The Nth Degree
SD : 44704.2
N : 193
Oficiální fotografie z Star Trek Continuum

Enterprise má za úkol letět opravit Argusský vysílač - soustavu podprostorových teleskopů na hranici prostoru Federace. Poté co objeví malou sondu, která je pravděpodobně příčinou poškození centrálního počítače teleskopu, Geordi a Barclay zamíří v raketoplánu k sondě, aby ji prozkoumali. Když se k ní přiblíží, sonda vzplane: Geordi je v pořádku, ale Barclay upadne do komatu.
Když je Barclay dopraven na ošetřovnu, je po doktorčině zákroku opět zdráv - nebo se alespoň zdá být. Sonda se ale teď začne přibližovat k Enterprise. Už nemohou použít fotonová torpéda, protože sonda je už příliš blízko trupu lodi a phasery nemají žádný účinek. Sonda také vysílá nějaký druh energetického pole, které je pravděpodobně nebezpečné. Celou situaci překvapivě zachrání Barclay, když dosud neznámým způsobem převede warpovou energii do štítů, které posílí tak, že ochrání i před výbuchem fotonového torpéda v těsné blízkosti. Sonda je rychle zničena.
Ale Barclayho intuice, inteligence a sebedůvěra neustále vzrůstá. Zakrátko navrhne přeprogramování Argusského centrálního počítače, které mu prý zabere pouze dva dny. Geordi chtěl původně opravit každý reaktor samostatně - to by trvalo 2 až 3 týdny a proto Barclaymu příliš nevěří. Pak v Přední desítce hraje Barclay jako vynikající virtuóz, čímž udiví jak Beverly tak Deannu. Po skončení svého koncertu, se ještě pokusí udivenou Deannu sbalit. Později ho zavolá Geordi, ale Barclay neodpovídá. Počítač Geordimu mu sdělí, že poručík Barclay je v simulátoru. Geordi si hned pomyslí, že je to zase ten starý problém (viz epizoda TNG:"Hollow Pursuits" ) a rychle se za ním vydává. Ale jaké je jeho překvapení, když zjistí že Barclay právě debatuje s holografickým Albertem Einsteinem o teorii relativity. Zdá se, že Barclay vnesl do teorie nějaké nové podnětné myšlenky s nimiž Einstein nemlže než souhlasit. To se Geordimu už zdá trochu divné a proto vezme Barclayho na ošetřovnu. Beverly zjistí, že jeho mozková aktivita neuvěřitelně vzrostla. Barclay je teď "nejvyvinutější životní formou jaká kdy existovala."
Protože Barclay neudělal dosud nic, co by mohlo být považováno za nebezpečné, Picard ho nechá pracovat. Jeho názor se ale změní, když se Barclay rozhodne, že normální počítačové rozhraní je příliš pomalé na to, aby dokázalo přesně stabilizovat vysílač (a to je i pravda, protože stav reaktorů vysílače začne být kritický). Barclay chvatně zamíří do simulátoru, kde zkonstruuje zařízení, které mu dovoluje napojit svůj mozek přímo na počítač Enterprise. Ale celá akce má i vedlejší efekt. Když se Picard, zeptá počítače, jestli může stabilizovat reaktory, odpoví mu Barclayho hlas. Barclay sám se totiž stal počítačem lodi a rychle provede stabilizaci reaktorů. Do simulátoru vbíhá Worf s bezpečnostní skupinou. Barclay sedí v jakémsi křesle nad nímž visí zařízení, které vysílá viditelné paprsky přímo do jeho mozku. Barclay už nemluví ústy, ale prostřednictvím reproduktorů pro výstup počítače, aniž by pohnul ústy. Říká, že jeho mysl se už tak rozšířila, že návrat zpět do jeho těla je nemožný, a proto takto zůstane napořád.
Geordi se, po rychlé poradě s posádkou, dává do práce na zařízení, které by po napojení do systému počítače mělo nějak Barclayho obejít a alespoň jim dovolit dopravit loď na nejbližší Hvězdnou základnu. Barclay se ale rozhodne využít své nové znalosti k manipulaci se subprostorem a vytvoří dosud neznámou anomálii. Deanna jde za Barclaym a snaží se ho přemluvit, aby přestal. Ve skutečnosti se snaží odpoutat jeho pozornost od toho co dělá Geordi. Barclay, ale Deannu úplně ignoruje a včas vztyčí silové pole kolem vedení, kam se Geordi pokoušel umístit své zařízení. Opět vběhne Worf se skupinkou, namíří na něj phaser a vystřelí. Ale Barclay už se zajistil bezpečnostními poli, kterými phasery nemohou proniknout. Pak přivede Enterprise přímo doprostřed anomálie, kterou vytvořil a Enterprise zmizí z normálního prostoru.
Po velkém otřesu se Enterprise náhle ocitá uprostřed Galaxie! Na můstku se objevuje obrovská hlava jakéhosi dědka, která si pozorně prohlíží celou posádku. Chvíli blábolí nějaké nesmysly, ale když náhle na můstek vstupuje Barclay, vše rychle vysvětluje. Jeho rasa, Cytheriané, také prozkoumávají Galaxii jako Enterprise, ale místo toho, aby svá těla vysílali za nimi, tahají jiné formy života k sobě. Aby toho dosáhli, "přeprogramovali" Barclayho tak, aby byl schopen dopravit Enterprise k jejich domovské planetě. Hlava je ujistí, že jediné co chtějí je vyměnit si informace. Picard raději spolkne své protesty a diplomaticky ho uvítá na palubě. Po několika týdnech je Enterprise opět vrácena do prostoru Federace a Barclay je opět "ten starý Barclay" tedy s malou pomocí Deanny a Geordiho.

Copyright © 1999 Martin Andrýzek

[Předcházející epizoda] [The Next Generation] [Hlavní stránka] [Následující epizoda]