The Outrageous Okona
SD : 42402.7
N : 130
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Během průletu systémem Omega Sagitta 12 v mlhovině Medina, se Enterprise setkávé s nákladní lodí, která má na palubě jediného pasažéra a poškozený navigační systém. Pozdraví kapitána, Okonu, který se zdá být "okouzlujícím darebákem". Když Okona akceptuje jejich nabídku pomoci, Enterprise zachytí jeho loď vlečným paprskem a přenesou ho na palubu. Okona okamžitě získává svým šarmem na svou stranu jak Rikera, tak Data a Wesleyho, a hned po přenosu začne flirtovat s důstojnicí (Terri Hatcher) u ovládání přenosu a dojednává si s ní schůzku na později. Spřátelí se Datem a mluví spolu o humoru a sexu a po krátké zastávce ve strojovně se s Datem rozloučí a vejde do pokoje dívky, která ho přenášela.
Data, který je po rozhovoru s Okonou přesvědčen, že nerozumí humoru, o tom mluví s Guinan, která ho odkáže na "vyšší sílu" - v jeho případě na dokonalejší počítač. Data si naprogramuje v simulátoru komika z 20 století, aby Datovi vysvětlil co je vlastně směšné. Po krátkém čase, se Data snaží vyprávět Guinan vtip, ale úplně ho zkazí. Zatím se v dosahu lodi objevil malý meziplanetární člun a ohrožuje Enterprise (lasery, a jak Picard podotknul: "Lasery přece neproniknou ani našimi navigačními štíty.")
Kapitánem této lodi je Debin, vůdce planety Atlec, jedné ze dvou obyvatelých planet v této mlhovině. Požaduje, aby mi vydali Okonu, protože je to známý kriminálník. Zatímco Picard zvažuje možnosti, objevuje se další loď - jejím kapitín je Kushell, z planety Streleb (druhé planety v mlhovině), který také požaduje Okonu. Picard posílá Worfa, aby Okonu přivedl na můstek (zrovna je v pokoji jiné ženy). Když konečně dorazí na můstek, tvrdí Okona Picardovi, že není zločinec, ale odmítá prozradit, proč ho tak Derbin a Kushell chtějí mít. Když se jich Picard zeptá, zjistí že Debin je přesvědčen, že Okona je otcem dosud nenarozeného dítěte Debinovy dcery Yanar, a Kushell tvrdí, že ukradl cenný drahokam.
Okona stále trvá na tom, že není zločinec a navrhuje, že Enterprise by se mohla od těchto věcí distancovat a jednoduše opravit jeho loď a propustit ho na svobodu. Ale poté co si promluví s Wesleym se rozhodne zůstat a postavit se osudu. Obě skupiny se přenesou na palubu Enterprise, a po krátkém dohadování se Okona "rozhodne" vzít si Yanar. Ale Kushellův syn Benzan protestuje, a skutečná pravda vychází na povrch: Benzan a Yanar jsou milenci. Ona nosí jeho dítě, a Benzan dal onen drahokam Thesie Okonovi, aby ho ten dal Yanaře. Obě skupiny se dohodnou a spokojeni (kromě Okony) odlétají.
Data pozve Guinan do holosimulátoru, kde si připravil kabaretní výstup s pomocí Okony. Jde to velmi dobře, lidé se smějí, ale pak si uvědomí, že byly naprogramováni, aby se smáli úplně všemu a program ukončí. Ale, při odletu Okony, Data udělá nechtěně vtip, který všechny rozesměje.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]