Fair Trade
SD : neuvedeno
N : 156
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Neelix se evidentně na palubě Voyageru nudí, připadá si nepotřebný a tak se snaží za každou cenu získat novou práci (funkci). Nejdřív to zkouší u Tuvoka jak bezpečnostní důstojník - bez úspěchu, pak u B'Elanny ve strojovně - opět bezúspěšně. Nakonec ho zavolá Janeway na můstek, rozradostněný Neelix tam už běží.
Když tam Neelix dorazí, ukáže mu Janeway na obrazovce rozsáhlou mlhovinu. Neelix ji označí jako Necritský prostor, kterému by se nejraději vyhnul. Ovšem Tuvok oznámí, že ten prostor je natolik rozlehlý, že by to nebylo rozumné. Janeway se zeptá Neelixe, zda-li je tady na blízku planeta nebo stanice, kde by mohli doplnit zásoby. Neelix si vzpomene, že tady jedna je, ale nemůže si vzpomenout na koordináty. Chakotay mu pomůže a oznámí, že ji objevil asi 3 světelné roky od jejich pozice. Janeway nařídí tam letět.
Když se Voyager přilíží, spojí se s nimi správce stanice jménem Bharat. Oznámí ji podmínky pro obchodování na stanici (dosti tvrdé -20% zisku musí být mu odvedeno), ale Janeway nemaje na výběr souhlasí.
Když Voyager přistane, posádka se vyhrne na stanici. Chakotay a Paris hledajíc vřetenové ložiska narazí na překupníka drog. Jeho nabídku pochopitelně odmítnou. Mezitím Janeway zajde za Bharatem s prosbou zda-li by ji nemohl poradit, kdo ji mohl prodal Pelgreum. Bharat ji řekne, že je vzácné, ale podívá se po něm.
Neelix shání mapu Nectirského prostoru. Při svém hledání narazí na svého starého přítele Talaxiana Vixe. Sednou si spolu ke stolu a začnou si vyprávět o tom jak na tom jsou. Neelix se pochválí, že je na kosmické lodi. Vixovi se však moc dobře nevede, Bharat mu zabaliv raketoplán a tak již 3 roky "hnije" na této stanici. Jak jejich rozhovor pokračuje Neelix přizná, že není až tak spokojen na Voyageru.
Sice je kuchařem, morálním důstojníkem, neoficiálním velvyslancem a průvodcem v Delta Kvadrantu, ale protože jeho znalosti Delta Kvadrantu končí u Necritského prostoru, kuchaře ani morálního důstojníka vlastně Voyager nepotřebuje a velvyslance doopravdy taky ne, připadá zbytečný a tak musí sehnat mapu Necritského prostoru, přece nemůže nechat letět Voyager do nezmapované oblasti. Vix by se zase rád dostal ze stanice a tak využije Neelixovi nespokojenosti a toho, že mu Neelix něco dluží (spolu kdysi něco provedli a chytili jenom Vixe a on Neelixe neprozradil) a začne vymýšlet plán.
Ještě téhož dne Vix navštíví Neelixe v jídelně, kde prozradí svému kolegovi, že již prodal Voyageru magnetická vřetenová ložiska, dostal plán. Může prodat léky na jakousi plicní chorobu jednomu doktorovi a on mu za to dá Astrometrickou mapu. Neelix souhlasí a Vix ho ještě požádá, aby se o tom nikomu nezmiňoval, protože si nemůže dovolit platit oněch 20% Bharatovi.
Později toho dne. Neelix a Vix letí v raketoplánu zpět na stanici. Neelix si trocha ztěžuje, že slíbil Chakotayovi více Pergrea a celkově se mu to přestává líbit. Těsně před transportem do jedné opuštěné sekce stanice se Vix ozbrojí Federálním phaserem, který je v raketoplánu. Neelixova nedůvěra stoupá, ale Vix ho ubezpečí, že je to jenom pro jistotu. Pak se transportují.
Uvnitř stanice se potkají s chlapíkem jménem Sutok (ten stejný, který Tomovi a Chakotayovi nabízel tu drogu). Vix mu odevzdá "léky" a Neelix se tak dovídá, že jsou to drogy. To ho dopálí. Větší problém nastane, když Sutok odmítne zaplatit a vystřelí po Talaxiánech. Vix moc dobře věděl proč si sebou bral phaser a v sebeobraně zabije Sutoka. Neelix se chce okamžitě přiznat, ale Vix mu připomene dluh a Neelix to neřekne. 
Na druhý den na palubě Voyageru. Bharat oznámí Janeway a ostatním vyšším důstojníkům, že na stanici byla spáchána vražda a bylo použito Federální zbraně. Janeway Bharata ubezpečí, že bude celá posádka Voyageru spolupracovat. Později Tuvok si předvolá Neelixe k výslechu, ale on je to spíš informativní rozhovor. Tuvok vůbec nepodezřívá Neelixe, ale spíš Vixe a tak požádá Neelixe, aby mu pomohl při výslechu Vixe. Ten se uskuteční na stanici a Vix nic neřekne. Neelix na chvíli ještě s Vixem zůstane. Vix u odhalí, že zákazníci, kteří byli původními majiteli těch drog, chtějí svoje peníze, ale on žádné nemá. A tak se snaží ukecat, aby získat vzorek plasmy s Voyageru. Neelix již zjevně naštvaný, to nejdřív odmítne, ale pak se to rozhodne udělat.
Toho dne večer se Neelix rozhodne tu plasmu odebrat, ale není toho schopen. Vrátí se na stanici a řekne Vixovi, že to neudělá, ale má plán jak s z toho dostat. Jeho plán je šílený....
Mezitím bezpečnost stanice zatkne Toma a Chakotaye z pašování drog. Jako usvědčující materiál je použit rozhovor Toma a Chakotaye s Sutokem, který byl pak zabit. Janeway brání svoje lidi a přiomíná Bharatovi, že je to pouze nepřímý důkaz. 
Později Neelix a Vix jdou za Bharatem a přiznají se a nabídnou mu, že se pokusí ty pašeráky na stanici zajistit. Bharat nemaje co ztratit s tím souhlasí, pouze je oba ujistí, že to pravděpodobně jejich poslední den v životě. Pak se podle plánu střetnou s Collaty a Neelix odevzdá jejich šéfovi (Tosin) plazmu. To vše sleduje na obrazovce Bharat a zjistí, že mu opravdu někdo posílá falešný signál, protože mu Vix a Neelixe najednou zmizli z obrazovky. Mezitím Tosin zjistí podraz (plasma není kvalitní) a chce Neelixe zabít. Neelix ho však jemně upozorní, že předtím než přišli otevřel ventil, celá místnost je naplněna částicemi plasmy a proto není dobré střílet ani se transportovat. Za chvíli vtrhne Bharatova ochranka a začne se střílet. Celá místnost exploduje...
Neelix se probudí na ošetřovně. Doctor mu sděluje jeho stav a Tuvok, že jeho přítel Vix mu vřele děkuje, protože mu Bharat vrátil raketoplán. Pak přijde Janeway, všechny pošle pryč chtěje si s Neelixem promluvit o samotě. Vynadá mu ( a dost ) a odhalí mu, že neví jestli mu ni nadále muže věřit.
Neelix sa svoji obhajobu řekne, že potřeboval mapu, protože dál již nezná cestu, a pak se do toho zamotal. Janeway ho nevyhodí s Voyageru, ale upozorní ho, že za ty dva roky si mohl všimnou, že nejdůležitější vlastnosti člena posádky lodi Hvězdné Flotily je pravdomluvnost. Pak mu rozkáže, že bude dva týdny čisti deutériové potrubí, aby mohl o její slovech přemýšlet.


Pozn.: Epizoda uvádí novou postavu - Vulkanského praporčíka jménem Vorik, který pracuje jako technik ve strojovně.
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]