Unnatural Selection
SD : 42494.8
N : 133
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise zachytí nouzový signál z nákladní lodi U.S.S.Lantree. Žádají o pomoc, říkají něco o "umírání", a pak je spojení přerušeno. Když Enterprise nalezne Latree, nezaznamenají na lodi žádné známky života, ale také žádné známky poškození lodi. Picard z Enterprise aktivuje počítač Latree a zapne její obrazovku, kde vidí, že všichni členové posádky zemřeli extrémně vysokým stářím (ale to je nemožné, protože kapitán Talacca byl Rikerův vrstevník).
Když si přetáhnou lodní deník, zjistí, že nikdo na lodi nevěděl, co se vlastně stalo. Pulaski prochází jejich lékařské záznamy: všichni byli ještě před osmi týdny úplně v pořádku, a dokonce před pěti dny, jediná nemoc na palubě, byla Thalusianská chřipka, která to co se stalo nemohla zapříčinit. Enterprise vypustí k Latree varovný maják a odlétá na základnu, kterou Latree jako poslední navštívila - Darwinovu genetickou výzkumnou stanici.
Když dorazí ke stanici, zjistí, že je také nakažena, ačkoliv stárnou pomaleji. Velitel stanice, Dr. Kingsley, žádá Enterprise (zvláště doktorku Pulaski), aby pomohli alespoň jejich dětem, kteří byli celou dobu v ochranné izolaci a jsou proto zdrávé. Picard po debatě s Pulaski, zdráhavě svoluje, aby jedno dítě přenesli na palubu. Dítě je kvůli většímu bezpečí umístěno do styrolitu, (je vněm ve stázi) a přeneseno na ošetřovnu. Okamžitě ale zjistí, že dítě vypadá spíše na 22 let než na 12, ale jinak je zdravé a telepaticky se spojí s Troi. Když ho ale chce Pulaski vyndat ze styrolitu, aby mohla pokračovat na testech, Picard odmítne, protože neexistuje způsob jak izolovat celou ošetřovnu. Poté co Pulaski probrala s Geordim a Deannou další možnosti, navrhuje Picardovi, že se s dítětem přenese do raketoplánu a tam ho teprve zbaví styrolitu. Picard souhlasí a Pulaski spolu s Datem přenesou dítě do raketoplánu, kde je Pulaski, ke svému překvapení infikována.
Dítě i raketoplán musí přistát na Darwinově stanici, kde Pulaski s pomocí Data určí, že ačkoliv děti nejsou přenašeči choroby, jsou jejím zdrojem. Agresivní imunitní systém dětí odpověděl na Thalusianskou chřipku z Latree, tak že žačal působit na vlastní DNA, a stimuloval tak stárnutí - proces který se zdá být nevratný.
Picard ale nechce jen tak Pulaski nechat chcípnout. Posádka se tady zaměří na myšleku, že by mohli použít paměti transportéru, díky které by mohli kontrolovat celou materializaci, a zrekonstruovat Pulaski tak jak byla před nakažením. Naneštěstí zjistí, že Pulaski nikdy nepoužila transportér. Picard navrhuje, že by jim stačila i malá část původní DNA, kterou posléze naleznou na hřebenu, kterým se Pulaski česala. Navzdory možnosti, že by mohli doktorku přenést do volného vesmíru, ji přenesou zpět, a úspěšně tak zvrátí proces stárnutí. Bohužel, děti musejí zůstat navždy v izolaci (ale výzkumníci jsou zachráněni). Enterprise se vrací k Latree, aby ji zničila.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]