Basics, Part II
SD : 50032.7
N : 146
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Předcházející část...
Bývalá posádka Voyageru se snaží najít nějaké zásoby. Všichni jsou rozděleni do pracovních týmů. Skupina kapitána Janeway nalezne jeskyni, kterou je možno dobře bránit a přitom je bez hmyzu. Byla by perfektní kdyby neležela tak blízko vulkánu. Přesto se ale rozhodne zůstat a velí ostatním rozdělat tábor.
Zatím praporčík Hogan -- bývalý Makista a pomocník ve strojovně -- objeví něco zajímavého před vstupem do jedné jeskyně. Přivolá Neelixe, protože ten je vůdcem této skupiny, aby mu ukázal něco, co vypadá jako stopy po obyvatelích jeskyně. Neelix si ale všimne, že mezi jinými kostmi jsou i humanoidní a naznačuje, že by zde nemuseli být vítáni. Na druhou stranu se z kostí dají udělat dobré nástroje, a proto Neelix pokyne Hoganovi, aby je sesbíral. "Uh...všechny?", ptá se. "Ničím neplýtvej - to je první pravidlo přežití," odpoví Neelix přes rameno a odchází pátrat po dalších užitečných věcech. Jak Hogan pomalu sbírá kosti, něco v jeskyni se blíží k otvoru pro svoje nové jídlo. Neelix venku zaslechne smrtelný výkřik.
Špinavý Tom Paris znovu projíždí diagnostiku svého poškozeného raketoplánu, když mu senzory na krátkou vzdálenost ohlásí Kazonskou loď, o několik sekond později mu to potvrdí i střelba. "Zatraceně, na tohle nemám čas," zamručí. Když ho soustředěná palba přiměje k tomu, aby svá slova zopakoval, pokouší se Kazony přelstít. Zrychlí na maximální rychlost jaké je schopen a když ho Kazonská loď pronásleduje prudce přibrzdí a nepřátelé ho přeletí, pak ihned zase zrychlí a vypálí na jejich motory dokud se jejich loď nepromění v trosky. (ST: Top Gun) "Říkal sem vám na tohle nemám čas," reptá. 
Praporčík Hogan je mrtev, ale jeho uniforma zůstala (notně potrhaná). Neelix dává vinu sobě, ale Kes s ním nesouhlasí stejně jako kapitán. "Hogan byl dobrým důstojníkem," velebí Janeway. "A dobrý člověk. Chci aby toto byla poslední smrt. Nenechám tuto planetu, aby pozabíjela mou posádku," přísahá, jako by očekávala hlasité "Ano, kapitáne!" od každého zrnka země. Odpovědí je pouze záchvěv půdy. Janeway prohlašuje tunely a jeskynní vstupy za zakázané, a žádá Tuvoka, aby sestavil nějaká bezpečnostní pravidla, a svým pohledem dává každému najev, že se neslituje nad nikým kdo to poruší. Chakotay navrhuje, poněkud morbidně, aby využili Hoganivu uniformu jako sběrač vody. V okolí totiž nenašli žádné zdroje vody a proto se toto zdá být jedinou možností. (Neplýtvej ničím, první pravidlo přežití). Janeway souhlasí. Co se týká jídla také nenašli nic, co by bylo nějak zvlášť poživatelné. Janeway jim ale řekne, aby se podívali pod kameny, a sama s tím začne. Odvalí jeden a odhalí svůj poklad: několik tuctů svíjejících se larev. Nabere jich plnou hrst, a oznámí pevným hlasem. "Řekněte posádce, že toto je rozkaz kapitána. Jezte tohle nebo buďte snězeni. Toto by nás mohlo zachránit před smrtí." Odhodí larvy zpět na zem (nesnědla ani jedinou) a pevným krokem odchází z jeskyně.
Seska vstupuje na ošetřovnu se svým dítětem a aktivuje (už aktivovaný) EMH program. Doctor vykoukne ze svého skrytého místa, zadrží dech a vystoupí s úsměvem na rtech "prosím udejte povahu lékařské pohotovosti" (Zdá se, že Seska neví, že se může sám aktivovat a deaktivovat.) Mluví převážně o obecných věcech, a Seska se snaží dostat z Doctora, co všechno ví, ale jinak nic. Doctor vyšetří dítě a prohlásí, že je zdravé. S vlídným úsměvem odpovídá na její otázky, ale nic neprozradí. Když Seska se chystá k odchodu, mluví o dítěti jako o Chakotayově synovi. Doctor ji ale rozruší opravou jejího předpokladu - dítě je napůl Kazon a napůl Cardassian, a není v něm ani stopy po lidské DNA. Ukáže jí scan, na kterém je vidět, že z člověka v sobě nemá nic. Velmi ji to znepokojí: opravdu chtěla, aby to dítě bylo Chakotaye. Stale k němu něco cítí. "Maj Culluh bude velmi potěšen," mumlá, a poté hněvivě ukončí EMH program a odkráčí s dítětem v náručí z ošetřovny.
Jakmile se ale dveře zavřou, Doctor se znovu objeví. "Lékařský deník, hvězdný čas 50032.7," začne s profesionální nestranností. "Chakotay není otcem dítěte Sesky. Přál bych si, aby existoval způsob jak ho o tomto informovat." Jeho hlas se mění. "Co se to pokouším dělat? Vést odpor proti bandě Kazonů. To si mám vyčarovat další hologramy?. Já jsem doktor, a ne nějaký rebel," řve jako by to byl někdo jiný. "Já nemám na tohle čas. Jsem jenom hologram." Pomalu se uklidňuje. "Ale jsem hologram Hvězdné Flotily," dodává. Poté žádá počítač o informace o posádce Voyageru. "89 Kazonů," hlásí počítač..."a jeden Betazoid." (Kam se poděla Seska s dítětem to opravdu nevím). Doctor je překvapen touto zprávou. "Betazoid?" "Lon Suder," odpoví počítač. Doctor volá Sudera, který se právě plazí skrz ventilaci a Jeffrijskými průlezy. Šeptá svou odpověď, freneticky a neúplně při plném duševním zdraví, jak dávají najevo jeho jako uhel černé oči. "Můžete se dostat na ošetřovnu?", ptá se Doctor. "Myslím, že ano," odvětí. Jeho obyčejně dozadu sčesané vlasy jsou rozcuchané, jeho obličej a oděv je zakrvácen a ušpiněn z nedávné exploze vedle jeho pokoje. Zdá se, že se mu ulevilo, že není na lodi sám. Spojení je ukončeno, Doctor okamžitě přikazuje počítači, aby vymazal jakékoli záznamy o Suderově existenci, včetně jeho oběti. (Možná se tak stejně vymazala Seska se svým dítětem, a proto ji počítač nenašel).
Na Hanonu zatím začala noc, smrtící horko denního světla je vystřídáno smrtícím chladem temnoty. Janeway vstupuje do jeskyně, a radí ostatním, aby se k sobě schoulili - aby jim bylo tepleji - "není čas na stud," říká. Kim a Torres se vrátili a přinesli čerstvá vejce a něco jako okurky a popisují místo kde je našli, které je sice vzdáleno dvě hodiny cesty, ale jídla je tam dost. Janeway řekne, aby to předali Neelixovi a řekli ať schová broučí maso na později. Janeway se poté jde podívat na dítě praporčíka Samanthy Wildman, které na tom po nedávných událostech není zrovna dobře. Wildman myslí, že je to jen horečka a Janeway ji řekne několik povzbudivých slov. Komandér Chakotay se snaží rozdělat oheň dvěmi dřívky a lukem. "Uvězněni na neplodné planetě a vy jste na ní uvázli s jediným indiánem ve vesmíru, který neumí rozdělat oheň třením dvou větviček o sebe!" hněvivě mumlá Chakotay. "Nikdy jsem tohle jako dítě neuměl, a neumím to pořád." Janeway říká, že dosud nikdo z nich neuspěl - "možná to bude dřevem," říká s nuceným úsměvem. Chakotay přemýšlí nahlas: "Potřebujeme něco jemného na podpal," a dlouze zadívá na hojné vrkoče vlasů Janeway, a ... "Co?" ptá se Janeway podezřívavě. "Jednou mi otec vyprávěl jak rozdělat oheň." S použitým ostrých kamenů je Janeway a ještě jedné ženě uříznuta jedna lokna. Když je přiloží ke třecím dřívkům za chvíli se oheň podaří rozdělat. Zatímco posádka jásá, zpoza skály na ně civí cizí obličej. Někteří z posádky se schoulí k ohni. Neelix, jim radí, aby dali k ohni více kamenů, aby tak teplo dále dosáhlo. Vyjde ven, aby nějaké přinesl. Kes jde za ním, a varuje ho, aby byl opatrný. Nikde ho nevidí...a najednou se na ní zpoza skály vrhne několik postav.
Paris kontaktuje velitele Paxoma z Talaxianského konvoje. Paxom sdělí Parisovi, že Kazon-Nistrimové převzali kontrolu nad Voyageru a všem v okolí to sdělují. Není ale žádné zmínky o osudu posádky. Paris si domluví místo, kde se s nimi setká, aby mohl opravit svůj raketoplán a pomoci při záchranné operaci. Paxom ale nesouhlasí. "Máme pouze dvě lodě a jeden raketoplán. S touto silou nemůžeme zaútočit na Voyager!" Paris argumentuje tím, že nikdo nezná loď a její slabá místa lépe než on, a že již má plán. Když je jeho raketoplán opraven, snaží se je přesvědčit, aby se k němu připojili. Paxom neochotně souhlasí. Paris je ale přesvědčivý a jeho jednání je velmi dominantní. Paxom tedy uvěří Parisovi, že ví co dělá. "Okay, Tome," mumlá si Paris pro sebe, "teď máš hodinu na to vymyslet ten plán."
Suderovi se nakonec podaří dostat se úzkou šachtou na ošetřovnu. Vypadá jako satan sám. "Stále opravují loď," hlásí. Doctor mu říká, že se musejí pokusit sabotovat warpové motory Voyageru a poté získat nějaké zbraně. "Slyšel jste, co jsem říkal?" naléhá Doctor. "Ano," odpoví rozrušeně Suder. Doctorovy rysy potemní. "To vidím. Možná chcete tuto příležitost ...využít k svému osvobození. Jak bláznivé je myslet si, že byste chtěl pomoci." Doctor zatíná zuby v tiché zuřivosti. "Nemáte pravdu. Já chci pomoct." Suderův tón nenechává Doctora na pochybách, že to myslí opravdu vážně. "Tedy...co uděláme?...Budu muset několik z nich zabít ...," chvěje se Suder. "Pracoval jsem tak ... tak tvrdě během posledních několika měsíců, abych dostal své násilnické pocity pod kontrolu. Skoro jsem se sebou smířil. Tím myslím, že vidím den, kdy by to mohlo být." Doctor začíná rozumět. "Pane Sudere, kdyby tu byl pan Tuvok, řekl by, že existují dny, kdy je násilí potřebné k obraně sama sebe, své lodi, své posádky." "Ano, Existuje logické využití násilí ... ale ne pro mne. Se mnou jak to jednou začne ...," skoro ten moment vychutnává, a to ho současně posiluje i odpuzuje. Doctor mu odpoví, že jsou v tom oba společně, a slibuje mu pomoc jakýmkoli způsobem jakým bude moci. "Jeden hologram a jeden sociopat nemohou být příliš velkou hrozbou pro Kazony, ale ... my budeme muset být"
Na Hanonu je pořád ještě noc. Chakotay si před jeskyní všimne známek boje a stop cizích lidí. "Jsem lepší stopař než rozdělávač ohně," říká. Musejí začít pátrat po Neelixovi a Kes ještě před rozedněním. Tuvok vyrobil nějaké zbraně, a ukazuje luky, které právě dokončil. "To je chytré, Tuvoku," říká, když si bere jeden z luků, "ale můj kmen nikdy nepoužíval luky a šípy, a já z něj nikdy nestřílel." Tuvok si bere luk zpátky. "Tento je můj. Učil jsem několik let lukostřelbu na Vulkanské Akademii."
Při rozednění jsou Neelix a Kes schoulení k sobě, a obklopení otrhanými, zaprášenými neandrtálci, kteří mávají špičatými věcmi a překřikující se jeden přes druhého nějakým neznámým jazykem. Zdá se, že se dohadují, kdo první uvede Kes do kmene. (samozřejmě přesně tím čím si myslíte).
Nějaká žena začne pronikavě ječet, to když zpoza skály vyjde Chakotay, který kráčí jako dobře oblečený bůh k nim. Chakotay se ptá, kdo z nich je vůdce. "Ten s tím pařátem," řeknou Neelix a Kes. Vůdce se snaží získat Chakotaye, když mu nabídne vyplašenou dívku. "Dobrý obchod, co myslíš?," řekne vůdce. "Tady vemeš Mahanu a my si necháme hubenou blondýnku." (tak by mohl znít překlad posunků). 
Chakotay slušně odmítá. Neelix vyskočí, samozřejmě rozezlený tím, že si kdokoli jiný dovolil vstoupit na jeho píseček. To je na chvíli ohromilo. Chakotay radí Kes, aby pomalu vstala a pomalu došla k nim. Všichni spolu míří pryč ... ale domorodci je následují, nejprve pomalu, ale pak si uvědomí co se stalo a začnou je pronásledovat. V běhu po nich zřejmě pokřikují nějaké místní nadávky. Zaběhnou za skálu, zpoza které se vzápětí vynoří Tuvok ještě s jedním členem posádky a začne střílet do pronásledovatelů. Naneštěstí nemají moc přesnou mušku (Tuvokovi se podařilo zranit jednoho), a střelba domorodce ještě víc rozzuřila. Nakonec jsou dohnáni k ústí jeskyně. Nemohou dbát na příkaz kapitána a všech pět (Kes, Neelix, Chakotay, Tuvok a muž v modré uniformě) vběhne dovnitř. (Samozřejmě, že je to ta samá jeskyně, kde skončil Hogan).
Seska a Culluh vstupují do strojovny, rozezleni tím, že warpový pohon najednou vysadil. Nejprve si myslí, že příčinou je nezpůsobilost "týmu inženýrů", ale ti přísahají, že udělali jen co jim řekli. Seska začne tušit, že na lodi je ještě někdo jiný. Ptá se počítače, aby vypátral vetřelce, ale tento program hlásí všeobecnou chybu ochrany. Přikáže pročesat trikordéry celou loď...
... zatímco se na celou tuto scénu dívají Doctor se Suderem na monitoru v ošetřovně. Suder požádá o přenosný thoronový generátor - "starý Makitský trik," vysvětluje. "Neutralizuje to senzory trikordéru. Když se Suder připravuje na další cestu potrubím, Doctor mu říká "potřebujeme zbraně, pokud chceme loď získat zpátky." Suderův pohled potvrzuje tuto věc s bázlivou rezignací. Vyhýbal tak dlouho zabíjení, ale tentokrát je vyčerpaný.
Stav dítěte praporčíka Wildman je stále horší. Janeway nabízí, že jí donese trochu vody. Když vychází z jeskyně, otřesy půdy se projeví s mnohem větší silou.
Domorodci se snaží vykouřit Chakotaye a ostatní z jeskyně. Chakotay řekne, aby se pokusili nalézt jiný východ z jeskyně. V jednom místě se strop silně drolí, a malým nárazem by se celý strop mohl zřítit. Pokračují dál a brzy na razí na brloh té potvory co sežrala Hogana. Vypadá jako velký tlustý had, s nohama kolem dokola těla těsně za hlavou, které se podobají pavoučím. Je zřejmé, že právě spí.
Zatím před jeskyní, Janeway, Kim, Torres a dalšími dvěma členy posádky dorazí za skálu před kterou dělají domorodci velký oheň. "Kdo z vás umí rychle běhat?" ptá se kapitán. Torres se přihlásí. "V Akademii jsem byla v týmu decatlonu (obdoba desetiboje), před tím než sem odešla. Měla jsem přísného trenéra." Torres a Janeway si vymění ponurý úsměv. Druzí dva se také přihlásí. "Dobře. Vy tři."
Zatím v jeskyni se Chakotayův pokouší proplížit po úzké římse kolem brlohu. Najednou člen posádky v modré uniformě uklouzne. Podaří se jim ho sice vytáhnout, ale také probudili tím velkého hada. Chakotay a Tuvok ho škádlí svými primitivními zbraněmi, zatímco ostatní utíkají zpět. Poté se přidají k ostatním, ale příšera je s malým zpožděním začne pronásledovat. 
Domorodci jsou vyrušeni kameny, které na ně dopadají ze shora. Jsou to oni tři běžci, které po chvíli začnou pronásledovat. Janeway s Kimem a ještě jedním členem posádky sestoupí až k ústí jeskyně, a volají svoje přátele. Zatím Chakotay vede ostatní až k místu kde se propadal strop. V tu chvíli se k nim připojí Kim s Janeway. A společně se jim dlouhým klackem podaří strhnout strop právě ve chvíli, když byl had těsně u nich. Všichni kromě muže v modrém vyběhnou nezraněni.
Dva Kazoni pátrají v těsném potrubí Voyageru, ale thoronové částice zabraňují správnému snímání senzorů. Rozdělí se, a jeden z nich narazí na skrývající se postavu Lona Sudera, jehož obličej je maskou hrůzy a dychtivého očekávání. Jeho věští smrt.
Na ošetřovně, přijde pohotovostním lékařským kanálem, k velkému Doctorovu překvapení, zpráva. Je to Tom Paris, který mu vysvětluje, že tuto zprávu navázal na jinou Kazonskou zprávu, takže ji Kazoni nezachytí. Má plán jak dostat loď zpět do své moci, ale bude to vyžadovat malou pomoc od Doctora. Potřebuje, aby přeprogramoval počítač tak, aby v daném okamžiku zapříčinil přetížení připojení zadních phaserů. Připojení předních phaserů si vezme na starost sám, ale před tím potřebuje, aby zadní byli deaktivovány. "Nic jiného nepodnikejte," přikazuje. "Brzy se uvidíme. Doufám."
Holodoc slyší, že se Suder vrací a široce se usmívá. "Dobré zprávy! Pomoc je na cestě. Zdá se, že se to panu Parisovi povedlo." Sleduje Suderův pohled až k tělu v tunelu. "Oh." Suderova řeč je nesouvislá. Pohybuje se jako opilá kobra. Ohlásí krátce a téměř nesouvisle co našel a co udělal. "...takže teď máme zbraně," uzavře před tím než se zhroutí do zárodečné pozice poblíž bio-lůžka. Doctor začíná být Suderovýn stavem znepokojen. Navrhuje Suderovi něco na uklidnění. "Ne!" odsekne. "Žádné drogy. Potřebuji jen vydechnout...vidíte--vidíte to světlo, to je můj dech!" říká přerušovaně, když se snaží zoufale zachytit mantru, kterou praktikoval s Tuvokem posledních několik měsíců, klíč, který by mohl uzamknout démony a přinést mu mír. Bohužel Doctor nemůže udělat nic jiného, než položit svou ošetřovatelskou ruku na chvějící se Suderovo rameno.
Na můstku, jásající Culluh čte zprávu, která právě došla. Dříve vyslaná výzvědná loď Kazonů nalezla a zničila raketoplán Federace. Seska se také rozveselí. "Byli na palubě dva lidé?", ptá se. Culluh vypadá zmatený. "Neřekli mi." Seska se zachmuří, velký kontrast s její mateřskou péčí o svého syna. "Dva muži z bývalé posádky při sčítání chyběli," říká mrzutě. "Jsou nějaké známky vetřelce na palubě?" Zdá se, že si již Culluh zvykl na to, že Seska neříká "Ano Maje" a že je to vlastně ona kdo velí. "Ne, to ne. Byl tam únik thoronových částic." Sesčiny oči se zalesknou, a metají smrtící blesky s každou slabikou. "To je starý trik Makistů!" Dítě začne plakat, a jako vždy se Seska mění na pečlivou matku, zanechávající tak Culluha v podřízeném postavení.
Na Hanonu se Janeway radí s Chakotayem a Tuvokem. Tuvok doporučuje postavit pevné obranné zábrany a zavést pro posádku výcvik ve zbrani. "Nerada slyším o takových věcech", reaguje Janeway. "Mohli bychom přece s nimi žít v míru." "Nicméně-", namítá Tuvok, ale je přerušen Chakotayem. "Kapitán má pravdu." Tuvok pohlédne na Chakotaye s pozdviženým obočím jako výraz údivu nad jeho nelogičností. "Šlechetnost můžete nalézt i mezi divochy, komandére ... ale stále budou mít zájem na tom vás zabít." Půda se zachvěje. "Tomu nevěřím," odpoví Chakotay.
Země se znovu zachvěje. Přichází Kes, která hlásí, že dítě Wildman je na tom stále hůř a už si s ním neví rady. Kim ukáže na bezprostřední okolí vulkánu, kde najednou vytryskla láva. "Okolnosti rozhodli za nás," oznámí kapitán. "Stěhujeme se!" 
Seska vstupuje s ozbrojenou skupinou na ošetřovnu a je velmi překvapena, když uvidí Doctora. "Přece jsem vás vypnula." "Musíte se mýlit," odpoví klidně Doctor. Seska začne vyslýchat Doctora, ale v bitvě slov má navrch Doctor. Seska si brzy uvědomí, že EMH program je teď mnohem víc než si pamatovala a než očekávala. "Nebudu hrát hry s někým, kdo je jen ze světla," zuří. "Hole ani kameny nezlomí mé kosti, takže si můžete představit jak se dívám na vaše urážky." Když ho Seska obžaluje, přizná se ke všemu co udělal, způsobem, že ona teď vidí, jak je k ní blahosklonný, dokonce jí ukáže tělo mrtvého Kazona, a tvrdí, že ho zabil sám. Vysmívá se jí přímo do tváře.
"Vy jste mnohem více talentovaný v umění podvodu, než se snažíte, abych věřila," připouští nakonec Seska v rozhořčeném obdivu. "Jsem potěšena přítomností mistra," říká domýšlivě. Seska poté zablokuje hlasové příkazy jakýchkoli osob Flotily. Loď se zatřese a můstek hlásí, že Talaxianská loď střílí na Voyager. Když Seska odchází, překvapí Doctora, když vypálí phaserem na kontrolní panel projektoru a Doctor přestane existovat. "Sbohem, Doctore," řekne definitivně Seska.
Jak se loď otřásá pod výstřely Talaxianů, z potrubí se vynoří Suder do nyní prázdné ošetřovny. Pokouší se vyvolat Doctora, ale počítač odpovídá, že všichni členové Hvězdné Flotily nemají přístup k datům. Suder vypadá ztracený. Ale pak uslyší Doctorův hlas. Doctor pro něj nechal zprávu, která se přehraje, když ho Suder bude chtít vyvolat, v případě, že nebude moci odpovědět osobně. "Jsem na vás pyšný, pane Sudere, a vím, že Tuvok by byl také. Nechal jsem zprávu kapitánovi a Tuvokovi o vašem hrdinství a službách lodi. Sám víte co je potřeba udělat. Náš osud je ve vašich rukou, a mám ve vás plnou důvěru. Mnoho štěstí." Suder zírá ve strašném tichu jak zpráva končí. A zírá na špinavě vypadající Kazonský disruptor ve svých rukou a jeho oči se zalesknou. Narovná se, nabere dech, vidí temnotu, která je jeho dechem, a vykročí znovu do potrubí.
Kazoni pronásledují Talaxiany do mlhoviny, přesně podle jejich plánu ... a také podle Parisova lepšího plánu.
Na planetě posádka uniká před divokým proudem lávy. Vidí domorodce, kteří se také stěhují. Ze zdola se ozve srdcervoucí výkřik a pak další, ten je ale od jednoho domorodce, který uviděl příčinu prvního výkřiku. Mladá dívka -- tu kterou nabídl Chakotayovi muž s pařátem -- zůstala na skále pod nimi, obklopena ze všech stran roztavenou smrtí. Chakotay nemarní čas. Sestoupí po skále až ke kameny naplněné řece, dosáhne dívky, přehodí si ji přes rameno, a zase vystoupí zpět do bezpečí. Vrátí k ječící ženě, a obě rasy si vymění pohled porozumění a usmíření. Vůdce s drápem ukáže na další cestu a obě skupiny pokračují. 
Právě, když se Kazonům zdá vítězství na dosah ruky, vyletí z mlhoviny Paris, a začne lechtat spodní část lodi svými zbraněmi. Při tom se soustředí na primární připojení phaserů Voyageru. Kazoni ani Seska o něm zatím nemají ani tušení. Štíty se začínají prohýbat.

Ve strojovně se Kazoni zuřivě snaží uvést vše do provozu. Objevuje se Suder, s vraždící zuřivostí plně pod svou kontrolou. Asi ve čtyřech sekundách vypálí deset výstřelů. Devět jich je mrtvých desátý možná. Když se Suder vzpamatuje, cítí, že ztratil velký kus své duše, rozhlíží se po strojovně a uvědomuje si, že on je jediný, který je tady naživu. Zhroutí se na kontrolní panel, ale poté si vzpomene na svoji službu lodi a začne zadávat příkazy, aby přetížil zadní připojení phaserů. Zbývá pouze jeden příkaz, když se ten desátý téměř mrtvý Kazon pohne ... a vypálí do Suderových zad phaserem. Život v jeho očích pohasíná, v jeho tváři se zračí překvapení, jeho poslední čin je zmáčknutí posledního tlačítka před tím než se zhroutí na záda. Jeho oči jsou otevřeny k nebesům.
Kazoni konečně objeví raketoplán Federace. Zaměří phasery, ale primární připojení je spečeno. "Přepněte na zadní!" velí Seska. "Zničte to!" Tentokrát je vítězství zajištěno. "Palte!" Nic se nestalo ... "Co se stalo?!" dožaduje se Seska. Důstojník u zbraní omluvně vzhlédne. "Nevím -- v připojení zadních phaserů se vyskytlo nějaké přetížení..."
Oslepující světlo na můstku. Zvenku trillionový phaser střílí na talíř lodi. Paris jásá. "Ano, Doctore, ano!!" řve. Zavolá Talaxiány. "Buďte připraveni, chystám se vás přenést na palubu." 
Můstek je kouřící troska. Obchází ho smrt. Seska těžce vstane, když uslyší křik svého dítěte. Prodírá se k pracovně Janeway i když ji volá Culluh, kde jak se zdá zůstalo dítě nezraněno a jen polekáno. Stále blíž jeden mučivý krok za druhým, se jí nakonec podaří dostat až k dítěti. Ale těsně před tím než se ho může dotknout se zhroutí a umírá. Její zranění jsou příliš vážná. Culluh ji za chvíli následuje, také v bolestech, ale ne před smrtí. Pohlédne na svou milovanou Sesku, bezpochyby, po smrti a v mukách zařve. Navzdory jeho postavení, on ji skutečně miloval. Z pozadí jsou slyšet zprávy o proniknutí do lodi, boj skončil, velí opustit loď. Nikdo neprotestuje. Sebere dítě, a naposledy se podívá na všechno co ztratil.
Paris a Paxom se vřele zdraví na můstku. Paris, v plném velení, nastíní další postup. Kazoni unikají ve svých raketoplánech a záchranných kapslích, ale Paris velí nechat je jít.
Na planetě je dítěti praporčíka Wildman stále hůř. Domorodec s drápem nabídne pomoc. Vyndá svůj lék, který má okamžitě požadovaný účinek. Teď jsou si ještě více zavázáni. Je to dobrý začátek. Přátelství, ale končí ještě před tím než pořádně začalo, protože dva lidé zahlédnou Voyager, který právě prolétl oblaky.
Janeway a Kim vstupují na můstek, který vypadá mnohem lépe bez ostatků potrhaných Kazonů. Ani se neumyli, ale jsou šťastni, že jsou zase doma. "Vítejte zpět, kapitáne," zdraví je Tom Paris s předstíraným klidem. Janeway mu pogratuluje. "Měl jsem pomoc. Talaxiany, Doctora a pana Sudera." "Sudera?" ptá se Kim. "Myslel jsem, že ho zabili při dobytí lodi." "Ne, on to přežil. On a Doctor sabotovali loď. Suder deaktivoval phasery těsně před tím než byl zabit."
Ošetřovna. Doctor a Tuvok stojí nad tělem Lona Sudera. "Byl by jste na něj pyšný, pane Tuvoku." Tuvok položí svou dlaň na Suderovo čelo. "Nabízím vám Vulkanskou modlitbu míru, pane Sudere. Ať Vám smrt poskytne klid, který jste nenalezl v životě."
V jiné laboratoři, se Chakotay naposledy loučí se Seskou než ji překryje obličej prostěradlem. Zda ví nebo neví, že dítě nebylo jeho, a navzdory vší bolesti a smrti, kterou způsobila jemu a jeho posádce, on ji miloval a možná svým způsobem vždycky bude.
Stále špinavá a s vlasy svázanýma do ohonu kapitán Janeway se ptá Kima jestli je loď schopna okamžitého letu. "Pozitivní." "Vemte nás z našeho nového domova a nastavte kurs na starý, pane Parisi. Warp 8. Cíl: Alfa kvadrant." Janeway se posadí do svého křesla. "Start." A Voyager mizí v mlhovině.
Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]