Devil's Due
SD : 44474.5
N : 187
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise spěchá k planetě Ventax II, protože Dr. Howard Clark, vedoucí vědecké stanice na Ventaxu, hlásí že na stanici útočí panikařící Ventaxiané. Ale než se Enterprise dostane k planetě, dav Ventaxianů vtrhne na stanici. Enterprise v poslední chvíli přenese Clarka na palubu, ale už nikoho dalšího. Clark vysvětluje Picardovi, že se Ventaxiané takto chovají, protože druhý den očekávají bájnou "Ardru" (Ventaxianského ďábla), která bude vládnout jejich světu. A proto všichni cizinci musejí zmizet.
Když se Enterprise spojí s povrchem, Picard se přenese dolů, aby si promluvil s Jaredem, vůdcem Ventaxianů. Ale i on stejně jako ostatní, pevně věří ve smlouvu, kterou uzavřeli jeho předci s Ardrou (Tisíc let míru a prosperity, výměnou za otroctví po skončení této doby) a každou chvíli očekává její příchod. Jejich rozhovor je přerušen zemětřesením, a uprostřed místnosti se objevuje ženská postava, která se prohlásí za Ardru.
Když se jí kdosi z týmu Enterprise zeptá kdo je, Ardra odpoví velmi domýšlivě, že už měla spoustu různých jmen, včetně "Fecklara", Klingonské verze ďábla. Aby svá slova dokázala promění se v obrovské monstrum - Fecklara, pak se promění znovu tentokrát do známé postavy v červeném oblečku, s vidlemi a s rohy.
 Picard je ale stále skeptický a požádá Ventaxiany, jestli Data může prozkoumat starodávné svitky na kterých byla smlouva napsána. Krátce poté, při poradě na Enterprise, Picard říká, že je přesvědčen, že Ardra je jen šikovná kouzelnice, která využívá Ventaxianskou legendu pro své vlastní cíle. Ale když se všichni vrátí na můstek, Ardra sedí v kapitánově křesle. Krátce se jim vysmívá jak jsou ubozí, střídavě se objevuje na židli kormidelníka a Ops, a pak oznámí posádce, že její práva na Ventax se vztahují i na vše co je na orbitě. To znamená, že jí Enterprise patří se vším všudy - tedy i s posádkou.
Později Picard Datovi přikáže, aby se znovu podíval do svitků, a našel ve smlouvě nějaké zadní vrátka. Ještě později je Picard ve své kajutě a právě usnul. V tom se v místnosti objeví Ardra a kapitán rychle vyskočí. Když ho Ardra uvidí jen v županu, řekne mu že vypadá sexy a snaží se ho svést. Picard samozřejmě její náklonnost "zdvořile" odmítne a Ardra ho ve vzteku přenese na povrch. Picard se objeví uprostřed lidí, kterým div nevypadnou oči z důlků, když vidí muže v županu. Geordi je tu také a tak Picard může zavolat Enterprise. Ale nemohou ho přenést, protože něco blokuje paprsek. Picard tedy řekne ať pro něj pošlou raketoplán a uniformu. Data se diví proč uniformu, ale ihned s raketoplánem odstartuje. Data nabere Picarda, a oba se vracejí na loď. Ale těsně před přistáním jim najednou Enterprise zmizí z očí i ze senzorového dosahu.
Protože nemohou nic detekovat vrací se na povrch, kde zatím Geordi a Clark pracovali, a zjistili, že pokud Ardra udělá ještě pár těch svých triků, mohli by zjistit zdroj její energie.
Když se později Ardra dostaví, aby se pobavila pohledem na své bezmocné poddané, Picard požaduje soudní řízení, přesně podle dávného Vertaxianského precedentu. S tím ale Ardra vůbec nesouhlasí. Proč by měla bojovat o to, co už má. Nabídne ale Picardovi, že přistoupí na soud, pokud dá kapitán v sázku svou duši a pokud Ardra vyhraje bude Picard patřit jí. Picard nerad souhlasí, protože nevidí jiné východisko a oba se dohodnou na Datovi jako "rozhodčím".

Zpočátku, to pro Picarda nevypadá moc dobře. Ardra předvádí, co umí, včetně známého zemětřesení a měnění podob, aby tak dokázala, že je opravdu tím za koho se vydává. Data teď žádá Picarda, aby vznesl své námitky, jinak že musí uznat, že Ardra je opravdu ďábel. Picard neví co říct, a žádá o přerušení, protože zahlédl Geordiho, který mu chce něco říct. Geordi tiše Picardovi sdělí, že konečně objevili zdroj Ardřiny energie: maskovanou loď. Picard rychle vymyslí "brilantní" plán. Když znovu zasednou Picard řekne, že Ardra je podvodnice, a že když bude chtít bude mít stejné schopnosti jako ona. Data který o ničem neví zvedne obočí. Pak Picard zatřese zemí a promění se v obludu stejně jako to udělala Ardra. Ardra je zděšena a snaží se použít svou moc ale nefunguje. Pak Picard vysvětlí Datovi a Jaredovi, jak je možné že on není žádným ďáblem, ale přesto ovládá stejné schopnosti. Tým z Enterprise totiž objevil Ardřinu loď a převzal nad ní kontrolu a vysílal holografické obrazy kolem Picarda. Picard měl zapnutý komunikátor a tak mohli sladit přesný okamžik proměny. Teď je Jared přesvědčen, že Ardra je podvodnice, smlouva s ďáblem je zrušena a Ardra je Ventaxiany odstraněna. Data se pak ještě omlouvá Picardovi, že nemohl zpočátku rozhodnout v jeho prospěch, ale Picard ho uklidní s tím, že odvedl dobrou práci.
Copyright © 1998 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]