Deadlock
SD : 49548.7
N : 137
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum
Scénář...

Praporčík Samantha Wildman v pokročilém stádiu těhotenství sedí v kantýně a jí. Vyruší ji Neelix a požádá ji o spravení replikátoru, protože trocha blbne. Jakmile se sehne, aby se lépe podívala na replikátor ucítí stahy a Neelix ji rozradostněně odvádí na ošetřovnu. Porod probíhá celkem dobře a všichni na můstku sedí a netrpělivě čekají jak to dopadne. Janeway má trocha obavy, zda-li je vhodné mít na palubě dítě, protože tu není žádné místo, kde by si mohlo děcko hrát, ale jinak se těší. Atmosféra očekávání je přerušena Tuvokem, který ohlásí asi 20 Vidiianských lodí a 2 jejich planety. Kapitán vydá rozkaz změnit kurz do nedaleké mlhoviny, která by měla poskytnou účinné krytí, proti Vidiianským senzorům.
Na ošetřovně porod se začne zhoršovat. Wildman začne pociťovat bolesti (její dítě je napůl Katarian) a proto Doctor se rozhodne pro transport dítěte z těla matky. Transport je úspěšný jenom dítě má snížený osmotický tlak v buňkách, vada, která se dá vyléčit.
Najednou na můstku zjišťují vážný problém. Zničehonic vyletí z warpu a zásoby antihmoty se začínají rapidně zmenšovat. Torres navrhne k vyřešení problému protonové výbuchy každých 30 sekund, ale dříve než je spustí, se loď pod jedním takovým výbuchem otřese. Protonové výbuchy začnou snižovat integritu trupu. Na ošetřovně se Doctorovi nedaří zachránit dítě i přes jeho nejlepší snahu. A aby to pro Doctora nebylo dost, zranění z celé lodě přicházejí na ošetřovnu a tak začíná mít plné ruce práce. Energie na celé lodi začíná klesat, což má za následek, že i Doctorův program začne vypadávat.
Na můstku Kim navrhne řešení jak posílit interiér lodi a Janeway mu nařídí, aby jej proved. Kim spolu s Torres a Hogenem začnou na jedné z palub provádět plán, když je náhle Hogan zasažen protonovým výbuchem a začne volat o pomoc. Kes se ozve a běží za ním. Při dalším výbuchu se otevře díra v trupu na místě, kde byl Harry. Harry se ledva zachytí, ale nepodaří se mu udržet a je vysán do vakua
Poté až se Torres vzpamatuje, jde za krvácejícím Hogenem. V jedné z chodeb se objeví Kes, ale najedou při průchodu určitým místem zničehonic zmizí (Později je to místo označeno jako prostorový zlom). Torres nevěří vlastní očím, a aby se přesvědčila, hodí tam jednu část trubky, kterou našla na zemi. Ta zmizí taky.
Na můstku se Chakotay snaží magnetizovat trup. Tuvok začne s dlouhým výčtem poruch, závad a poškození. Na konec taky oznámí, že nově narozené dítě zemřelo.
Další protonový výbuch otřese můstkem. Na palubě 1 dochází k dekompresi a tak je posádka můstku nucena uniknout. Janeway utíká do výtahu jako poslední, ale ještě se otočí. Překvapeně uvidí dva můstky jako kdyby přes sebe překryté, a na tom druhém mlhavějším jsou lidé. Dokonce tam sedí i ona.
Druhá Janeway se na sebe podívá jak utíká z můstku do výtahu. Okamžitě nařídí Kimovi, aby oscanoval můstek. Když se zeptá proč, Janeway odpoví, že právě viděla sama sebe, jak vchází do výtahu a "vypadala jsem hrozně."
Na ošetřovně tohoto Voyager je všechno v klidu. Dítě je v pořádku a Kes a Doctor se spolu se šťastnou matkou těší z novorozeněte. Janeway přijde na ošetřovnu, prohodí pár slov s Wildman, ale daleko víc se zajímá o druhého pacienta...druhá Kes je bezvědomí. Když ji Doctor probere, tato Kes vysvětlí, co se stalo na jejím Voyageru - protonové výbuchu vážně poškodili její Voyager. Janeway proto okamžitě vydá B'Elanně rozkaz zastavit protonové výbuchy.
Později na můstku se Harry a Chakotay snaží ostatním vyšším důstojníkům vysvětlit, co se stalo. Nejpřijatelnější hypotéza je, že pomocí divergenčního pole uvnitř mlhoviny se zdvojnásobila hmota. Janeway si vzpomene na jeden experiment, o kterém kdysi slyšela, který pracoval s divergenčním polem. Vědcům se taktéž podařilo duplikovat částice, ale nefungovalo to na antičástice, to znamená, že pokud je to pravda, zdroj energie lodi se nezdvojnásobil a oba Voyagery čerpají ze stejných zásob. Na závěr to shrnou do stručné formulace - nyní jsou dva Voyagery ve stejném čase na stejném místě, ale mají pouze jeden zdroj energie!! (Budu používat značení - Voyager(1) pro ten nepoškozený a Voyager(2) pro ten poškozený, to samé pro osoby)  (Pozn. : Nyní si čitateli polož otázku - Který Voyager zůstane?)
Na Voyageru(1) se Janeway(1) a Torres(1) pokusí kontaktovat Voyager(2). Torres(1) se podaří na druhý Voyager poslat zvukový signál. Janeway(2) právě přichází do provizorního můstku ve strojovně, když tu náhle se ozve pronikavý zvuk. Torres(2) zjistí, že signál je vysílán z lodi Federace a naváže kontakt. Janeway(2) s hodně rozcuchaným účesem a zraněná na tváři se otočí k monitoru za sebou, kde za chvíli uvidí Janeway(1) s klasicky dokonalým účesem, která ji řekne, že to, co vidí, je reálné.
Později na Voyageru(2) hovoří se Janeway(2) svými vyššími důstojníky o tom, co právě zažila. Tuvok(2) sice namítá, že to může být past, ale Janeway(2) si to nemyslí a souhlasí se spolupráci na plánu, rozdělit Voyager na dva, ale už, aby nebyly na stejném místě. Pokus se nezdaří. Torres do zdůvodňuje velikou chaotičností divergenčního pole. A tak se musí rozhodnou pro jiný plán. Janeway(1) a Kes(2) vybaveni zařízením, které jim umožní ve zdraví projít prostorovým zlomem, přijdou na Voyager(2). Janeway(1) přijde do strojovny, aby si pokecala s Janeway(2) tváří v tvář.
 
Obě stojí před velkým problémem jak zabránit destrukci obou lodí, protože mají jenom jeden energetický zdroj. Evakuace Voyageru(2) nepřichází do úvahu, protože by došlo k destabilizaci a opět k výbuchu obou lodí. Janeway II je rozhodnuta svou loď zničit, aby umožnili přežít Voyageru I, ale Janeway I to odmítá a nechává si ještě 15 minut na rozmyšlenou.
 

 
Janeway(1) se vrátí na svůj můstek. Tuvok(1) oznámí svému kapitánovi, že se přibližuje jedna Vidiianská loď. Vidiianský kapitán zjišťuje, že Voyager je bezbranný (vidí jenom jeden Voyager). Jedniným výtřelem zneškodní zbytky obrany Voyager...Voyager(1) je zasažen. Voyager(2) ne!!
Janeway(1) zavolá Janeway(2) a vysvětlí ji, že její loď je právě obsazována Vidiiany. (Pozn.: Situace se obrátila.) Janeway(2) navrhne pomoc, ale Janeway I ji odmítne a rozhodne se pro autodestrukci svéí lodi. Jediné, co chce po Janeway(2) po své dvojnici, je aby se dokázala vrátit domů a vzala Kima I a novorozeně sebou. Janeway(2) souhlasí. Janeway(1) nařídí Kimovi I, aby vzal novorozeně a šel na Voyager(2). Harry(1) sice nejdřív protestuje, ale pak jde vykonat rozkaz. Janeway(1) spustí autodestrukční mechanizmus.
Mezitím na její lodi Vidiiani až příliš hladko zabíjejí členy posádky (Tuvoka, Parise,...). Doctor(1) schová dítě, ale Vidiiani se již dostanou na ošetřovnu. Právě zjišťují, že Wildman nedávno porodila dítě a začnou ho hledat. Harry(1) se objeví včas a zabije oba Vidiiany v ošetřovně. Vezme od Doctora(1) dítě a pospíchá na Voyager(2).
Vidiiani vtrhnou na můstek Voyager(1). Kapitán(1) a její první důstojník jich příjemně uvítají. Vidiiani si všimnou, že je spuštěn autodestrukční mechanizmus, ale už ho nemůžou zastavit "3...2...1...BUM!!"
Voyager(1) exploduje. Spolu s ním i Vidiianská loď. Voyager(2) zůstane nepoškozen. Kim(1) a dítě procházejí prostorovým zlomem právě včas. (Nastává přečíslování - mažu všechny(1) a (2))
Později Tuvok informuje Janeway o postupujících opravách a dále s ní pokračuje v rozhovoru o tom, jak byli obě posádky rozdílné. Wildman má svoje dítě zpět a je šťastná. Jenom Harry si "stěžuje" Janeway, že je z toto trocha zmatený. Říká, že je to jeho posádka, ale vlastně není. Vy jste můj kapitán, ale vlastně taky ne. Je to pro něj trocha podivné. Janeway se úsměvem odpoví: "Jsme důstojníci Hvězdné Flotily, Podivnost patří k naší práci." [Zvukový záznam...]
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]