The Chute
SD : 50156.2
N : 147
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum
Špinavý a omráčený Harry Kim sjede skluzavkou do tmavé špinavé místnosti (asi vězení), ve které je rozzuřený dav, který ho chce přinejlepším zabít. S Harrym to vypadá špatně, když se objeví stejně špinavý Tom a zachrání ho před davem, říkaje, že je jenom jeho. Tom ho odvede do jakéhosi příbytku, kde mu vysvětlí situaci. Oba jsou ve Aquitirianském vězení za údajnou vraždu 47 policistů. Podle Toma je vězení asi hluboko v podzemí a není z něho úniku, teoreticky pouze tou skluzavkou, jenže tu chrání silové pole.
Tom ukáže Harrymu trubku, kterou by bylo možné obvod zkratovat, tím vyřadit silové pole a utéct. Oba se chovají trocha podrážděně (Tom víc). Tom to vysvětlí Harrymu, že je to tím implantátem, který mají ve vlasech. Ten asi stimuluje jejich agresivitu, ale nedá se odstranit, protože pokus o to by skončil okamžitou smrtí. Najednou zazní klakson a ze skluzavky ve vyhrne jídlo. Dav u skluzavky se rozběsní při snaze získat co nejvíc jídla. Jeden muž skončí s podříznutým hrdlem, druhý se dotkne silového a mrtvý padne na zem. Tom a Harry přijdou pozdě, nezůstalo tam již žádné jídlo.

Mezitím na Voyageru začíná být kapitán Janeway silně podrážděná přístupem Aquitirianské vlády. Již 72 hodin nemají spojení s Tomem a Harrym a vláda jim odmítá sdělit, zda-li náhodou nebyli zabyti při tom bombovém útoku. Jaké je její přikvapení, když ji kontaktuje velvyslanec Leery a sděluje ji, že její důstojníci přežili, ale byli odsouzeni za ten pumový útok. Důkazem bylo, že rozbuška byla na trilitium a na uniformách Parise a Kima se našli zbytky této látky. A protože v jejich systému není tato látka přítomna a dále se Leery dozvěděl, že Voyager používá dilitium, je podle něho zřejmé, že za výbuch jsou zodpovědní příslušníci Hvězdné Flotily.
 
A jelikož to velvyslanec myslí doopravdy, žádá aby mohl provést na Voyageru inspekci. To se Janeway vůbec nelíbí a nepřipustí to. Následně se objeví dvě Aquitirianské bojové lodě útočící na Voyager. Voyager by mohl obě lodě zneškodnit, ale lepším řešením je odlet z orbity.
Zatímco ve vězení se Kim snaží pomocí trubky zkratovat silové pole (moc se mu to nedaří) a Tom hlídá místnost kolem skluzavky na Voyageru B'Elanna sdělí ostatním důstojníkům při poradě hypotézu, podle které by bylo možně trilitium vyrobit i z paralitia a tak jediný způsob jak dokázat Tomovu a Harryho nevinu je najít loď, která to trilitium z paralitia vyrábí.
Mezitím ve vězení ostatní vězni zjistí, že Harry a Tom něco provádějí u skluzavky. Ovšem vůvec to nechtějí pochopit a konfrontace vyvrcholí v šarvátku, při která je Tom zraněn dýkou do břicha. Již rozzuřený Harry do odtáhne do jejich "přístřeší", ale tam zjistí, že jim ho někdo obsadil. Harry hledá dál, až narazí na vězně spisovatele, který neustále něco píše. Po kratší rozmluvě se dohodnou, že Spisovatel jim poskytne přístřeší a Harry mu pomůže utéct, když se mu podaří zkratovat silové pole.
Voyager objeví loď, která vyrábí trilitium a přepraví pasažery na palubu. Jsou to brat a sestra (je určitě nezletilá) a prozrazují, že patří k těm teroristům, ale nechtějí Janeway vůbec pomoct. Až po určitém druhu vyhrožování se podaří z mladého Aquitiriance dostat, kde se nachází to přísně tajné vězení.
Ve vězení se Harrymu podaří zrušit silové pole a oba se šplhají skluzavkou nahoru. Harry se dostane úplně nakonec, kde vyčistí takové zašmudlané okno. Když se podívá ven, jeho zděšení nezná mezí - dívá se do prázného vesmíru - vězení je vakuu.
 
Tomův i Harryho stav se začíná zhoršovat. Tom slábne a začíná blouznit. Harry se stává stále více agresivním. Harry se vrací k přístřešku s děsného rozhovoru se Spisovatelem. Nachází tam Toma, který právě demontoval trubku a zničil naději na útěk. Harry se naštve a začne ho mlátit. Harry se rozmáchne trubkou nad vyděšeným Tomem, když přijde Spisovatel a zařve na Harryho : "Do toho, dodělej ho!" Jenže Harry to neudělá - kousek lidskosti v něm přece jenom ještě zůstalo.
 
Mezitím na Voyager se Tuvok vyptává jak se Janeway chce dostat k dobře opevněné pevnosti bez toho, aby neohrozila Voyager. Janeway navrhuje použít Neelixův raketoplán.
Ve vězení : Klakson se opět rozezní. Nový vězeň přichází. Vězni se shromáždí kolem skluzavky. Jaké je jejich přikvapení, když s ní vyjede Action Kate (Janeway) a rovnou střelí do jednoho vězně. Za ní se objevují další - Tuvok a celá ochranka. Janeway rychle vyhledá Harryho a Parise. Mezitím však 3 bojové Aquitirianské lodě již obklíčili Neelixův raketoplán. Neelix se snaží získat čas a předstírá, že mu nefunguje navigace. V okamžiku kdy Janeway ohlásí, že všichni jsou zpět na palubě, Neelix se odpoutá od vězení a prchá pryč. Aquitirianské lodě po něm střílí, ale Neelixův raketoplán je malý a dobře ovladatelný. Nakonec zdárně uniká.
Na palubě Voyager v ošetřovně. Harry a Tom jsou již v pořádku a Doctor ukazuje implantáty a vysvětluje jejich funkci. Tom pozve Harryho na jídlo a oba vycházejí z ošetřovny. Tom je již v pořádku a snaží se žertovat, ale Harrymu vůbec do smíchu není a prozradí Tomovi, že ho chtěl jeden okamžik zabít. Tom si na to nevzpomíná a odpoví : "Víš co si zapamatuji? Někdo říkal : 'Ten muž je můj přítel. Nikdo se ho nedotkne.' To si zapamatuji a dlouhou dobu". Ve tváři Harryho se nečrtne úsměv a spolu odcházejí do jídelny se konečně najíst.

Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]