The Schizoid Man
SD : 42437.5
N : 131
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise zamíří na planetu na které žije Ira Graves, briliantní ale nevyléčitelně nemocný vědec a která žádá pomoc Enterprise. Během cesty, zachytí nouzový signál z lodi, která je právě poblíž. Ačkoliv ihned zamíří na pomoc Constantinople, při cestě ještě vysadí Troi, Worfa, Data a Dr. Selar - Vulkanskou asistentku doktorky Pulaski na Gravesovu planetu. Ale protože mají naspěch rozhodnou se je přenést bez toho aby Enterprise vypínala warpový pohon. Přenos klapne a na planetě je přivítá krásná asistentka doktora Gravese, Kareen Brianon. Když se jí ptají proč tak rychle přerušila jejich komunikaci při ýádosti o pomoc, odvětí jim že Graves o příletu Enterprise neví. Přichází Graves, v popudlivé náladě a po krátké hádce dovoluje doktorce Selar, aby ho vyšetřila. Během vyšetření si Graves všimne Data a je jím fascinován. Tvrdí, že on byl učitelem Nooniana Soongha, Datova tvůrce, a v podstatě je Datovým dědečkem. Selar dokončí vyšetření a informuje ho, že má Darneyovu chorobu v posledním stádiu.
Graves začne mluvit s Datem a jsou spolu více a více o samotě. Trvá na tom, aby mu Data říkal "Dědo", a nakonec Datovi odhalí, že on něvěří tomu, že zemře, protože našel způsob jak přenést svou mysl do počítače. Když se Data, během rozhovoru o smrti, zmíní o svém vypínači, zdá se, že Gravesovi něco prolétlo hlavou. Zatímco Troi, Worf a Selar diskutují s Kareen o Gravesovi (Troi říká Kareen, že Graves ji miluje), přijde Data a informuje, že Ira Graves právě před několika minutami zemřel v jeho náručí.
Zrovna se vrátila Enterprise a tak přenese výsadek na palubu, a nabídne Kareen, že ji vezme na Hvězdnou základnu. Data se ale začne chovat trochu divně. Pronese až příliš sentimentální projev na Gravesově pohřbu a zdá se, že ho začala přitahovat Kareen. Picard si později s Datem o tom pomluví, ale je přesvědčen, že to byla jen Datova snaha přiblížit se lidem a tak to trochu přehnal. Picard, ale rychle změní názor, když Data odmítá spolupracovat, a obviní Picarda, že má neprofesionální vztah ke Kareen. Troi s překvapením, cítí z Data žárlivost. Picard přikáže Datovi, aby se nechal vyšetřit Geordim, ale když zjistí, že je vše v pořádku, Deanna ho podrobí psychyatrickému testu.
Když skončí, hlásí zneklidňující výsledek Picardovi. V Datově mysli jsou dvě osbnosti, a ta nová se pořád rozrůstá. Může se dokonce rozrůst tak, že Data takového jakého znají už nebude existovat. Data zatím zamíří do Přední desítky a odhalí Kareen, že on je ve skutečnosti Graves, přenesený do Datova těla. Data/Graves jí vyznává lásku, a nabízí jí, že pro ní také vyrobí tělo androida. Když ale Kareen odmítne, nechtěně ji zraní a zamíří do strojovny.
Picard, když se dozví co se stalo zamíří také do strojovny, aby si s Data/Gravesem promluvil a ukazuje mu jak se stal nasilnickým. Když ale Picarda omráčí, aby ho nemusel poslouhat, je Gravesova mysl zahlcena výčitkami svědomí, opuští Datovo tělo a přenese svou mysl do lodního počítače Enterprise. Tam jeho znalosti sice zůstanou neporušeny, ale už nemá vědomí. Data se probouzí, nepoškozený, ale jeho vzpomínky na to co se stalo jsou pryč.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]