The Drumhead
SD : 44769.2
N : 195
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Na Enterprise probíhá vyšetřování. Porušení bezpečnostních předpisů, následováno explozí ve strojovně, která byla zřejmě výsledkem sabotáže. Klingonský exobiolog, J'Ddan, který je právě na palubě, je ihned hlavním podezřelým. Všechny stopy vedou přímo k němu, ale J'Ddan vše popírá.

Na palubu přichází "vysloužilá" admirálka Nora Satie, aby pomohla při vyšetřování. Satie, už v minulosti odhalila mnoho spiknutí a proto je velmi ve Federaci považována. Její výslechy, spolu s Worfovými zjištěními, rychle ukáží zřejmou J'Ddanovu vinu. J'Ddan se posléze přiznává ke svému zločinu. Sabin, Betazoidský asistent admirála potvrdí, že mluví pravdu, ale to zřejmě jenom proto, aby zakryl pozadí očividné sabotáže. Satie z toho usoudí, že měl na palubě komplice.

Satie, jejíž otec byl ctihodným soudcem Federace (a jehož případy byly na Akademii povinné, alespoň v době Picardových studií) se rychle dává do práce. J'Ddan, jako Klingon, není zrovna společenský a proto je jenom několik málo lidí se kterými přišel do styku, a kteří budou vyslechnuti. Mezi podezřelými se tak ocitne i doktorka Crusher protože J'Ddan k ní často chodil na injekce. Je vyslýchána, ale nic důležitého se od ní nedovědí. Výpověď doktorky dosvědčí zdravotnický asistent Simon Tarses, který má mírně špičaté uši. Sabin, ale okamžitě po jeho slovech přesvědčeně řekne, že Tarses je vystrašený a tají velikou lež.
"To je váš muž," uzavře Sabin a ukáže na Tarsese.
Picardovi se tento vývoj událostí příliš nezamlouvá, protože nechce pronásledovat "nevinného" muže, zvláště potom, co Geordi a Data zjistí, že sabotáž ve strojovně by ve skutečnosti mohla být pouhé selhání.

Satie, ale o těchto hypotézách nechce ani slyšet a namítá, že i kdyby to sabotáž nebyla, tak to neznamená, že tu není spiknutí. Při druhém Tarsesově slyšení (které je otevřené i pro veřejnost) Sabin řekne Tarsesovi zřejmou lež o explozi ve strojovně a tím mírně vyvede Tarsese z míry, pak ho obviní, že je jasným lhářem, protože jim lhal už o svém původu. (Jeho dědeček nebyl Vulkanec, jak uvedl Tarses, ale Romulan). Tarses poté odmítá dále odpovídat na Sabinovy otázky.

Picardovi, který vše bedlivě sledoval, se to líbí stále méně a méně a musí Worfovi připomenout, že Tarsesovi dosud nebyl prokázán žádný zločin. (Worf je, ale stále přesvědčen, že musí vypátrat nepřátele Federace a také zjištění o jeho Romulanských předcích značně Tarsesovi přitížilo). Picard pak soukromě hovoří se Satie a naléhá na ní, aby slyšení ukončila, jinak vše oznámí Velení Hvězdné Flotily. Satie ale Picardovi sdělí, že je v neustálém spojení s Velením a její vyšetřování nejenže neskončí, ale ještě se rozšíří. Navíc k Enterprise míří její starý přítel admirál Henry od Bezpečnosti flotily, aby dohlížel nad slyšením. Picard slibuje, že se nevzdá a bude bojovat. Pak ale zjišťuje, že byl sám vyzván, aby svědčil při dalším slyšení.

Při slyšení, když Picard sedí na "výslechové" židli, je Satie nemilosrdná. Okamžitě nařkne Picarda z nedodržování Základní směrnice. Tvrdí, že ji od té doby co převzal velení Enterprise porušil už devětkrát. Ptá se ho jak může v noci spát, po tom všem ničení a po té, co promarnil tolik nevinných životů, když byl součástí Borgského kolektivu. Picardův obličej potemní, ale pak jí připomene staré varování jejího otce o "krácení svobody". Satie se na něj rozkřikne, aby nešpinil otcovo jméno, tím že o něm mluví a přísahá, že Picarda usvědčí za každou cenu. Všichni diváci i admirál Henry při jejím proslovu ani nedutají. Pak po několika trapných okamžicích, kdy Satie vypadá, že čeká jakoby se měl zbořit svět, admirál Henry vstane a bezeslova vyjde ze dveří.

Později, když je slyšení zrušeno a vše urovnáno, říká Picard Worfovi, že ačkoliv je teď Satie zdiskreditována, vždy budou existovat lidé jako ona, kteří čekají na ten pravý moment, aby se projevili.
"Ostražitost, pane Worfe. To je cena, kterou musíme neustále platit."

Copyright © 1999 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]