Darkling
SD : 50693.2
N : 161
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Voyager je na orbitě nad jednou ze základen skupiny zvané Nickallští Cestovatelé, kteří mají rozsáhle znalosti o prostoru, kterým chce Voyager prolétat a Nickallové se chtějí o tyto znalosti podělit. Zatímco Janeway je na planetě a obchoduje s jedním z Nickallů ohledně informací o cestě, Doctor si v simulátoru vytvoří známé historické postavy, aby si vylepšil svoji postavu. K tomu účelu si vytvoří Lorda Byrona a Gandhiho, kteří debatují nad tématem smyslnost versus duchovno a Doctor je pozoruje a dělá si poznámky. U stolu sedí Sokrates a T'Pau a hrají Vulkanský šachy. Přijde Kes a ptá se ho, co dělá. Doctor ji objasní, že z databáze simulátoru si vybral postavy, které představují různé vlastnosti a nechá je mezi sebou konfrontovat. Když se mu nějaká vlastnost líbí přidá si do svého programu. Kes mu na oplátku řekne o jejím novém přátelství s Zahirem (jeden z Nickallů), ale to Doctora trocha rozmrzí a zdá se jako by trocha žárlil.
Později Doctor vyšetřuje B'Elannu, která na povrchu snědla nějaký salát, který nebyl vhodný pro její Klingonský metabolizmus. Ale Doctor se chová nějak divně. B'Elanna si to všimne a zeptá se ho na to. Doctor ji odpoví, že prováděl nějaké osobností vylepšení, ale B'Elanně se to moc nelíbí a upozorní Doctora, že to může způsobit nepředvídatelné změny v jeho chování a připomene mu, aby byl opatrný, protože něco mu může ublížit. Nakonec B'Elanna odejde do strojovny, slíbíc Doctorovi, že po službě se na ty jeho vylepšení podívá - smaže je. Doctor ji poděkuje, ale nevypadá nadšeně.
Zahir pozve Kes na procházku lesem. Celou dobu jich však sleduje zahalený muž v kapuci.
Asi ve 3 ráno lodního času se Kes transportuje na loď. V chodbách ji potká Tuvok, který ji připomene, že v 8 má nástup do služby. Kes to ví, ale nyní po krásné noci se Zahirem ji to vůbec nezajímá. Přijde na ošetřovnu, kde ji Doctor pokárá zato, že již měla udělat nějakou zprávu a poznamená něco o jejím vztahu k Zahirovi. To již Kes rozčílí a rozhořčeně řekne Doctorovi: "Jsou mi tři, už nejsem dítě, když se mi někdo líbí, je to jenom moje věc a ne celé lodi!" Poté okamžitě začne pracovat na té zprávě.
Ráno po osmé přijde Kes za Janeway. Kes vypadá zjevně nevyspalá a kapitán si to pochopitelně všimne. Ovšem na rozdíl od Tuvoka nebo Doctora nemá k tomu hloupé poznámky. Kes pak řekne usmívající se Janeway - "své druhé matce" (Tuvok se dá přirovnat k otci, Neelix k bývalému milenci a Doctor k učiteli) a o svém záměru, letět se Zahirem na dlouhý výlet, na konci kterého by se vrátila na Voyager, nebo taky ne. Janeway se přestane usmívat. Kes pokračuje, že třetinku života má již za sebou, Voyager je její velká rodina, není zde úplně potřebná a proto se musí rozhodnout. Janeway ji řekne, že je důležitým členem posádky, ale samozřejmě je to jenom její rozdrhnutí. Pak ještě dodá, aby si to rozmyslela, Voyager bude na orbitě ještě pár dní.
Tuvok a Zahir spolu debatují o další cestě Voyageru. Zahir vysvětluje, že na jejich cestě je nyní velký prostor rasy zvané Tarkin - takový Ferengové. Proto radí se jim radší vyhnout. Pak se ho Tuvok zeptá, na jeho vztah ke Kes. Zahir mu řekne, že je do ní zamilován a bude se starat o Kes jak nejlíp umí. Právě přichází Kes a Tuvok spokojeně odchází. Zahir na ni začne naléhat, aby odletěli již dnes, ale Kes to odmítne a vymluví se na práci a únavu. Zahir to zamrzí, ale ne moc. Pak mu Kes řekne o svém rozhovoru s Janeway.
Později Zahir prochází lesem, kolem okraje propasti. Něco zaslechne a jde dál. Pak se objeví ten muž, zahalen kapucí a shodí ho do jámy. Zahalený muž vejde později do hospody, kde kontaktuje jednoho Nickalla. Posléze se zahalený muž ukáže - je to Doctor. Pak dá Doctor tomu muži ruku do ohně a začne po něm vyžadovat loď.
Kes přijde na ošetřovnu zapne EHM program. Doctor vypadá normálně. Kes řekne Doctorovi, že Zahir byl nalezen na dně jámy se zlomenou nohou, nějakými oděrky a nervovým poškozením. Pak požádá Doctora, aby šal s ním a pomohl ji Zahira ošetřit. Doctor si sbalí a jde.Až v transportním boxu ho však zastaví B'Elanna a řekne, že Doctor nemůže jít, protože objevila nějaká chybičky v jeho programu. Doctor dá Kes instrukce a následuje Torres.
Na ošetřovně se Doctor ptá B'Elanna, co je špatného na přidáni trocha osobnosti. B'Elanna mu vysvětlí, že ty osobnosti se spojili nepředpokládaným způsobem. Nemůže být zároveň emocionálně nestabilním romantickým Byronem a zároveň striktně duchovní a naprosto logickou T'Pau. Dále Torres poukáže, že si přidal do svého programu jakési "tmavé vlákna běžící přes všechny ty osobnosti." Doctor pokyne Torres, aby ty vlákna odstranil, na co B'Elanna řekne, že již vytvořila virus, který by měl ty personality zničit, ale Doctor se musí vypnout. Doctor požádá počítač o vypnutí, ale místo toho se Doctorův obraz jen zatřese a Doctor tam zůstane. 
Tuvoka zpráva o vyšetřování je znepokojující - nenašel nic, co by naznačovala, kdo by to mohl udělat - žádné kousky vlasů, kožní fragmenty - prostě žádné zbytky DNA, které by vedli k pachateli. Jediné potěšující je, že Zahirův stav se díky péči Kes lepší. Později Tuvok a Janeway vstupují na ošetřovnu, kde najdou B'Elannu v bezvědomí. Okamžitě spustí EHM program a spolu s Doctorem ji poskytnou první pomoc (Janeway si opět vzpomene na její léta na Akademii o fyziologii Klingonů ). Doctor se domnívá, že Torres prodělala pozdní anafylaktický šok ze snězeného salátu. Tuvok a Janeway pak zanechají Doctora z Torres domnívajíc se, že je v nejlepších rukou. Chyba!
Doctor se za chvíli změní na Ďábelského Doctora. Zdá se, že ovládá Doctorovu profesi a ovšem s nemalou dávkou sadizmu. Ďábelský Doctor probudí Torres hyposprejem. B'Elanna brzy vypozoruje, že s Doctorem není něco v pořádku a chce komunikátorem zavolat o pomoc. Jenže zjišťuje, že komunikátor nemá a dokonce nemůže ani pohnou nohama. Ďábelský Doctor ji pak řekne, že chce být odpoután od Doctora. Torres ho upozorní, že to není možné, že by zanikl taky. Mimo to spozoruje (Doctorův obraz se občas zachvěje), že ďábelská část se již díky jejím čistícím programům začala rozpadávat. Doctor s ní začne laškovat, B'Elanna se začne bránit rukama, a tak ji Ďábelský Doctor paralyzuje úplně. Pak odejde pryč z ošetřovny a zamíří do simulátoru.
Zatímco Tuvok pokračuje ve vyšetřování na povrch, Kes vejde na ošetřovnu. Tam najde Torres v bezvědomí, chce spustit Doctora, ale počítač oznámí, že Doctor je v simulátoru. Kes jde za ním. Tam najde poněkud pokažené postavy Byrona, Gandiho, T'Pau i Sokrata. Pak uvidí Doctora, který ji řekne, že jeho program na vylepšení osobnosti se nevyvíjí dobře. Kes vidí, že něco není v pořádku a zeptá se ho, kdo je. Ďábelský Doctor ji, řekne, že je nový pánem EHM programu. Poté ji chytí za ruku a odvede ji do transportního boxu. Tam střelí do obsluhy transportéru a zapne rušící pole, kterého znemožní transportovat zpět. Pak Ďábelský Doctor donutí Kes, aby se s ním transportovat na povrch.
Na můstku Harry zjistí neoprávněné použití transportéru. Dále sdělí, že byli transportováni Kes a Doctor a vyřadili transportér, aby je nikdo nemohl transportovat zpět. Janeway to oznámí Tuvokovi a Chakotayovi, kteří jsou na povrchu a upozorní jich, že Kes může být v nebezpečí. Poté ještě nařídí jednomu s bezpečnostních důstojníků, aby dohlédl na Torres na ošetřovně.
Kes se snaží Ďábelského Doctora slovně navrátit do normálu, ale bez úspěchu. Mezitím Janeway pošle Tuvokovi do trikordéru polohu Kes a Doctora. Výsadek se za nimi rozběhne a posléze jich také doběhne. Chakotay se snaží nahlodat Ďábelského Doctora a naslibuje mu všechno, co chce, protože vidí, že Ďábelský Doctor se začíná stále rychleji destabilizovat. Ďábelský Doctor to pochopitelně nezbaští a neznaje jinou možnost se vrhne s Kes do propasti. Během pádu jsou transportováni na Voyager (asi již zpřístupnili transportér). V transportní Boxu jsou přivítáni Harrym. Doctor je opět normální ovšem na nic se nepamatuje.
Později Doctor na ošetřovně vyšetřuje B'Elannu, která mu oznamuje, že úplně odstranila chybný kód z jeho systému. Pak přijde Kes a Doctor ji řekne, že je rád, že zůstala na palubě. Kes odejde za svou prácí zanechaje Doctora citovat Hippokratovu přísahu: "...Neublížím"

Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]