Transfigurations
SD : 43957.2
N : 173
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise nalezne poškozenou únikovou kapsli v jednom neprozkoumaném systému. Uvnitř je jeden těžce zraněný pasažér. Bev se podaří trosečníkův stav stabilizovat ještě na planetě (s Geordiho pomocí) a pak ho přenesou na palubu. Ještě před tím než opustí orbitu, senzory zjistí, že se tu nedávno pohybovala větší loď ale byla totálně zničena. Zatímco Data začne zkoumat malý kousek vybavení, který si přinesli z vraku, Bev zjistí, že se pacient uzdravuje a to úplně bez její pomoci.
Očividně má obrovské regenerativní schopnosti, a co je ještě zajímavější, jeho zdravé buňky začnou mutovat. Po několika dnech se "John Doe", jak ho pojmenoval Geordi, probouzí, ale nepamatuje si ani kdo je.
O nějaké týdny později je úplně zdravý, ačkoliv stále netuší kdo je. Je ale zvláštní, že je náhodně přepadán návaly prudké bolesti, které se zdají být odpovědí organismu na mutující buňky. Navíc jeho tělo vyzařuje malé dávky energetických šumů, které se vyskytují při jeho záchvatech. Ačkoliv je toto záření energie nekontrolované (a pravděpodobně nebezpečné), po několika dnech zjistí, že svou energií může léčit zranění (vyléčí O'Brienovy jeho "opět" vykloubené rameno pouhým dotykem své ruky).
Druhý den, Geordi objeví, že kapsle, kterou nalezli je vlastně biochemický skladovací prostředek a že obsahuje hvězdnou mapu, která jim ukáže cestu k Johnovu domovu. V tu chvíli se Johnovi vrátí nějaké vzpomínky. Je schopen říci, že jediné místo kam nechce je domů. Když je, o jeden nebo dva dny později, začne pronásledovat člun warpem 9,72, John řekne, že se okamžitě musí dostat z Enterprise. Pokusí se ukrást raketoplán, a nechtěně při tom zabije Worfa. Skloní se nad ním, použije svou energii a znovu ho probudí k životu. To ho zdrželo tak, že byl mezitím obklíčen. Když se ho ptají, proč chtěl tak rychle odejít, řekne jen že se stává nebezpečný pro své okolí.
Člun nakonec Enterprise dostihne, a zvedá štíty. Kapitán, který je očividně Johnovy rasy říká, že přichází z planety Zalkon a požaduje, aby jim Johna vydali, protože je to nebezpečný zločinec. Už byl odsouzen k smrti a musí se tomuto rozsudku bezpodmínečně podrobit. Zalkoniané dají Picardovi dvě hodiny na to aby jim ho vydal. John ale nemůže potvrdit ani vyvrátit toto podezření, ale říká, že si myslí, že v sázce je mnohem víc než jen jeho život.
Po krátké diskuzi, se nakonec Picard rozhodne Johna nevydat, dokud mu Zalkoniané nedodají podrobnější informace o zločinech, které údajně spáchal. Když se Picard zmíní o Johnových schopnostech léčit zranění, Sunada (kapitána Zalkonianů) to velice pobouří, označí tyto vlastnosti jako "nemoc" a okamžitě spouští zařízení, které způsobí, že nikdo na palubě Enterprise se nemůže nadechnout. Naštěstí na Johna to vliv nemá, a všechny je vyléčí jedním jasným zábleskem své energie. Jeho tělo teď vyzařuje energii neustále. Jeho paměť se vrátila, a přenáší Sunada přímo na můstek Enterprise. Pak vysvětluje, že on je dalším vývojovým stupněm Zalkonianů - všichni ostatní jako on byli zabiti, protože ostatní je pokládali za hrozbu "přirozenému pořádku". Teď když se plně vyvinul, a nemůže být zraněn, ho už nikdo nemůže zastavit. Říká, že teď se konečně všechen lid na Zalkonii doví pravdu a on sám se bude snažit o to, aby se lidé nedívali na tuto přeměnu jako na nemoc ale jako na dar. Posílá Sunada zpět na jeho loď, která odlétá. Pak se ještě dotkne Bev na rozloučenou (protože se během cesty stala jeho dobrou přítelkyní), přejde do stavu pouhé energie a odlétá z Enterprise za svým posláním.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]