Family
SD : 44012.3
N : 178
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Navazuje na předcházející epizodu TNG:"The Best of Both Worlds"...
Enterprise dokuje na stanici McKinley, kde probíhají její opravy po bitvě s Borgy. Bude trvat ještě šest týdnů, než bude loď schopna letu a tak všichni mají čas setkat se se svými rodinami.
Riker Worfovi sdělí, že jeho adoptivní lidští rodiče ho chtějí navštívit. Worf se nezdá být příliš potěšen. Zatím si kapitán balí své věci, protože chce navštívit svého bratra Roberta na Zemi. Robert stále žije se svou rodinou ve starém rodinném domě a Picard ho již dvacet let neviděl. Borgské implantáty, již byly z jeho těla kompletně odstraněny a Deanna se ho právě ptá na jeho psychický stav. Picard ji ale odbude, že vše je v pořádku a Deanna odejde. Kapitán se ještě rozhlédne po své kajutě, jako by se už neměl vrátit a vyjde ze dveří. Beverly je zatím doručen balíček, ve kterém jsou věci jejího mrtvého manžela a Wesleyho otce. Mezi věcmi je také zpráva pro Wesleyho, kterou jeho otec nahrál, právě když se Wesley narodil.
Worf jde přivítat své rodiče Sergeje a Helenu Rozhenkovi. Sergej si prostudoval všechny plány Enterprise a teď to chce vše vidět na vlastní oči. Hned po přenosu uvede Worfa do rozpaků, když o něm mluví s O'Brienem. Picard zatím pěšky dorazil až k domu svého bratra a nejprve se setkává se svým desetiletým synovcem Reném, s kterým se ještě nesetkal. René se sním rychle spřátelí a diví, že jeho strýc není tak arogantní jako mu otec říkal. Vezme mu zavazadlo a pospíchá napřed, aby zburcoval dům. Když dorazí i Picard vřele ho přivítá Robertova žena Marie. Marie vysvětluje, že Robert šel pracovat na vinici. Když se Picard za ním vydá na pole, najde Roberta jak je plně zaměstnán u jednoho keře. Pozdraví, ale Robert jen řekne: "Tak konečně se kapitán Hvězdné Flotily uráčil sejít k nám dolů mezi obyčejné lidi." Picard to přejde a říká, že si přišel domů odpočinout a ne se hádat. Brzy je jasné, že se bratři nerozešli zrovna v dobrém. Robert je více orientován na minulost a tradice. Technologii vidí jako věc, která člověka ničí.
Worf zatím provádí své rodiče po lodi. Sergej zrovna vypravuje Geordimu historku z Worfova dětství, jak sedmiletý Worf zbil všechny chlapce ve třídě. Worf ho rychle zarazí, aby už dál nevyprávěl, protože se před Geordim cítí velmi trapně a odejde s Helenou do kajuty.Sergej ještě zůstane s Geordim, aby se podíval na warpový pohon. Když je ale Worf z dohledu Sergej zvážní a říká, že se Geordiho musí zeptat na Worfa...
Později jsou Sergej, Helena i Worf v Přední desítce a Worf říká, že se cítí velmi trapně, když o něm mluví před ostatními a žádá otce, aby toho nechal. Sergej chce něco říct, ale Helena ho zarazí. V tom je Worf zavolán na můstek a Sergej s Helenou zůstanou sami. Ujme se jich Guinan, která viděla i slyšela co se říkalo. Helena říká jak ho mají rádi, ale nemohou mu to dávat najevo, protože se to neslučuje s Klingonskými zvyky. Také jí sdělí, pravý důvod jejich návštěvy. Přišli, aby se ujistili, že je Worf v pořádku poté co byl vyhoštěn z Klingonského impéria. Guinan jim prozradí, že Worf je možná lidštější než si myslí a že jeho nejoblíbenějším nápojem je slivovice, kterou mu Guinan připravuje. Rozhenkovi jsou udiveni a Guinan jim poradí, aby si s ním na rovinu popovídali.
Picard zatím večeří s Robertem a zjistí, že pořád nemají replikátor, protože Robert je proti, a podotkne, že stejný spor pamatuje mezi jejich rodiči. Robert říká, že technologie příliš nahrazuje člověka, ale Picard namítá, proč nevyužít něco co nám usnadňuje život. Robert radši nalije bratrovi víno a ptá se z kterého je roku. Jean-Luc odpoví, že 46.
"Ne je to 47," řekne Robert, "zdá se mi, že máš zkaženou chuť z toho ... toho syntheolu nebo co to pijete." Picard namítne, že po syntheolu nejsou žádné následky, ale Robert jen mávne rukou.
Druhý den Picarda navštíví jeho starý přítel Louis, který vede projekt Atlantis. Při procházce vinicemi mu Louis nabídne možnost dělat ředitele celého projektu. Projekt Atlantis má vytvořit uprostřed Atlantického oceánu nový světadíl a Picard by byl se svými zkušenostmi nejlepším kandidátem. Picardovi se nabídka líbí a zjistí, že by vlastně nebyl proti.
Později Beverly předává zprávu od otce Wesleymu a Sergej s Helenou Worfovi konečně (v soukromí) řeknou, že se svou hanbou není sám, ale že stojí při něm, jsou na něj pyšní a milují ho. (Worf je dojat jak jen Klingon může být).
Druhý den přichází k Picardovi opět Louis a informuje ho, že se o něm zmínil v radě projektu a že ho berou všemi deseti, pokud kývne. Picard mu vyčte, že o tom zatím jen uvažoval a neměl tedy právo, komukoli o tom říkat, ale nakonec řekne, že o tom bude uvažovat. Když Louis odejde, Robert výsměšně podotkne, že kapitán hvězdné lodi přece nemůže dělat takovou podřadnou práci. Jean-Luc mu odporuje a vyjde ven. Robert ho rychle následuje a volá na něj před čím utíká. Picard se zastaví a vyčte mu, že ho nikdy neuznával, choval se jako tyran a házel mu klacky pod nohy. Robert se škodolibou radostí přiznávám že je to pravda, protože on je starší a proto byl za něj odpovědný. Vždy ho štvalo, že Jean-Lucovi vše prošlo a nikdy mu neodpustil, že odsud odešel. Pak se oba na sebe vrhnou a poválejí několik keřů révy. Nakonec se pěkně vyválejí v blátě a mlátí se tak dlouho až už se nemohou pohnout. Oba leží v blátě, hledí na své zablácené obličeje a začnou se smát. Robert se omluví, že to musel říct a Picard konečně někomu sdělí, jak se cítí po tom co byl asimilován Borgy. Nemůže se vyrovnat s tím co mu Borgové udělali a ani tomu co udělal jako jeden z nich. Všechny ty vzpomínky na milióny mrtvých ho budou strašit do konce života.
"Takže přece jen je v tom kapitánovi Hvězdné flotily kousek člověka," řekne Robert, když se Picard vypovídá. Oba si pomohou vstát a zamíří do domu.
Domem vedou blátivé stopy, až ke křeslům, zpoza kterých se ozývá zpěv dvou mužů. Vejde Marie a zděsí se nad tou spouští. Když uvidí svého muže a švagra zablácené a pomlácené, ptá se kdo jim to udělal. Oba svorně tvrdí, že to nic není - a Marie vidí, že se konečně udobřili. Picard se rozhodne, že není čas ohlížet se zpět a proto odmítá Loiusovu nabídku.
Wes zatím nastavuje simulátor na přehrání zprávy. Vejde dovnitř a spustí program. Uprostřed místnosti stojí Wesleyho otec ve staré uniformě Flotily a říká mu, že tuto zprávu nahrál krátce poté co se Wes narodil, protože chtěl, aby jeho syn viděl jaký v té době byl a proč je pro něj tak důležité nosit uniformu Hvězdné flotily. Omlouvá se mu za všechny chyby, které způsobí, během Wesleyho dospívání. Simulace skončí a Wes se chce svého otce dotknout, ale hmátne jen do prázdna.
Jean-Luc se loučí s Reném, Marií a Robertem. René prohlásí, že se jednou také stane kapitánem. Picard odvětí, že se možná ještě rozmyslí, ale René trvá na svém. Přistoupí Robert a Jean-Luca pevně obejme se slzami v očích. Předá mu láhev vína z roku 47. Všichni tři hledí jak se jeho postava vzdaluje po cestě lemované stromy.
Když se Picard přenese na palubu, setkává se s Worfem a jeho rodiči, kteří právě odcházejí z lodi. Sergej je nadšen, že kapitána vidí, a chce s ním mnoho probrat. Worf s Helenou ho ale rychle dotlačí do místnosti a dveře se zasunou. Picard se nadechne -- vše při starém.
Marie právě připravuje večeři, když zavolá Roberta, aby se podíval z okna. Venku sedí René pod stromem a hledí jasnou noční oblohu plnou hvězd. V tom se jedna promění v čáru a míří pryč - je to Enterprise, která právě odlétá. "Nechejme ho snít," říká Robert Marii a obejme ji.

Copyright © 1999 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]