Macrocosm
SD : 50425.1
N : 154
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Neelix a Janeway se vracejí v raketoplánu z jednání s představitelem rasy Tac Tac (Komunikace s touto rasou byla velmi komplikovaná, protože Tac Tac ne jenom mluví, ale svůj projev doprovázejí velmi teatrálními gesty, které Janeway pochopitelně neovládá). Janeway si velmi pochvaluje Neelixův výkon při jednání a uvažuje, že Neelixe "povýší" z funkce morálního důstojníka do funkce velvyslance. Neelixovi se to moc líbí. Raketoplán přilétá na místo setkání, ale Voyager tam není. Neleznou ho asi 1 světelný rok daleko. Když se k němu přiblíží, nikdo neodpovídá. Nemohou zjistit ani známky života - pouze jakousi bioelektrickou interferenci.
Vstoupí na palubu, ale nikdo jich nevítá. Svítí poplach, počítače jsou nefunkční, nefunguje ani komunikace. Chvíli jdou po chodbách a za chvíli Janeway zaznamená jeden funkční počítač v kajutě praporčíka Wildman. Vejdou tam a zjistí, že je to pouze vysílání "Briefingu s Neelixem". Ale v kajutě nikdo není. Jediné, co se jim podaří Janeway zjistit, že asi před 10 hodinami bylo vše OK, protože jídlo pro mrně praporčíka Wildman, které tam našla, bylo replikováno asi v té době.
Vyjdou z kajuty a všimnou si podivného zvuku a stínu v nedaleké chodbě. Jdou za tím. Přijdou až do turbovýtahu, ale nenajdou nic. Janeway vydá povel na můstek. Výtah se rozjede. Neelix poznamená, že je mu horko, a Janeway vysvětlí, že je to kvůli tomu, že motory nepracují a tak plasma nemůže ventilovat. Neelix si vzpomene, že podobně horko mu bylo na Rynaxu a Janeway si vzpomene na své dětství v Indianě. Po chvíli se však výtah náhle zastaví a za dveřmi je slyšet opět ten podivný zvuk (je to jako bzukot velké vosy).
Najednou se skrz škvíru ve dveřích protáhne jakési chapadlo a vykydne na Neelixe jakousi mazlavou látku. Janeway je pohotová, a phaserem to zneškodní.

Dále však musí po svých. Vylezou vrškem výtahu a pak lezou jednou Jeffriho trubicí za druhou směrem k můstku. Janeway objeví známky života asi o tři palubu výše. Jsou na živu a popohání Neelixe, aby šel dál. Neelix však nemůže, protože začíná mít problémy s dýcháním. Jedna plíce, asi ta kterou mu zapůjčila Kes, nepracuje v těchto kritickým podmínkách úplně optimálně. Janeway proto vyšplhá sama pár podlaží pro lékárnu. Když je nahoře uslyší Neelixe volat o pomoc. Rychle se vrací, na místo, kde zanechala Neelixe, ale už ho tam nenajde.
Později se Janeway dostane do strojovny, kde provede změnu na Akční Káťu. Janeway si vysvleče uniformu i modrý rolák pod ní. Zůstane jenom stejně modré tilko. Na něj si připevní komunikátor a z jakési bedny si vytáhle baťoh, do něho nahází všechno možný a nemožný. Vybaví se i sympatickou Rambo kudlou a hlavně velkou phaserovou puškou (stejný model jako ve First Contactu) (Pozn.: Neodpustím si poznámku - tato scéna mi připadala jako s Vetřelců, když si Sigourney Weaver chystala nádobíčko - jinak celá epizoda mi připadala jako Vetřelci, někde až moc trapně) (Další proměna na Action Kate)
Později se Janeway dostane na můstek, kde odvysílá nouzové volání o pomoc. Při vysílání ji píchne jakási muška. Janeway ji sice rozplácne, ale na ruce ji zůstane velmi nebezpečně vyhlížející píchnutí.
Pak zamíří Janeway do kantýny, kde leží asi 30 lidí včetně všech vyšších důstojníků. Pravé když si prohlíží Chakotaye, všimne si, že na krku na škaredý pupínek, z kterého vyletí asi 3 mušky, velmi podobné té, která ji před chvíli píchla. Pak náhle za sebou uslyší bzučení, otočí se a zlikviduje další mušku - tato má však asi 40cm v průměru. (Při tomto zvěšení se ukáže, že entita má tělíčko a zněj vyčnívající tři chapadla, které se neobyčejně hezky vlní.) 
Pak pospíchá na ošetřovnu, protože se začíná cítit špatně. Když násilím otevře dveře od ošetřovny, překvapí ji sice Doctor tím, že ji dá phaser pod krk, ale když si všimne, kdo to je, pustí Janeway dovnitř a začne ji ošetřovat a vyprávět, co se všechno stalo.
Doctor vypráví : Zatímco co Janeway a Neelix byli u Tac Tac, Voyager odpovídal na nouzové volání z důlní kolonie, která hlásí, že byla napadnuta neznámým virem. Doctor získá svolení od Chakotaye, aby provedl výsadek. Tam získá první informace o viru pozorováním mušky, která právě vyletěla z krku jednoho dělníka. Doctor sice žádá, aby mohl přenést nemocného na Voyager na ošetřovnu pod ochranné pole, ale Chakotaye to pochopitelně zamítne a Doctor se transportuje zpět na Voyager.
Transportní paprsek samozřejmě odhalil cizí organizmy, ale během toho, co Chakotay nařídil zničení viru a Doctor to provedl, virus se dostal přes transportní buffer do dalším systémů.
Doctor později vysvětluje Chakotayovi, že virus je výborně přizpůsobený na humanoidní DNA, a že se dokáže reprodukovat z mikroskopických forem, až po makroskopické (ty mušky a později ty 40cm potvory). Proto jej pojmenoval jako makrovirus, ale hlavně oznámil prvnímu důstojníkovi, že dokáže vyvinout protilátku.
Mezitím B'Elannu jde do jídelny, aby se podívala ne nefungující gelovou baterii (vzpomeňte si na VOY:"Learning Curve"), která je určitě hlavním důvodem, proč si hlučný dav v jídelně včetně Toma Parise stěžuje na replikátor. Když otevře poklop na replikátoru, zjistí, že gelová baterie je jakási podivná. Když se jí dotkne, vyteče na ni ještě podivnější zelená látka.
Doctor přijde za B'Elannou, která se necítí dobře, do jídelny a s hrůzou zjišťuje, že makrovirus se dostal na loď. Když to ohlásí na můstek, Chakotay okamžitě vydá rozkaz uzavřít palubu 2.
Ne o moc později, Kes študuje pod mikroskopem vzorek, který Doctor získal v jídelně. Kes hlásí Doctorovi, že jej vidí, ale pak když se podívá znova, tak už tam není. Doctor okamžitě vydá rozkaz uzavřít mikroskop do silového pole. Pak se s Kes spolu dívají jak se muška odráží od silového pole.
Ještě od trocha později je Doctor připraven vyzkoušet svoji protilátku. Stáhne silové pole a makrovirus, nyní už asi 50cm velký, na něj zaútočí. Obtáhne se kolem Doctora, ale Doctor mu píchne svoji látku. Macrovirus pleskne sebou na zem. Doctor krásně poznamená : "Jeden je mrtvý, zbývá ještě 10 miliard."
Doctor se vrátí do jídelny s hyposprejem, ale okamžitě se stane centrem zájmů dvou makrovirů, kteří na něj zaútočí. Doctorovi se podaří uniknou, ale s lodí a její posádkou to vypadá špatně.
Povídaní je u konce. Doctor dá Janeway protilátku, protože je infikována makrovirem i když poznamenává, že tato protilátka by zatím by neměla být používána na lidech. Za chvíli oba uslyší bzukot za dveřmi ošetřovně. Janeway se zeptá, zda-li by protilátka mohla být roznesena po lodi vzduchem. Doctor, řekne, že jo, ale cirkulační systém momentálně nefunguje. Potvůrky zesílily bzikot, asi si zavolali posily. Hm, je čas jít. A tak oba radši rychle prchnou Jeffriho trubicemi z ošetřovny.
Zatímco jde Janeway do místnosti z klimatizační kontrolou a likviduje jeden makrovirus za druhým, Doctor se ohlásí z raketoplánu a řekne Janeway, že makroviry ho našli a takřka zničili jeho holoemiter a tak je to jenom na ní. Janeway po chvíli dojde k ovladači klimatizace, ale dřív než ho nastartuje, se loď otřese pod palbou.
Janeway otevře kanál k lodi a tam se ozve jeden Tac Tac. Oznámí, že odpovídá ne její volání, ale chová se stejně jako oni se chovali k důlní kolonii. Janeway řekne, že má protilátku na makrovirus, a podaří se vysvětlit Tac Tacovi, že když zničí její loď, nebude mít šanci ji vyzkoušet a pak případně se o ní podělit. Tac Tac to přijímá a dá ji jednu hodinu.
Janeway však odhalí, že kvůli palbě je klimatizační systém nepoužitelný. Jediné, co funguje je raketoplán a simulátor... Katuška dostane nápad. Zjistí od Doctora, že makroviry jdou tam, kde je hodně lidí a tak naprogramuje simulátor na plážovou párty s mnoha lidmi. Za chvíli tam už přiletí roj makrovirů a začínají útočit na hololidi.
Janeway si připraví Antivirovou bombu, přijde k simulátoru, nastaví ji na 40 sekund a chystá se ji do simulátoru hodit. 
Ale problém. Přichází jeden opozdilec na party a začíná se vážně zajímat o Janeway. Shodí Janeway na zem, bomba ji pochopitelně vypadne a makrovirus natahuje chapadlo, aby ji bodnul.
Janeway se daří unikat chapadlu (nepochopitelná scéna), pak se ji podaří vstát s svým Rambo nožíkem bodne do makroviru. Makrovirus mrtvý padne na zem. (Celkem asi 6:1 pro Akční Káťu) Janeway na poslední chvíli hodí bombu do simulátoru a odběhne do bezpečí.
Pak se vrátí Janeway na ošetřovnu a oznámí Tac Tacovi, že byla úspěšná a když bude tak hodný, aby neničil její loď, pak mu protilátku dá. Tac Tac si to pochvaluje (pořád mává u toho rukama) a vypíná spojení.
Později Janeway sedí v kapitánské kajutě a kreslí. Přijde za ní Chakotay a pozývá ji do simulátoru - posádka jde lyžovat. Janeway sice říká, že má ráda lyžování, ale nyní potřebuje trocha jinak relaxovat. Chakotay odchází a zanechává bývalou Akční Káťu její relaxaci.
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]