The Neutral Zone
SD : 41986.0
N : 126
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum
Zatímco je Picard na naléhavé konferenci, Enterprise se setkává s plavidlem, které je sice ze Země, ale z dvacátého století. Data s Worfem se přenesou na palubu, aby ji prozkoumali a objeví na její palubě tří lidské bytosti v kryogenickém spánku, ale stále naživu. 
Zatímco se Picard vrací raketoplánem na Enterprise, dopraví Data s Worfem všechny živá těla na palubu. Picard hned po příjezdu svolává poradu vyšších důstojníků. Dvě předsunuté stanice Federace u Neutrální Zóny byly zničeny, z čehož jsou podezříváni Romulané. Enterprise byla vyslána, aby se s nimi setkala, a pokusila se nejprve vyjednávat a teprve po neúspěchu bojovat. Při odchodu z porady se Picard potká s Bev a teprve se dovídá o těch třech lidech, kteří byli právě rozmraženi a vyléčeni z nemocí, kvůli kterým se nechali zmrazit, protože byly v jejich době nevyléčitelné.
Picard zamíří zpět na můstek a dává Rikerovi na starost ty tři, kteří jsou právě oživeni a jsou pochopitelně zmateni. Jeden z nich, Ralph Offenhouse, finančník je nanejvýš zpupný a vyžaduje, aby ho spojili s jeho právním zástupcem. Zatímco se všichni tři seznamují s prostředím, Troi probírá s Picardem Romulany. Podle ní jsou sice Romulané arogantní, (i když se o nich mnoho neví, protože Romulané již před lety uzavřeli hranice Neutrální Zóny) ale sami by nezačali konflikt, a budou raději vyčkávat na kroky protivníka.
Po krátké, ale prudké konfrontaci mezi Picardem a Ralphem, kdy ho Picard informuje jak mnoho se změnilo za posledních 370 let, se Clare, jedné z lidí dvacátého století, začne stýskat po svém synovi. Picard posílá Troi, aby ji uklidnila. Ta se spolu s ní pokouší zjistit, co se stalo s jejími potomky.
Zatím třetí z nich zpěvák Sonny Clemens se spřátelí s Datem, ale když navrhne večírek, Data je povolán zpět na můstek, protože se přiblížili k Neutrální Zóně.
Shledají, že ne jenom že byla první stanice úplně zničena, ale vypadá to jako by tady nikdy nebyla. Druhá stanice je také pryč a Picard vyhlašuje Žlutý poplach (navzdory námitkám Rikera a Worfa, aby vyhlásil Červený) Zatím Ralph, který je znechucen tím, že neví, co se vlastně děje, zamíří na můstek. Tam zatím Worf detekuje nějaké rušení, ale nevidí jeho skutečnou příčinu. Picard nevystřelí a rušení zmizí. V tom se Romulané odmaskují, zrovna když na můstek vstupuje Ralph.
Picard otevře volací frekvenci a zjistí, že na Romulanské straně Neutrální Zóny stejným způsobem také zmizeli jejich základny. Nabídne Romulanům výměnu dat o tomto úkazu. Romulané souhlasí: "jen jestli je to výhodné a vhodné v tuto dobu". Enterprise se vrací hned poté co komandér T'Bok řekne Picardovi ne nejistými slovy, že Romulané jsou zpět.
Krátce poté se Enterprise setkává s U.S.S. Charlestonem, která převeze tři přeživší zpět na Zemi.
Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]