Where Silence Has Lease
SD : 42193.6
N : 128
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Během mapování sektoru Morgana, narazí Enterprise na prázdné místo ve vesmíru, které se nepodobá ničemu co kdy viděli. Ani Troi nemůže vycítit žádný život a senzory hlásí, že tam "opravdu" nic není. Posádka vypíná motory a vysílá dvě průzkumné sondy, ty ale obě beze stopy zmizí. Poté když se pomalu přibližují k horizontu, díra vystartuje proti nim a pohltí je.
Loď není nijak poškozena a dokonce ani ohrožena a proto začnou anomálii zkoumat. Nakonec zjistí, že ať zkoumají v jakémkoli směru nemají se čeho chytit. Všude je prázdnota. Rozhodnou se zkusit vyletět, ale i když motory běží na plný výkon nezdá se, že by se pohybovali. Vypustí tedy stacionární maják a znovu nahodí motory. Nejprve se od něj jasně vzdalují ale nejednou se objeví před nimi. V tomto zoufalém okamžiku se objevuje Romulaská válečná loď a začne pálit na Enterprise.
Enterprise zničí Romulany jediným výstřelem torpéda, a všichni jsou udiveni, když nenaleznou žádné trosky. Pak se objevuje jejich sesterská loď Yamato, která neodpovídá na volání. Riker a Worf se na ni přenesou, aby zjistili jestli tam někdo je. Dojdou na můstek ale ten je prázdný, zamíří ke dveřím turbovýtahu ale za nimi je úplně stejný můstek, dokonce i s Rikerem a Worfem jak stojí na něm. Před Enterprise se objevuje východ z nicoty, ale protože Riker s Worfem jsou pořád na Yamato, nemohou odletět a komunikace přestala fungovat. Poté co východ zmizí, je komunikace opět funkční. Riker s Worfem jsou přeneseni zpět na Enterprise a Yamato mizí. Poté se objeví ještě několik východů ale pokaždé zmizí jen co k nim Enterprise zamíří. Právě když Pulaski říká, že to vypadá jako kdyby někdo dělal psychologický test na krysách, na obrazovce se objeví záhadný modrý obličej.
Pojmenuje se jako "Nagilum", a poté co položí několik otázek se rozhodne, že chce prozkoumat jev smrti. Zabije jednoho člena posádky, a poté všem sdělí, že se musí naučit poznat všechny druhy smrti, a mimochodem na to spotřebuje asi 30 až 50 procent posádky. Krátce poté při poradě důstojníků, se Picard rozhodne, že mají pouze jednu možnost: zničit Enterprise! Picard a Riker inicializují autodestrukční sekvenci s dvacetiminutovým odpočtem.
Během příštích 15 minut se nic nestane. Data s Troi přichází do Picardovy pracovny a Data se ptá, co je to smrt, a oba se snaží přesvědčit kapitána, že zničení lodi je špatné rozhodnutí. "Ano," odvětí Picard, "je velmi špatné. Nikdo z vás by takto neměl reagovat." Náhle Picard zjišťuje (od počítače), že Data je na můstku. Simulace Nagila zmizí, stejně jako nicota. Poté co se Picard ujistí, že jsou na správném místě, zruší autodestrukci a zamíří s lodí pryč. Picard je znovu v pracovně když se na obrazovce objeví tvář Nagila, aby jim sdělil své závěry a vyjádřil svůj úžas, že přežili. Picard podotkne, ža oba jejich druhy mají své zvláštnosti a Nagilum mizí. Enterprise pokračuje ve své cestě vesmírem.

Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]