The Q and the Grey
SD : 50384.2
N : 153
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Navazuje na VOY:"Death Wish" (Q timeline)...
Posádka Voyager sleduje výbuch supernovy. Všem se to náramně líbí a Janeway dodá, že zatím jenom 2 další lodě Hvězdné Flotily sledovaly výbuch supernovy a potom přežily. Dokonce oni drží rekord, co se týče vzdálenosti od supernovy. Neelix pronáší jedno WOW za druhým a svěřuje se svými pocity k Tuvokovi. Tuvoka však tato podívaná vůbec nevyvedla z míry - jako obyčejně.
Chakotay pošle Janeway do kajuty, aby si odpočinula, protože vidí, že je velmi unavená. Janeway bez reptání jde. Otevře svou kajuty a vidí, že postel i celá kajuta vypadá jinak. Okamžitě volá bezpečnost : "Janeway můstku, vetřelec!"
 

"Není potřeba volat pokojskou službu, Kathy, už jsem to zařídil" řekne nějaká postavička v stínu u dveří předsíně.
"Oh, Q!!" tiše zakleje Janeway. A opět volá bezpečnost. Ovšem Q ji ujišťuje, že se žádné pomoci nedovolá a určitě je nebude nikdo rušit. Oba se postaví na opačné strany postele.
Janeway : "Co tady děláte?"
Q pozvedne skleničku : "Na nás"
Janeway : "Není žádné my, Q"
Q : "Noc ještě nezačala a prostírání je v saténu..."
Janeway : "Vypadněte, ale nejdřív spravte tu postel."
Q : "Nechtěl jsem mít nic do činění s Flotilním prostíráním. Dělá se mi zněj vyrážka"
Janeway : "Ale vy určitě nebude mít nic dočinění s postelí, toho se neobávám..."
Q : "Oh, Kathy, nebuď takový puritán. Přiznej to. Už je to dlouho, co jsme se neviděli..."
Janeway : "A zase dlouho neuvidíme. Teď vypadněte."
Q : "Příliš těsné, Proč se neoblékneš trochu víc pohodlněji..." záblesk a Janeway v jejím růžovoučkém noční prádélku. Janeway se na sebe podívá v napůl šokovaně a napůl znechuceně.

 
Janeway : "Když si myslíte, že tento dětský pokus o svedení bude úspěšný, tak jste naivnější, než jsem si kdy myslela."
Q ji chytí a přehodí s ji přes ruku a nakloní se k ní: "Aha"... a teď ji vybalí co konečně po ní chce ..."Je to proto, že jsem ti neřekl, proč tady jsem. Ze všech žen, ze všech ras ve všech galaxiích.. Jsem vybral tebe jako matku mého dítěte!!!"
Ústa Janeway se otevřou v šok.
Rozhovor pokračuje. Ovšem nedospěje k ničemu. On ji chce a ona jeho nechce. (Typické). Q ji po chvíli začne podezírat, že to sním jenom hraje (přece mi nemůže odolat).
Q : "Aha, už vím, toto je jeden z hloupých lidských rituálů. Snažíte se mi to ztížit."
Janeway : "Je to víc, než si myslíte, Q. Je to nemožné."
Q : "Drahoušku, Výzva, to může být zábavné!" a zmizne.
Janeway ohlásí na můstek Chakotayovi přítomnost Q, a když se ji první důstojník zeptá co chtěl, řekne jenom, že měl osobní požadavky,..."ale mám dojem že se ještě vrátí."
Další ráno řekne Janeway Chakotayovi podrobnosti. A on si trochu zažertuje: "Já vím, nemám právo se tak cítit, ale tento posel pekel místo mně?"
"Nevěřil jsem, že jsi tak žárlivý" řekne Q, který se náhle objeví a dodá k Janeway "To si měla říct, že je v tom jiný muž."
Janeway : "Protože není," a Chakotay dodá "nějaké otázky?"
Q pak v hlavě rozvine teorii - to je určitě kvůli tetování : "Moje je větší!!" a půl tváře má potetovanou. "Ne dost velké" odpoví Janeway a odchází na můstek. Chakotay v zápětí za ní.
Hvězdné datum 50384.2 : Kapitán dá svolení komukoliv z posádky hovořit s Q, aby se tak dozvěděli víc o jeho pravých motivech. Q se objeví v simulátoru se slovy, kde jsou Tom, Harry a Neelix, ale nikomu z nich se nepodaří zjistit, co Q vlastně chce.
Později sedí Janeway ve své kajutě a nejednou uslyší vrnění. Popojde ke stolu ta tam najde štěně. Vezme ho do náruče a podívá se nahoru, kde sedí na stole Q: "To nebude fungovat Q". Q jelikož vidí, že ani tímto způsobem Katušku neobměkčil ji požádá o rozhovor - pouze o rozhovor. Janeway souhlasí. Oba se posadí na gauč u okna (Janeway si hodně odsedne od Q, který stále drží to rozkošné štěně) a Q spustí. Vyleze z něj, že je osamocený. To mu Katuška samozřejmě nezbaští, ale Q se nevzdává a řekne ji, že ona je taky sama daleko od domova a dítě by to určitě zpravilo. Janeway sice připustí (Q se rozzáří očička), že by chtěla dítě, ale na to dodá: "Ale ne s Vámi."
Q " Proč ne?"
Janeway : " Nejsem pro Vás vhodný typ."
"Pravdivější slova nemohla být kdy vyslovena", řekne nový hlas. Je to žena v uniformě Hvězdné flotily, vysoká, velmi vysoká, vlasy dlouhé, lehce načervenalé a aura všemohoucí blahosklonnosti, ruky v bok vypadajíc jakoby to bylo jejich pravé místo. (Okamžitě jsem se zamiloval - a určitě ne jenom já - tyto věty jsem s vypůjčil z jedné anglické synopse, ale ztotožňuji s nimi)
Q : "Q!... Jak si mě našla?". Q vypadá poněkud nešťastně. (Nově příchozí - budu nazývat Suzie Q - hraje ji totiž Suzie Plakson - ano ta Suzie, která hrála K'Ehleyr v TNG:"Emmisary" a TNG:"Reunion" a doktorku Selar v epizodě TNG:" The Schizoid Man")
Suzie Q: "Nevadí...a co děláš s tou čubkou?", řekne k Q. Q i Janeway se současně podívají na štěně, ale Suzie Q rychle poznamená: "Já nemluvím o štěněti!!" Na to Q a Janeway nevěřícně vyvalí na Suzie Q oči a do široka otevřou údivem ústa. (Suzie Q si evidentně dělá nárok na ubohého Q.)
Po představování a krátké žárlivé scéně ze strany Suzie Q, kdy prohlásí : "Ty by si chtěl znečistit Kontinuum DNA této...nižší bytosti.". Pak zavolá Chakotay Janeway na můstek a řekne jí, že objevili další hvězdy, z kterých bude supernova. To se Janeway vůbec nelíbí a řekne Q, že normálně je 1 supernova za 100 let a teď jsou tady 3 na jednom místě během několika málo dní a tedy určitě s tím musí mít něco do činění. Q to nepřímo připustí. Šoková vlna se však blíží. Janeway požaduje, aby okamžitě něco udělal, na což Q luskne prsty a on i Janeway zmizí. Suzie Q taky zmizne.
Zatímco Voyager prolétá vlnou, Janeway se ocitá v místnosti vybavené nábytkem asi z půlky 19. století a i její oblečení tomu odpovídá. Pokouší s dostat z místnosti, ale nejde to - všechny dveře jsou zamčeny. Pak se v místnosti objeví Q v uniformě Unionistického generála a řekne Janeway, že teď je v Q Kontinuu. Janeway se to nezdá, Q Kontinuum má podle její poslední návštěvy před rokem vypadat trochu jinak (vzpomeňte si, cesta v poušti a vedle ní dům), ale Q ji na to řekne, že toto vylíčení, je teď poněkud vhodnější. Janeway se pochopitelně začne zajímat o posádku a Voyager, ale Q ji suše sdělí, že její první důstojník - "Chuckles, že jo, to určitě zvládne..." a pokračuje: "Toto je důležitější než loď. Je to důležitější než Ty a Já. Toto je o budoucnosti Kontinua...Udělám lépe, když Ti to ukážu" a popojde k zavřené okenici. Janeway popoběhne za ním. Q otevře okenici a odhalí horizont v noci, osvětlený ohni a doprovázet střelbou z děl a pušek.
Q : "Kontinuum hoří...Q jsou uprostřed občanské války!!!" [Zvukový záznam...] Ústa Janeway zůstanou zavřená, ale toto je její třetí šok, během několika málo dnů.
Q ji začne vysvětlovat situaci a připomene ji Quinna, Q který před rokem spáchal sebevraždu na palubě Voyageru. Janeway nyní konečně pochopila, co tím Q myslel, když říkal, že to do Kontinua vnese chaos. ( v mé synopsi v dílu VOY:"Death Wish" je napsáno: Quinnova sebevražda by mohla vážně a nepředvídatelně ovlivnit Kontinuum) Dále ji sdělí, že on sám vede boj za větší svobody v Kontinuu, větší než kdy Quinn předpokládal, proti silám, které chtějí zachovat současný stav. Válka se rozšířila na celé Kontinuum a dostala se i do celé Galaxie. Janeway pochopí, proč ty supernovy. Q pokračuje dál a vysvětlí, že chtěl transformovat Kontinuum, právě "s pářením Tebou. Já vím, brilantní, že jo?"
Ovšem Janeway stále nechápe, proč chce mít s ní Q dítě. On ji na to odpoví, že by se narodil lepší Q - Q s osvíceností a intelektem, který by vedl Kontinuum do nové éry. Okno exploduje a Q je zasažen kulkou (nebo tím co reprezentuje kulku) a Janeway je vystrašena, když zjistí, že Q krvácí.
Na palubě Voyager: Posádka se zvedá ze země, ale všichni jsou celkem ok. Jsou 16 miliard km o původní pozice a warp-motor nefunguje. Suzie Q je tady taky a je lehce zraněna na čele (chudinka bebíčko). Chakotay se na ni rozčiluje a ona se mu za to chce něco škaredého udělat, luskne prsty a...nic. Teď jsou na tom stejně.
V zasedačce jim vysvětlí, že válka v Q Kontinuu má dopad na blízké hvězdy a dále řekne, že byla zraněna při pokusu dostat se zpět do Kontinua. "Talent Vulkanů při uvádění zřejmostí ji nikdy nepřestal udivovat" [Zvukový záznam...], řekne Suzie Q, jako odpověď na Tuvokovu sumarizaci následků. Poté pokračuje v nadávkách na Q a jeho plán vnést DNA do Kontinua. Chakotay ji navrhne, že musí spolupracovat, a že přece musí existovat způsob, jak nahradit ono lusknutí prsty. Suzie Q na to odpoví, že existuje, ale že tato kraksna a její posádka to určitě nezvládnou. Tuvok ji na to poznamená, že to je asi jediná možnost jak se dostat do Kontinua.
Mezitím v Q Kontinuu se Janeway podivuje nad tím, že Q může krvácet, ale Q ji vysvětlí, že je to asi reprezentace toho, co se stalo. Poté někdo za oknem vyžaduje jeho kapitulaci, což Q odmítne a začne pistolí střílet ven. Po chvíli místnost exploduje a Janeway zvedne Q a odnese ho ven.
Hvězdný čas 50392.7: Chakotay zapisuje, že dělají vše, co jim Suzie Q radí, aby se dostali do Kontinua. Suzie Q napochoduje do strojovny baví se s Torres velmi povýšenecky. Torres se brání její ústrkům a celkem se ji to daří, protože Suzie Q je nyní celkem bezmocná a tak musí nechat dělat B'Elanně její práci. (Jinak by ji už něco dávno udělala)
V Kontinuu: Noc padá na vojenský tábor. Janeway ošetřuje Q rány. Q pokračuje ve svádění, ale Janeway mu poskytne několik argumentů. Za prvé ho nemiluje - s tím Q moc starosti nedělá, a za druhé lepší než genetické řešení je vybudovat dobré rodinné prostředí, které on a Suzie Q mají. Rozhovor nikam nevede a tak Janeway odejde za velitelem druhé strany, aby on zastavil palbu.
Mezitím na Voyager: Suzie Q sedí v kapitánské křesle a vydává rozkazy:
"Ty, kormidelníčku" osloví Parise a zadá mu kurs. Kormidelníček se koukne na Chucklese pro svolení a on mu jej dá. Chakotay se ještě naposledy zeptá Suzie Q, zda-li ví, co dělá. Ta mu samozřejmě, řekne, že jo, a hlavně ať si nedělá hlavu s tím, co nemůže pochopit. Pak se ještě Suzie Q zeptá do strojovny, zda-li je modifikace štítu hotová a Torres ji kladně odpoví. Paris hlásí 13 sekund a zeptá se ještě naposledy na změnu kurzu. Chakotay mu řekne, že ne, a Voyager letí vstříc své "záhubě" přímo do vybuchující hvězdy.
Janeway přijde do stanu Generála Q (velitel druhé strany) a prosí ho, aby ukončil válku. Janeway je potěšena, když slyší ano... do té doby, co se doví způsob...exekuce ji a Q. A aby ukázal, že to Generál Q myslí vážně - jeho jednotky již přivádějí spoutaného Q.
Ráno vedou Q a Janeway ke kůlu. Sváží je a Generál Q je oba požádá o poslední slova. Janeway řekne něco ducha přítomného. I Q řekne něco hezkého a požádá Generála Q, aby propustil Janeway s tím, že je nevinná. Generál Q poděkuje Q za hezkou řeč a vyzve střelce, aby se připravili. Bubnu začnou bubnovat.
"Připravit...Zacílit..."
Q : "Je mi to líto"
Janeway : "Já vím"
"...Pal", Q padne, jako by byl zasažen, ale Janeway mu rychle vysvětlí, že není.
Posádka Voyager v oblecích Unionistické armády začne pálit na Jižanské jednotky. Suzie Q se objeví v široké sukni (Škoda,... - Pozn. Během epizody jsem si sice uvědomil, že Suzie není můj ročník, tohle ji moc neslušelo, ale i tak se přihlásím do jejího fanklubu :-))))
Boj je krátký, protože Paris zajme Generála Q, který je tak donucen odvolat palbu a to samé nařídí i Janeway svým lidem. Q a Janeway jsou odpoutání od kůlu. Suzie Q a Q se začnou bavit o tom, jak uskutečnit akt plození. Něco si pošeptají do ucha a Janeway se chce uklidit, aby je nerušila. "Co to má znamenat, Kathy, ty se nechceš dívat?", řekne ji Q. A tak Janeway zůstane.
Q se zadívá Suzie Q do učí, ruky se dotknou konečky ukazováčků, najednou přeskočí žlutý blesk a konec. Q pak řekne: "Já byl dobrej, že jo?" Suzie Q rychle dosvědčí : "Velmi dobrej."
Janeway za nimi nevěří vlastním očím : "Co to BYLO?"
"Měla si svou šanci, tak mi tady teď nebrečte", suše ji sdělí Q. Najednou paprsek a posádka Voyageru je zpět na svých místech na Voyageru. Janeway si vyžádá zprávu a jde do své pohotovostní kajuty. Tam na ni už čeká Q i s malým capartem Q, oblečeným v malé kapitánské uniformičce Flotily.
Q je pyšný sa svého fagana, ale Janeway se ho zeptá, co bude s tím učením osvícenství. Q ji řekne, že právě proto je tady a zeptá se ji, zda-li nebude kmotrou jeho syna. Janeway je na sekundu v rozpacích, ale pak řekne, že bude poctěna. Q zmizí a na tváři Janeway se vyklube hezký úsměv.
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]