Loud As A Whisper
SD : 42477.2
N : 132
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise vstupuje do systému Ramatis, aby přibrala na palubu Rivu, famózního vyjednavače, který se bude zabývat sporem na planetě Solais 5. Brzy zjistí, že Riva není obyčejný chlapík: je hluchý a komunikuje telepaticky skrz své tři členy Doprovodu. Každý z nic vyslovuje nahlas jeho myšlenky, a také odráží jinou část Rivovi osobnosti. Riva je brzy přitahován Deannou, která jeho city opětuje.
Při vyjednávání si Riva vyslechne obě skupiny (které spolu už 15 století válčí), a které jsou na pokraji vymření a odmítá příčiny konfliktu jako irelevantní. Ptá se co se v poslední době změnilo, aby to zabránilo uzavření vytouženého míru a poté říká že jistě nalezne nějakou odpověď -- tak jako vždy před tím. Když konečně dorazí na Solais 5, zjistí, že byla porušena dohoda o zastavení palby. Riva, který k nim mluví z můstku Enterprise, se snaží přesvědčit obě skupiny, aby zastavili palbu, alespoň na tak dlouho, aby mohli vyjednávat.
Riva, spolu s výsadovým týmem, se přenesou na planetu a připravují se na setkání. Naneštěstí, když začnou jednat, jeden z delegátů. který není příliš vzrušen vidinou míru, se pokusí zabít Rivu, ale zabije jen jeho Doprovod. Riva se okamžitě s týmem přenese zpět na palubu a nepřátelství dvou frakcí pokračuje. Picard si uvědomuje, že Riva musí ovládat nějaký druh znakové řeči s posílá Data, aby se jí naučil. (Mezitím Pulaski sděluje Geordimu, že by bylo možné, aby znovu normálně viděl, a Geordi odvětí, že to ještě uváží.)
Když se dat naučí Rivovu řeč, dozvědí se od něho, že jediné co chce je vrátit se domů na Ramatis s tím že se nemůže a nechce vrátit na Soleas, navíc že Data "je skvělý stroj, ale nemůže zastoupit můj Doprovod." Picard souhlasí, že ho odveze, ale říká mu, že jeho rozhodnutí je politováníhodné.
Troi přichází za Rivou a sdělí mu, že se pokusí sama vyjedávat, a ptá se jestli má nějaké návrhy. Riva navrhuje, aby našla něco, co mají obě společnosti společné, je jedno jak malá věc to bude, ale ten pravý trik je "obrátit nevýhodu ve výhodu". Troi ho vyzve, aby udělal přesně to, co řekl, a on se posléze rozhodne vrátit se vyjednávat osobně.
Rivovi se přece podaří iniciovat další setkání a říká posádce, že může odletět. Všichni jsou zmateni, kromě Troi, která vysvětlí Rikerovi, že Riva bude učit Solarie znakovou řeč, která by jim měla pomoc komunikovat, nejen pouze s ním, ale i mezi sebou. Enterprise odlétá přesvědčena, že ukončí jejich válku, a Picard vřele poděkuje Troi za vše co udělala.
 

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]