Unity
SD : 50614.2
N : 159
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Navazuje na epizody TNG:"The Best of Both Worlds" a VOY:"Blood Fever" (Borg timeline)...
Hvězdný čas 50614.2 : Komandér Chakotay a praporčík Kaplan se vracejí v raketoplánu na Voyager, ale ztratili se a nemůžou Voyager kontaktovat. Najednou kontrolky zablikají a dostanou spojení s Voyagerem. Jenže zjistí, že signál vychází z povrchu planety, kde je 80000 lidí, nějaké stavby, ale není tam Voyager. Navážou spojení. Hlas na druhé straně žádá o pomoc. Zamíří tedy k oné planetě a přistanou na povrchu.
Tam jich po chvíli obklíčí ne příliš přátelsky vypadající humanoidi.
Neznámí začnou střílet. Během přestřelky je praporčík Kaplan zabita a Chakotay by byl určitě taky nebít jiné skupiny humaniodů, kteří útočníky zahnali.

Chakotay se probudí na posteli. Je těžce raněn a necítí se nejlíp. Chakotay se otočí a ve stínu uvidí ženu. Když se přiblíží a vyjde ze stínu, ukáže se, že to je pozemšťanka, která se mu představí jako Riley Frazier. Chakotay se zeptá na Kaplan a Riley mu řekne, že je mrtvá. Poté chce jít Chakotay se svému raketoplánu, ale Riley mu řekne, že je pryč - útočníci ho již rozebrali. Riley se zeptá, co tady dělají, ale Chakotay ji neodpoví, jenom zopakuje její otázku. Riley mu vysvětlí, že před 7 nebo 8 lety byla v Bolianském sektoru když jich neznámá loď napadla. Byla uložena do stáze a pak se probudila tady spolu s dalšími rasami z Alfa Kvadrantu - Klingoni, Cardassiani, Romulani a mnohými dalšími. Pak mezi obyvateli začali potyčky (hlavně Klingoni proti Cardassianům), ale její skupina - Nové Družstvo, které je složena z více než stovek ras, je mírumilovná a pouze se snaží vylepšit svůj život. Chakotay chce kontaktovat svou loď, ale Riley mu odpoví, že komunikační zařízení je zničeno. Pak začne přicházet na Chakotaye únava a opět usne.
Kapitánův deník, hvězdný čas 50622.4 : Zatímco Chakotay hledá zkratku Necritským prostorem, Voyager pokračuje již měsíc trvající cestě v této řídce zalidněné oblasti.
Nudu na můstku přeruší Tuvok oznámením, že zaznamenal na dálkových senzorech loď. Když se přiblíží dá ji na obrazovku, všichni najednou z nudy vystřízliví. Uprostřed obrazovky se objeví krychle Borgů!!!
Paris : "Borgové"
Janeway : "Poplach!!" a během asi 3 sekund vydá rozkazy k mobilizaci.
Jenže Krychle Borgů je jakási tmavá. Tuvok hlásí, že nevykazuje žádné známy aktivity. Normální by bylo, co nejrychleji uletět, ale Janeway snědla asi dneska hodně odvážnou Neelixovu polívku a řekne, že si udělají "malý výlet". Nikdo na můstku její nadšení pro dobrodružství nesdílí, právě naopak. A kdyby byl na můstku Doctor, určitě by ji požádal, zda-li by nešla s ním na ošetřovnu, kde ji udělá jenom malé vyšetřeníčko.
Ale Janeway si stojí za svým, je to skvělá možnost tam najít nějaké technologie a tak řekne, aby se Tuvok a Torres připravili na výsadek a Parisovi nařídí, aby se přiblížil k lodi na dosah transportéru.
Mezitím na planetě pokračuje Chakotay ve vyzvídání. Zeptá se proč se neozvali Flotile, ale Riley, že oni chtějí jenom malou výpomoc, ne letět domů - toto je jejich domov. Chakotay to nechápe, ale akceptuje to. Riley odejde někam pracovat a Chakotay si zatím znovu lehne.
Mezitím uvnitř kostky Borgů. Je tmavá a pohaslá - nic nefunguje. Jediné na co narazí, je jeden krásně vakuově zakonzervovaný Borg, kterého pak přenesou na Voyager.
Později v zasedačce hlásí Tuvok a Torres, co nalezli na lodi Borgů. Torres řekne, že přenesli jednoho Borga pro výzkum a poznamená, že takových je na lodi ještě asi 1100. Tuvok poznamená, že loď je v tomto stavu již asi 5 let. Janeway položí otázku, proč většina Borgů opustila loď a zanechali svoji technologii napospas ve vesmíru. Torres se nezdává, že to mohla být nějaká přírodní katastrofa, nebo je někdo porazil!!! (No máme se na co těšit - tyto potvůrky určitě uvidíme!!) Janeway proto, řekne B'Elanně, aby spolu s Doctorem prozkoumali toho "mrtvého" Borga a Tuvokovi řekne, aby bedlivěji střežil dálkové senzory.
Mezitím Chakotay na povrch předstírá, že spí. Vstane a jde za Riley. Ocitne se v jakémsi táboru, kde všichni pracují. Přijde až ke skupince lidí, kteří pracují na jakémsi kybernetickém implantátu v hlavě jednoho z oněch lidí. Ten, který provádí onen zákrok zpozoruje Chakotaye a otočí se na něj. Posléze se otočí i osoba, která má v hlavě ten implantát.
Chakotay se z hrůzou zeptá : "Riley?"
Je to Riley a i bez dlouhých zlatavých vlasů ji tom celkem sekne.
Chakotay : "Kdo jste? Jste Borgové?"
Riley : "Byli jsme Borgové" a konečně řekne Chakotayovi pravdu.
"U Wolfu 359. Byla jsem vědecký důstojníkem na lodi Roosevelt. Ale o pět let později byla naše krychle poškozena elektricko-kinetickou bouří. Další věc, kterou víme, že naše spojení s Kolektivem se přerušilo. Byli jsem volní. Museli jsme znovu myslet na sebe, vzpomenou si na naše jména a odkud jsme." Postupně si na to všechno vzpomněli. I na války mezi rasami, které se přenesli i mezi nás. Muž, který se hrabal Riley v hlavně - místní doktor - Romulan Orem, přistoupí k Chakotayovi a řekne, že v Alfa Kvadrantu jsou naše rasy znepřáteleny, nenáviděl lidi a ani Federaci, ale tady pomocí jejich spojení se všichni známe a proto mezi námi není žádné nepřátelství. Riley se ho zeptá, zda-li jim ještě chce pomoc. Chakotay to pochopil, ale na odpověď neměl čas - vysílen se zhroutil na zem.
Na Voyageru v ošetřovně Doctor za asistence Kes a B'Elanny začne "operovat" Borga. Doctor najde Axonální zesilovač a zasune do Borga nějaký nástroj.
Borg se najednou probere a okamžitě se ohlíží koho, že by to asimiloval! Doctor ho však stačí rychle zase vypnout. Když si Borg opět lehne a zavře oči, B'Elanna se s hrůzou zeptá: "Co se to do pekla stalo?"
Doctor vysvětlí, že omylem asi spustil záložní neuro-elektrickou baterii, ale již není čeho se obávat. Jenže Torres s ním nesouhlasí: "To byl reset ho jeho původního naprogramování. Když to umí tenhle.. když to udělají stejně i Borgové na lodi, tak budeme mít hodně velký trable."
Chakotayův stav s zhoršuje. Když nic neudělají, Chakotay zemře. Orem navrhne, že napojí Chakotay do Kolektivu a pomocí neurální síly Borgského Kolektivu mu ošetří jeho zranění. Chakotay to pochopitelně odmítá, ale po dlouhém přesvědčování souhlasí. Orem mu dá na krk neurální vysílač i přijímač. Riley začne pomocí svých myšlenek promlouvat k Chakotayovi a postupně se připojí i Orem a ostatní.
Chakotay upadne do jakési "hypnózy", kde může vidět všechny myšlenky v Kolektivu a může sdílet své myšlenky s Kolektivem. Všichni jsou jedno. Pak už jenom vidí útržky myšlenek: Borgská Krychle letící ve warpu, slavné Klingonské bitvy, Romulanský útok, masové ničení u Wolfu 359, bitvu mezi Voyagerem a lodí Kazon-Oglů kolem Pečovatele, Klingonskou domovskou planetu, sebe jak medituje, děvčátko běžící k svému dědečkovi, Ničení, Východ slunce, Smrt, Život, Asimilaci, Radost...
Chakotay se probudí. Je mu daleko lépe a je plný dojmů. Hodně se mu to líbilo. Riley se posadí k němu na postel a dotkne se své tváře. Chakotay to ucítí. Nejdřív se poleká, ale Riley mu vysvětlí, že je to jenom zbytkový efekt po spojení. Chakotay je jako vyměněný a má velikou radost, že je s Riley - možná ji i miluje.
Voyager přilétá k planetě a Chakotay se spolu s Riley transportují na loď. Zde Riley k úděsu Janeway přednese návrh, aby reaktivovali loď Borgů, aby mohli obnovit spojení se všemi bývalými Borgy na planetě a ukončit tak zuřící války. I když se snaží být Janeway, co nejvíc vstřícná a Riley, co nejvíc sdělná, a dokonce si Janeway vyslechne i názor Chakotaye, který souhlasí s Riley, kapitánova obava o posádku, strach před Borgy a možná neoprávněný strach z Nového Družstva převáží a zamítne plán.
 
Na planetě se Chakotay hezky rozloučí s Riley a spolu s B'Elannou odlétají v raketoplánu. Během cesty však Chakotay začne slyšet hlasy Kolektivu, kterého prosí, aby jim pomohl. Chakotay omráčí Torres a zamíří ke Krychli Borgů. Mezitím se Tuvok dovídá, že raketoplán změnil kurs. Harry se snaží navázat kontakt s raketoplánem, ale nejde to. Janeway nařídí Parisovi, aby začal raketoplán pronásledovat.
Chakotay se transportuje na palubu a malinko dřív než Tuvokův team, který ho hledá. Nakonec se podaří Tuvokovi Chakotaye vypátrat, ale v té době již Chakotay všechno zapojil a stačilo by stisknou pouze jeden knoflík. Tuvok ho žádá, aby to nedělal, ale Chakotay ho střelí phaserem. Chakotay také dostane zásah, ale ještě stačí aktivovat panel a stisknou knoflík. Kostka Borgů se začíná rozžínat. Více než 1100 mrtvých Borgů - již není mrtvých Borgů a okamžitě se začali zajímat, co se to u nich děje.
Útočníci, kteří se začali již dobývat k domovům Nového Družstva, nejednou uslyšeli hlas "Přidej se k nám..." a okamžitě přestali s útokem.
Na palubě lodi Borgů se asi 3 členný Borgský team blíží k teamu Hvězdné Flotily. Kim začne střílet po kybernetických útočnících, ale Borgové jsou již asi přizpůsobeni na frekvenci phaseru a klidně jsou dál.
Na poslední chvíli se team transportuje na Voyager včetně raketoplánu s B'Elannou.
Harry již na můstku hlásí, že Borgové zahájili autodestrukční mechanizmus. Katka nařídí okamžitý úprk. Krychle Borgů exploduje. Za chvíli se ozve signál z povrchu. Janeway si to vyslechne. "Jsme Nové Družstvo. My jsme zničili loď Borgů. Litujeme, že jsem použili komandéra Chakotaye, aby nám pomohl, ale bylo to nutné pro naše přežití. Naše stálá vděčnost." Vysílaní skončí. Janeway poněkud nechápe.
Později Doctor konstatuje, že Chakotay již není napojen na Kolektiv. Janeway požádá Tuvoka a Doctora, aby odešli a spolu s Chakotayem se zamýšlí nad tím, co se stalo a jaké to bude mít následky...
Copyright © 1998 Martin Vaněk

[Předcházející epizoda] [Voyager] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]