Identity Crisis
SD : 44664.5
N : 192
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Na palubu Enterprise přichází přítelkyně a bývalá kolegyně Geordiho La Forge, Susanna Leijten. Susanna ale nepřijela jen tak na přátelskou návštěvu. Před pěti lety, když ještě sloužili s Geordim na jedné lodi, Susanna vedla průzkumný tým na planetu Tartiannen III, kde měli pátrat po ztracené kolonii. Na povrchu však nenašli ani stopy po nějaké kolonii, a ani stopy po nějakém násilném přepadení. Prostě úplně obyčejná klidná, ale prázdná planeta. Teď po pěti letech se ale něco zvláštního. Z pěti členů posádky, kteří byli na povrchu planety, už tři ukradli raketoplán a zamířili na Tartiannen III, a to bez zjevného důvodu. Jediní, kteří z těch pěti zůstali jsou právě Susanna ...a Geordi.
Enterprise stačí ještě zachytit poslední z ukradených raketoplánů, ale poručík Hickman, který ho řídí, neodpoví ani na jedno volání a jeho raketoplán shoří při špatně řízeném vstupu do atmosféry Tartiannenu III. Riker okamžitě sestavuje výsadkový team - Worf, Data, Geordi a Susanna - a všichni se přenesou na povrch. Na povrchu objeví další z postrádaných raketoplánů (Cousteau z lodi U.S.S. Aries) - ale je opuštěný. Skupina se rozejde různými směry, ale nikdo z nich nenajde nic konkrétního. Až Susanna objeví stopy tvora, které ještě nikdo z ostatních neviděl. Susanna postupuje dál tmou s trikordérem snímající pozorně celé okolí. Něco se jí nezdá, má divný pocit jakoby ji něco sledovalo. Geordi k ní přistoupí a položí svou ruku na její rameno. Susanna se šíleně vyleká a začne něco blábolit o tom. Geordi rychle zavolá Enterprise a všichni se přenesou zpět.
Krátce poté, je Susanna opět v pořádku, ačkoliv Beverly říká, že její složení krve je nějaké podivné. Protože jí není dovoleno vrátit se na povrch, jdou si alespoň s Geordim (který byl uznán za zdravého) poslechnout výsledky předběžné analýzy. Data hlásí, že na uniformě, kterou nalezli, objevil stopy cizích kožních buněk a že stopy v písku, které viděla Susanna nepocházejí od žádné místní formy života. Geordi a Susanna se pak rozhodnou, že se pokusí zjistit co mělo všech pět členů původního výsadku společného - snad něco čeho se dotkli, snědli nebo vdechli. O několik hodin později se Susanna, která je stále více nervóznější, nechá slyšet, že další pátrání je jen ztrátou času a měli by se raději přenést na povrch, kde jistě naleznou všechny odpovědi. Když ji ale Geordi uklidňujícím hlasem řekne, že nemohou, Susannu to tak rozruší, že se zhroutí - a když jí Geordi pomáhá vstát všimne si světle modré žilnaté struktury na zadní části jejího krku. A co víc její první tři prsty na každé ruce srostly do jediného.
Bev ji samozřejmě okamžitě vyšetří a zjistí, že to vypadá jako se transformovala na úplně jinou životní formu a že Geordi je s velkou pravděpodobností další na řadě. Beverly ale nemůže říct jestli to bude zítra nebo za rok. Geordi přesvědčí Picarda a Beverly, aby mu dovolili pokračovat v pátrání, dokud se u něj neobjeví jasné symptomy. Vrací se ke své práci, ale nemůže přijít na nic co by mu jen trochu pomohlo. Susannino tělo, se ale pořád více a více proměňuje, teď už nesnese ostré osvětlení na ošetřovně a její kůže už je celá modře žilkovaná. Beverly si myslí, že by ty změny mohlo způsobovat něco cizího v jejím těle. Geordi si mezitím pustil záznam z průzkumu výsadku před pěti lety. V tom si všimne jakéhosi divného stínu a přikáže počítači, aby celý záznam přenesl do matrice simulátoru 3. V simulátoru si opět několikrát přehrává celou scénu popředu i pozpátku. Nakonec začne odstraňovat postavy i s jejich stíny. Když odstraní posledního člena posádky, pořád zbývá na stěně ještě jeden stín. Nechá počítač zobrazit jeho pravděpodobnou podobu a před Geordim se objeví shrbená humanoidní postava, která by měla být v záběru kamery ale přesto tam není. Stvoření zřejmě používají nějaký druh maskování. V tom ale dostane stejné křeče a objeví se modré žilkování stejně jako u Susanny jeho tělo se začíná měnit. Bev se mezitím podařilo izolovat a odstranit parazita z těla Susanny. Geordi se, ale už úplně proměnil a jeho tělo je i pro lodní senzory neviditelné. Zmutovaný Geordi vejde do transportní místnosti a podaří se mu přemoci obsluhu přenosového zařízení a dostat se na povrch dříve než mu v tom kdokoliv stačí zabránit.
Geordimu (podle slov Beverly, která také objevila, že transformace je způsob, jak se ta životní forma na planetě rozmnožuje a proto to nemůže být považováno za útok) už nezbývá mnoho času, protože pokud zůstane v této podobě příliš dlouho, transformace bude nevratná. Téměř uzdravená Susanna se připojuje k výsadkovému teamu, který bude po Geordim na povrchu pátrat. Beverly navíc zjistí, že pod UV zářením by měla být stvoření vidět, protože UV záření nepronikne na povrch planety a domorodci před ním nemají ochranu. Dat vezme UV lampu a všichni se přenesou na povrch. Po chvíli ve světle Datovy lampy proběhne jakási postava. Je to obyvatel planety, jehož modré žilky v UV světle jasně září. Je to zřejmě Geordi, který se snaží rychle schovat mezi keři. Odběhne o kousek dál, kde objeví další světélkují domorodce. Susanna přistoupí opatrně kupředu a natáhne ke stvoření ruku. Svými instinkty nějak vycítí, že je to opravdu Geordi, který se ještě nepřipojil ke skupině ostatních. Mluví na něj tak dlouho až v něm probudí ten kousek člověka, co v něm ještě zůstal a Geordi pomalu přijímá její nataženou ruku. Susanna ho pevně sevře v náručí a světélkující Geordi opětuje její sevření.
Později když má Geordi opět své tělo, Picard nařídí vypustit na oběžnou dráhu planety varovný maják, aby uchránil jak další lodě tak domorodce samotné a loď pokračuje na své nekonečné cestě vesmírem.

Copyright © 1999 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]