Basic, Part I
SD : neuvedeno
N : 142
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Navazuje na VOY: "Meld" (Suder timeline), VOY:"Maneuvers" (Chakotay timeline) a VOY:"Investigations" (Kazon timeline)...
Praporčík Suder, psychopat (porpvé objevil v epizodě VOY:"Meld") pyšně ukazuje Tuvokovi výsledky své práce -- hybrid orchideje, která vyrostla navzdory Vulkanově předpovědi. Suder sděluje Tuvokovi, že by chtěl tento nový druh pojmenovat právě po něm. Tuvok odporuje s tím, že by ji měl raději pojmenovat po sobě, ale Suder naléhá -- od splynutí myslí s Tuvokem ho velmi začalo zajímat zahradnictví a je to vlastně jediná věc o kterou se zajímají oba dva a mají pro talent ... kromě zabíjení samozřejmě.
Suder byl jedním z Maquis, který byl usvědčen za zabití jiného člena posádky Voyageru. Podle jeho vlastních slov ho zabil "jen tak". Tuvok, který tento motiv nemohl pochopit, vstoupil proto do jeho mysli. Toto splynutí dalo Suderovi mentální kontrolu a vnitřní klid, ale vyneslo na povrch Tuvokovu temnou stránku. Po této události, byl Suder uvězněn ve své kajutě po zbytek cesty domů. Tuvok se postupně zotavil, ale oba dva zůstali nadále ve styku. Suder je pořád nebezpečný a je pod kontrolou, ale dělá pokroky.
Tuvok se zdá být potěšen Suderovými pokroky (i když u něj člověk nikdy neví) -- praporčík je chtivým žákem, který projevuje skutečný talent pro biologii. Suder žádá o laskavost -- přišel na způsob jak, dokonce při svém uvěznění pomoci lodi, zvýšením produktivity zahrad, o které se stará Kes. Tuvok souhlasí s tím, že tento návrh přednese kapitánovi. Poté si oba kleknou proti sobě, a Tuvok uvede Sudera do meditativního transu.
 

Na můstku, Paris ohlásí, že poblíž se nachází Kazonsky vypadající maják. Zpomalí a obdrží zprávu. Je od Sesky pro Chakotaye. Seska se zdá šílená úzkostí, a obraz je rozstřesený jakoby snímaný ruční kamerou. V náručí drží dítě, podle jejích slov, syna -- na půl Cardassian, napůl člověk -- kvůli kterému je Culluh zuřivý, protože nyní je jasné, že není jeho. Náhle je na pozadí slyšet příchod Culluha. Video je přerušeno a je slyšet pouze Sesčin panický hlas a rozhořčený Culluh, a poté je přenos náhle ukončen.
 
Chakotay je v pracovně Janeway, a nechce jen tak ignorovat zprávu a pokojně směřovat domů jako by se nic nestalo. Janeway ho, ale nechce pustit, nebo alespoň bez toho, aby si to pořádně rozmyslel. Oba vědí, že je to pravděpodobně past, a i kdyby to past nebyla, cesta k získání dítěte by jistě byla příliš nebezpečná. Janeway nechává plné rozhodnutí na něm, ale chce aby si to opravdu nejprve rozmyslel. Jestli se rozhodne jít hledat chlapce, pak půjdou všichni.
Chakotay odchází do své kajuty a snaží se duchovně spojit se svým mrtvým otcem. Je pochopitelně vzrušený. Jeho úsilí je odměněno -- má vizi, ve které je se svým otcem Kolopakem v pralese a Kolopak staví něco co vypadá jako táborák. Kolopak spatří svého syna a překvapivou vděčností si všímá tetování na Chakotayově čele (viz Tatoo).
"Mám syna," říká Chakotay, jako by to byla špatná zpráva. "To je důvod ke štěstí a ne k zoufalství," odpoví otec. Chakotay se snaží odpovědět tím, že matka jeho syna mu silou a podvodem odebrala jeho DNA. Nepřál si, aby se na tom podílel. A tato DNA nikdy nebyla použita k reproduktivním účelům. Jeho otec odpovídá, že dítě nemůže být souzeno za jakékoli pácháním zla a není ani pro svůj původ méně částí Chakotaye nebo kmene než kdyby vzešlo z dobrovolného svazku. Připomíná Chakotayovi, že mnoho žen jeho kmene bylo před stoletími znásilněno bílými muži, a z těchto ostudných činů vzešlo mnoho dětí. Ale děti sami o sobě byly uvítány a jedno z nich -- jehož jméno znělo něco jako Seattle -- vyrostlo ve velkého vůdce a předka Chakotaye. Když vize skončí, Chakotay už ví, kterou cestou se dá.
Posádka se připravuje na záchranu dítěte. Neelix kontaktuje Talaxianskou důlní kolonii, která jim poskytne podpůrné lodě pokud budou potřebovat. Kim myslí, že by mohli vytvořit sensorové stíny, které by pro senzory vypadaly jako Talaxianské lodě. Ale Doctor myslí, že to mohli ještě vylepšit -- použít holoprojektory a zrcadla, aby tak lodím dodali vizualní podobu. To jim sice nevyřeší problém s přesilou, ale dočasně by jim to mohlo pomoct při střetu. Když Tom poznamená, že použitím zrcadel budou jako kouzelníci, Doc ho usadí s tím, že "Parisovy předvídatelné pokusy o humor jsou neodolatelné ...". Když se všichni rozcházejí, Chakotay ještě všem poděkuje za jejich pomoc.
Jak nasledují Culluhovu loď, narazí na poškozený Kazonský raketoplán. Přenesou pouze jednoho pasažéra na palubu -- je to Teirna jeden ze Sesčiných pomocníků, který je raněný a který musel vytrpět několik hodin dýchat otrávený vyduch. Před tím než omdlí, sdělí Chakotayovi, že Seska je mrtvá.
"Dostala se až příliš vysoko za své služby," řekl Teirna Chakotayovi na ošetřovně. "Ona by mohla Culluha na veřejnosti korigoavat, natahovat jeho pýchu a bez potíží shovávat své opovržení, vždy když si myslela, že Culluh v něčem prohloupil." Vysvětlí, že jak přišlo dítě na svět a očividně nebylo napůl Kazonské, Culluh s ní přestal jednat v rukavičkách a proříznul jí hrdlo. Jako jejímu pomocníkovi se Tairnovi podařilo ztěží vyváznout životem, když mu někdo pomohl dostat se k raketoplánu. Ale Culluh ho nenechal jen tak jít a dokonce po něm vystřelil a nechal ho zemřít. Dítě, jak řekl, bylo dopraveno na ne zrovna blízkou planetu Jima IV, kde bude vychován jako sluha.
Teirnova zranění ačkoliv jsou vážná jsou léčitelná, kromě nevysvětlitelného vysokého množství krevních buněk. Chakotay požádá Doctora, aby Kazona podrobil detektoru lži, ten ale namítá, že na Kazona nemají vhodná měřítka, jak by se dověděli, že nelže, a že to tedy nepůjde. Navíc Chakotayovi sdělí, že pokud by Teirna našli o hodinu později zřejmě by již byl mrtvý.
Ale ani toto sdělení nerozptýlí Chakotayovu nedůvěru. Ostatní namítají, že pokud by to bylo celé připravené, musel by Teirna opravdu dýchat několik hodin otrávený vzduch. Chtějí mu důvěřovat, ale Chakotay ne.
Na příští poradě, Teirna popíše systém Jima a sdělí doporučení. Ale Neelix ho napadne, že jim neříká pravdu, protože tento sektor zná. Teirna sáhme po své zbrani, ale Neelix ho uklidní, s tím že to byl pouze test jestli jim říká pravdu. Teirna tvrdí , že Culluh již jeho loajalitu ztratil, a vůbec netouží přivést loď do nějaké pasti -- jeho život je v jejich rukou. Vyzvou ho tedy, aby jim sdělil, na znamení důvěry, velící kódy pro Kazon-Nistrimskou obranou linii. Poskytne tyto kódy a po krátkém příkazu se objeví Kazonská obranná síť. Další bod pro Teirna. Vysvětluje, že prostor, kterým by se vydali pokud by letěli přímo, je plný nezařazených odpadlých Kazonských sekt, kteří budou pálit na všechno cizí, co se objeví v jejich prostoru. Doporučuje, ale přesto letět přímo. Nakonec se rozhodnou pro přímou cestu.
Kurs je zadán a krátce na to se střetnou s malým Kazonským člunem, který na ně začne pálit. Soustředí se ale pouze na jedno místo -- sekundární velící subprocesory. Po několika dalších útocích je loď jen mírně poškozena. Paris ohlásí, že se právě dostali mimo dosah komunikace s Talaxiánskou flotilou, od teď jsou odkázáni sami na sebe. Po dalších několik hodin neočekávají další útok, a tak jde kapitán s Tuvokem navštívit vězně.
Suder je v přítomnosti Janeway nervózní, ale horlivě sáhne po převrácené židli, aby ji nabídl kapitánovi a při tom převrátí stůl. Děkuje jí za to, že se obtěžovala přijít a velmi chválí Tuvoka za jeho pomoc dokud ho Tuvok nezarazí s tím, že čas kapitána je velmi drahý. Suder přestane na okamžik žvanit. Janeway chce vědět víc o Suderově plánu. V podstatě, Suder říká, přišel na způsob zvýšení výnosů úrody ze hydropinocké zahrady použitím postupů, kterými vyrobil svou orchdej. Janeway se ho ptá co by potřeboval na ten svůj experiment; Suder má ale už sepsaný seznam. Sdělí mu, že to prodiskutuje s Tuvokem a Kes, a pak se rozhodne. Suder namítá, že s Kes to již projednával a ta je nadšená jeho myšlenkou. Janeway opakuje, že se pak mu dá vědět, ale on naléhá, aby o tom přemýšlela ihned.
Suder naléhá. "Chci udělat něco pro loď," říká upřímně, ale se znepokojující intenzitou. Janeway se ho opět pokouší ujistit, ale Suder se zdá, že jakoukoli jinou odpověď než okamžité ANO veme jako špatné znamení. Opakuje, že chce jen něco udělat pro loď, a jeho zoufalství se stupňuje, až nakonec přiměje Tuvoka, aby mu ukázal jeho místo. S viditelným úsilím, Suder zavře své oči a ústa, po několik sekund se jenom třese ale pak znovu získá nad sebou kontrolu. Bylo zřejmé, že bojoval se svou disciplínou bitvu proti zuřícímu démonovi, který je ještě příliš blízko povrchu. Janeway se zdá vyděšená, když odchází. "Já jenom chci udělat něco pro loď," šeptá Suder, jeho výraz je skleslý.
O čtyři útoky později konečně zjistí, proč se děje, že každá Kazonská loď udeří vždy do stejné části lodi, a to tam kde jsou umístěny sekundární velící subprocesory. Rychle se stávají neopravitelné.
Na ošetřovně, se Teirna téměř zotavil ze svých zranění, ačkoliv jeho krev je stále nevysvětlená, vyšší úroveň červených krvinek Doctora znepokojuje. Ale nakonec ho propustí. Teirna se ve vstupu na ošetřovnu střetne s Chakotayem. Chakotay poznamená, že Kazonská pýcha v Tiernových očích, kterou viděl když se spolu posledně střetli (viz VOY:"Maneuvers") je v jeho očích pořád. Chakotay nevěří Teirnovi a také mu to řekne. "Stále pracuješ pro Culluha a Sesku? To je to co mě děsí," říká. "Děsí? Slabochu," vysmívá se Tierna.
Chakotay drapne Tiernu pod krkem a narazí s ním proti stěně. Prostě mu řekne, že pokud je špiónem, že si ha najde a nakope mu .... Tierna začíná ukazovat strach, když v tom jsou přerušeni Doctorem -- "jestli chcete urážet mého pacienta, nedělejte to tam kde vásmohu vidět." Chakotay si myslí, že Tierna ví víc než jim sdělil, a ví proč Kazoni bojují podle předem domluveného plánu.
Od Kazonů přichází čím dál tím víc útoků. Sekundární subprocesory jsou totálně spečené. Kim odhaduje, že zabere den než je opraví. Janeway se rozhodne, že toto trvá již moc dlouho a velí změnit kurs. Krátce poté přilétá hlavní Kazonská flotila, v jasné Cardassianské formaci. Nařizuje, aby byl Teirna uvězněn ve své kajutě. "Poplach," vyštěkne.
Teirna je uvězněn v kajutě, náhodně, hned vedle praporčíka Sudera. Přichází Neelix, spolu se strážným, s jídlem pro Sudera. Vstupuje do setmělého, tichého pokoje. Suder sedí v temnotě, jeho nálada je ještě temnější než temnota v pokoji, nekonečná černota jeho očí které pronikají Neelixovu postavu. Neelix se pokouší vlídně promluvit, ale je jasně vystrašen. Suder řekne, že nemá hlad. Najednou se lodí rozezní červený poplach a Neelix se vymlouvá, že ho potřebují jinde a rychle uniká, když před tím jídlo položil na stůl u dveří.
 
Janeway velí aktivovat sensorové duchy - čtyři Talaxiánské lodě. To trochu zlepší vyhlídky na střetnutí. Janeway se ptá Torres na připravenost holoprojekcí. Doctor opakuje jednou zase až příliš často, že si myslí, že by měl proběhnout ještě jeden diagnostický test, dokud ho Torres neodkáže s vražedným výrazem ve tváři do patřičných mezí. Doctor je pojednou spokojen. 
Terina se v e své kajutě začne modlit. 
Torres aktivuje zrcadla. Vedle Voyageru se začne objevovat jedna loď po druhé a začnou pálit. Torres se pokouší aktivovat oď číslo tři ...
Ale příští věc, která se stane je, že se Doctor ocitne ve volném vesmíru. Nevypadá zrovna jako Talaxiánská stihačka, ani se nezdá být příliš šťastný z toho kde se ocitl. Ale stále alespoň dokáže na sebe soustředit palbu, což vůbec neocení. 
Ve vesmíru se sice zvuk nešíří, ale Holodec je slyšet docela jasně. Asi je pořád napojen na komunikaci v lodi. Torres se ho ptá jestli je v pořádku a on odpoví : "Řekl bych, že ano."
Zdá se, že se vše vyvíjí pro Voyager velmi dobře. Loď obdržela mnohem méně zásahů, než jak původně předpokládali -- falešné lodě odvádějí svou práci.
Teirna si odloupne nehet z palce u nohy. Z něho vytáhne špinavě vypadající jehlu. Dodávající si odvahy, si ji konečně zapíchne do své ruky... Teirna začne růst a kroutit se a řvát... Explodující Kazonovo tělo prorazí díru ve stěně sousedící s Suderovou. Není vidět co stalo se samotným Suderem.
 
Kazonova exploze otočí bitvu. Chakotayovi je okamžitě jasné, že Teirna je příčinou této exploze, i když to zřejmě jen hádal. Lodní systémy začnou selhávat. Pomocné lodě zmizí jako první. Krátce poté se veškerá palba soustředí na Voyager. Paris navrhuje, že toto je vhodný čas pro něj, aby si vzal raketoplán a přivolat podporu Talaxiánů. Janeway souhlasí, a krátce poté, již Paris kličkuje mezi Kazonskými loděmi. Během chvíle, ale ztratí jakýkoliv kontakt s raketoplánem a Parisův osud je neznámý.
Jak selhává jeden důležitý systém za druhým a Kazoni pronikají na loď, velí Janeway opustit loď, a přikáže počítači, aby inicioval destrukční sekvenci.
"Nelze provést," odpoví lodní počítač. "Pro tuto akci je potřeba sekundárních subprocesorů."
 
Loď je ztracena. Všude se pohybuje množství Kazonů, včetně můstku. Tam je posádka shromážděna a přinucena kleknout na kolena. "Chci mluvit s Culluhem," dožaduje se Janeway. Přichází Culluh spolu se Seskou a s dítětem po své straně. 
 
Seska využije příležitosti a osloví Chakotaye, aby mu ukázala své dítě. "Jsem šťastná, že má čelo po mě, vy lidé máte tak slabé lebky." Chakotay si odplivne a doufá, že se to dítě nikdy nedoví, jak jeho matkou pohrdá. Culluh vyčítá Chakotayovi jeho nečestné jednání se Seskou, když byla pod jeho velením. Chakotay skoro se smíchem: "To je to co ti řekla?" Je zřejmé, že Seska je pořád stejně nebezpečná lhářka a použije cokoliv, aby se udržela naživu a to na vlivném místě. Culluh oznamuje, že dítě vychocá jako vlastního syna a už od narození bude Askarou, protože jim pomohl už tak v raném věku vyhrát jejich největší bitvu.
 
Janeway se postaví a požaduje vědět co s nimi teď bude. Culluh vrazí kapitánovi pravým hákem do zubů (Auu) tak, že Janeway spadne mezi ostatní. "Vaše loď je teď moje, a já k sobě nenechám promlouvat nějakou ženu jako by byla skutečnou osobou." Janeway se ale samozřejmě, zvedne a snaží se mluvit dál. "Jste horší než ona," zuří Culluh a ukazuje na Sesku. "Co je to s tím vaším kvadrantem, že vaše ženy jsou tak nestoudné?"
 
Vypočítává Sesčiny přestupky -- protivení se rozkazům, promlouvání v přítomnosti Culluhovýh podřízených, jednání bez Culluhova vědomí, a neustálé poznámky o jeho postavení. Seska, hraje na moment rozpačitou, servilní ženu, skloní hlavu a tiše Culuha přesvědčuje, že má před velkým Majem velký respekt, že to tak nebylo myšleno. Zdá se, že Culluhovi to stačí, ale je jasné, že to Seska jenom hrála.
Culluh se usadí na velitelské křeslo a velí změnit kurs na Hannon IV. "Co je tam?," ptají se. "Váš nový domov," říká Seska.
Celá posádka Voyageru je nahnána do nákladového prostoru, zatímco se Seska usadí na Chakotayově křesle a poskytne mateřský prs Kazonskému Nejmladšímu Válečnému Hrdinovi.
Loď je prohledána. Každý prostor prohledán. Ale před tím než ho může kdokoliv spatřit se Doctor deaktivuje na 12 hodin. Suderova kajuta je také prohledána, ale jsou nalezeny jen trosky. Nakonec, když jsou všichni v nákladovémm prostoru, jsou spočítáni a zjistí se, že dva z posádky chybí.
Vědí o chybějícím raketoplánu, Culluh tvrdí, že byl zničen, ale na Sesčino naléhání rozkáže začít po něm pátrat. Seska už není tou servilní ženou, a velí, aby pátrání bylo důkladné, a aby se zaměřili na stopy po warp pohonu. Cullh je otrávený, ale je také velmi rozradostněný z vítězství. Loď dosahuje Hannanu, vulkanického světa. Culluh velí lodi přistát. Když je Voyager bezpečně ukotven na povrchu, dovolí si maniakální triumfální smích a Seska se přidává.
 
Posádka (148 členů) je vyhnána ven a jsou jim odebrány komunikátory. Když Culluh přijde k Janeway její oči metají blesky. "Vhodný konec pro lidi, kteří se nechtějí podělit o svou technologii," jásá Culluh. "Teď budete žít bez ní." Ztroskotali a Janewayová a její posádka se musí postarat sami o sebe na nehostinné planetě. Její první rozkaz je nalézt vodu, jídlo a úkryt. Kráčejí pryč od lodi, ponecháni svému osudu.
 
 
Janeway se během chůze, radí s Chakotayem, Neelixem, Kimem, Torresovou atd. Radí jim, že si musí pevně udržovat naději na blízkou záchranu. "Můžeme si tím být jisti?," ptá se Neelix. "Vy jste morální důstojník, to máte vědět vy," odvětí Janeway. Pomalu začínají analyzovat planetu -- pravděpodobně je podobná prehistorické Zemi. (Obrovská ještěrka zvedne svou hlavu v temné jeskyni, aby prohlédla nezvané hosty).
Rozdělí se na týmy a dohodnou se na setkání po dvou hodinách -- jídlo, voda, úkryt, nebo jakékoli jiné zdroje, které by mohli využít. Hledí do blízkých hor, povsimno si onoho obyvatele jeskyně, který je také zdálky pozoruje.
Voyager odlétá. Culluh sedí na velícím křesle a Seska si dovolí spokojený úsměv. Pomsta se nejlepší chladná. Ve ztemnělé a opuštěné ošetřovně se objeví Doctor. V Suderově kajutě se neděje nic tak vzrušujícího. Za to za ventilační mřížkou praporčík Suder sedí uvnitř ventilace a přemýšlí.
Voyager letí pryč. Janeway hledí rozhodně k obloze ....
 
Pokračovaní příště... 
Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]