Rise
SD : neuvedeno
N : 160
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum
Voyager je orbitě nějaké planety a pomáhá se zničením blížícího se velkého meteorit, který je s planetou na kolizním kurzu. Janeway vydá rozkaz k odpálení fotonového torpéda, které meteorit sice zasáhlo, ale jenom ho rozdrobilo na mnoho kusů. Chakotay se tomu podiví, protože torpédo mělo asteroid vypařit a ne ho rozdrobit.
Dva pozorovatelé (Vyslanec s Asistentem) na můstku z rasy, která obývá planetu, nemohou skrýt zklamání. Tuvok hlásí, že úlomky dopadly do méně obydlené části planety, ale k planetě se blíží další asteroid a ten podle přepočtů míří do velmi obydlené oblasti.
Přichází vysílání z povrchu od vědce jménem Vatm z oblasti zasažené meteoritem. Jeho transmise je rušená, ale stačí říct, že meteority se skládají z určité části z umělých látek a tak možná nejsou tím, čím se zdají být. Jenže jeho transmise se přeruší dřív než může prozradit, co objevil. Na planetu se bude dát těžce dostat kvůli atmosférickým poruchám a tak Janeway nařídí Tuvokovi, aby složil výsadek. Do jednoho raketoplánu zařadil jako pilota Parise a do druhého sebe. Mezitím Chakotay volá na ošetřovnu B'Elanně, aby transportovala kousky meteoritu k prozkoumání. Neelix získá od Janeway povolení k tomu, aby se zúčastnil výsadku a tak vtrhne na ošetřovnu vyžádat si jisté léky. Je velmi rozrušený a vyjadřuje Kes a Doctorovi nadšení, že byl přidělen k Tuvokovi do raketoplánu.

Tuvok a Neelix spolu s Asistentem Vyslance letí v raketoplánu k povrchu. Cesta není příjemná, raketoplánem hází značné turbulence v troposféře. Asistent, pan Sklar, má toho dost a cestu nepožívá zrovna nejlépe. Situace v atmosféře se zhoršuje a i přes nejlepší snahy Tuvoka a Neelixe přistanou tvrdě.
Na můstku Kim ztratí kontakt s raketoplánem. Do toho B'Elanna hlásí Chakotayovi, že transportovala kousek meteoritu. Chakotay ji odpoví, že již je na cestě a spolu s Vyslancem odchází do turbovýtahu.
Mezitím na povrchu se Tuvok probere z bezvědomí. Hned po něm se probere i Neelix a Sklar. Všichni si okamžitě všimnou, že někdo jim buší na vrata raketoplánu. Když dveře Tuvok otevře zjistí, že je to Vatm a mladý muž, kterého Vatm představí jako Hanjuana. Vatm prozradí, že viděli "přistávat" raketoplán a tak se šli podívat, co se stalo. Tuvok se zeptá, zda-li neviděli jiné raketoplány, ale dostane zápornou odpověď. A tak nezůstává nic jiného než se pokusit opravit anténu a odvysílat zprávu na Voyager. Neelix vyjde ven z raketoplánu a po chvíli si všimne dlouhého tyče čnící s povrchu až do atmosféry a možná i dál - orbitální výtah. Sklar prozradí, že výtah (300 km za 12 hodin) slouží k přepravě nákladu na orbitu, ale Neelix navrhne, že by ho mohli použít pro sebe. Tuvok ovšem namítá, že mají lepší šanci být nalezeni Voyagerem nebo ostatními raketoplány, ale když Neelix odhalí, že na Rynaxu (svém domovském měsíci) stavěl nebo opravoval aspoň tucet takových výtahů. Tuvok nakonec souhlasí a tak se skupina vydá k nedaleké patě výtahu.
Skupina přijde do místnosti, kde Neelix odhalí, že to někdo před chvíli musel být. Najedou se ten někdo objeví - je to žena, která okamžitě napadne Neelixe a vyhrožujíc, že ho zabije. Tuvok je donucen odhodit phaser, který měl okamžitě připraven. Hanjuan, řekne, že takto divošsky se obyvatelstvo chová od začátku bombardování meteority a ženě prozradí, že jsou to jenom proto, aby použili výtah (elevátor), ale ona mu odpoví, že je pokažený. Ještě stále držíc nůž pod Neelixovým krkem prozradí, že je pokažená kyslíkový konvertor a tak by zásoby vzduchu nevydrželi pro všechny. Poté Neelixe propustí. Tuvok situaci nijak nekomentuje, ale je zřejmě, že se mu vůbec nelíbí, že mise nyní závisí na Neelixovi.
Mezitím na Voyageru Torres a Chakotay zkoumají meteorit. B'Elanna si všimne, že úlomek obsahuje přísadu, která se normálně v přírodě nevyskytuje. Pak úlomek rozřežou a k úžasu Velvyslance i B'Elanny s Chakotayem zjistí, že obsahuje komplikované zařízení. Chakotay Velvyslanci poznamená, že trajektorie asteroidů zjevně není náhodná.
Mezitím Neelixovi a Tuvokovi se podaří opravit magnetické cívky - už jim schází jenom kyslíkový konvertor. Neelix si dá pauzu, ve které přemýšlí Lillas (ta žena, která napadla Neelixe) o jméně pro výtah. Neelix nakonec zvolí jméno Alixia - po své sestře, která spolu s celou Neelixovou rodinou zahynula během válce na Talaxu. Tuvok však nechápe, že si Neelix dal pauzu a vyčte mu to. Neelix si uvědomí svou chybu a začne opět pracovat. Zatímco všichni pracují Dr. Vath se pokusí v ještě neopravené kabině utéct sám. Včas si toho všimnou, Tuvok ho Vulkanským chvatem znehybni a všem ostatním se podaří včas nesednout a zavřít kabinu, protože ta se již rozjela a nelze ji zastavit.
Kabina však ještě neletí optimálně - magnetická koheze není v pořádku a kabina dře o tyč. Neelix si rychle vzpomene jak to opravit a posléze se mu to i podaří. Nyní je nutno se postarat o recyklaci vzduchu a udržení konstantního tlaku v kabině. Na to si však Neelix již nedokáže vzpomenout a Tuvok se od něho dovídá, že doopravdy pracoval v minulosti jenom na zmenšeném modelu (poměr 1:10). Tuvokovi se to vůbec nelíbí, ale co mu zůstává, ve výšce 30 km už nemá moc na výběr a musí se spolehnou na Neelixe.

Cesta nepokračuje příliš snadně. Všichni kromě Tuvoka jsou nervózní a trpí nedostatkem vzduchu ve správném tlaku (Tuvok nikoliv, protože Vulkani jsou zvyklí na nízký tlak vzduchu) a dále hodně jich znervózňuje Tuvokův stoický klid.
Mezitím na Voyageru zjistí, že k povrchu se blíží zatím největší úlomek a s planetou se srazí asi za dvě hodiny. V kabině výtahu je již nedýchatelno. Tuvok dává všem kyslíkové injekce.
Tuvok se později baví s Neelixem o sitauci, když tu Dr. Vath začne mluvit o tom, že se musí dostat na střechu, ale za moment se zřítí na zem. Tuvok ho prohlédne a zjistí, že je mrtev. Ostatní se optají, zda-li zemřel na zadušení, ale Tuvok odpoví, že byl zavražděn. Hle někdo je vrah.
Všichni chtějí okamžitě vědět kdo je vrah, ale Tuvok jich uklidní, že na to je čas, nyní je nejdůležitější dostat se na Voyager. Jenže Neelix to nevydrží a v rozčilení zastaví výtah a v zápětí se rozpoutá prudká slovní rozepře mezi ním a Tuvokem, ve které vlastně Neelix obviní Tuvoka, že je bezcitelná bestie. Nakonec Neelix přesvědčí Tuvoka, že se někdo na tu střech musí podívat, vyhrožujíc, že jelikož je jediný, kdo to umí ovládat pojede dál, až když někdo půjde na tu střechu. Tuvok se nabídne, je to podle něj logická volba - on jediný je schopný dýchat řidší vzduch. Zatímco Tuvok vyjde na střechu a začne tam to něco hledat, (Jinak má krásný výhled - ale to ho určitě v ten moment nezajímalo) Sklar napadne Neelixe, uhodí ho a Neelix se složí na zem. Poté Sklar následuje Tuvoka na střechu. Zde Tuvoka překvapí a shodí ho dolů. Sklar si vezme Tuvokův phaser a zařízení, které Tuvok našel a vrací se zpět na do kabiny.
A co Tuvok? Nespadl! Drží se jakéhosi výčnělku konstrukce.
Sklar se vrátil do kabiny. Hanjuan se ho zeptá, kde je Tuvok a Sklar mu lakonicky odpoví, že se "vrátil na povrch." Nyní je už zřejmé, kdo je vrah. Ale vrah má zbraň a tak si na něj nikdo nedovolí.
Mezitím na lodi Kim dá na monitor ten přibližující se asteroid. Ale není to asteroid. Je to zcela určitě loď s 2000 tisíci humanoidy na palubě a zbraněmi. Někdo z té lodě volá Voyager. Janeway si ho nechá dát na monitor a ten někdo řekne: "Etaniani vám přikazují opustit teritorium. Vzdejte se." To pochopitelně Janeway odmítne. Etanin poněkud nechápe proč se do toho Janeway míchá - přece není obyvatel té planety, ale co, zničím i ji, pomyslí si Etanin a ukonči komunikaci. (pozn.: mimochodem až nyní se dovídáme název rasy - Nazu). Chakotay sdělí, že tady budou za 10 minut. Janeway zavelí bojovou pohotovost. ["Battlestations"]
Mezitím v kabině se omráčený Neelix probere. Podívá se na dveře a tam zahlédne Tuvoka. (pozn.: asi mu Spiderman mezitím udělil lekci jak lozit po stěně). Neelixovi se nakonec nějak podaří dveře otevřít a Tuvok se dostane dovnitř, kde se začne prát se Sklarem. Tuvok nakonec získá převahu a Sklar vypadne otevřenými dveřmi ven, naštěstí nechaje onu důležitou věc (jsou to taktické informace o útočnících) v kabině. Vše by bylo OK, až nato, že Neelix je natolik omráčený, že nemůže vstát. Tuvok mu promluví do duše a Neelix opět odstartuje výtah.
Mezitím se Voyager baví phaserama s Etaninskou lodí. Zdá se, že Etaninská loď má zjevně navrch. Voyager má dost těžké problémy. Mezitím se výtah dostal tak vysoko, že Tuvok naváže kontakt s Voyagerem. Janeway mu sice odpoví, že jsou trocha zaneprázdněni, ale beamnou je na palubu.
Tuvok nyní za taktickou stanicí použije taktické informace lodi Etanianů o štítové modulaci ze onoho padu Dr. Vatha a Etanianská loď je zneškodněna. Velvyslanec se zeptá, kde je Sklar a Neelix mu lakonicky odpoví, že se "vrátil na povrch."
Nakonec si Tuvok s Neelixem v jídelně vyjasní v klidu, co se tam v kabině všechno stalo.
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]