Investigations
SD : 49485.2
N : 135
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Navazuje na VOY:" Lifesigns" (Kazon timeline)...
Aby zlepšil morálku posádky Voyageru, rozhodl se Neelix z funkce morálního důstojníka na lodi, vysílat každý den pořad nazvaný Briefing z Neelixem, ve kterém bude informovat posádku, co je událo nového. První pokus byl dobrý začátek, ale Kim ho upozorní, že to bylo příliš povrchní. Jeho přemýšlení o Harryho kritice je přerušeno informací z můstku, že má hovor. Neelix si ho nechá přepojit do své kajuty.
Tam ho informuje jeho přítel, že jeden z člen posádky Voyageru, přesedá na jejich obchodní konvoj a již dál nepoletí domů do Alfa Kvadrantu. Neelix jde za Janeway a ta mu prozradí, že tím člověkem je Thomas Eugene Paris. (Pozn. Hleďme náš pan buřič odchází ) Tuvok dále vysvětlí, že je to výsledek jeho nespokojenosti, která se projevovala pozdním příchodem do služby, provozováním hazardních her, štvaní Chakotaye... (viz epizody VOY:"Meld", VOY:"Dreadnought", VOY:"Lifesigns"). Neelix je z toho velmi smutný a jde si s Tomem do jeho kajuty o tom promluvit.
Když tam přijde vidí jak si Tom balí věci. Tom vysvětlí Neelixovi, že byla chyba poslechnou Janeway a zúčastnit se mise Voyageru při hledání Maquis a snažit se celý rok předstírat, že zapadnul to posádky. Vůbec to nebyla pravda a on si to jenom namlouval. Proto se rozhodl odejít a zkusit štěstí jako pilot Talaxianských konvojů. Neelix rychle zpracuje toto horké a překvapující téma do jeho další show a během jeho vysílání se Neelix, Kes a Harry rozloučí s Tomem v transportním boxu.
Později je zasedání vyšších důstojníků a Janeway se zeptá Torres na určité anomálie warp-motorů. Torres to přizná a řekne, že se na opravě pracuje. Dále Janeway poděkuje Neelixovi za jeho poslední show, ve kterém se hezky rozloučil s Parisem. Kim si žádá, aby se Voyager příliš nevzdaloval, co když Tom změní názor. Janeway ho upozorní, že kvůli jeho chování na lodi, není důvodu se domnívat, že by změnil názor.
Michal Jonas (ano ten špión) volá ze strojovny a hlásí zhoršení stavu plasmy. Torres s Neelixem v patách tam rychle. Ovšem situace s motory je neudržitelná a tak je B'Elanna donucena vypustit plazmu do vesmíru, čímž ztratí Voyager warp-pohon. (Přesně jak chtěla Seska v minulé epizodě.) Jonas a další dva členové posádky jsou s popáleninami od horké plazmy, která začala unikat i do strojovny, přepraveni na ošetřovnu, kde jich Doctor bez větších problému ošetří.
Neelix je zavolán na můstek, kde po něm Janeway a Chakotay chtějí vědět, kde jsou materiály a látky, které potřebují na opravdu warp-motorů. Neelix se koukne na mapu a řekne, že nejbližší je v systému Hemakek. (Přesně tak, ta sama soustava, o které se zmiňovala Seska v minulé epizodě.)
Janeway nařídí letět tam, když najednou volá Talaxianský konvoj, a Neelixův přítel oznamuje, že je napadli Kazoni, ale vůbec neměli zájem o jejich náklad, ale pouze o Toma Parise.
Později na palubě Kazonské lodě : Tom Paris je uvítán Seskou. Seska mu prozradí, že v soustavě Hemakek již čeká velké množství lodí a číhají na Voyager. Dále se snaží získat jeho loajalitu, protože až obsadí Voyager budou mocnou silou v Kvadrantu. Dále se ho zeptá na informace o Voyageru, ale on ji odpoví, že již někoho na Voyageru mají, a že ji neřekne nic. (Odkaď Paris ví, že na Voyageru je špión?) 
Neelix provede dedukci - odkaď se mohli Kazoni dovědět, že Tom Paris je teď u Talaxianů. Talaxiani jim to neřekli, to by byla sebevražda, a tak, co když jim to řekl někdo s Voyageru. A tak zajde do strojovny (sice tam je teď frmol ) požádá Jonasa (proč zrovna jeho), zda-li by mu neukázal komunikační záznamy. Jonas mu je ukáže, ale Neelix si všimne, že v záznamech jsou mezery.
Jonas se mu snaží vysvětlit jako fragmentaci dat, ale Neelixovi to nějak nesedí. Jonas si uvědomí, že Neelix začíná být pro něj nebezpečný a rozhodne se ho zabít. Už už by se tak stalo, když do strojovny zavolá Doctor a žádá, aby ho Neelix zařadil do jeho show, protože mu to předčasem slíbil. Neelix ho odbude a odejde živý ze strojovny. 
Později přijde Neelix za Tuvokem o oznámí mu svá překvapující zjištění. Tuvok mu nařídí, aby přestal, protože to ohrožuje jeho bezpečnost, ale Neelix se odmítá vzdát a jde do strojovny pokračovat v pátrání. Tentokrát mu pomáhá Hogan, který opravdu něco nalézá a posílá Neelixe někam na palubu 4, protože odtamtud byli ty vysílání zasílány. Neelix tam přijde a teda to kajuty špióna a s hrůzou zjišťuje, že kajuta patřila.... Tomu Parisovi.
Další den oznámí Neelix své zjištění posádce. Janeway a Tuvok sledují to vysílání."Přiveďte mi ho" nařídí Janeway Tuvokovi.
Neelix sedí v pohotovostí kajutě kapitána a ukazuje kapitánovi a Tuvokovi svoje důkazy. Tuvok je odmítá a vysvětluje, že důkazy vedoucí na Parise tam byli záměrně přesunuty. Kapitán se podívá na Tuvoka a rozhodne se odkrýt karty. Zavolá Chakotaye z můstku.
Když přijde první důstojník, kapitán spustí. Před několika týdny Tuvok objevil, že je na lodi zrádce, ale nedokázal zjistit, kdo to je. Proto spolu s kapitánem se rozhodli požádat Parise, aby se zúčastnil jejich plánu na vypátráni špióna. Plán byl takový, že Tom si měl velmi zhoršit svoji reputaci a přesvědčit všechny na lodi, včetně špióna, že odchází z důvodu, že již nechce dál letět domů na Voyageru. Špión by o tom určitě informoval Sesku a ta by si Tomas už našla. Úkolem Toma bylo dostat se do záznamu Kazonů a odvysílat Voyageru zprávu o tom, kdo je tím špiónem.
Když si to Chakotay vyslechl, naštval se a zeptal se (ještě mírně) : "A proč se o tom nebyl informován?" Tuvok mu objasní, že má podezření, že špiónem je jeden z Makistů a nechtěl ho dostat do nepříjemně situace. "Jinými slovy, jste mi nevěřili.". Janeway poznamená, že bylo v zajmu situace aby o tom vědělo, co nejmíň lidí a navíc ho chtěli využít, aby dělal svou práci. To samozřejmě moc Chakotaye neutěšilo. Ale jak pokračovat dál. Janeway řekne Neelixovi, aby pokračoval ve vyšetřování, ale od teď bude pod částečnou ochranou Tuvoka jeho lidí.
Mezitím na palubě Kazonské lodi : Tom zjistí, že tím špiónem Michael Jonas. Přitom ho však načapá Seska, ale Tomovi se po krátké přestřelce podaří utéct v Kazonském raketoplánu. Ovšem Kazonská loď ho pronásleduje a pokouší se ho zničit.

 
V té době opět přichází Neelix do strojovny a najde tam jenom Jonase. Jonas začne provádět operace, kterým sice Neelix moc nerozumí, ale nelíbí se mu. Například uzavře strojovnu do silového pole.
Mezitím je Paris pronásledován Kazonskou lodí ale naváže kontakt Voyager a prozradí, že nesmí letět do soustavy Hemakek a špiónem je Jonas. Těsně před explozí (jako obyčejně) ho v pořádku přenesou. Mezitím se Jonasovi podařilo vyřadil zbraně a tak je Voyager bezbranný proti jedné (sice menší) Kazonské lodi, která zahájila palbu. 
V té době taky definitivně dojde ke konfrontaci mezi Neelixem a Jonasem ve strojovně. Rvačka je zuřivá a navíc dojde k prasknutí warp-motoru. Nakonec vyhraje Neelix, když se mu podaří Jonase shodit do warp-plasmy a tak se zrádce vlastně bez stopy vypaří. 
Neelixe zaktivuje obnoví některé funkce (asi i zbraně), a tak může Voyager těžce poškodit útočící Kazonskou loď. Tuvok se konečně dostane do strojovny, ale Neelix už má všechno pod kontrolou a přivítá "pana Vulkana". Další ráno, se Neelix ve své show baví s Tomem, který klidně vysvětlí celé jeho dobrodružství a hlavně se omluví všem za své chování a nejvíc komandéru Chakotayovi a Neelix se omluví Doctorovi, že ho zařadí do své show zítra - tentokrát určitě.
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]