Phage
SD : 48532.4
N : 105
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Voyager potřebuje doplnit dilitium, a tak se snaží jej získat, kde to jenom jde. Neelix upozorní kapitána, že zná jeden asteroid, který je bohatým zásobištěm této suroviny. Voyager dorazí k asteroidu a provede výsadek, během kterého je Neelix napaden a v nouzovém stavu přenesen na ošetřovnu. Doctor zjišťuje, že Neelixovi byla odejmuta plíce.
Doctor narychlo vyřeší problém tak, že Neelixovi transportuje holografickou plíci. Má to jedinou chybu : Neelix se asi do konce života nebude moc pohnout z nemocničního lužka. Jediná naděje je najít vetřelce, který mu plíce odňal. Mezitím Voyager zaznamená plavidlo, které vystartovalo z asteroidu a míří k nedaleké soustavě, konkrétně dovnitř jednoho asteroidu.
Zde jsou konfrontováni z bytostmi, kteří se představí jako Viddiani, přiznají se odcizení Neelixovi plíce, ale Janeway řeknou příběh, který má ospravedlnit jejich chování. Celá rasa je napadena virem nazvaným Phage, který požírá jejich tkáně zaživa, ale jelikož se jim nepodařilo objevit protilátky uchýlili se k odnímání orgánů cizím bytostem. Dále ji sdělí, že Neelixova plíce byla již přeměněna pro jejich anatomii a voperována do jednoho z nich.
Nemaje jinou alternativu nechá vetřelce jít, ale ještě před tím se nabídnou, že by mohli Neelixovi pomoct : transplantovat plíci někoho jiného. Doctor se sice brání, že nikdo není s Neelixem kompatibilní, ale Vidiiáni mají pokročilou lékařskou technologii, s kterou skoro každý na lodi by mohl být dárcem.
Vidiam zjišťuje, kdo je komptibilní dárce a zrovná skoumá doktora.
Vidian: "Podle mých údajů tady vůbec nejste"
Doctor: "Veřte mi, přál bych si to."
Kes se nabídne, že ona ním bude. Po úspěšné operaci Janeway jmenuje Kes lékařskou asistentkou.

Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]