Elementary, Dear Data
SD : 42286.3
N : 129
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise má tři dny volna než se setká s lodí Victory, a proto Geordi pozve Data, aby si zahrál na Sherlocka Holmese v simulátoru. On sám bude John Watson. Data souhlasí a oba začnou vyšetřovat případ. Geordi je ale brzy znechucen, protože Data nastudoval všechny příběhy o Holmesovi a vždy okamžitě pozná kdo je zločinec. V Přední desítce se mu snaží vysvětlit, že to proč tam šel bylo, aby řešili nějaké případy a ne dostat se hned na konec příběhu. Pulaski, která to zaslechne si také přisadí (nemá ráda roboty), a řekne, že lidské chápaní si Data nikdy nemůže osvojit. Geordi tedy navrhne, že přeprogramuje počítač, aby vytvořil originální historku se Sherlockem Holmesem. Data tentokrát pozve i doktorku Pulaski.
Naneštěstí historka je pouze kombinací dvou opravdových a tak Data rychle dospěje ke konci. Geordi tedy přikáže počítači, aby vytvořil protivníka, který bude Datovi roven. Při tomto příkazu Worf detekuje na můstku výpadek energie. Zatím v simulátoru se všichni tři zabrali do nového příběhu. Objevuje se profesor Morriarty a zázračně si vyvolá ovládácí panel simulátoru. Krátce poté zaslechnou Data s Geordim výkřik Pulaski, a Data vydedukuje, že byla unesena.
Jejich první pokus ji nalézt nikam nevedl. Když Inspektor dává "Holmesovi" případ na vyřešení, Data na něm začne pracovat ale brzy zjistí, že nemá žádnou spojitost se zmizením doktorky. Geordi zjistí, že počítač rozběhl nezávislý program. Podaří se jim nalézt Morriartyho, ale ten je varuje, během rozhovoru s Datem, o kterém ví že není skutečný Sherlock Holmes a nakonec je oba šokuje, když znovu vyvolá ovládací panel simulátoru a pak ukáže Datovi obrázek Enterprise. Data a Geordi v panice odcházejí. Zkoušejí vypnout simulátor, ale nepodaří se jim to. Očividně, Geordiho příkaz počítači, aby vytvořil důstojného protivníka pro Data a ne Holmese spustilo řetězovou reakci a dalo Morriartymu jak moc nad ovládáním tak vědomí.
Po poradě s Picardem, se kapitán rozhodne vejít s Datem do simulátoru a konfrontovat Morriartyho. Když ho naleznou, Morriarty získal ponětí o tom jak loď funguje a dokazuje to tím že Enterprise poškodí tím, že s ní pořádně zatřese. Data, který se pokouší zvrátit program tak, aby skončil, přiznává porážku, ale Morriarty pořád nemizí. Tvrdí, že už není Morriartym, a jediné co si přeje, je aby mohl dále existovat ... mimo simulátor. Picard s ním sympatizuje, protože vidí, že Morriarty neni "zlý", ale nemůže pomoci. Morriarty nakonec uznává svou chybu a ruší blokovací program, který umístil do počítače simulátoru. Picard navrhuje, že mohou jeho program uložit, do té doby než naleznou způsob jak ho udělat více "stabilním". Morriarty je uložen, a Enterprise se setkává s lodí Victory, jak měla v plánu.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]