The Best of Both Worlds
SD : 43989.1
N : 174
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Navazuje na díl TNG:Q Who (Borg timelie)...
Hvězdné datum 43989.1: Enterprise se letí podívat na kolonii Jure 4, jednu z nejvzdálenějších kolonií Federace, s 900 kolonisty. Všechny kontakty byly nedávno přerušeny. Riker bere team dolů do "středu města," jak řekl O'Brien, ale objeví se na hraně kráteru. Celé město je pryč.
 

Hvězdné datum 43992.6: Admirál Hansen a nadporučíčka Shelby přišli hledat důkaz, zda by to mohl být začátek Borgské invaze. Shelby byla pověřena analýzou Borgské taktiky v posledních šesti měsících, a ačkoli udělala svou práci dobře, dosud nejsou vyvinuty žádné nové obrané systémy. Po té co Shelby přijímá Rikerovo pozvání na poker, dají se Picard a Hansen do řeči.
Hansen řekne Picardovi, že Shelby skutečně zná svou práci, a prozradí mu, že by byla skvělý první důstojník. Když Picard odpoví, že on již má jednoho prvního důstojníka, je informován, že Rikerovi bylo nedávno nabídnuto velení na U.S.S. Melbourne (jeho třetí příležitost), ale ještě neodpověděl. Admirál naléhá na Picarda, aby Rikerovi pro jeho vlastní dobro domluvil a dostal tak jeho kariéru znovu do pohybu.

Mezitím, Riker a Shelby rozmlouvají o stopách, co po sobě zanechávají Borgové (speciální magnetické rezonance), které byly nalezeny na Enterprise po prvním střetu s Borgy a na zničených základnách v Neutrální Zóně. Shelby zkouší autoritu v teamu, ale Riker zruší její příkaz. Shelby odhalí Rikerovi, že až odejde z Enterprise, převezme jeho místo. Později, při hře pokeru (hráli: Riker, Shelby, Data, Geordi, Troi, a Wesley), Wesley vzdá, když Riker blufuje, ale Shelby ne a zvítězí.
Další ráno (teamu bylo stanoveno odejít za úsvitu), Riker a Geordi přijdou do přepravní místnosti a O'Brien je informuje, že Shelby a Data se již přenesli na povrch před hodinou. Oba dva se přenesli dolů, a Riker požádá Shelby, zda by s ní mohl hovořit stranou. Informuje ho, že dostala zprávu o blížící se bouři, a že chtěla ohledat stopy dřív než se přiblíží. Potom jí Riker řekne, že mu musí oznámit předem než provede změnu jeho rozkazů. Pak si poslechne její zprávu: našla stopu. Jsou to Borgové.
Hvězdné datum 43993.5: Hansen se vrátil zpět na Velení Hvězdné Flotily plánovat obranu proti Borgům, zatímco Shelby zůstala na palubě Enterprise. Riker Picarda informuje, co se doposud stalo (byl nařízen žlutý poplach a varovány všechny lodě a kolonie v dosahu), a záhy se konverzace obrátí na Shelby. Picard Rikerovi řekne, že její ctižádost mu připomíná Rikera, když přišel po prvé na palubu Enterprise. Pak se ho náhle zeptá, "Wille, co tady sakra ještě děláš?", a když slyší, že Will zamítnul velení na U.S.S. Melbourne, protože cítí, že je zde potřebný, "obzvlášť nyní," namítá, že "hvězdná flotila potřebuje dobré kapitány - obzvlášť nyní.", a požádá ho, aby se podíval na kariéru objektivně. Ujistí ho, že je již připraven převzít velení do vlastních rukou.
Riker rozmlouvá s Troi v baru. Prozrazuje ji, že ztratil něco co měl, když přišel na Enterprise. Troi si myslí, že on je jenom starší a moudřejší, a myslí si, že je zde šťastnější než kdekoli jinde. Nakonec mu všechno shrne v jedné otázce: "Co chces, Wille Rikere?"
Později, Shelby diskutuje o Borgských systémech. Borgská loď je funkční i když je loď ze 78% zničena. Nové zbraňové systémy se budou ještě alespoň 18 měsíců vyvíjet, ale modifikace současných zbraní mohou být úspěšné. Geordi a Wesley jsou unavení. Riker odloží diskusi až na ráno, ale Shelby chce pokračovat v práci s Datem. Riker ji rozkazem pošle odpočnout si.
Další den, admirál Hansen oznamuje, že zachytili volání o pomoc z lodi Lalo, která popisuje setkání s lodí v tvaru krychle (Borg) a od té doby se neozvali. Veškerá pomoc je 6 dnů daleko, ale Enterprise je při rychlosti warp 9 pouze 77 minut daleko. Letí tam. Geordi pracuje na automatickém přelaďování štítové frekvence a zlepšením účinnosti phaserů v EM spektru. Za několik minut najdou loď Borgů.
Picard Worfovi : "Pane Worfe, Pošlete podprostorovou zprávu admirálu Hansenovi - Lokalizovali jsme Borgy."
["Mr. Worf, dispatch the message to Admiral Hansen- we have engaged the Borg!"]
 

Borgové, volají Picarda. (Zdá se, že to je stejná loď, s kterou se už dříve setkali.) Když Enterprise odpoví, Borgové požadují vypnutí štítů a zbraňových systémů a přepravení Picarda k nim. Jestliže se postaví na odpor bude Enterprise zničena.
Borg : "Jean-Luc Picard kapitán hvězdné lodi Enterprise, registr NCC 1701-D, stáhněte štíty a připravte se pro transport na naši palubu loď..." [Zvukový záznam...]
Picard, samozřejmě odmítá a mluví o síle jejich "nových zbraních". Borgové se snaží zaměřit Enterprise tažným paprskem, ale Geordi moduluje štíty. Borgové se rychle přizpůsobí novým modulacím štítů a zaměří je. Počáteční palba byla neúspěšná a Enterprise se nemůže pohybovat. Borgové proříznou plášť lodi v inženýrské sekci a Geordi ji musí evakuovat.
Shelby poradí Datovi, že má neustále měnit frekvenci phaserů, aby se Borgové neměli čas přizpůsobit. Dat je úspěšný a Enterprise se osvobodí z tažného paprsku Borgů. Picard nařizuje warp 9 a pryč od nich, Borgové je sledují. Enterprise vletí impulsní rychlostí do mlhoviny Paulson a doufají, že se ztratí Borgským senzorům. Když Data podá zprávu, že nemohou být nalezeni, ale že Borgové to stále zkouší, Picard řekne: "Dobře. Jak dlouho nás budou hledat, tak dlouho nebudou pronásledovat někoho jiného."

Během pokračujících oprav trupu lodi v inženýrské sekci, Shelby a ostatní analyzují bitvu. Objeví, že Borgové mají zranitelné místo v jednom kmitočtovém pásmu, a uvědomí si, že možná mohou poškodit nebo dokonce zničit Borgskou loď, ale potřebují daleko více energie než mohou dostat přes phasery, nebo fotonová torpéda. Jedině přes vychylovací talíř mohou použít tolik energie, ale exploze by zničila také celou Enterprise. Shelby dodatečně doporučuje oddělení talířové části. Riker říká, že budou potřebovat energii z talířové části a odmítne její plán jako riskantní, ale ujistí Shelby, že řekne kapitánovi všechny návrhy. Geordi a Wesley odejdou na tom pracovat (znovu přeladí všechny phasery i ruční).

Bohužel, když Riker vstoupí do Picardovi pracovny Shelby je už tam. Picard souhlasí s Rikerem, že je riskantní pokusit se o oddělení talířové části teď, ale nařídí Rikerovi připravit se na oddělení jako na poslední možnost. Oba Riker a Shelby odchází. Riker zastaví výtah a řekne ji: "Ještě jednou mě obejdete, tak Vám to tak osladím, že si budete připadat jako zpátky v kadetce." Ona mu odpoví, že jí stojí v cestě, a že jediná věc co umí dělat, je neriskovat.
Hvězdné datum 43996.2 : Enterprise je stále skrývá v mlhovině a Picard prochází loď. Hovoří s Guinan v baru. Říká, že konec jeho civilizace bude možná jen stránka v historii, ale Guinan ho ujistí, že lidstvo přežije. Náhle zazní poplach. Borgové vystřelují magnetické střely do mlhoviny. Štíty jsou na 48%, Enterprise skokem na warp 9 opouští mlhovinu. Pronásledování trvá pouze několik sekund, Borgové okamžitě zachytí Enterprise. Jeden Borg se přenese na můstek, ale Worf ho střelí phaserem. Pak se přenesou ještě dva. Oba se již přizpůsobili nové frekvenci phaseru a zatímco první odhodil Rikera i Worfa, druhý připojil nějaké zařízení na Picarda a potom se oba Borgové i s Picardem přenesou zpět.
Borgská loď přejde na warp 9 .... 9.4 a potom na 9.6. Zatímco Enterprise ji sleduje, Worf říká Rikerovi kurs Borgské lodi: "Sektor 001 - Sluneční soustava. Země" Letí přímo k Zemi. [Zvukový záznam...]
Zatím, Picarda dovedli do střední části Borgské lodi, kde mu řekli, že lidstvo bude asimilováno, biologická a technologická rázovitost bude přidána do Borgské kultury a bude přizpůsobena k službě Borgům [Zvukový záznam...]. Když Picard říká, že to je nemožné, protože jeho kultura je založena na svobodě a sebeurčení, Borgové odpoví, "Svoboda je irelevantní. Sebeurčení je irelevantní. Musíš se přizpůsobit." Když Picard odpoví, že by raději zemřel, odpověď je "smrt je irelevantní." Pak mu Borgové odhalí, že kvůli snadnější asimilaci, bude za ně mluvit lidský hlas a Picard jediný kandidát. 
Za nějaký čas (já předpokládám asi 2 dny) Enterprise může vydržet pronásledování při této rychlosti již pouze 2 hodiny a 40 minut. Vychylovač ještě není připraven (Geordi myslí, že to možná do 2 hodin stihne), ale musí dostat Borgy na impulsní rychlost. Riker chce vést team na Borgskou loď, ale je nucený vzdát se vedení teamu ve prospěch Shelby poté co mu Troi připomene, že velí Enterprise a jeho místo je na můstku.

Hvězdné datum 43998.5: Shelby, Dat, Worf, a Beverly jsou připraveni se přenést na Borgskou loď. Každý jejich phaser je přeladěn na rozdílnou frekvenci, ale Shelby varuje, že mohou pravděpodobně pouze 1-2 vystřelit, než se Borgové přizpůsobí. Na Borgské lodi jsou ignorováni zrovna tak jako více než před rokem (první setkání s Borgy v systému J-25). Známky lidského života jsou neprůkazné, a tak začnou pátrat po Picardovi. Bev najde distribuční uzly silového vedení a navrhuje podívat se na to z komářího hlediska: "Když je štípneme na citlivém místě, třeba se zastaví a poškrábou." Worf zachytí signál z Picardova komunikátoru a jdou za ním. 22 minut pronásledování uplynulo, Riker hovoří s admirálem Hansenem. Naléhá, ať všechny lodě jsou přesunuty k obraně sektoru 001. Hansen sděluje, že jsou seskupeni u Wolfu 359.
Mezitím, team vstoupil do "Borgských jeslí", ale našli pouze Picardovu uniformu se stále připojeným komunikátorem. Pokračují v hledání. Geordi a Wesley řeknou Rikerovi, že hlavní vychylovač při výstřelu shoří a oni budou muset evakuovat veškerou přední polovinu trupu lodi a spodní tři paluby talířové části kvůli záření. Po 17 minutách Picard stále nenalezen. Team nemá na výběr a začnou ničit distribuční uzly. Zničí tři a Borgská loď přejde na impulsní rychlost (Enterprise začne přesměrovávat energii na hlavní vychylovač). Borgové napadají team. Šest Borgů je zasáhnuto, než se přizpůsobili. Team se připravuje na přenos zpět. Náhle, Beverly uvidí Picarda a volá na něj, "Jean-Luc!"

On se pomalu otočí a team vidí s hrůzou, že on je změněný na Borga. Worf se ho pokusí vzít, ale je odražen silovým polem. Team je nucen se přenést zpět bez něj.
Rikerovi řeknou co se stalo. Geordi upozorňuje, že Borgská loď již začala s obnovou. Riker se ho ptá, zda je připraven k palbě. Když Bev namítá, že Picard je živý, a že ho mohou zachránit, Riker říká, že není čas. Borgská loď volá Enterprise. Vidí jak Picard pomalu přichází k obrazovce.

Picard : "Jsem Locutus z Borgu. Odpor je marný. Váš život jaký je - skončil. Od teď budete sloužit...NÁM."
["I am Locutus, of Borg. Resistance is futile. Your life as it has been is over. From this time forward, you will service...US."]
Riker se otočí a řekne : "pane Worfe, palte!!" [Zvukový záznam...]
Pokračování příště...

I am Locutus

I am Locutus, of Borg.

Resistance is futile

You life...

...as it has been...

is over.

From this time forward...

...you will service...

...US!
Copyright © 1998 Petr Krhounek & Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]