na Klingonské lodi a co Soran zamýšlel s Geordiho VISORem. Soran mu totiž vložil do VISORu malou kameru a sestry Durasovi teď vidí přesně to co vidí LaForge.
Při pohledu sester na doktorku Crusher která se sklání nad LaForgem se s odporem otlemí a Lursa řekne: "Ty lidské samice jsou tak ohavné."
Na jeho stav se přijde podívat i Data a taky se mu omlouvá za incident na stanici. LaForge ho v omluvách přeruší: "Nic neříkej."
Data: "Nechal jsem vás ve štychu. Poslední dobou nějak nejsem ve své kůži."
LaForge: "Ne Date, to nejste. Chováte se jako ... člověk."
Naštěstí LaForgův stav není vážný a tak je záhy po prohlídce a ošetření propuštěn z ošetřovny a to je důležité i pro Klingonské sestry.

Picard se tak lehce nevzdává a znovu se ho zkouší odradit od plánu: "Sorane, to nemusíte dělat. Najdeme jinou cestu abyste našel váš Nexus."
"Hledal jsem jinou cestu osmdesát let, věřte mi, tohle je jediná." a odmaskuje raketu s trilitiem která byla doposud schována.
Picard pokračuje: "To co se chystáte udělat se v ničem neliší od toho, když Borg zničil váš svět. Také oni zabili milióny včetně vaší ženy a dětí."
Teď je jasné proč chce do Nexu, chce zpátky ke své rodině. Na Sorana udělá Picardova řeč dojem, ale už se rozhodl a přesvědčování okomentuje: "Slušný pokus." Dojde do jakési kóje kde má počítač a během toho co tam něco kutí pokračuje: "Víte, byli doby kdy bych neublížil ani mouše. Pak přišli borgové, ukázali mi že v našem celém vesmíru jediná konstanta je smrt. Po té jsem si uvědomil, že na tom vlastně nezáleží. Všichni jednou zemřeme, je to jen otázka kdy a jak. Vy také kapitáne. Nezačínáte mít pocit, že nastal čas? Je to jako dravec, blíží se to za vámi. Chcete tomu utéci pomocí doktorů, léků, technologií a nakonec vás čas přesto uštve a zasadí ránu."
"Je to naše smrtelnost co nás určuje, součást naší existence."
"A co kdybych vám řekl, že jsem našel novou pravdu."
"Nexus?"
"Čas tam nemá žádný význam, dravec je tam bez zubů."

Na Enterprise nemohou nalézt polohu kapitána Picarda a Sorana protože senzory nemohou proniknou ionosférou. Data dorazí na můstek od LaForge a Riker mu zadá úkol aby pokračoval v pátrání po formách života na planetě. Data se zhostí úkolu, sedne za pult a začne si prozpěvovat: "For-my ži-vo-ta, vy ma-lič-ké for-mič-ky ži-vo-ta, dra-hé for-mič-ky, kde-pak-jste?"
Na můstku se úplně zastaví činnost a všichni sledují s otevřenou pusou Data.
 
 
LaForge šel z ošetřovny do své kajuty, vykoupal se a teď se jde podívat na své pracoviště do strojovny. V této chvíli to začne sestry zajímat protože LaForge se podívá na obrazovku kde jsou informace o modulaci štítů Enterprise. Klingoni upraví svá torpéda na stejnou frekvenci a začnou okamžitě pálit na Enterprise. Torpéda procházejí štíty jako máslem a Enterprise dostává jeden těžký zásah za druhým. Riker se snaží dostat co nejrychleji pryč, ale pokud něco neudělají, budou rozstříleni na kusy.
Riker: "Worfe, co víme o starých Klingonských lodích? Mají slabiny?"
"Je to Dravý pták třídy D12, byli staženy z výzbroje kvůli vadným plazmovým cívkám."
"Cívkám? Jak bychom toho mohli využít?"
"To opravdu nevím. Cívka je součástí maskovacího zařízení."
"Date, měl by na vadnou plazmovou cívku vliv ionický proudový impuls."
"Ano, kdybychom vyslali ionický impuls, zaplo by to jejich maskovací zařízení."
Tak to taky provedou, Klingoni se začnou maskovat čímž se na několik sekund vypnou štíty a Riker vydává rozkaz: "Palte"
Enterprise vystřelí fotonové torpédo, sestrám Durasovým zbude jen čas aby se na sebe podívali a pak je jejich loď zničena. Osud Lursy a B´Etor se uzavřel.
Poškození trupu Enterpise je vážné, došlo k narušení jádra a hrozí jeho výbuch. Riker musí začít s evakuací sekundárního trupu do talířové části. Když jsou všichni přesunuti, talířová část se odpojí a odlétá od poškozeného trupu který vzápětí vybuchne. Ale talíř byl velmi blízko výbuchu a tak dojde k poruše kormidla.
Talíř se řítí nebo spíše padá na planetu a Data pronese památnou větu : "Do hajzlu."

Picard nechal zbytečného přesvědčování, stejně ho Soran už neposlouchá a začal zkoumat silové pole, jestli by se nedostal za něj. Pak si všimne, že pod jedním kusem skály kterým prochází silové pole je malá díra. Vezme do ruky kamínek a hodí ho dovnitř. Kamínek prolétne a Picardovi se naskýtá cesta jak se dostat na Sorana. Ten už dokončil přípravy rakety, rozloučí se s Picardem: "Teď mě musíte omluvit kapitáne, mám smluvenou schůzku s věčností." a vyleze až nahoru na skálu. Jen co si ho Soran nevšímá, Picard rozšíří otvor ve skále a vleze do něj. Naneštěstí kousek skály se sesune, Picarda přimáčkne a zvuk kamení upoutá i pozornost Sorana nahoře. Když vidí, že se na něj Picard snaží dostat, vytáhne svůj phaser a několikrát na něj a na skálu vystřelí. Když se zvířený prach rozptýlí, Picard není vidět, asi je pohřbený a mrtvý pod skálou.
 
Zatím talíř Enterprise tvrdě nouzově přistává na jiné části planety a nechává za sebou dlouhý průsek krajinou. Enterprise je sice zničena, ale všichni jsou jak se zdá naživu.

Do objevení Nexu zbývá už jen několik minut, přípravy rakety jsou hotové, Soran se dívá na hodinky a když zvedne hlavu, stojí proti němu na jednom spojovacím můstku sice zaprášený, ale hlavně živý Picard. Picard se na něj vrhne a strhne se bitka kdy se snaží získat Soranův dálkový ovladač k vystřelení rakety. Ale Soran je silnější, omráčí ho a Picard se zkoulí ze skály dolů. Nexus už se blíží, raketa se odpálí a míří přímo do slunce Veridianu. Picard se probere, ale nemůže nic dělat. Slunce vybuchuje, Nexus se odkloní od své dráhy a prochází přímo částí planety kde je Soran (a také Picard).
Vzápětí za Nexem je tu tlaková vlna ze zničeného slunce ničící celou soustavu Veridian včetně zbytku Enterprise.

Picard se probere na dětském kolotoči a přes oči má pásku. Když mu jí někdo sejme, kolotoč se zastaví a on vidí, že je v nějakém starém domě (asi doba 19. století) v době vánoc, před sebou má vánoční stromeček a z vedlejšího pokoje přiběhnou nějaké malé děti, vrhnou se mu kolem krku a říkají mu: "Máme tě rádi táto." Pak děti odběhnou ke stromečku a začnou rozbalovat dárky. Přijde také nějaká žena a zeptá se ho, jestli nechce čaj. Picard souhlasí. A pak se objeví jeho synovec René a dává mu dárek k vánocům. Picard ho obejme a vše je už jasné, tohle je Nexus. Tady se mu splnilo to, po čem toužil, má svoji rodinu, manželku, děti a i jeho mrtvý synovec René kterého měl tak rád tu je naživu. Zde se přání stávají skutkem. Picard přistoupí k oknu za kterým sněží a sám pro sebe si řekne: "To není v pořádku, to nemůže být pravda."
Za ním se ozve: "Je to tak skutečné jak si přejete."
Picard se otočí a za sebou vidí stát Guinan: "Co se to děje? Proč jsem tu?"
Guinan: "To je váš Nexus."
"Tohle je Nexus?"
"Pro vás. To je to co jste chtěl."
"Ale já nikdy neměl domov nebo ženu a děti, ale tyhle jsou moje. Guinan, co tady děláte? Byla jste na palubě Enterprise."
"To jsem a jsem také tady. Vlastně jsem ozvěna té osoby kterou tak dobře znáte. Část jejího já kterou tu zanechala."
"Když vás Enterprise-B přenesla z Lakulu." K Picardovi přijde jeho malá dcerka a děkuje mu za dárek. Picard se štěstím téměř rozbrečí: "To jsou moje děti."
"Jistě, čas tu nemá žádný smysl takže se můžete vrátit a vidět jak se narodili nebo spatřit svoje vnoučata."
Přeruší je jeho manželka která ho volá k slavnostní stědrovečerní večeři. Picard jde ke stolu, náhle se zastaví, zamyslí a vrátí se ke Guinan: "Guinan, mohu Nexus opustit?"
"Kam byste šel?"
"Nerozumím."
"Říkala jsem, čas tu nemá žádný smysl. Tak když odejdete, můžete jít kamkoliv kdy chcete."
"Dobrá, vím přesně kam chci jít. Na vrcholek Veridian III, těsně předtím než Soran zničil hvězdu. Musím ho zastavit, ale potřebuji pomoc, takže kdybyste se vrátila se mnou, tak ..."
"Nemohu odejít, já tam jsem. Vzpomínáte? Ale vím o někom kdo by mohl a z jeho pohledu se sem také dostal právě teď."
(Pozn. Nechce se mi věřit, že někdo kdo našel vše po čem touží celý život a dostal se do "Ráje" chce po 5 minutách zpátky do "Pekla". Ten Picard je nějaký divný, mohl si užívat a klidně se vrátit až za milióny let, nic by se tím nezměnilo).

Picard přichází k chatě někde v horách před kterou někdo seká dříví. Když přijde blíž, pozná kdo to je: "Kirk, James T. Kirk."
Když ho Kirk zahlédne, pozdraví Picarda a poprosí ho, aby mu dal další poleno na špalek. Picard začne mluvit, jenže Kirk odběhne do chaty že se mu něco pálí tak musí Picard za ním. Kirk dělá snídani a přitom mu povídá, že je to jeho dům který kdysi prodal. Picard se představí, ale Kirk si zase pro změnu všimne hodin které kdysi někomu daroval a pak se objeví jeho dávno mrtvý pes. Picard zase řekne kousek řeči že je z budoucnosti, ale Kirka najednou zavolá ze shora jeho přítelkyně Antonie a i tato událost se stala dávno. Kirk je užaslý co se to děje a vůbec tedy nemá ponětí, že se je v Nexu. Guinan měla pravdu, z jeho pohledu se sem dostal právě teď. Kirk se zastaví a zeptá se Picarda: "O čem to vlastně mluvíte? Budoucnost? Tohle je minulost, tohle je před devíti lety. Den kdy jsem se vracel ke Hvězdné flotile."
Picard: "Vím jaké je to pro vás přesvědčivé, ale pozor. To není váš skutečný dům. Oba jsme uvázli v nějakém zvláštním časovém Nexu."
Kirk si stále nějak neuvědomuje kde je a dál pokračuje v přípravě jídla. Picard pokračuje: "Jak dlouho jste tady?"
"Já nevím, byl jsem na Enterprise-B u deflektoru a přepážka předemnou náhle zmizela a já jsem se objevil tady jak sekám dříví než jste přišel."
"Víte, historie zaznamenala že jste zemřel při záchraně Enterprise-B zcela jistě před 80 lety."
"Tohle je 24. století? A já jsem mrtvý?"
"Ne tak docela, už jsem říkal že tohle je nějaký ..."
Kirk mu skočí do řeči: "Časový Nexus, to už jste říkal."
"Kapitáne, já potřebuji vaši pomoc, musíme Nexus opustit. Musíme se vrátit na planetu Veridian III a zabránit muži jménem Soran aby zničil její slunce. V sázce jsou milióny životů."
Kirk dodělal snídani a odnáší jí nahoru do podkroví Antonii: "Pro vaší historii jsem mrtvý tak se do toho nebudu plést."
"Jako důstojník Flotily máte povinnosti." zhurta začne Picard.
A Kirk stejně odpoví: "Nepoučujte mě, zachraňoval jsem galaxii když byl váš dědeček ještě v plenkách, takže galaxie mi něco dluží." Ale když vidí Picardův pohled tak nakonec souhlasí: "Tak dobrá. Byl jsem jako vy, staral jsem se jen o povinnosti že jsem nedohlédl dál než na svou uniformu a co jsem z toho měl? Prázdný dům, ale teď už ne. Tentokrát vyjdu ty schody, vpochoduji do ložnice a řeknu Antonii že si jí chci vzít. Tentokrát to bude jiné." Vyjde po schodech a vejde do ložnice. Picard jde za ním, chvilku se zastaví přede dveřmi, ale nakonec vejde dovnitř a objeví se ... v koňské stáji.
"To je vaše ložnice?" ptá se sarkasticky Picard.
"Ne není." zasměje se Kirk: "Je lepší."
"Lepší?"
"Tohle je totiž farma mého otce, tohohle koně jsem vzal na projížďku před jedenácti lety na jaře. Byl to den jako dnešní kdy jsem se seznámil s Antonií. Ten váš Nexus je moc chytrý, mohu začít všechno znovu a dělat věci od prvního dne." Pak skočí na osedlaného koně a vyrazí ze stáje. Picardovi nezbude nic jiného než nasednout na druhého a následovat ho. Kirk dojede k jednomu příkopu a přeskočí ho, pak se vrátí a přeskočí ho zpět. Když ho dojede na koni Picard tak mu řekne: "Skočil jem to padesátkrát, kdysi mě to děsilo k smrti, ale teď ne. Není to skutečné." Kirkovi konečně došlo, že je v Nexu a na potvrzení se na kopci objeví dívka.
Picard se zeptá: "Antonie?"
"Taky není skutečná, nic tady není, na ničem tady nezáleží ... Možná že nemluvíme o prázdném domě, ale o prázdném křesle na můstku Enterprise. Když jsem opustil Flotilu, nikomu na mě nezáleželo." Pak přijede až těsně k Picardovi a zeptá se: "Kapitán Enterprise?"
"Přesně tak."
"Jdete do výslužby?"
"Počítám s tím."
"Poradím vám jedno: nechoďte, nenechte se povýšit, nenechte se přeložit, nenechte je udělat cokoliv co by vás připravilo o můstek téhle lodi. Tam jste někdo."
Picard ho znovu žádá o pomoc: "Vraťte se se mnou. Zastavíme Sorana, zvednete zase hlavu."
Kirk dlouho přemýšlí a pak se rozhodne: "Nebudu se hádat s kapitánem Enterprise. Jak že se jmenuje ta planeta? Veridian III?"
"Ano."
"Předpokládám že naše vyhlídky jsou špatné."
"Přesně tak."
"Spock by o mně řekl, že jsem zcela iracionální nelogická lidská bytost, že se na takovou misi vydám. a usměje se: "To bude zábava."

Vracíme se do doby kdy talíř Enterprise padá na Veridian III zatímco Picardovi se podařilo prolézt pod silovým polem. Do objevení Nexu zbývá už jen několik minut, přípravy rakety jsou hotové, Soran se dívá na hodinky a když zvedne hlavu, stojí proti němu na jednom spojovacím můstku sice zaprášený, ale hlavně živý Picard. Ne, pozor! Tady je změna. Tentokrát mu zastoupí cestu Kirk. Soran nechápe kde se tu vzal: "Kde se tu sakra berete?"
Odpoví mu Picard který stojí za ním: "To je James T. Kirk, copak nečtete dějiny?"
Teď stojí proti dvěma kapitánům Enterprise najednou, Picard vlevo, Kirk vpravo a Soran uprostřed na můstku. Soran proleze zábradlím, seskočí dolů a uteče (Pozn. Z nějakých záhadných důvodů zapomněl, že má phaser a může je zastřelit, jenže to by byl konec filmu a to nikdo přece nechceme že?). Kapitáni se rozdělí, Kirk pronásleduje Sorana a Picard běží k raketě. Soran si počká s phaserem za rohem na Kirka, namíří na něj a chce ho zabít: "Po pravdě řečeno, historii znám kapitáne a určitě se nezmýlím když řeknu že jste určitě mrtvý." Býval by Kirka zabil, ale náhle mu skočí na záda Picard a vyrazí zbraň z ruky i když původně říkal že jde k raketě. Dojde k boji muž proti muži a Kirk sundá Sorana, ten se skoulí ze skály a padá dolů. Jenže to už kapitáni nevidí, že se zachytil nějakého lana a nezabil se. Oba běží k raketě, když ta se před nimi zamaskuje. Soran má totiž u sebe svůj dálkový ovladač. Nexus už se blíží, ale situace není ještě ztracena. Soranovo lano trochu povolí a jemu vypadne ovladač z ruky. Kapitáni ho musí proto okamžitě získat aby zabránili odletu rakety. Kirk doběhne na jeden z můstků kam ovladač dopadnul, už ho skoro má a situace se zase zkomplikuje.
Soranovi se podařilo dostat z dolů ze skály, najít svůj phaser který ztratil při bitce a nyní střílí na Kirka. Můstek je zasažen, rozpadne se na dvě půlky, na jedné je visící Kirk a na druhé je zachycen ovladač. Času je už opravdu málo, přibližující Nexus je již vidět a tak se Kirk odváží k nebezpečnému kousku. Aby to stihli, pošle Picarda aby běžel k zamaskované raketě a sám přeskočí z jedné bortící se části můstku na druhou, sebere ovladač a odmaskuje jím raketu.
Pak už to hroutící se konstrukce můstku nevydrží a zřítí se i s Kirkem do rokle. Zatímco Picard rychle přeprogramovává raketu, dobíhá k němu Soran s phaserem a míříc na něj ho varuje: "Běžte od té rakety pryč."
Picard ho poslechne a utíká za skálu. Soran doběhne k raketě aby zjistil co s ní Picard provedl. Podívá se na obrazovku a s hrůzou zjistí že jsou zasunuty upínací svorky. V té chvíli měla raketa odletět, ale místo toho exploduje na zemi a Soranův život tím končí.

Nexus proletí pouze kolem planety a Picard zatím sestupuje do rokle kam spadnul Kirk. Nalézá ho umírajícího v troskách konstrukce můstku. S posledních sil mu Kirk říká: "Zvládli jsme to. Záleželo na nás."
Picard: "Ano, záleželo na nás. Děkuji vám."
Kirk: "To jsem udělal rád ... pro kapitána Enterprise. ... Byla to ... zábava. Byl jsem ... " a pak vydechne naposledy. Kapitán James Tiberius Kirk je MRTEV!!!

Picard vytvoří Kirkovi hrob z kamení na jedné z nejvyšších skal a položí na něj Kirkův odznak Hvězdné flotily. Po nějaké době pro něj přiletí záchranná loď.

"Kapitánův deník, hvězdné datum 48650.1: Tři plavidla Hvězdné flotily dorazili na oběžnou dráhu a začali transportovat ty co na Enterprise přežili. Naše ztráty byli malé, ale bohužel Enterprise sama už nemůže být zachráněna."
 

Na Enterprise probíhá vyklízení věcí. Data spolu s Troi prochází loď s trikordérem a Data jí říká: "Bylo to extrémně těžké, věřte."
Troi: "Proč jste se nerozhodl odstranit ten emoční čip?
"Nebyl jsem na nevypočitatelnou povahu citů připraven, ovšem po té co jsem prošel 261 pocitovým stavem, naučil jsem se své pocity ovládat. Už nebudou ovládat mě."
Troi zaznamená slabý příznak života, Data odhází trosky a najde tu svého kocoura Punťu (Spota). Vezme ho do náruče a rozbrečí se z toho shledání, pozná tak další pocit.
 
Na jiném místě lodě v kapitánově pracovně pomáhá Riker najít Picardovi jeho fotoalbum. Když ho najdou, odcházejí spolu a Riker lituje loď: "Odešla příliš brzo."
Picard mu odpoví: "Někdo mi jednou řekl, že čas je dravec, který se za námi plíží jako za kořistí, ale já spíš věřím že čas je společník který nás provází a připomíná abychom se radovali z každé chvíle protože se nevrátí.", podívá se na fotoalbum a pokračuje: "Co po nás zůstane není tak důležité jako to, jak jsme žili.", obrátí se na Rikera a usměje se: "Koneckonců, jsme smrtelní."
Riker se také usměje: "Mluvte za sebe, já hodlám žít věčně."
Během hovoru přejdou z pracovny na zdecimovaný můstek a Riker položí ruku na křeslo kapitána: "Doufal jsem že to v tomhle křesle zkusím."
Picard: "Třeba ano. Pochybuji že by to byla poslední loď která by nesla jméno Enterprise."
Naposledy se ještě rozhlédnou po můstku a pak se transportují na jednu z lodí. Záchranná flotila zamíří k Zemi nechávajíc za sebou hrob kapitána Kirka a Enterprise-D.

Copyright © 1999 Mipix