Flashback
SD : 50126.4
N : 145
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Navazuje na film StarTrek : The Undiscovered Country...
Když Voyager vletí do mlhoviny Tuvok se začne chovat divně - ztrácí nad sebou kontrolu. Janeway ho samotného pošle do nemocnice netušíc, že jeho stav je velmi vážný. Tuvok je dezorientovaný a z paměti se mu na povrch prodere děsivá vzpomínka na dětství - nad propastí drží holčičku, ale pustí ji a vidí jak ona s křikem padá dolů. Trauma začne ničit jeho nervový systém a Tuvok ví, že něco musí podniknout jinak zemře.

Aby zvítězil nad svým traumatem, rozhodne se použít splynutí myslí (mind-meld) a jako průvodce si vybere Janeway. Tuvok se chce přesunou ve vzpomínkách k oné propasti, ale po odstartování splynutí myslí se oba objeví ve můstku neznámé, ale Federální lidi. Když se ukáže kapitán Hikaru Sulu, je jasné, že jsou na USS Excelsioru. Tato loď byla Tuvokým prvním umístěním ve Flotile a sloužil zde jako mladší vědecký důstojník. Datum na Excelsioru je 9251 (přibližně o 80 let v minulosti), což znamená, že je to krátce před explozí Klingonského měsíce Praxis.
Doctor a Kes monitorují jak se Janeway a Tuvok zabořují hluboko do splynutí myslí.

Jelikož je Excelsior Tuvokovým prvním umístněním, je do služby na lodi uváděn svými kolegy z posádky včetně komandérky Janice Rand. Janeway je pro ostatní neviditelná. Když se kapitán Sulu rozhodne letět na odvážnou a tajnou misi na Q'onos (Klingonská domovská planeta) zachránit kapitána Kirka a doktora McCoye, Tuvok protestuje - je to podle pravidel Hvězdné Flotily. A tak se Janeway dovídá jak tato služba byla pro mladého důstojníka nepříjemná a vidí, co ho vedlo na 50 let opustitl Flotilu. (Tuvok se vrátil na Vulkan, kde se oženil s T'Pel a založil rodinu - později se Tuvok na popud rodiny vrátil zpět do Flotily)
Později přiletí Excelsior k mlhovině opticky podobné v jaké je teď Voyager, což způsobí Tuvokovi další trauma a spolu s Janeway vypadnou ze splynutí myslí. Zatímco je Tuvok v bezvědomí, Janeway si vyhledá všechny informace o této misi Excesioru. Je překvapená, že Sulu se v oficiálním deníku o této cestě vůbec nezmínil a při rozhovoru s Harrym přemýšlí o tom, že tehdejší důstojníci Flotily byli úplně jiní než dnes - jiná doba jiní lidé. (Alfa Kvadrant nebyl ještě z velké části neprobádaný, válka s Klingony, Romulani se schovávali v každé mlhovině, slabé zbraně, slabé štíty,...)
Mezitím se Tuvok probere a vrátí se s Katkou na Excelsior. Po několika hodinách se Excelsior v mlhovině střetne s Klingosnkou lodí, pod velením komandéra Kanga, který požaduje, aby se Excelsior vrátil do prostoru Federace. Sulu předstírá poruchu navigačních přístrojů, ale poté, co mu Kang řekne kam má letět, se Excelsior otočí a letí pryč pronásledován Klingonským plavidlem. Když Excelsior výletí z mlhoviny vystřelí do ní positronový paprsek, což způsobí těžké poškození Klingonského plavidla. Excelsior obnoví kurz na Q'onos.

Ovšem velmi záhy se objeví tři další Klingonská plavidla, které začnou střílet do Excelsioru. Poškození Excelsioru se zvětšuje. Tuvok objeví za jedním z panelů na můstku trhlinu v plazmové vedení a snaží se svého přítele přesvědčit, aby rychle odstoupil od panelu. Pozdě. Panel exploduje a Dimitri Valtane umírá. Tuvok najednou opět uvidí tu holčičku nad propastí. i Janeway ji vidí a naléhá na Tuvoka, aby zmobilizoval všechny své síly. Jenže Tuvokova mysl je již slabá. "Něco se děje ze splynutím!". Sulu na kapitánské židli se otočí a podívá se přímo na Janeway (kterou by správně vidět neměl) : "Kdo do pekla jste?...Co děláte na mé lodi?"
Následně Sulu zavolá ochranku, která odvede Tuvoka a Janeway pryč z můstku. Musí něco podniknou a protože je Janeway viditelná musí se zamaskovat - nejlépe získáním uniformy. Proto se vrátí o 2 dny dříve. Rand opět vstupuje do místnosti, ale tentokrát Tuvok použije Vukanský chvat a znehybní ji. Spolu s Janeway ji vysvlečou a hle - Janeway má starou uniformu.
Zpět k útoku tří Klingonských lodí. Vše probíhá identicky až do okamžiku, kdy se Tuvok a Janeway sklání nad Valtaneovým tělem.
Mezitím Doctor objeví, že za Tuvokův stav může jakýsi neznámí virus a zahájí radiační léčbu. Na Excelsioru však začne Janeway také vidět tu malou holčičku. Na ošetřovně si Doctor všimne, že se virus snaží přestěhovat do Janeway a zahájí radiační léčbu i u ní. Mezitím Tuvok a Janeway vidí jak se Dimitri snaží chytit holčičku, pak najednou kluk v baseballovém dresu, pak malý africký chlapec, pak madá Číňanka (asi z prvního tisíciletí), pak beduínské děvče ze starověku, pak neandrtálský chlapec a pak. Pak už nic.
Janeway a Tuvok se probírají na ošetřovně a později jim Doctor vysvětlí, co způsobovalo Tuvokovy stavy. Byl to virus, který dokáže vytvořit traumatickou vzpomínku a pak se usídlí v části mozku, kde je vzpomínka uchována. Tuvoka nakazil ho Dimitri v okamžiku své smrti. Janeway se ještě zeptá, zda-li ta holčičku existovala. Kes odpoví, že to není známo.
Janeway spolu s Tuvokem odcházejí z ošetřovny. Janeway se zeptá Tuvoka, zda-li Excelsior zachránil Kirka a McCoye. Tuvok odpoví, že ne přímo. Kirk se jako obvykle našel jiný způsob k útěku, ale později jsme hráli důležitou roli v boji na orbitě Khitomeru.
Janeway : "Pane Tuvoku, kdybych Vás neznala lépe, myslela bych si, že Vám ty dny na Excelsioru chyběly?"
Tuvok : "Právě naopak, neprožívám nostalgické pocity. Ale věřte mi, pokaždé když si vzpomenu na dny strávené z kapitánem Kirkem a Spockem a ostatními, jsem rád, že jsem byl u toho."
Janeway : "Svým způsobem já taky."
Tuvok : "Tak můžete být nostalgická za nás oba."
Oba nastoupí do turbovýtahu.
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]