The Last Outpost
SD : 41386.4
N : 107
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise pronásleduje Ferengijskou loď, která ukradla z automatické základny energetickou jednotku T-9. Obě lodě prolétají neznámým hvězdným systémem, když se náhle sami zastaví a ztratí jakoukoli možnost pohybu. Enterprise se pokouší využít 300 milisekundového zpoždění mezi změnou tahu a reakcí na ní, ale bez výsledku. Na Enterprise předpokládají, že Ferengové je mají tam, kde je chtěli mít. Ale když je kontaktují, aby se vzdali, Ferengové se bez odporu vzdávají jim, protože si myslí, že Enterprise je odpovědná za jejich nemohoucnost.
Vysílají sondu, která objeví silové pole s centrem na planetě pod nimi. Planeta byla jednou z nejvzdálenějších základen Tkonského Impéria, které zaniklo před více než 600 000 lety. Picard své údaje sdělí Ferengům a navrhuje společný výsadek, aby konečně zjistili co se vlastně děje. Po dlouhém jednání souhlasí.
Výsadkový team, ale čelí mnoha problémům. Za prvé, silové pole ruší transport a to je rozdělí. Když se seskupí zjistí,že Ferengové se přenesli první a jsou jimi zadržen. Yar je ale vzápětí osvobodí a právě chce omráčit Ferenga když kolem nich ožijí krystalové útvary a absorbují energii z phaseru (stejně tak energii z Ferengijských bičů). Objevuje se "Portal" Tkonského impéria a požaduje vědět důvod jejich příchodu. Spal po mnoho stovek tisíciletí a dosud neví, že impérium už neexistuje a vyzývá Rikera ke zkoušce.
Naštěstí Riker testem projde (testem znalostí) a Portal uvolňuje Enterprise právě když jim vypadl rezervní zdroj. Riker navrhuje, aby Ferengům udělil milost, protože morální zásady Federace je nutí čelit i takové možnosti, že budou jednou zničeni podobnou civilizací. Ferengové vrací jednotku a obě lodě odlétají.
Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]