The Swarm
SD : 50252.3
N : 149

swarm.jpg (9834 bytes)

Vesmírem prolétává raketoplán. Parisův hlas oznamuje:
"Deník pilota - Hvězdné datum 502523. Zatímco Voyager doplňuje zásoby, poručík Torres a já prozkoumáváme přerušované signály, které dnes ráno zachytily naše senzory."

B’Elanna je docela otrávená, protože jsou na cestě skoro pět hodin a žádné energetické signály nezjistili a navrhuje, aby si přiznali, že šlo jen o běžný galaktický šum. Tom je ale názoru, že budou raději ještě chvíli hledat - aby měli jistotu. B’Elanna se pokusí vstát, ale hned si zase dřepne do křesla, protože jí chytla křeč a chytí se za nohu. Jak sama říká - Klingonské tělo není stavěné na to, aby pět hodin sedělo v kokpitu. Tomovi se nelíbí, že už ho B’Elanna nejmíň dvě hodiny přemlouvá, aby se vrátili na Voyager a tak ji podezírá, že tam má snad s někým rande. B’Elanna nechápe (nebo alespoň vypadá, že nechápe) a Tom stále rejpe, že by to mohl být snad praporčík Bristro. B’Elanna se diví, proč zrovna on a Tom jí řekne, že mermomocí hledá záminky, aby se dostal do strojovny pokaždé, když má B’Elanna službu. B’Elanna se diví - protože podle ní je Freddie Bristro ještě dítě. Tom si jen tak brblá, že se mu zdá dost vyspělý - je vysoký, dobře vypadá a prý výborně hraje Pariseovy čtverce. B’Elanna potvrdí, že s ním jednou hrála a vyhrála.
"Podívej - vím, že se mu líbím… a nevadí mi to…" uculí se na Toma. "Proč tě to tak zajímá?" zeptá se ho a hladí si při tom nohu.
"Ale - jen tak přemýšlím, jak někdo s klingonskou krví může žít jak mnichové z Taranu."
"Parisi, do toho ti vůbec nic není…"
"Mnóó, kdybys měla volno, mám celkem slušný holoprogram…"
nenápadně tahá za nitky Tom: "Plachtění na jezeře Komo."
B’Elanna se zasměje: "To si raději začnu s Freddiem Bristrem…"
Kvi-kvi…kvi-kvi… přeruší je zvuk z palubní desky. Oba rychle zvážní a dají se do práce.
"Zase ty energetické signály…" oznámí B’Elanna.
"Asi jsme vletěli do tachyonového pole," zkoumá data z přístrojů Tom.
Najednou se raketoplán dost silně otřese.
"Co to je?" ptá se vystrašeně B’Elanna.
"Přilepila se na nás nějaká loď!"
"Jak to, že jsme o ní nevěděli?"
"Tachyonové pole nám muselo narušit senzory…"

Za jejich zády se na palubě raketoplánu zhmotní dva humanoidní vetřelci, kteří vzdáleně připomínají Rafaela a Leonarda - dvě postavičky ze stupidního seriálu z konce dvacátého století o zmutovaných želvách…
Tom vstane a stačí říct jen: "Jsem poručík Tom Paris…" když v tom na ně ti dva vetřelci vystřelí ze svých zbraní. Oba, Tom i B’Elanna, se v bolestech poroučejí k zemi a ti dva vetřelci si ještě něco zabrblají a dematerializují se…

Holosimulátor.
Interiér se nese ve stylu devatenáctého století. Doctor tam zpívá nějakou operu s jinou černovlasou pěvkyní. Po chvíli Doctor zastaví program a vytkne své kolegyni - pěvkyni, že zrychluje tempo. Primadona, pocházející nejspíše od potomků horkokrevných trhanů v pláštěnce, z nichž jeden objevil Ameriku, je ale názoru, že se courá Doctor a vyžaduje, aby všichni tančili a zpívali tak, jak si řekne. S tím Doctor nesouhlasí - protože je to jeho program a tak se bude zpívat podle něj a nechá počítač, aby spustil playback. Doctor začne zpívat a po chvíli se zastaví a pozastaví playback. Nafrněná primadona se zeptá, co se děje a Doctor přizná, že zapomněl text.
"Za celou svou kariéru jsem slova nezapomněla - v tom je totiž rozdíl mezi amatérem a profesionálem," rejpe stále ta hysterka.
Jejich hádku přeruší volání kapitána, že potřebují Doctorovu pomoc. Doctor pak pronese to, co bych udělal hned po její první větě: "Počítači - vymaž tuhle šílenou postavu!" a odejde ven.

Na ošetřovně leží v povzdálí Paris, kterého ošetřuje Kes. B’Elanna sedí na jiném lůžku a Doctor ji scanuje svým přístrojem a říká kapitánovi a Tuvokovi, že nervový systém utrpěl poškození nějakou neuroenergetickou zbraní a že to muselo být dost bolestivé.
"No to tedy bylo…,"dá mu zapravdu B’Elanna.
Janeway zajímá, proč je ti dva napadli. To ale B’Elanna neví. Doctor ještě oznámí, že její zranění nejsou vážná. Janeway přikáže Tuvokovi, aby vyslal hlášení ve všech frekvencích, protože chce vědět, proč je vlastně napadli a odchází s ním z ošetřovny. Chce se zeptat Neelixe, jestli o těch vetřelcích něco neví.
Doctor ještě pečlivě zkoumá B’Elannu, ale ta toho má dneska po krk a chce už taky vypadnout, protože jí je jinak dobře. Zachrání ji vlastně Kes, která přijde za Doctorem s tím, že Paris na léčbu vůbec nereaguje. Doctor se tedy přesune ke stolku s lékařským nádobíčkem a něco hledá. Zeptá se Kes, kde je sítnicový zobrazovač. Ta to neví, tak se Doctor vrátí k lůžku Torres a tam ho zvedne. Je to ten přístroj, kterým ji před chvílí zkoumal.
"Vy jste ho nevzala z pultu na nástroje?" zeptá se Doctor.
"Ani jsem se k němu nepřiblížila…" dušuje se Kes.
Doctor si prohlíží ten nástroj. (pozn.: Je to samý přístroj, který Neelix bude používat jako kožní regenerátor… některé přístroje jsou nejspíš multifunkční…) a zamyslí se.
"Právě jsem měl nepříjemnou roztržku s šílenou ženštinou - rozrušilo mě to víc, než jsem tušil," vysvětluje své zaváhání Doctor. Potom se podívá na B’Elannu a div, že ji odtamtud nevyhodí se slovy, že je zdravá, tak co tam ještě pohledává… Ta jen obrátí oči v sloup, poděkuje a odchází.
Doctor přejde k bezvládnému Parisovi a Kes mu oznamuje, že utrpěl těžké poškození tkáně a že regenerátor nepomáhá. Doctor ho scanuje sítnicovým zobrazovačem, ale pak se zarazí. Kes si všimne, že se s ním něco děje.

 

Konferenční místnost.
Tuvok oznámí, že přijal spoustu subprostorových vzkazů. Pustí záznam jediné opakované odpovědi a z reproduktorů se ozve jakési škrábání a brblání. Stejné zvuky vydávali i ti dva vetřelci. Janeway usoudí, že je jejich jazyk natolik odlišný, že ho univerzální tlumočník nedokáže přeložit a přikáže Harrymu, aby zkusil tlumočníka přemodulovat - třeba pak ty zvuky rozluští. Potom se obrátí na Neelixe, jestli pro ně má nějaké zprávy.
"Jestli jsou to ti lidé, co myslím já… pak je to pro nás zlé, kapitáne," neskrývá své obavy Neelix a pokračuje, že se s nimi nikdy nesetkal, ale podle toho, co o nich slyšel je za to rád.
"Většinu lodí, které vletěli do jejich prostoru, už nikdy nikdo neviděl…a na těch, které se vrátili, byli všichni mrtví! Jsou naprostou záhadou…," pokračuje ve strašidelném vyprávění "…nikdo neví, jak se jmenují a kolik jich vlastně je. Jak vypadá jejich společnost! Ví se jen, že nechtějí, aby někdo cizí narušoval jejich teritorium."
Harry předpokládá, že jestli se Voyager nachází na hranici jejich území, pak je to velmi velké území - stovky sektorů a že jestli by to měli obletět, trvalo by to měsíce… Chakotay upřesní, že by to trvalo 15 měsíců při nejvyšší rychlosti. Janeway nehodlá sdělit posádce, že se jejich cesta protáhne o tak dlouho a tak Tuvok vydedukuje, že pokud to teda nechtějí obletět, budou muset se tímto prostorem dostat nenápadně. Harry doplní, že Tom a B’Elanna při své výpravě narazili na hustou síť senzorů, čímž místní osazenstvo trochu zchladí, ale pak vítězoslavně prohlásí, že každá síť se dá obelstít. Chakotayovi hned dojde, že ta cizá rasa nemůže mít dost lodí na to, aby si tak veliký prostor ohlídali, takže budou hledat díru v plotě jako Mexičané na cestě do Ameriky.
"Změnilo by se něco, kdybych vás upozornil, že pronikání na území cizích druhů Pravidla Hvězdné flotily zakazují?" obrátí se Tuvok se svou připomínkou na Janeway.
"Ne - nezměnilo…," zní její očekávaná odpověď.
"Kapitáne - vy mě neustále překvapujete," ‘diví‘ se Tuvok, jako by neznal Janeway.
"Od Hvězdné flotily jsme velmi daleko…," omluví porušení pravidel Janeway a potom se postaví opře se rukama o stůl a procítěně dodá: "…neztratím patnáct měsíců jen proto, že jsme narazili na bandu lotrů!"
Potom se ozve Doctor z ošetřovny a přes pohotovostní zdravotnický holokanál jim sdělí, že Paris utrpěl větší neurologické poškození a že bude muset provést rekonstrukci motorické kůry. Není třeba se zbytečně obávat - takovouhle operaci zvládne…
Janeway je spokojena a chce, aby jí potom dal Doctor zprávu a potom spiklenecky mrkne na všechny přítomné a sdělí jim, že chce plán na co nejtišší a nejrychlejší průlet jejich prostorem - sejdou se za hodinu. Poté porada rozpustí.

Ošetřovna.
Kes sbírá z poličky malé skleněné nádobky, které jsou naplněny různými tekutinami - nejspíš vzorky moče. Sice je tam sklenička i s dozelena zabarvenou močí, což mě jenom utvrzuje v tom, že se jedná o moč, neboť jsem se nikde nedozvěděl, jakou barvu moče má třeba Vulkánec, Klingon, Ocampa nebo jiné rasy… Na druhou stranu to mohlo být cokoliv!
Takže ať už vzala moč a nebo to byl Pangalaktický megacloumák - je to úplně jedno, protože zaslechla Doctora jak si zpívá.

Ten stojí před přístrojem a dělá před ním rukama pohyby, které se obvykle dělají, když si člověk na záchodě umyje ruce a potom si je suší. Kes jde kolem něj a oznámí mu, že má ty kortikální analeptika, co chtěl… (aha - takže žádná moč…) Doctor jí nařídí, ať naplní hypospraye a že operaci začnou hned, jak dokončí sterilizaci. Pak se začnou bavit o zpívání. Řekne jí, že operu studuje do hloubky - že ho to uspokojuje, akorát má problém při výběru holografických partnerek - pěvkyň. Že prý všechny sopranistky mají nesnesitelnou povahu…
Mezitím dojdou k lůžku, na kterém leží potlučený Tom. Doctor si vezme do ruky jakýsi přístroj, zamyslí se a zarazí. Potom se otočí na Kes a položí ji kontrolní otázku, jaký bude první krok operace… Překvapená Kes okamžitě odpoví, že nejprve musí uvést do chodu neuronové spoje a prověřit synaptický potenciál. Doctor jí sice pochválí, že je to velmi dobře, ale pak se zarazí a smutně se přizná Kes, že si vůbec nepamatuje, jak se ta operace provádí…!!!

Ošetřovna. Několik minut poté…
Na lůžku stále leží nehybný Tom, nad ním stojí Doctor s nějakým přístrojem a vedle něj stojí Kes s PADDem v ruce a říká Doctorovi, co má dělat. Jenomže čím déle to trvá, tím se Parisův a Doctorův stav zhoršuje. Operaci nakonec přebírá Kes do svých rukou a zmateného Doctora odšoupne stranou a operaci úspěšně dokončí.

Ošetřovna.
Dalších několik minut poté…
Janeway, Kes a B’Elanna stojí u ovládací pultu a kolem je obchází zmatenec Doctor. B’Elanna hlásí, že v jeho databázi probíhá jakési stupňovité přetížení a že jeho paměťové obvody degenerují. Janeway ví, že Doctor nebyl stavěný na to, aby byl tak často v provozu a B’Elanna dodá, že mu nainstalovala rozšíření, které ale nyní doáshlo svého maxima. Doctor sám oznámí, že pokud se vyskytnou podobné chyby - musí se znovu nainstalovat. To by tyto chyby v databázi napravilo, ale obnovilo by to i původní program - jinými slovy by zapomněl vše, co se za poslední dva roky stalo.
"Já bych ty dva roky ztratil velmi nerad…" odpoví na otázku: ‘Co si o tom myslí…‘, kterou mu položila Janeway, "…ale mým prvotním zájmem je zdraví posádky." A že v tomhle stavu není na Voyageru nic platný. A myslí si, že by B’Elanna měla začít s instalačním procesem.
To už Kes nevydrží a vloží se do toho: "Počkejte - počkejte! My se k Doctorovi už nemůžeme chovat jako k počítači - už je moc daleko…" A potom na Doctora spustí dojemné uvědomění jeho ‘životnosti‘… Doctor se stále hájí názor, že je jenom program a že jeho základní starostí je zdraví posádky. Kes se ho ale zastává a řekne, že Paris je už stejně zdravý (záběr na Toma, jak si spokojeně chrupká a pomlaskuje si…:)) a že ještě dneska se vrátí do služby… akutní nebezpečí nehrozí a že drobné případy zvládne sama, tak ať se B’Elanna pokusí najít chybu v Doctorově programu a opravit jí - najít příčinu toho, co by se stejně za další dva roky mohlo objevit zase - tak ať se mu sakra pomůžou dřív, než ho budou muset vymazat!
Janeway s tím souhlasí a zeptá se Doctora: "Kdyby za vámi přišel člen posádky se smrtelnou nemocí - udělal byste vše co by bylo ve vašich silách! My vám dlužíme totéž, Doctore…?"
B’Elanna řekne, že se do toho pustí a s kapitánem odejdou. Kes přijde vesele k Doctorovi a sladce ho políbí… :) Povzbuzuje ho, že to dobře dopadne - že B’Elanna něco vymyslí.

Můstek.
Z výtahu vystoupí Janeway a Chakotay si ji přivolá, že už to s Harrym našli - způsob jak se dostat nepozorovaně přes hranice. Harry jí vysvětlí, že ta síť senzorů je tvořena řadou propojených tachyonových paprsků a že když nastaví štíty tak, aby se ty paprsky od nich odráželi - pak proniknou sítí aniž by byla porušena. Tuvok tohle pozoruje z povzdálí ze svého pracoviště a vůbec se mu to nelíbí.- tuší problémy. Komandér pak zjistil, že se tam nevyskytují žádná plavidla a když proklouznou tudy - tak proletí tím územím za čtyři dny. Janeway řekne: "Výborně… Zkusíme to!" A nechá nasměrovat kurz - hranice.
Tuvok vypadá jako hodně naštvaný barman - vůbec se mu to nezamlouvá…

Ošetřovna.
B’Elanna sedí a pracuje u ovládacího pultu a zkouší, zda jeho degenerace dat ovlivňuje jeho optické senzory. Doctor nervózně stojí opřený vedle ní.
"Co to udělalo?" zeptá se ho.
Doctor vytřeští oči a začne si mávat rukou před obličejem jako Luis deFunés "Jééé - já nic nevidím! Jsem slepý!!!" běduje Doctor.
B’Elanna mu tedy mávnutím proutku vrátí zrak a Doctor, terpve až to rozdýchá, řekne, že je to velmi znepokující a ať už to příště neopakuje… B’Elanna začne zkoušet něco jiného, ale Doctor stále otravuje a ztěžuje jí to. Postaví ho do kouta a on se uráží a vůbec začíná dětinštět. Nakonec zjistí, že jeho projektorový systém ovlivněn není, ale proč mu degradují paměťové obvody - tak to neví - a že se musí zeptat odborníka…

Holosimulátor.
B’Elanna nechá aktivovat diagnostický program Alfa 1 - 1 - stanice Jupiter. Objeví se bílý interiér jakéhosi výzkumného pracoviště. Stěny místnosti jsou plné různých ovládacích panelů a přístrojů, samé obrazovky a blikátka. Uprostřed místnosti stojí nízký panel. B’Elanna nechá do simulátoru transportovat Pohotovostní Zdravotnický Holoprogram a za chvíli se vedle ní ‘materializuje‘. Doctor si na tuto místnost vzpomíná. B’Elanna mu připomene, že je to stanice Jupiter, kde byl stvořen a kde vznikla jeho databáze a že tento program obsahuje složitý diagnostický základ vytvořený specielně pro pohotovostní zdravotnický systém.
"To je pravda - to bych si měl pamatovat!" říká nešťastně Doctor a mrzí ho, že zapomíná: "Jak jsem to jen mohl zapomenout…" vyčítá si.
B’Elanna ho uklidní tvrzením, že si teď bude pár minut hrát se systémem, než přijde na to, jak se dostat do všech jeho podprogramů a skloní se nad jeden ovládací pult a začne tam zadávat příkazy.

Zpoza toho pultu uprostřed místnosti se vysunul chlápek v bílém plášti, který skoro zakrývá jeho žlutou uniformu Hvězdné flotily a který vypadá úplně stejně jako Doctor. Akorát je o jeden centimetr zarostlejší a nemá vlasy ulízané k hlavě. Prohlédne si ty dva týpky, kteří ho otravují…
"Nedotýkejte se toho!!!" zastaví její hackerské choutky ostrým hlasem.
B’Elanna s Doctorem se zkoprní a překvapeně se otočí za hlasem. Potom se B’Elanna otočí na Doctora s překvapivým tázavým pohledem. Ten se na ní také obrátí a po chvíli vypadá ještě překvapivěji a tázavěji… Ten druhý Doctor v plášti pozoruje jejich chování pak zakloní hlavu a mimicky běduje simulátoru, co udělal - za co ho trestá… Nakonec skloní hlavu zase dolů a ležérně na ně udělá dojem: ‘Tak jo - co chcete…?‘
"Kdo jste?" zeptá se ho B’Elanna.
"Jsem holografický obraz doktora Lewise Zimmermana - tvůrce Pohotovostního Zdravotnického Holoprogramu," představí se a vstane. Přistoupí k němu.
"Vy jste diagnostický základ?" ověřuje si B’Elanna.
"Dá se to tak říct… Děje se něco s PZH?" ptá se jí Zimmerman, aniž by pohlédl na Doctora - ignoruje ho. Vůbec se chová odlišně - je větší frajer a důležitec.
B’Elanna mu tedy znovu vysvětluje, že jeho paměťové obvody degenerují. Sehne se k panelu a začne mu ukazovat, jak zrovna chtěla aktivovat jeho paměťové podprogramy. Zimmerman ji ale chytne za rameno a doslova ji zastrčí někam za sebe: "Jestli dovolíte udělám to rychleji…" ‘nabídne se‘ trochu opožděně a aniž by čekal na jakoukoliv reakci, si sedne a začne zadávat příkazy sám.
B’Elanna se nakloní k Doctorovi a tlumeně mu řekne: "Teď už chápu, proč máte tak okouzlující osobnost…"
"A to ani nemluvím o vlasech…" přitaká jí Doctor.
Zimmerman se u pultu narovná a znuděně ukáže B’Elanně to, co chtěla - schéma PZH včetně jeho podprogramů. B’Elanna a Doctor se nakloní ke kozole - každý z jedné strany Dr. Zimmermana. Doctor se ho zeptá na příčinu problému, ale Zimmerman ho dále ignoruje a B’Elanně řekne, že se mu to nelíbí, že se PZH nachází ve čtvrtém stádiu rozpadu paměti. "Jak dlouho už je PZH aktivní?" zeptá se B’Elanny.
To už Doctor nevydrží, položí mu rázně ruku na rameno a trhnutím si ho otočí na otočném křesle k sobě.
"Jsem aktivní už skoro skoro…" začne mu nazlobeně Doctor vysvětlovat a domoci se tím svého postavení. Potom se ale zarazí a opět zapomene a neví….
Dr. Zimmerman si ho prohlíží jako trosku. "Skoro dva roky…" upřesní B’Elanna. Zimmerman se na ní vytřeštěně podívá: "Dva roky? Tak v tom to vězí! Doctorův program byl vyvinut jako krátkodobá výpomoc vašim lékařům! Nanejvýš tak 1500 hodin…"
"Já vím - přidala jsem tlumiče zhušťování dat, které kompenzují čas - ale už přestávají fungovat!" brání se B’Elanna.
"PZH je velice komplikovaný program - neměla byste do něj zasahovat, když tomu nerozumíte!" setře ji Zimmerman. Dále jí řekne, že ať udělají cokoliv - tak degradace bude pokračovat a jediný způsob je, aby se program PZH znovu nainstaloval. B’Elanna navrhne rozšířit paměťové obvody.
"Samozřejmě - naplánujte to na příští zastávku ve stanici McKinley…"
B’Elanna mu vysvětlí vzdálenost, která je dělí od hranice Federace a Zimmerman s politováním konstatuje, že v tom případě pro ně nemůže nic udělat… "Buď ho znovu nainstalujete, nebo se smíříte s tím, že váš Doctor skončí s IQ houpacího koně…"
Doctor se zděsí toho, co říkal ‘tatínek‘ a v tu chvíli se ozve z interkomu Janeway, která potřebuje B’Elannu ve strojovně, protože se blíží k hranicím. Torres ještě před odchodem vyzve doktora Zimmermana, aby zjistil přesně - proč Doctorovy paměťové obvody degenerují. Doctor nechce, aby ho tam nechávala o samotě s tím ošklivým Zimmermanem. B’Elanna mu slíbí, že si pospíší a odejde. Když jsou o samotě, tak Zimmerman povzneseně udělá dost otrávený obličej. Doctorův výraz by se dal popsat: ‘No co…?!‘.

Můstek.
"Nacházíme se pět kilometrů od hranice. Jsem připraven vletět dovnitř hned, jak dáte rozkaz, kapitáne…," oznámí do růžova vyspinkaný Paris. Janeway je ráda. Harry taky potvrdí, že má vše připraveno a že už zbývá jen poručík Torres. Janeway tedy zavolá do strojovny a ujistí se, že je B’Elanna připravena k modulaci štítů, aby odpovídali refrakčnímu pulsu a vůbec… a je taky spokojena.
"Kapitáne, dálkové senzory zachytily pět světelných let od naší pozice velké plavidlo…" hlásí Tuvok.
"Podle mých údajů se to zdá obrovské!" doplní ho Paris.
"Na obrazovku!" velí Janeway. Na obrazovce je jakási podivná mlhovina a tak si to kapitán nechá zvětšit.
"Vypadá to jako tisíce lodí…" naprosto přesně to popíše Chakotay.
"Energeticky se nijak neprojevují - zřejmě mají vypnuté všechny pohonné systémy…" oznamuje Tuvok.
"Třeba nás ještě neobjevili," soudí Chakotay.
"Zatím!" doplní ho Tom.
"Dobrá,…" přeruší ‘hádku‘ kapitán, "…pojďme tou sítí proletět! Harry - vyrážíme!"
"Strojovno - aktivujte refrakční puls - směr rovnoměrné pokrytí - 60% - 80% - 90 - maximální pokrytí. Štíty na nominální výkon!" hlásí Harry.
"Pane Parisi - zahajte manévr," vybídne ho Chakotay.
"Provedu!"
"Síť se zatím chová jako neporušená," hlásí Kim a dodává, že pokud mají stejné údaje i oni, tak nemohou nic tušit a myslí si, že to zvládli hladce jako úhoři. I Tuvok připustí, že o nich nevědí, protože dosud nezažehli motory. Janeway tedy chce co nejrychleji proletět jejich uzemím a ptá se Toma, co doporučuje. Ten se bude snažit co nejdéle udržet rychlost 9,75 a Chakotay spočítá, že když se jim to podaří vydržet dvanáct hodin, tak budou v jedné třetině cesty. Kapitán vyzve ještě Tuvoka, aby hlídal ty cizí lodě a jestli se jen pohnou o vlásek, aby jí dal vědět.
Voyager nastaví gondoly a se zasvištěním se přenese do subprostoru.

Můstek.
Janeway stojí vůdcovsky vedle Parise a ten ji znepokojí zjištěním, že se něco děje - jakoby je zezadu něco táhlo. Harry ohlásí, že senzory zachytily rezonanční částicovou vlnu, která tlumí motory a díky tomu ztrácejí rychlost. Kapitán vyzve B’Elannu, aby odstranila následky té vlny. B’Elanna hlásí, že se o to pokusí, ale mohlo by to poškodit reakční komoru antihmoty. Kapitán velí, aby udržovali konstantní rychlost. Tom se usměje.

Holosimulátor 2.
Nervózní Doctor sedí před obrazovkou a sleduje měnící se barevné obrazce. Dr. Zimmerman stojí u jiné konzoli a zamyšleně sleduje obrazovku.
"Proč mě nutíte zírat na ty věci?" vyruší ho Doctor.
Dr. Zimmerman se na něj otočí a vyčítavě mu odpoví: "Prosím, abyste nemluvil! Soustřeďte se na vzorce a já zkontroluji soudržnost vašich datových cest."
Doctor tedy začne zase pozorovat obrazce a Zimmerman sleduje dál nějaké diagramy. Na nich začnou blikat nějaká pole a tak si nahlas řekne: "Á - tady to je…"
"Co? Co je to?" otočí se na něj vyplašený Doctor.
"Řekl jsem vám, abyste nemluvil!" napomene ho přísně Zimmerman.
Nešťastný Doctor se tedy pomalu obrátí k monitoru.
"Tady je to -" odečítá Zimmerman z diagramů, "- váš osobnostní podprogram se zvětšil o patnáct gigakvadů - a to je zdrojem degradace!" Potom si přepne do jiného problému a nechápe: "Podívejte se na ty zbytečné informace, které vám zahltily tlumiče!!! Přátelství s posádkou, také vztahy…" otočí se na Doctora a nechápavě si ho prohlédne a dokončí větu: "…se ženami? Hm - byl jste pro ně přitažlivý?" zajímá se, protože mají vlastně stejnou podobu. :) Doctor se ale sklesle přizná, že si nepamatuje, čímž Zimmermana určitě naštval. "Zahltil jste si paměť nesmysly!" vytkne mu.
"Bylo to vždycky až po službě…" brání se Doctor.
"Vy máte být po službě vypnutý!"
"To je mi líto - já - víte neuvědomil jsem si to…"
Do místnosti vejde Kes. "Kdo jste vy?" zeptá se malé Ocampky.
"Jsem Doctorova asistentka - přišla jsem se podívat, jak mu je," řekne zvesela a usmívá se na Doctora.
"Vás tak teď potřebuju…," přivítá ji Zimmerman. "Ale možná byste mi mohla říct, kdo mu naplnil databázi tolika zbytečnými informacemi."
"Jak to myslíte?"
nechápe ho Kes.
"Dám vám příklad -" řekne jí a zadá pár příkazů. "- proč má v osobnostním podprogramu tohleto?!" a zmáčkne čudlik. Doctor začne procítěně zpívat jakousi operní árii. Kes se nadšeně na Doctora usměje a diví se: "Studoval operu - co je na tom divného?"
"Nebyl naprogramován jako tenor - ale jako lékař!!!" rozčílí se Zimmerman.
"Snažil se být ještě něco víc…," vysvětluje mu nevinně.
"To je nadbytečné!" nevychází z úžasu Zimmerman. "Podívejte se na mě - mám tentýž základ - holopaprsky a neuronové spoje jako on! Ale já si nezahlcuji obvody zbytečnostmi! Jsem rád, že jsem tím nejlepším možným diagnostickým programem! Váš PZH by měl být rád, že je dobrým lékařem!"
Kes se mu snaží vysvětlit, že Doctor se rozhodl sám být osobou, která roste, učí se a cítí. Stal se tak lepším lékařem.
"Jenomže PZH nemůže nic cítit!" nechápe ji Zimmerman. "Jeho emoce jsou algoritmy navržené tak, aby se s ním lépe komunikovalo!"
Kes se ale stále romanticky zastává Doctorovy životnosti a říká, že ho už zná celý život a že je to její nejlepší přítel.
"Ahhh… přece si nemyslíte, že tento holoprogram vaše pocity nějak sdílí…!" přesvědčuje ji nechápavě.
"Vím, že tomu tak je!"
Zimmerman se tedy otočí na Doctora: "Povězte mi Doctore - je toto vaše nejlepší přítelkyně?"
Rozrušený Doctor se na ní neurčitě dívá.
"Doctore…" udělá na něj culikybuliky nadšená Kes.
Doctor ale pomalu zavrtí hlavou a smutně odpoví: "Mrzí mě to - ale já opravdu nevím kdo jste…"
Kes je zdrcená.

Můstek.
Janeway se zeptá Tuvoka na ty lodě. Ten ji uklidní, že ještě nenastartovali - že je asi ještě nezpozorovali.
Kapitán se usměje a začne vyprávět: "Když jsem chodila na střední školu, párkrát jsem se v noci vykradla z domu. Musela jsem jít okolo ložnice rodičů. Teď se cítím úplně stejně." Chakotay ji úsměvem povzbudí do dalšího pokračování příběhu, ale ozve se mladá krev Toma: "Vy že jste utíkala z domu?" zeptá se, jako špatně slyšel "A kam jste chodívala?" nechápe.
"To nechám na vaší představivosti, poručíku…"
Harry si něco představí a pak se uchichtne a skloní zrak zpět k přístrojům.
"Můžu zkusit jednou hádat?" rejpe Tom do Janeway, ale Tuvok to přeruší hlášením, že objevil další loď, která není součástí roje. Je poškozená a její pohonné systémy nefungují. Janeway dá příkaz zpomalit a ukázat na obrazovce.
Na obrazovce se objeví podlouhlá loď - nejspíš nákladní a podle Parise je byla poškozena už před několika dny. Harry objeví jednu slabou známku života a tak ji kapitán nechá transportovat na ošetřovnu.

Ošetřovna.
Kes podle údajů z trikordéru zjišťuje, že cizinec trpí dehydratací, poškozením páteře a má poškozený nervový systém stejně jako Tom a B’Elanna poté, co byli napadeni. Janeway s ním chce mluvit. Kes souhlasí a řekne,že bude pracovat na léčení lebečních nervů, ale že mu to moc nepomůže.
"Tohle je nemocný muž," poučí kapitána dětinsky Doctor. "Sem chodí nemocní lidé."

voy046a.jpg (13801 bytes)

Janeway na něj nechápavě pohlédne a starostlivá Kes se na něj ihned obrátí: "Doctore - podržte mi prosím trikordér. Ano?" požádá ho s láskou matky a dá mu na hraní blejskátko. Doctor si ho důležitě vezme a hrdě zkoumá, na co to vlastně je.
Kapitán tedy začne mluvit s vlasoidním cizincem, jež má nezdravou barvu, propadlé oči a naopak výrazně vystouplé lícní, spánkové a čelní kosti, a který začne vyprávět strašidelný příběh: "Bylo jich tisíce - malé lodě se vyrojili kolem mé nákladní lodě a pokryli každý čtvereční metr. Začali odčerpávat energii ze všech lodních systémů. Nemohli jsme se bránit.A pak se vylodili."
"Použili neurologické zbraně?" zeptá se ho Janeway.
"Já nevím, co použili. Moc to bolelo. Lidé křičeli - umírali."
"Vy jste je nějak vyprovokovali?"
"Byli jsme na jejich území. A to úplně stačilo. Kapitáne - co moje posádka? Žije z nich ještě někdo?"
"Je mi líto - ale přežil jste pouze Vy. Tato žena se pokouší spravit vaše motorické neurony."
"Pocházíme z Myslenu - pět parseků odtud v soustavě Žlutého trpaslíka. Mohli byste to říct našim lidem?"
"Splníme svou povinnost,"
ujistí ho Janeway.
Potom cizinec umírá. Kes řekne, že měl velmi těžká zranění. Dezorientovaný Doctor opakuje: "Je to velmi nemocný muž."
Kes a Janeway obejdou lůžko a Kes se jí po tichu svěřuje, Doctor musí být znovu nainstalován, protože už jí ani nepoznává. Kapitán souhlasí, ale říká, že nemůže uvolnit B’Elannu - potřebuje ji na průlet nepřátelským prostorem. Poradí Kes, aby s ním co nejvíc mluvila a nutila ho přemýšlet - třeba to degradaci alespoň zpomalí a potom odchází na můstek. Doctor mezitím posbíral celou náruč blejskátek, ale Kes mu všechny ty lékařské nástroje zabaví. Doctor je nešťastný, a tak mu dá podržet alespoň jeden přístroj, který vypadá jako nýtovací kleště.
"Mám to držet nad tím nemocným?" neuvědomuje si situaci Doctor.
Zdrcená Kes s ohledem na jeho stav dovolí poněkud morbidní hrátky a je šíleně smutná ze ztráty svého přítele.

Můstek.
SPo příchodu na můstek Janeway oznámí, že pilot té lodi zemřel a že by měli vyrazit. Vtom Tuvok oznámí, že objevil další plavidlo.
Na nákladní lodi je přilepené malé cizácké plavidlo, které vypadá jako trilobit. Nastartuje zelené motory, odlepí se od lodi a poodletí blíže k Voyageru. Zastaví se v dálce před ním a zůstane stát jako David proti Goliášovi.
"Je to z toho roje!" identifikuje to Harry.
"Drželo se to trupu té nákladní lodě," dodá Paris.
"Červený poplach! Štíty na maximum!" přikáže Chakotay.
"Scanují nás, kapitáne," ohlásí Tuvok.
"Zavolejte je!"
"Mám tu odpověď - pouze audio…" odpoví Tuvok a pustí záznam. Ozve se známé škrabání a chrochtání.
"Harry, jak jste na tom s univerzálním tlumočníkem?"
"Pracuji na tom!" pokyne a vymyslí, že vyzkoušejí, jestli oni porozumí jim. Navážou spojení a potom Janeway pronese: "Tady kapitán Kathryn Janeway z hvězdné lodi Federace Voyager. Chceme jenom v klidu proletět touto částí vesmíru."
Jako odpověď je slyšet zase jenom škrábání. Všichni to pozorně poslouchají a snaží se tam najít nějaký náznak toho, že by snad mohlo jít vůbec o řeč. Komandér to nevydrží a jediný řekne nahlas myšlenku: "Myslíte, že se pokoušejí komunikovat?"
Janeway si myslí, že ano a tak se obrátí na Harryho, jestli už udělal nějaký pokrok.
"Mám jenom hlavní myšlenku - něco jako: ‘příliš pozdě… Měli jste poslechnout!‘" nepotěší ji.
Vzápětí se loď otřese nárazem a můstek se rozzáří načervenalým světlem.
"Napadli nás polarickým výbojem!" ohlásí Harry. Tuvok dodá, že tok energie nebyl tak silný, aby způsobil škody a možná, že to nebyla zbraň. Paris vzápětí dodá, že ta malá loď najednou uhání pryč.
"Takže nás proscanovala, vyslala polarický výboj, který nic nepoškodil a odletěla…" urovnává si Janeway předchozí děj.
"Kapitáne, ten výboj změnil polaritu štítů - teď rotují na 92 GHz!" doplňuje Harry.
Té hned dojde, že pokud by je chtěl někdo objevit, tak to budou mít jednodušší. Chakotay to upřesní: "Co se týče cizých senzorů - tak jsme rozsvícení jako vánoční stromeček…"
"Kapitáne - ten roj lodí zažehl motory a otočil se naším směrem. Začal nás stíhat!" hlídá pohyb lodí Tuvok.
"Tome - dělejte co umíte, vyrážíme! Možná budeme rychlejší…" zavelí Janeway a zavolá B’Elanně, jak to vypadá s pohonem. Ta jí oznámí, že zkusí znovu zažehnout dilithiovou bázi, ale k tomu budou muset vypnout motory. Janeway jí tedy přiblíží současnou situaci a tak se o to B’Elanna pokusí za chodu.

Strojovna.
B’Elanna odejde od řídícího pultu a zavolá na mladšího důstojníka - mladou ženu postávající u jádra a stručně jí vysvětlí, co spolu udělají, ale hlavně: "…hlavně tak, abychom nezabili celou strojovnu!" A poté se obě šikovné děvčata skloní nad ovládací pult a dělají co umí.

Ošetřovna.
Kes stojí přede dveřmi a vlastním tělem brání Doctorovi, aby vyšel na chodbu. Ten se rozčiluje a nechápe, že všichni odtamtud můžou vyjít - jenom on ne!
"To proto, že vaše holoprojektory na chodbách nefungují!" vysvětluje mu trpělivě Kes a odvádí ho do jeho prosklené zakulacené kanceláře.
"Moje… co?!" nechápe Doctor.
Kes ho usadí na křeslo a začne mu osvěžovat paměť. "Doctore - víte že jsem vaše přítelkyně."
"Ano - vy jste Kes."
"Ano! Ano! Vy si mě pamatujete?"
"Jistěže si vás pamatuju - to je absurdní otázka…"
podiví se Doctor.
"To je báječné!" zaraduje se Kes.
"Ale proč vlastně odsud nemohu odejít?"zeptá se jí nešťastně.
Kes zamrazí zklamaní a tak se ho snaží uklidnit, že se ho jen snaží ochránit. Doctor to uzná, rozhlédne se kolem po místnosti a pak uzná, že to tu není zas až tak špatné. Pak si začne vzpomínat, že tam na ošetřovně bylo moc lidí. Moc raněných lidí. Někoho se pak zeptal na stav zdravotních potíží. A potom že se ptal na stav hlavního lékařského důstojníka - ale byl mrtvý. Potom odtamtud všichni zmizeli.
"Bylo to před dvěma lety - když Vás poprvé aktivovali." Připomene mu Kes. Ale to se Doctorovi nezdá, protože se mu to zdá jako před týdnem.
"A potom tam byla mladá žena - masíroval jsem jí nohy" vyzná se z holofetišismu náš přítel z Ingelwoodu ."Rozhodovala se, jestli má mít dítě," upřesní Doctor.
"To jsem byla já…" odpoví mu Kes s radostí nad Doctorovým vzpomínáním.
"To není možné - nikdy jsem vás neviděl!" opovržlivě jí odsekne.
Kes to rozčaruje a tak se ho zeptá co si ještě pamatuje. Doctor najednou změnil chování a chová uraženě a dotčeně. "To je velmi divná otázka! Pamatuji si spoustu věcí!"
"Povídejte - ráda vás poslouchám," vyzývá ho Kes k mozkové aktivitě.
"To se mi nezdá - všechno co řeknu je podle vás špatně!"
"Doctore nemyslete si, že…"
"Tvrdíte, že jste má přítelkyně - a přitom mě neoslovujete jménem!"
"To proto, že žádné nemáte?"
"Já nemám jméno?! To je nesmysl! Já…já…okamžitě mi řekněte mé jméno!!!"
rozzlobí se na Kes a v tu chvíli se začne destabilizovat. "Co se to se mnou děje?" ptá se jí vystrašeně, neboť není zvyklý na to, aby se rozmazával a vlnil.

Můstek.
Paris ohlásí, že roj se k nim začíná blížit a Tuvok doplní, že za pět minut bude v dosahu jejich zbraní. Kapitán všechny vyzve, aby zaujali bojové pozice.
Voyager letí vesmírem a za sebou má veliké mračno (několikrát větší než Voyager) roje nepřátelských pidilodí.
To samé sledují i na můstku - protože si nechali promítnout na hlavní obrazovku záběry ze zadní kamery z Voyageru. Tuvok oznámí, že lodě už jsou v dosahu, ale že nemá žádné údaje, že by nabíjeli zbraně. Janeway se ho zeptá, jestli má představu jaké zbraně používají. Tuvok řekne že ne a že senzory neukazují žádné známky výskytu zbraní.
"Už jsou od nás jenom 100.000 kilometrů!" hlásí Paris
"Nabít phasery!" zavelí kapitán.
Kes přesně odhadla nejnevhodnější okamžik a vejde na můstek a ohlásí Janeway, že Doctorův stav se velice horšil, že se začíná dematerializovat a že se obává, že o něj přijdou. "Vím, že B’Elanna nemá čas, ale nemohl by tam se mnou jít Harry?"
"Je mi líto Kes, ale máme spoustu práce - potřebuji všechny na svých místech!"
"Kapitáne, jsou od nás už jen 40 000 kilometrů. Stále nevidím žádné zbraně!"
přeruší je Harry a Kes tedy odchází.
"Přecházíme na únikový manévr Gamma 4…" reaguje Paris.
Kes vejde do výtahu a zeptá se ošetřovny, jaký je stav Doctora. Nedostane lichotivé údaje - žádné zlepšení - stále ztrácí soudržnost. Bezmocně se opře o stěnu výtahu a vztekem zavře oči. Potom ji ale něco napadne: "Počítači - paluba 6!"
Vystoupí z výtahu a dojde před holosimulátor, nechá aktivovat diagnostický program stanice Jupiter a vejde dovnitř.

Simulátor.
"Opět vy? Co je zase…" přivítá ji vyrušený Zimmerman.
Kes mu vysvětlí Doctorův stav a Zimmerman si stále klidně zapisuje různé údaje a neví, co s tím má podle ní dělat.
"Čekám, že nám pomůžete - k tomu jste naprogramován!"
"Znovu a znovu vám opakuji, že jsem diagnostický program a ne inženýr!"
"Musíte to zkusit - jste jediný, kdo nám může pomoct!"
"Slečno - vy tomu vůbec nerozumíte - mé naprogramování je omezené! Nemohu se rozhodnout, že ho rozšířím!"
"Když mohl Doctor - tak proč ne vy?!"
zarazí ho Kes. "Raději na tom začněte pracovat, protože do té doby odsud neodejdu!"
Dr. Zimmerman vycítí, že je toho Kes schopná a tak začíná přemýšlet: "Ten…" pak se opraví "…On - pro vás hodně znamená, že?"
"Ano znamená - takže začněte přemýšlet o jeho paměťových obvodech, holoprocesorech, databázi…a základu."
"Proč se na mě tak díváte?"
zeptá se jí, neboť mu neujde, jak si ho Kes začíná prohlížet.
"Říkal jste, že máte stejný základ jako Doctor…"
"Přizpůsobivý heuristický základ…"
připustí. "abych sloužil jako diagnostický program pro všechny PZH programy."
"A nemohl by váš základ nahradit jeho?"
zeptá se ho Kes.
"To…" Dr. Zimmerman se zašklebí a chce říct ‘To je nesmysl!‘ ale najednou se zarazí a zapřemýšlí a opraví se: "…to by mě nenapadlo…" A je vidět, že přemýšlí nad novou skutečností… Není si sice jistý, ale když připustí, že by to bylo možné, tak se obává toho, že by postupně začala degradace i v jeho základu.
"Co kdybychom mu ho implantovali?" navrhne Kes.
"Implantovali?" nechápe význam Dr. Zimmerman.
Kes mu teda vysvětlí, že v medicíně někdy implantují část zdravé kosti do nemocné - že to dodá kosti pevnost, než se zcela uzdraví. A zeptá se doktora, jestli by to samé šlo udělat s jeho základy. Ten připustí, že by to vyžadovalo současný přenos všech databází a podprogramů PZH. Není to jednoduchý proces, ale zkusit by to mohli. Kes je z toho rozjasněná a chce, aby se do toho ihned pustili.
"Musím Vás upozornit, že tím pádem přijdete o diagnostický program pro PZH!" upozorní ji Dr. Zimmerman.
"Jestli to neuděláme - nebudeme mít co diagnostikovat!" vrátí mu jiné upozornění Kes.
Dr. Zimmerman uzná, že to je pravda a nařídí Kes, aby se vrátila na ošetřovnu a nechala tam transportovat jeho program. Kes mu děkuje, ale on to bere střízlivěji s tím, že ještě nevyhráli - že neví, jestli to bude fungovat.

voy046d.jpg (7902 bytes)

Za Voyagerem letí tisíce malých nepřátelských pidilodí se zelenými motory.
"Kapitáne - všechny naše štíty jsou na nule!" varuje Harry a potom vysvětlí Chakotayovi, že každá z těch lodí vysílá interferometrický puls - který je nastaven na opačnou hodnotu, než mají jejich štíty a tím je vyruší. Janeway to stačí a tak přikáže, aby Tuvok poslal phaserový výboj do toho roje tak, aby žádnou z lodí nezničil - chce jim jenom naznačit, že Voyager nehodlá nečinně sedět na zadku.
Voyager tedy pálí žluté phaserové výboje do mračna toho roje a to se vždy rozzáří oranžovým světlem - jiný efekt to nemá. Když je to pátá střela, tak roj jejich střelu ‘odrazí‘ a a naopak je výbojem zasažen Voyager.
Loď se otřese nárazem a Harry oznámí, že ty interferometrické pulsy odrazili energii zpět na Voyager. Komandér tedy podotkne, že všechno co proti nim vypálí, ublíží Voyageru a ne jim a navrhne fotonové torpédo. Tuvok ho upozorní, že štíty jsou na nule a že by to nedoporučoval.
"Jsou od nás pouhých 7.000 kilometrů a stále se přibližují!" nervózně oznámí bezvýchodnou situaci Tom.
Janeway vyzve Harryho, aby analyzoval ty interferometrické pulsy - pokud mají nějakou strukturu či vzorec - možná v nich najdou nějakou slabinu.

Dezorientovaný Doctor sedí nervózně na ošetřovně na židličce a drží se jako by se třásl zimnicí. Na Kes je vidět, že je také nervózní a přemýšlí. V povzdálí stojí předpisově mladá žena ve žluté uniformě (nejspíš je z bezpečnosti a je to ta samá žena, která hlásila Doctorův stav, když se jí Kes ptala ve výtahu). Doktor Zimmerman stojí u konzoly, zadává příkazy a stále pochybuje o výsledku svého úsilí, protože Doctorovy programy jsou již silně zdegenerované a možná nový základ nepřijmou. Kes ale trvá na tom, že to musí zkusit. Doctor v tu chvíli znovu problikne a jeho obličej se změní na výraz: 'že ještě nechce umřít.'
"Prosím, pospěšte si…" vyzve doktora Zimmermana Kes a přistoupí k Doctorovi a hladí ho po rameni jako přítele, na kterém ji záleží.
"Ujišťuji vás, že dělám, jak nejrychleji mohu! Pokud řádně nepřipravím multichronické cesty - nemáme šanci na úspěch!" odpoví ji ‘po Doctorsku‘ Zimmerman.
"Bude to fungovat! Jsem si tím jistá!" povzbudí ho Kes.
Doctor se na ní nechápavě podívá a zeptá se: "A co?"
Kes se na něj jen chápavě pousměje a přeje si, aby už takhle nemusel trpět.
Dr. Zimmerman dokončí příkazy a trochu ustaraně oznámí: "Tak dobře. Víc už být připraveni nemůžeme. Naprogramoval jsem počítač, aby instaloval můj heuristický základ na primární obvody PZH. Po dobu přenosu, budeme muset být oba vypnutí! Až bude program znovu nainstalován, aktivujte Pohotovostní Zdravotnický Holoprogram!"
"Rozumím." Chápe jeho poučení Kes.
"Druhou možnost mít nebudeme - po tomhle přestanu existovat…" varuje ji Dr. Zimmerman.
Kes soucitně přikývne hlavou.
"No - byl to krátký život, ale aspoň jsem byl - užitečný…" rozloučí se s nimi diagnostický program Dr. Zimmermana a potom zavelí: "Počítači - aktivuj program: Zimmerman - Alfa - 1."
Poté se spolu s Doctorem dematerializují a počítač ohlásí, že program implantace základu je aktivován - prosím vyčkejte!

Můstek.
"Kapitáne - jsou přímo nad námi! Nemohu je setřást!" varuje Tom.
Malé trilobotní lodě se přibližují k Voyageru. Pár jich již dosedlo na její trup a další a další je následují. Nyní se dá porovnat jejich velikost - jsou přibližně šestkrát kratší, než warpové gondoly Voyageru. Když se přisají na trup - zakryjí stěží dvě okna kajut.

voy046f.jpg (10416 bytes)

"Stále přistávají na našem trupu!" hlásí Tuvok.
"Začínají nám odsávat energii!" oznámí Chakotay.
"Kapitáne, má strukturu těch interferometrických pulsů!" oznamuje Harry a dodá že je to síť souřadnic navzájem spojující ty lodě.
Janeway se lišácky pousměje: "Dobře - něco zkusíme! Odražte všechny pulsy zpět na ně! Tuvoku - zaměřte phasery na nejbližší loď!" zavelí a potom dodá, že doufá, že pokud zničí jednu - tak interferometrický puls způsobí řetězovou reakci.
"Ale oni vrátí phaserový výboj zpět na nás…" připomene jí Tuvok, že stále nemají štíty.
Kapitán tedy přikáže Harrymu, aby nastavil štíty na rovnoměrnou inverzi pulsu, že tak budou moci jejich loď zasáhnout.
V tu chvíli se ale na můstku začne materializovat cizák 'Rafaelo' a hned sejme jednoho člena posádky, který v bolestných křečích rozhodí rukama a rozplácne se na konzoli. Tuvok cizákovi pohotově oplatí střelbou do zad a ten ani nestačí dopadnout na zem a už se dematerializuje. Potom Tuvok s klidem ohlásí, že lodní phasery jsou zaměřeny na cíl. To se ale materializuje další cizák a Tom se obětuje a skokem ho povalí na zem. Janeway k němu dojde, vytáhne svůj phaser z opasku a vystřelí. I ten se ihned dematerializuje. Chakotay si oddychne, protože už taky málem tasil phaser a tak si ho zase zastrčí zpět. Jenže to je chyba, protože se před ním materializuje jiný cizák!

voy046e.jpg (7209 bytes)

Chakotay ho tedy odstrčí, tasí faser a vyhraje!
Když se dematerializuje i tento cizák, Janeway si sedne vůdcovsky do křesla a přikáže: "Tuvoku - Harry - Palte!"
Z Voyageru vyšlehne žlutý smrtící phaserový výboj a zasáhne jednu z trilobitních lodí, jimiž je Voyager posetý jako pijavicemi. Loď cizáků se začne rozžhavovat do běla a potom je doslova odexplodována. I ostatní cizácké lodě, které jsou již přichyceny na Voyageru se začínají rozžhavovat a vybuchovat.
Můstkem to pořádně zamává, otřásá se výbuchy lodí a také exploduje několik vedení dokonce tak silně, že to omráčí dalšího členqa posádky.
Když zbude jen trochu kouře, oznámí Tuvok, že roj se rozpadá - postupně odlétají. Harry dodá, že štíty mají opět plný výkon! Janeway s culíkem a s úsměvem na rtech pochválí posádku za dobrou práci a: "A teď co nejrychleji odtud!"

Nervózní Kes chodí sem a tam po ošetřovně a je netrpělivá, že to trvá hrozně dlouho. Na lůžku sedí neformálně - úplně lidsky a normálně B’Elanna a uklidňuje ji, že se to dalo čekat - že je to komplikovaný proces. Kes vysloví podezření Dr. Zimmermana, že není jisté, že se Doctor nainstaluje podle prvotního programu a nebo jestli mu zůstanou vzpomínky. Torres ji moc neuklidní tím, když řekne, že budou rádi, jestli se jim Doctor vůbec vrátí.
Toto nepovzbudivé rozjímání přeruší hlas počítače, který oznámí, že program Zimmerman Alfa 1 je dokončen.
Kes se tedy nadýchne a v jejím pohledu je poznat, že teď se všechno ukáže: "Počítači - aktivuj Pohotovostní Zdravotnický Holoprogram."
Materializuje se Doctor: "Prosím udejte druh zdravotních potíží."
"Fungovalo to! Doctore jsem tak ráda že Vás vidím…" přivítá ho nadšeně Kes a jde k němu, sáhne si na něj a chytí ho za ruku.
"Jste nemocná slečno?" nechápe její chování Doctor.
Kes se zarazí, protože se zdá, že to nevyšlo. Začne od něj nepatrně couvat a omlouvá se: "Ne… já nepotřebuji pomoc, já jsem jen chtěla vidět, jestli jste v pořádku…"
"Je velmi nezodpovědné použít PZH bezdůvodně!" napomene ji přísně Doctor "Kde je hlavní zdravotní důstojník?"
"My žádného nemáme…"
"Vlastně mě hrozně bolí hlava,"
zachrání ji B’Elanna a vysvětluje tak důvod Doctorovi aktivace.
Doctor k ní tedy přijde a prohlédne si ji.: "Co - hlava? Ah - sestro - trikordér!" přikáže Doctor otráveně.
Kes mu podává přístroj a Doctor se podezíravě podiví.: "Vy jste sestra?"
"Tak trochu…" odpoví mu.
Doctor pak proscanuje ‘želví hlavu‘ a zjistí, že tato žena má slabý zánět týlní tkáně: "Nic to není - nemáte si proč stěžovat!" shrne diagnózu a dá jí analgetikum.
B’Elanna mu poděkuje a stále ho pozoruje.
Doctor nařídí sestře, aby mu podala bazální svorku a připravila hypospray se třemi procenty hydrokortinanu. Potom Doctor odchází do své kulaté ‘kanceláře‘ a něco tam dělá. B’Elanna je jeho chováním zklamaná, protože je jasné, že je to ten původní PZH a ne Doctor. Totéž si myslí Kes, ale je optimističtější, protože je šance, že postupem času možná znova Doctora naučí co znamená život.

Obě ženy ale překvapí, když si Doctor začne pobrukovat a potom i zpívat tu operní árii. Obě neskrývají svojí radost - podívají se vzájemně na sebe a potom na Doctora, který si čte nějaká data z PADDu a přitom si zpívá… :)
A za jeho zpěvu si Voyager letí domů…
Jestli se staví v oblasti Žlutého trpaslíka, jak Janeway slíbila - to se nikdy nedozvíme.

Copyright © 2001 Khaki

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]