Suddenly Human
SD : 44143.7
N : 176
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise odpoví na nouzové volání, a letí na pomoc. Nalezne výcvikovou loď Talarianů, z jejíž motorů vyzařuje radiace. Podaří se jim zachránit pět členů posádky - chlapců. Čtyři jsou Talariané, ale poslední je člověk. Mladík se jmenuje Jono, a odmítá s kýmkoli mluvit. Když ale uslyší, že Picard je kapitánem, projeví vůči němu striktní poslušnost. Beverly si vezme Picarda stranou a informuje ho, že nalezla na Jonově těle několik zranění způsobené zřejmě týráním.
Krátce poté, posádka objeví, že Jonovo pravé jméno je Jeremiah Rossa, a je vnukem admirála Hvězdné Flotily. Jeho rodiče byli před deseti lety zabiti Talariany při bitvách na hranici jejich prostoru. Troi Picardovi sdělí, že co Jono nejvíc potřebuje, je osobnost otce, a protože je kapitán jediným člověkem, který má u Jona nějaký úspěch, je Picard vítězem konkurzu na otce.
Picard tedy za ním zajde a snaží se s ním více spřátelit. Nejprve mu přidělí vlastní kajutu, ale když mu připomene jeho lidský původ, Jono je vzteklý a uzavírá se do sebe. Picard se pokouší říct Troi, že není tím pravým na roli otce, ale Deanna ho přesvědčuje slovy, že "nikdo se nenarodí jako dobrý rodič", a měl by udělat jen to nejlepší co může. Picard znovu zajde za Jonem a ukáže mu fotografii jeho rodičů. Jono se na ní zprvu nechce ani podívat, ale když je Picard odvolán na můstek, Jono vezme fotografii a dlouze si ji prohlíží. Vypadá to, že si začíná vzpomínat.
Mezitím, Enterprise kontaktuje kapitán Endar z Talarianské lodi K'Mer. Picard se ho hned ptá, jaké postavení má Jono v jejich společnosti a Endar odpoví, že Jono je přece jeho synem. Vypadá to, že si Endar osvojil Jona, po útoku na loď, kde zemřeli jeho rodiče, přesně podle Talarianské tradice, rezolutně odmítá předat Jona jen tak zpět Federaci a vyhrožuje válkou. Endar také tvrdí, že zranění chlapce nejsou způsobena týráním, ale že se Jono sám zranil při dostizích a při soutěžení s ostatními mladíky. Nakonec Picard přece jen dovolí Endarovi, aby navštívil svého syna. Když se s ním Endar setká a Jono se vyjádří, že chce zůstat u něho, Endar ho ujistí, že se ho nevzdá, ani kdyby měl začít válku.
Později přilétají, ještě další dvě Talarianské lodě (sama Enterprise, je totiž už v jejich prostoru). Picard se rozhodne pokusit se přesvědčit Jona, aby zůstal u lidí. Pokud by se Jono rozhodl dobrovolně zůstat, pak by ho Endar nemohl odvést. Poté, co Jono obdrží zprávu od své babičky, Picard si s ním zahraje racquetball. Během hry, ale Jono klesne na kolena a rozpláče se. Když je později ujištěn, že takové pocity jsou normální součástí lidského života, dokáže se dokonce od srdce zasmát i tomu když na něj Wes v Přední desítce nechtěně vyklopí banánový pohár.
Později v noci se Picard probouzí s pocitem, že někdo je v jeho kajutě. Právě když otevírá oči, zahlédne Jona, jak se napřahuje a vráží nůž, který svírá v ruce, do kapitánova hrudníku.
Naštěstí čepel sklouzla po Picardově hrudní kosti a proto se ze zranění za nějaký čas zotaví. Ale, Jono teď spáchal zločin na Federální lodi a proto bude souzen podle Federačních zákonů. Ale, když se Jono nechá slyšet, že nemůže zradit Endara tím, že se přátelí s Picardem, kapitán si uvědomí, že udělal velkou chybu, když nevzal v úvahu Jonovy pocity. A právě když Endarova trpělivost vyprší, ho Picard informuje, že se Jono může vrátit. Picard přenese Jona k Talarianům, když se s ním ještě Jono rozloučí způsobem vyhrazeným u Talarianů pouze mezi otcem a synem.

Copyright © 1999 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]